Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

Eu de fapt caut ceva cu stabilizare buna pentru montaj pe crashbar.

Am un R1200GS mai vechi, care vibreaza in draci.

 

Momentan ma orientez spre Akaso V50X ca si versiune buget, dar as vrea sa vad cum se comporta Hero 8 montat pe crashbarul unui moto vibrator :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Caut si eu o camera si vazand ce ai scris, am gasit Akaso v50 pro la 120 euro pe amazon.de, cu transport gratis. As folosi-o la filmari simple, eventual pe casca sau daca are ceva strap de pus pe piept, ar fi si mai bine. E o alternativa buna, pentru uz amatoricesc, ca sa nu mai scot telefonul in turele enduro? 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 minutes ago, Patrick_M said:

Caut si eu o camera si vazand ce ai scris, am gasit Akaso v50 pro la 120 euro pe amazon.de, cu transport gratis. As folosi-o la filmari simple, eventual pe casca sau daca are ceva strap de pus pe piept, ar fi si mai bine. E o alternativa buna, pentru uz amatoricesc, ca sa nu mai scot telefonul in turele enduro? 

 

 

As zice ca da, dar din cate am vazut... Akaso V50X are stabilizare mai buna si culori mai naturale, asta daca reviewurile de pe u2b sunt de crezut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 minutes ago, RedRat said:

 

As zice ca da, dar din cate am vazut... Akaso V50X are stabilizare mai buna si culori mai naturale, asta daca reviewurile de pe u2b sunt de crezut.

Acum ma uit la diferentele intre ele si ma hotarasc. Multumesc pentru sugestii

Nu vreau sa filmez neaparat la 4k. 1080 e suficient. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, Patrick_M said:

Acum ma uit la diferentele intre ele si ma hotarasc. Multumesc pentru sugestii

Nu vreau sa filmez neaparat la 4k. 1080 e suficient. 

 

 

Nu am mentionat 4K deloc 😛 (1080p la 60fps e mai mult decat suficient)

Vorbesc strict de stabilizare si acuratetea culorii, lucruri la care V50X pare sa depaseasca celalalte camere V50 plus multe altele din clasa asta de pret, cum ar fi SJCam 8-9.

Plus ca este si mai ieftin. Am vazut pe amazon.de la 99.99 EUR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 minutes ago, RedRat said:

 

Nu am mentionat 4K deloc 😛 (1080p la 60fps e mai mult decat suficient)

Vorbesc strict de stabilizare si acuratetea culorii, lucruri la care V50X pare sa depaseasca celalalte camere V50 plus multe altele din clasa asta de pret, cum ar fi SJCam 8-9.

Plus ca este si mai ieftin. Am vazut pe amazon.de la 99.99 EUR.

M-ai convins. Ala sa fie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sugestie, legat de filmatul la 1080p, de gandit nitel si in viitor, cand e posibil sa migrati pe monitoare/tv-uri etc care sunt 2/4/8K. Standardul va deveni probabil curand 2/4k.

Si atunci filmele trase in 1080 vazute in full screen nu vor arata chiar bine ;)

Personal trag in 2K 30/60fps (folosesc un Hero Session). E un "compromis" bun intre dimensiuni/calitate imho.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 08.10.2019 at 11:12, RedRat said:

 

Nu am mentionat 4K deloc 😛 (1080p la 60fps e mai mult decat suficient)

Vorbesc strict de stabilizare si acuratetea culorii, lucruri la care V50X pare sa depaseasca celalalte camere V50 plus multe altele din clasa asta de pret, cum ar fi SJCam 8-9.

Plus ca este si mai ieftin. Am vazut pe amazon.de la 99.99 EUR.

A sosit azi. E o jucarie faina. Multunesc de sugestie

 

On 14.10.2019 at 13:06, Cap0ne said:

Ca sugestie, legat de filmatul la 1080p, de gandit nitel si in viitor, cand e posibil sa migrati pe monitoare/tv-uri etc care sunt 2/4/8K. Standardul va deveni probabil curand 2/4k.

Si atunci filmele trase in 1080 vazute in full screen nu vor arata chiar bine ;)

Personal trag in 2K 30/60fps (folosesc un Hero Session). E un "compromis" bun intre dimensiuni/calitate imho.

Am sa tin cont de asta. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 14.10.2019 la 13:06, Cap0ne a spus:

Ca sugestie, legat de filmatul la 1080p, de gandit nitel si in viitor, cand e posibil sa migrati pe monitoare/tv-uri etc care sunt 2/4/8K. Standardul va deveni probabil curand 2/4k.

Si atunci filmele trase in 1080 vazute in full screen nu vor arata chiar bine ;)

Personal trag in 2K 30/60fps (folosesc un Hero Session). E un "compromis" bun intre dimensiuni/calitate imho.

ehe...putini sunt cei care se uita la monitoare/ tv mari de 1metru juma.....

In rest , pe monitoarele normale / tf/ youtube ...fhd este absolut suficient si asa o sa ramana mult timp de acu.....

Evident ...daca esti destoinic pe la montaje si folosesti din plin zoom sau alte artificii ...da ...altfel cand le urci pe diferite platforme tot se convertesc .

Mno ..parere personala  :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Georgica_Popescu nu-i chiar asa. De exemplu, este diferenta sesizabila la doua filmari urcate pe Youtube, unul filmat in 1080p si altul in rezolutie mai mare. Si dupa sa te uiti la ambele in 1080p.
Asa ca recomand solutia colegului, sa filmezi intr-o rezolutie mai mare, chiar daca folosesti doar 1080.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, Georgica_Popescu a spus:

ehe...putini sunt cei care se uita la monitoare/ tv mari de 1metru juma.....

Nu trebuie sa fie de 1m juma ca sa fie 4K :)

Sunt o gramada care folosesc monitoare 24-27" cu rezolutii native 2-4K. E suficient sa faci un 1080p full screen pe un astfel de monitor si deja ai cam pierdut mult din calitate. Dar acu na, depinde de pretentiile fiecaruia. Poti vedea pana la urma si un 720p pe un astfel de monitor/tv, dar o sa ai oleaca de patratele :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, vis-a-vis a spus:

4K halește multă baterie... 

Asa e. Si spatiu. Si putere de procesare :) De asta ziceam ca 2K mi se pare compromisul ideal.

 

Acum 4 minute, Paca a spus:

Nene Capone ...pana  undeva in 82 cm diagonala , FHD este absolut ok .....sa nu exageram 

Ia si numara si matale cate linii intra ......tre sa ai ochi de vultur plesuv sa te deranjeze 

Eu nu zic ca nu e ok. Eu vorbesc de ce o sa fie in viitor in principiu. Cand vrei sa ii arati peste 10-15 ani nepotului cum o ardeai pe o roata, sa intelega si el ceva din filmu ala :D  Cum arata acum filmele trase cu telefon/camera in rezolutii "normale" acum ceva ani, gen 512x384 ? :D

Din ce stiu, se vand multe displayuri 4K, chiar si la diagonale 24-27". La tv-uri asemenea, cam tot ce e peste 1m diagonala, majoritatea tine sa isi ia 4K.Tinde sa devina usor usor standardul.

Personal folosesc (ca monitoare) un 32"2k si un 27"FHD. Si astea mi se par idealul pt rezolutiile respective. 4K e imho sadic de "mic" (fara sa faci scale) pe displayuri mai mici de 34"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

26 minutes ago, Cap0ne said:

4K e imho sadic de "mic" (fara sa faci scale) pe displayuri mai mici de 34"


Pai cum ca lumea rade de tine cand display-ul de la telefonul tau (cat o palma) nu stie 4k :)) 

legat de youtube. Tot ce filmezi peste 1080, adica 2.7K si 4K,  YT are alti algoritmi de compresie si se vede MULT mai clar. Mai ales in zona asfaltului unde la 1080p face patratoaie din alea foarte nasoale, care pe monitor cand te uiti acasa se vad lacrima. 

Ar mai fi o varianta sa filmezi 1080 cu camera(ca sa salvezi baterie) si sa ii faci up scale in soft de editare video, si apoi sa-l urci pe YT.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am comandat pe aliexpress o carcasa de camera dar nu am primit ce trebuie. Mi-am primit banii inapoi, dar am ramas cu o carcasa subacvatica care imi e e inutila. Banuiesc ca e de Gopro Hero 3/4 si sigur e versiunea cu alimentare prin carcasa. Are 2 cabluri USB-C, unul de alimentat la USB destul de lung, celalat cu Micro USB la un capat, scurt, pentru baterii externe banuiesc.. 

O dau la cine are nevoie de ea, personal in Iasi sau prin curier, doritorul plateste transportul. PM sau 0751 894 685, Marius

Poze cu carcasa

IMG_20191031_220013.thumb.jpg.aa0c0bad9f8814316a39d8f7193daed5.jpgIMG_20191031_220027.thumb.jpg.5419c836138b9ffc900f6999184a5ced.jpg 

Spor, 

MM 

 

Acum 16 ore, Marius Mihasan a spus:

Am comandat pe aliexpress o carcasa de camera dar nu am primit ce trebuie. Mi-am primit banii inapoi, dar am ramas cu o carcasa subacvatica care imi e e inutila. Banuiesc ca e de Gopro Hero 3/4 si sigur e versiunea cu alimentare prin carcasa. Are 2 cabluri USB-C, unul de alimentat la USB destul de lung, celalat cu Micro USB la un capat, scurt, pentru baterii externe banuiesc.. 

O dau la cine are nevoie de ea, personal in Iasi sau prin curier, doritorul plateste transportul. PM sau 0751 894 685, Marius

Poze cu carcasa

IMG_20191031_220013.thumb.jpg.aa0c0bad9f8814316a39d8f7193daed5.jpgIMG_20191031_220027.thumb.jpg.5419c836138b9ffc900f6999184a5ced.jpg 

Spor, 

MM 

 

Carcasa nu mai e disponibila, am pus-o la curier azi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 6 months later...
  • 3 months later...

Salut. Dupa ce am avut cateva situatii de trafic soldate fara urmari fizice am hotarat sa imi cumpar in primavara scestui an o camera pe care am montat-o pe windschild .Ideea a fost sa pot avea la indemana o proba in eventualitatea unui accident in care lucrurile ar putea fi neclare sau interpretabile.Nu m-a interesat in mod deosebit calitatea ci doar sa am niste imagini just in case .Fara sa ma documentez prea mult am luat un Go-extreme  de care in mare sunt multumit desi sunt cateva aspecte care ma deranjeaza .Primul ar fi ca nu se  poate incarca si filma in acelasi timp , adica o incarc full si dupa cca 1,5 ore de functionare bateria se descarca complet si nu mai pot filma pana nu o reincarc .Al doilea aspect ar fi ca pot doar sa vizionez filmarea pe calculator si nu stiu cum sa selectionez doar un pasaj mai scurt in eventualitatea ca as avea nevoie. Deci intreb si eu poate are cineva un model similar  si/sau  cunoaste mai multe detalii tehnice(caci eu sunt "pe langa subiect"  de aceea si rugamintea de a -mi explica  mai" babeste" ce ar fi de facut .Deci m-ar interesa   practic cum as putea sa filmez mai mult ca timp si cum se poate prelucra ceea ce am filmat?Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru editare poti folosi Quick, e o aplicatie pentru telefon a celor de la GoPro. Destul de simpla si intuitiva. Daca nu poti incarca in timp ce filmezi, mai cumpara-ti 3-4 baterii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...