Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut. Inca sunt foarte multumit (dar nu am filmat si cu altele asa ca pot fi subiectiv). Am luat de la noi card de 16 cu 125 ron (oricum mai ieftin decat la ei)

 

Ai grija la pret, pt ca la electronice importate din sua (nu am gasit-o in UE) platesti vama aprox 5% si tva 19%.

 

Salut

Acum o saptamana am cumparat si eu Tachyon XC direct de la producator. Nu am platit nimic la vama. Mi-a venit aici in Timisoara la oficiul postal vamal. Acolo m-a intrebat vamesul ce e. I-am zis ca e o camera de filmat mica si ca are valoare de 100$(valoare care de altfel aparea si pe un fel de factura de la ei, desi eu am platit mai mult), dupa care mi-a zis ca pot sa plec si n-am platit nici TVA nici vama. Cred ca te poti intelege cu aia de la vama, macar pentru TVA, dc cumperi ca pers fizica. Cat despre calitate nu pot sa spun prea mult. Am facut doar un filmulet. E destul de ok dc e lumina buna altfel nu se intelege nimic. Problema cea mai mare este cu bateriile. Cu niste baterii alcaline bune(8RON bucata) am filmat maxim o ora, desi cardul de 16GB permite teoretic 4 ore de filmare la calitate mare. Am incercat cu acumulatori dar intra si ies foarte greu in camera si in plus mai e o problema cu acumulatorii si anume ABSOLUT TOTI dau 1.2 V spre deosebire de baterii care dau 1.5V. Cred ca influenteaza asta. Acumulatorii incarcati pe care i-am bagat i-a vazut ca fiind umpluti doar un sfert. Cat despre bateriile care le recomanda ei Energizer Ultimate Lithium nu se gasesc in Ro si nici ceva echivalent(baterii AA cu lithiu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu retrag decit partial ce am spus acum ceva timp despre camerele pe moto.

Nefiind pasionat de partea video, am considerat ca e mai bine sa cumpar cea mai ieftina si mai solida camera (ca sa am si putina miscare in afara de poze).

Adica Oregon Scientific ATC 3K. Conform producatorului, senzorul e diferit de cel de la 2K (si identic cu cel de la 5K), unghiul de filmare e mai larg, cardul merge la 4 Gb (2 ore) si bineinteles aceeasi protectie la apa (3m - 2 O-ringuri solide). Cost total (camera + card 4Gb + acumulatori NiMH 2700mAh) 600 RON.

Sunetul, asa cum spune toata lumea, e oribil (mai ales daca e montat in contact cu o sursa de vibratii cit de mici). Dar exista diferite moduri de montare, si acum sper sa mearga mai bine pe casca.

 

pe motor (in priza de aer).

pe T-Maxx :laugh: Editat de cristi-mic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

si eu mi-am luat Tachyon XC, acum e pe drum.

 

ATC3K vs Tachyon XC

 

Comparatie intre 7 helmet cam-uri (eu am ales xc-ul)

 

ATC3K am vrut si eu initial ca era mai simplu de la louis decat din america dar cand am vazut pe youtube cum se unduieste imaginea mi-a trecut.

 

PS: merci hurmuz pentru vestea buna cu vama si eu sunt tot din timisoara.

PS2: merci costigh... cu tine am vorbit pe youtube inainte sa dau comanda.

Editat de Infinity
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Acum o saptamana am cumparat si eu Tachyon XC direct de la producator. Nu am platit nimic la vama. Mi-a venit aici in Timisoara la oficiul postal vamal. Acolo m-a intrebat vamesul ce e. I-am zis ca e o camera de filmat mica si ca are valoare de 100$(valoare care de altfel aparea si pe un fel de factura de la ei, desi eu am platit mai mult), dupa care mi-a zis ca pot sa plec si n-am platit nici TVA nici vama. Cred ca te poti intelege cu aia de la vama, macar pentru TVA, dc cumperi ca pers fizica. Cat despre calitate nu pot sa spun prea mult. Am facut doar un filmulet. E destul de ok dc e lumina buna altfel nu se intelege nimic. Problema cea mai mare este cu bateriile. Cu niste baterii alcaline bune(8RON bucata) am filmat maxim o ora, desi cardul de 16GB permite teoretic 4 ore de filmare la calitate mare. Am incercat cu acumulatori dar intra si ies foarte greu in camera si in plus mai e o problema cu acumulatorii si anume ABSOLUT TOTI dau 1.2 V spre deosebire de baterii care dau 1.5V. Cred ca influenteaza asta. Acumulatorii incarcati pe care i-am bagat i-a vazut ca fiind umpluti doar un sfert. Cat despre bateriile care le recomanda ei Energizer Ultimate Lithium nu se gasesc in Ro si nici ceva echivalent(baterii AA cu lithiu).

 

Incearca Sanyo Eneloop, de 2000 mah,pe mine ma tin mai mult de cat ma tine cardul de 4 giga,oricum tin peste 4 ore http://www.onestop.ro/produs-incarcator-de...eloop--pid22742

astia sunt,eu am gasit la Mediagalaxy

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de camera asta ce parere aveti? :yikes: E buna si in vacanta, nu numai pe motocicleta!

 

Panasonic SDR-SW20 - CAMERA VIDEO CU SD CARD REZISTENTA LA SOCURI, APA SI PRAF

 

Rezistență la apă până la o adâncime de 1,5 metri

Rezistență la praf pentru utilizarea în exterior

Rezistență la impact - Rezistă la impactul provocat de căderea de la o înălțime de până la 1,2 metri

Start rapid (Quick Start) de 0,6 secunde

Dimensiuni: 33.8 x 63.4 x 115.4 mm

Greutate: 224 g

 

Are microfon Stereo si cel mai important: Wind Noise Reduction :yikes:

 

Are si stabilizator de imagine!

 

Are sistem de prindere cu filet, deci se poate monta si pe motocicleta!

 

La noi in magazine costa cam 1200 ron.

 

Prezentare pe youtube:

post-44701-1232311681_thumb.jpg

post-44701-1232311696_thumb.jpg

post-44701-1232311709_thumb.jpg

post-44701-1232311727_thumb.jpg

post-44701-1232311735_thumb.jpg

post-44701-1232311758_thumb.jpg

post-44701-1232311773_thumb.jpg

post-44701-1232312094_thumb.jpg

Editat de butcky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toate camerele care nu au LCD si telecomanda

la un moment va vor da teapa

nu stii ce filmezzi

nu stii cand se termin bateria sau cardul

si cel mai imp

NU STII CAND INREGISTREAZA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul as fi interesat doar de obiectiv gen bullet camera, cat de mic, pt ca imi pun camera in rucsac in spate...nu ma prea pricep, dar banuiesc ca la o camera mini DV sau ceva de genul, se poate folosi alt obiectiv decat cel propriu, nu? trebuie sa aiba ceva mufa de intrare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca Sanyo Eneloop, de 2000 mah,pe mine ma tin mai mult de cat ma tine cardul de 4 giga,oricum tin peste 4 ore http://www.onestop.ro/produs-incarcator-de...eloop--pid22742

astia sunt,eu am gasit la Mediagalaxy

Toate cele bune!

incap in XC frumos?

 

Dar de camera asta ce parere aveti? :blink: E buna si in vacanta, nu numai pe motocicleta!

 

Panasonic SDR-SW20 - CAMERA VIDEO CU SD CARD REZISTENTA LA SOCURI, APA SI PRAF

 

Rezistență la apă până la o adâncime de 1,5 metri

Rezistență la praf pentru utilizarea în exterior

Rezistență la impact - Rezistă la impactul provocat de căderea de la o înălțime de până la 1,2 metri

Start rapid (Quick Start) de 0,6 secunde

Dimensiuni: 33.8 x 63.4 x 115.4 mm

Greutate: 224 g

 

Are microfon Stereo si cel mai important: Wind Noise Reduction

 

Are si stabilizator de imagine!

 

Are sistem de prindere cu filet, deci se poate monta si pe motocicleta!

 

La noi in magazine costa cam 1200 ron.

 

Prezentare pe youtube:

depinde mult de cum se comporta la vibratii (sa filmeze) ca degeaba poti sa o scapi de la 1,2 metri. toate telefoanele pe care le-am avut vreodata in mana rezista la "impactul provocat de căderea de la o înălțime de până la 1,2 metri" care insemna: poti sa o scapi din mana ca e ok.

 

si la faza cu montatu pe casca.....sincer eu nu mi-as da gauri cu bormasina in casca sa o montez (vezi pozele cu casca de mai sus) prefer o camera conceputa pentru asta care vine cu tot cu solutii de montaj.

 

toate camerele care nu au LCD si telecomanda

la un moment va vor da teapa

nu stii ce filmezzi

nu stii cand se termin bateria sau cardul

si cel mai imp

NU STII CAND INREGISTREAZA

uite-te tu pe ecran in timp ce filmezi cu camera montata pe casca sau pe motor + ca nu poti sa ii pui ecran lcd de n inci cu atat mai putin gen usita si dupa aia sa zici ca e shock resistant cu atat mai putin shock proof

una e filmatu in vacanta si una e filmatu pe motor.

 

ps: sti cand filmezi sau cand se termina bateria sau cardul :kiss: shforta este cu noi tinere padawan :yikes: :yikes:

 

eu unul as fi interesat doar de obiectiv gen bullet camera, cat de mic, pt ca imi pun camera in rucsac in spate...nu ma prea pricep, dar banuiesc ca la o camera mini DV sau ceva de genul, se poate folosi alt obiectiv decat cel propriu, nu? trebuie sa aiba ceva mufa de intrare...

 

exista bulet cam-uri care care fac exact ce zici tu (inregistrat pe camere cu video in) numai ca implica cablaraie si iese ceva mai scump dar si calitatea e mai buna.

daca ai deja o camera mini dv atunci un buletcam e cea mai buna investitie :eek:

Editat de Infinity
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite-te tu pe ecran in timp ce filmezi cu camera montata pe casca sau pe motor + ca nu poti sa ii pui ecran lcd de n inci cu atat mai putin gen usita si dupa aia sa zici ca e shock resistant cu atat mai putin shock proof

una e filmatu in vacanta si una e filmatu pe motor.

 

ps: sti cand filmezi sau cand se termina bateria sau cardul :kiss: shforta este cu noi tinere padawan :yikes: :yikes:

 

INSEAMNA CA NU AI AVUT IN MANA UN

 

VIO POV 1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am o camera de asta si cica are AV...daca la asta se refera ((Digital Audio/Video Input(s) : Yes (via USB)))

post-7741-1232395387_thumb.jpg

http://www.sonystyle.com/webapp/wcs/stores...ductId=11039141

 

si as vrea sa montez o bullet camera de asta pe casca iar camera mare sa o tin in rucsac, oare se poate? nu ma prea pricep, stie cineva daca Sony DCR-SR82 are mufa de intrare AV? Cu sunetul cum e, bullet camera asta cica are si microfon...a facut cineva asa??

post-7741-1232395775_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...offf...deci trebuie analog input, cel digital input nu e ok... :yikes: atunci cautam in continuare o varianta ok si din pct de vedere al pretului cat si a calitatii.

Ms Infinity :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am o camera de asta si cica are AV...daca la asta se refera ((Digital Audio/Video Input(s) : Yes (via USB)))

post-7741-1232395387_thumb.jpg

http://www.sonystyle.com/webapp/wcs/stores...ductId=11039141

 

si as vrea sa montez o bullet camera de asta pe casca iar camera mare sa o tin in rucsac, oare se poate? nu ma prea pricep, stie cineva daca Sony DCR-SR82 are mufa de intrare AV? Cu sunetul cum e, bullet camera asta cica are si microfon...a facut cineva asa??

post-7741-1232395775_thumb.jpg

pai eu vad la specificatii la aceasta camera:

Inputs and Outputs

Active Interface Shoe : Yes

 

Analog Audio/Video Input(s) : N/A

 

Analog Audio/Video Output(s) : Yes (Multi A/V)

 

Component Video (Y/Pb/Pr) Output(s) : N/A

 

Digital Audio/Video Input(s) : Yes (via USB)

 

Digital Audio/Video Output(s) : Yes (via USB)

 

HDMI™ Connection Output(s) : N/A

 

Headphone Jack : N/A

 

i.LINK® Interface : N/A

 

Microphone Input : Yes (via Active Interface Shoe)

 

Remote Jack : Yes

 

S-Video Input(s) : N/A

 

S-Video Output(s) : Yes (via optional accessory)

 

USB Port(s) : Yes; 2.0 Compliant (Handycam Station)3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dsorinmihail bulet cam-urile au iesire video analogica ca un video normal sa zicem, nu prin usb, posibil sa fie si cu usb eu insa n-am vazut sau auzit pana acum.

 

si tachyon xc care e digitala si inregistreaza pe card bla bla are iesire video tot analogica (pentru tv ca nu e nevoie de camera ea inregistrand pe card)

inputu ala pe usb probabil se refera ca poti sa copiezi fisiere in memoria ei sau ceva de genu, habar n-am

Editat de Infinity
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare:(desii este prosteasca), dar trebuie sa intreb. avand iesire usb pe digital, ar merge o cam de pc? caci unele au si microfon incorporat (stiu e vb si de driver pt cam).

Editat de dsorinmihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am primit si eu newsleteru' de la Louis si am vazut produsul asta : 10034661 . Pare interesant.. desi pretul piperat.. la o tura misto.. poate sa iti faca amintiri super.

Asa ca intreb si eu pe cei care au incercat.. cum e cu camera montata pe moto ? unde o montati ? tip de camera ? probleme? ... si pe scurt : merita ?

 

MS! :laugh:

 

PS. nustiu daca incadrarea in sub-forum e cea mai buna, dar am zis ca tine de echipamente. Rog adminii sa mute topicul daca am gresit. thnx

 

 

Sal

 

Am primit io de Craciun camera asta :wink: ...ea e ok...la banii aia. ca rezolutie ai 2 moduri parca.Ca mai buna e de 640 x 480. I-am luat si un card de 2Gb.Poti sa filmezi maxim 45 de min la rezolutia ei maxima cu sunet si tot. Evident daca mai scazi din rezolutie timpul se mai prelungeste.Ajunge undeva la 1h 15m. Singura problema cu ea ar fi sunetul.Nu stiu daca este de la toba mea dar nu se aude ok deloc. Ca mod de prindere am incercat mai multe. Ea vine cu sisteme de prindere pe casca si pe ghidon. De fapt ea nu este camera speciala pt motoare ci pentru ,,sporturi extreme"..(base jump , bungee etc) prinderea pe casca e relativ buna in sensu ca sta si nu cade. problema apare atunci cand mergi deoarece de la vant sau vibratii se misca foarte mult, si imaginea tremura . Am incercat si varianta cu prinsul pe ghidon. Asta merge cel mai bine la biciclete.De fapt pt asta a fost facuta. In cazul meu (cbr1000rr) prinsa de capatul manerului cam incomodeaza , plus ca trebe sa fii atent la oglinzile de la masini sa nu o pierzi. Foarte bine ar merge pe un motor enduro , cross sau supermoto. Ar putea fi prinsa de ghidon , de partea centrala. Asa ca singura varianta buna a fost sa o lipesc cu banda adeziva de codita. nu se mai misca , nu mai vibreaza da na...arata cam dubios :lol: Concluzie.. camera e ok la banii astia si cu un pic de investitie ( card memorie) si imaginatie (cum si unde o fixezi) poti ramane cu amintiri frumoase din calatoriile tale.

 

Bafta si asfalt uscat..poate ne vedem pe YouTube :laugh:

 

Salutare, am primit si eu newsleteru' de la Louis si am vazut produsul asta : 10034661 . Pare interesant.. desi pretul piperat.. la o tura misto.. poate sa iti faca amintiri super.

Asa ca intreb si eu pe cei care au incercat.. cum e cu camera montata pe moto ? unde o montati ? tip de camera ? probleme? ... si pe scurt : merita ?

 

MS! :D

 

PS. nustiu daca incadrarea in sub-forum e cea mai buna, dar am zis ca tine de echipamente. Rog adminii sa mute topicul daca am gresit. thnx

 

 

Sal

 

Am primit io de Craciun camera asta :D ...ea e ok...la banii aia. ca rezolutie ai 2 moduri parca.Ca mai buna e de 640 x 480. I-am luat si un card de 2Gb.Poti sa filmezi maxim 45 de min la rezolutia ei maxima cu sunet si tot. Evident daca mai scazi din rezolutie timpul se mai prelungeste.Ajunge undeva la 1h 15m. Singura problema cu ea ar fi sunetul.Nu stiu daca este de la toba mea dar nu se aude ok deloc. Ca mod de prindere am incercat mai multe. Ea vine cu sisteme de prindere pe casca si pe ghidon. De fapt ea nu este camera speciala pt motoare ci pentru ,,sporturi extreme"..(base jump , bungee etc) prinderea pe casca e relativ buna in sensu ca sta si nu cade. problema apare atunci cand mergi deoarece de la vant sau vibratii se misca foarte mult, si imaginea tremura . Am incercat si varianta cu prinsul pe ghidon. Asta merge cel mai bine la biciclete.De fapt pt asta a fost facuta. In cazul meu (cbr1000rr) prinsa de capatul manerului cam incomodeaza , plus ca trebe sa fii atent la oglinzile de la masini sa nu o pierzi. Foarte bine ar merge pe un motor enduro , cross sau supermoto. Ar putea fi prinsa de ghidon , de partea centrala. Asa ca singura varianta buna a fost sa o lipesc cu banda adeziva de codita. nu se mai misca , nu mai vibreaza da na...arata cam dubios :D Concluzie.. camera e ok la banii astia si cu un pic de investitie ( card memorie) si imaginatie (cum si unde o fixezi) poti ramane cu amintiri frumoase din calatoriile tale.

 

Bafta si asfalt uscat..poate ne vedem pe YouTube

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

DogCam DV500

 

http://www.dogcamsport.co.uk/single-bike-camera-kit.htm

 

DVR + bullet cam + microfon + o gramada de cabluri... Kitul contine conector pt baterie si cam toate cablurile de care ai nevoie. Eu deocamdata nu am fixat-o pe moto si si tin dvr + battery pack pt camera in buzunar. Camera am incercat pe casca in crestet si lateral. Pe lateral nu prea permite casca mea pozitionare cat sa am mai mult de 5-7m in fata motorului fara sa incurce viziera. Pe crestet e un pic mai ciudat rezultatul... ai POV de genul mers in picioare, filmezi capote de SUV-uri :blink:... amuzant. Imaginea e peste webcam, sub camera normala si focusul se regleaza cu inbus de 1 - greu de gasit dar am "fabricat" unul din 1.5 si o pila buna ;) O sa revin cu poze si eventual un video. Microfonul - decent, merge pana pe la 100 fara probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...