Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

La unele chestii da, nu merita asteptarea, sunt diferente insignifiante +timpul.

Dar la altele nu sta chiar asa. Am avut de ex nevoie de ceva la masina, sa inlocuiesc un rahatel de piesa de plastic la o gura de aerisire. Reprezentanta mi-a dat cost vreo 950 lei.

Am luat frumusel de pe ebay cu 15$, a venit in 2 saptamani, problem solved :)

 

Si sa nu mai zic si de speculantii care apar pe emag cu chestii luate de pe la chinezi (ebay, aliexpress etc) cu 2-3$ si vandute la noi cu 100 lei++

 

Si pana una alta, iote ca a venit si Hero 11 https://gopro.com/en/ro/shop/cameras/hero11-black/CHDHX-111-master.html

 

Dar personal sunt mai incantat de noul H11 Mini. Tot asteptam de la ei ceva mai apropiat de H5 Session (pe care inca il folosesc). Dupa session nu am mai cumparat nici un alt gopro fix din cauza dimensiunilor.

https://gopro.com/en/ro/info/hero11-black-mini

 

Si azi si Osmo3 :) https://www.dji.com/osmo-action-3

Din ce am apucat sa vad niste review-uri comparative, H11 conduce detasat din roate pctele de vedere la  filmarea in conditii bune de iluminare , pe cand Osmo3 sta mai bine in lowlight.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 20 ore, Cap0ne a spus:

Tot asteptam de la ei ceva mai apropiat de H5 Session (pe care inca il folosesc). Dupa session nu am mai cumparat nici un alt gopro fix din cauza dimensiunilor.

Eu n-am mai facut upgrade la camera de cand am luat 3+ Black Edition. Pentru un utilizator ca mine, 1080p la 60 PFS e mai mult decat suficient. Si, probabil, sunt multi ca mine, fara mari pretentii.

Mi-am luat ieri acumulatori noi la ea, sunt curios cat o sa tina. 

Cand fac update la camera, musai sa fac si la PC. Deja gafaie cand editez video la rezolutia asta... :glare:

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, Cap0ne a spus:

Dar personal sunt mai incantat de noul H11 Mini. Tot asteptam de la ei ceva mai apropiat de H5 Session (pe care inca il folosesc). Dupa session nu am mai cumparat nici un alt gopro fix din cauza dimensiunilor.

https://gopro.com/en/ro/info/hero11-black-mini

 

Pentru stabilizarea acee mi-as lua-o si eu. Dar parca imi place si ecranul de la H11.

Cat oi lua pe un Session si un GoPro Hero (2018) cu firmware de GoPro Hero 5 si un Session 5? Cred ca nu mai mult de 1000 de lei.

 

Merita sa le dau si la iau un H11 doar pentru stabilizare si ecran?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe un session simplu cred ca iei un 3-400 lei. Pe un session 5 undeva la 5-6-poate chiar 7 cu ceva accesorii si daca e in stare buna.

Acum daca merita sau nu, nu stiu ce sa zic :) Partea cu ecranul personal nu prea ma intereseaza. O vad mai mult ca ceva ce mai papa niste baterie. E atat de wide incat e greu sa ratezi un cadru pt ca nu ai montat camera perfect. Si orice utilizator de gopro dupa ce il foloseste de cateva ori deja cam stie cum sa il puna ca sa prinda ok ce il intereseaza. Iar prin setari cat de des stai sa umblii ?.. Le faci de pe tel eventual cand ai nevoie din cand in cand sa mai schimbi ceva. In rest te intereseaza mai mult sa navighezi usor printre moduri (video.foto/burst etc).

Stabilizarea e super misto, cu totul altceva fata de generatiile vechi. DAR. Depinde cum/pe ce folosesti camera in general. Daca o folosesti pe chestii care vibreaza (mobra, bicla de ex), sau din mana etc, atunci da, e diferenta majora fata de astea vechi. Dar daca o pui in 90% din cazuri pe casca nu prea ai nevoie de super stabilizare.

Personal as face trecerea pt calitatea imaginii. Alt senzor, alte culori, sharpness, dynamic range, modul in care expune in conditii mai dificile de iluminare si chestii din astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vedem cat costa cand apare si poate fac un drive test cu ea.

De obicei folosesc Sessionu' pe casca iar 5 Black cu un gimbal vechi si de demult pe moto. Ies fain filmarile de langa roata.

 

Deocamdata din ce am vazut pe net, influencerii lui peste au luat banii de la DJI sa spuna toti la unison ca e Action 3 e afacerea perfecta.

Dar sincer nici pe mine nu m-a impresionat Action 3 cu toate ca are avantajele ei majore (fast charging 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, TheHuskyCrobats a spus:

Deocamdata din ce am vazut pe net, influencerii lui peste au luat banii de la DJI sa spuna toti la unison ca e Action 3 e afacerea perfecta.

Dar sincer nici pe mine nu m-a impresionat Action 3 cu toate ca are avantajele ei majore (fast charging 🙂

  

Uite aici se vede cel mai bine ce ziceam mai devreme - H11 rulz la calitate ziua, A3 e mai ok noaptea (si cred ca si putin mai ieftin).

La pret cred ca o sa fie in jur de 2k lei Mini si 2500+ full size. Probabil o idee mai ietin daca il iei cu subscriptia pt servicul lor de cloud /1an

 

 

Acum 8 minute, GoodKat a spus:

Proaspat posesor de GoPro 11 - doar ce l-am scos din cutie. Trebuie sa ii fac update-ul de soft si setarile initiale. Inainte de montajul pe casca, astept sa imi soseasca si carcasa exterioara (sunt nebun, stiu) probabil undeva la sfarsitul saptamanii viitoare dar si un chin-mount. Pe Shoei GT Air 2 nu prea ai cum sa montezi fara un chin mount care se muleaza dupa forma castii. Va tin la curent.

Cool, sa il folosesti cu placere :) Cat ai dat pe el (si din ce sursa :D ) ?

Pe gt air (1) eu aveam montura pe laterala castii si era ok.

Pt chinmounturi asta e taticul lor, daca nu stiai de el inca https://www.facebook.com/Chinmountsbyhanc/

 

72309512_1508488459291478_5949462125180092416_n.jpg

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru casca te-ai gandit la asa ceva? Am modelul asta si filmarea se vede super bine. Desigur are si dezavantaje, ex. - viziera nu se mai inchide etans, dar nub este o problem asa mare. Poate doar pe ploaie...

https://telesin.ro/altele/2585-suport-prindere-pe-casca-telesin-compatibil-gopro-5949161994498.html

 

Sau ceva mai scump:

https://m2r-moto.ro/collections/produsele-populare/products/prindere-camera-actiune-rosu

Editat de iulianserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti incerca sa proiectezi un suport specific castii si apoi sa il scoti la imprimanta 3D, au devenit destul de accesibile si sigur gasesti pe cineva sa ti-l scoata (materialele sunt foarte bune, mai ales ABS, ASA sau Nylon). Eu am niste suporturi de baterii pentru sculele din garaj din PETG, sunt foarte multumit de ele. Mai am un suport pentru telecomanda de la Mavic pentru ghidonul motocicletei.

Nu mi-am facut inca suport pentru casca dar ma gandesc serios la asta. 

Editat de TheHuskyCrobats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti idee pe unde pot sa gasesc matrita pentru un sistem de prindere Go Pro, pe o camera Shoei GT AirII? Prinderea se face in barba. Am posibilitatea sa fac suportul pe o imprimanta 3D. Cu ceva vreme in urma am vazut asa ceva de vanzare pe OLX, dar nu cred ca anuntul mai este de actualitate.

P.S. am gasit pe olx 

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, GoodKat a spus:

Ieri am facut prima proba la noul GoPro Hero 11 Black.


Filmarea a fost facuta la 2.7K 60 FPS dar vad ca YouTube imi da un maxim de 1440P, insa filmarea a fost uploadata ieri. Ma intreb daca inca mai proceseaza si pentru alte rezolutii.


Carcasa este una exterioara, spatele este cel waterproof, nu cel skeleton. Nu am lasat camera simpla, desi este rezistenta la apa si alte cele, vreau sa o feresc de insecte, pietre, praf si alte cele.

Rezultatul poate fi vazut aici: 

 

 

Prinderea a fost facuta cu un suport printat 3D care vine fix pe forma castii.

 

IMG_20220922_153810.thumb.jpg.4df7fde0c48431f8d16c83481e1365f6.jpg IMG_20220922_153812.thumb.jpg.7bcf5e509f97b8672c7d4a68b8ac5d4a.jpg


Pentru siguranta mi-am confectionat un safety-wire din cablu de otel acoperit cu plastic, trecut la un capat peste un surub de ajustare al camerei si la celalalt capat trecut printr-o prindere confectionata la strung de mine.
 

475961133_WhatsAppImage2022-09-24at19_02.26(2).thumb.jpeg.8677677cac3e1f1a4c6f0ffab99cd4b0.jpeg

 

897339577_WhatsAppImage2022-09-24at19_02_26.thumb.jpeg.f424d7fd5afc8e003ac17f64fbea0a41.jpegc

 

 

 

prinderea arata ok insa sufa metalica e … mortala

pune omule o guta’ de peste ca doar nu legi motorul de gard

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yep, dar n-am mai apăsat butonul, era fix sub răspunsul tău. 😁

Sufă de aia am folosit ca să-mi fac prindere pentru hainele moto când le las și plecăm la plimbare. Merge tăiată cu un sfic mai zdravăn, dar plec de la premisa că nu umblă mulți cu clești la purtător. 🫣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Lucian_M a spus:

Yep, dar n-am mai apăsat butonul, era fix sub răspunsul tău. 😁

Sufă de aia am folosit ca să-mi fac prindere pentru hainele moto când le las și plecăm la plimbare. Merge tăiată cu un sfic mai zdravăn, dar plec de la premisa că nu umblă mulți cu clești la purtător. 🫣

bine ca nu a pus cablu de la gondola din poiana😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, GoodKat a spus:

Filmarea a fost facuta la 2.7K 60 FPS dar vad ca YouTube imi da un maxim de 1440P, insa filmarea a fost uploadata ieri. Ma intreb daca inca mai proceseaza si pentru alte rezolutii.

Pai la ce te rezolutii te mai astepti? YouTube mai are 4k, nu o sa iti faca 4k din 2.7k, ca nu are sens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, GoodKat a spus:

Carcasa este una exterioara, spatele este cel waterproof, nu cel skeleton. Nu am lasat camera simpla, desi este rezistenta la apa si alte cele, vreau sa o feresc de insecte, pietre, praf si alte cele.

 

Iti faci griji degeaba pt camera :) Dupa ce ca e mare deja, cu carcasa aia e cat China sa muara cici. Zici ca e camera din aia profi de scuba :D

Filmez cu goprouri de cand ma stiu in tot felul de conditii si n'au nici pe draq. Il speli de praf si gaze la robinet la sfarsitul zilei si aia e. Cel mult sa iti iei poate vreo piatra in lentila si daca lasa si aia vreo urma, schimbi lentila si gata.

De troliu nu comentez :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...