Sari la conținut

SHARK - Discutii Generale


Frana
 Share

Postări Recomandate

Salut

 

De ceva timp tot caut sa schimb casca ... momentan am un caberg si nu sunt foarte multumit... vajaie si la 60 km/h. Ma tot bate gandul la Shark. Cam ce stiti despre firma asta? Bugetul in care ma incadrez ar fi de 150 - 220 euro.

 

sau daca puteti sa imi recomandati alte casti bune intre 150 - 220 euro :(

 

asfalt uscat

 

 

http://www.shark-helmets.com/shark_gb.htm

Editat de frN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 641
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut, cu toate ca bugetul tau se ridica mult peste s500 clasic al meu, o sa iti spun ce mi se pare mie bun sau naspa poate te ajuta sa iti faci o parere. Incep cu partile bune : sta bine pe cap, aerisirile alea isi fac bine treaba, viziera are sistemul de prindere rapid si...cam atat. Partile naspa: e zgomotoasa, daca nu ai viziera anti-fog esti cam trist prin oras cand e mai racoare afara, iar sistemul de prindere ( cel putin la mine) mi se pare cam prost , adica se desprinde foarte repede daca il bruschezi. Despre greutate si alte lucruri nu vorbesc pentru ca astea le afli din brosuri si iti poti da singur cu parerea.

Sper ca ti-a folosit cu ceva parerea mea, bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia-ti schuberth , sau shoei da nu shark , si asta iti zic in calitate de posesor de s800 shark.

- sta ok in cap

- nu abureste

- viziera se ia repede jos dar sistemu de pridere e prost calitativ

- aerisirile s-au stricat , aia de sus nu mai sta deschisa

- fata de shoei e zgomotoasa

 

daca vrei eu vand s800 la pret mic .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am un shark rsf2i (sau rs2fi, dracu stie cum se scrie) si sunt multumit. vajaie dar deh, care casca pulii nu vajaie? eu oricum iau standard protectii de urechi cu mine, ca altfel surzesti dupa cativa ani de motociclism. cat despre viziera, e anti-fog (oricum nu o inchid de tot, decat pana la ultimul click, deci e ok). plus ca are chestia aia ca atunci cand respiri, sa mearga respiratia in jos, bucata aia in fata nasului. in rest, foarte comfortabila! :baldy: si am dat doar 175 euro pe ea (a fost reducere de la 199).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- fata de shoei e zgomotoasa

 

Culmea, eu am shoei raid II, Shark s650 si arai tour x3 si dintre toate shark-ul este cel mai silentios. Shoei-ul este mai scurta (acopera mai putin gatul) si din cauza asta cam bubuie vantul pe sub ea. Si shark-ul e zgomotos, dar pe o tonalitate mai inalta, mai suierat, nu iti sparge timpanele asa rau. Arai-ul este casca de enduro, destul de aerisita, e normal sa fie zgomotoasa.

Intr-adevar sistemul de prindere al vizierei la shark, desi ingenios, este cam slab, ca dovada ca s-a si rupt una din cleme.

In concluzie, shark-ul este o casca buna pentru jumatate din banii pe care ii dai pe un shoei. Arai-ul este foarte bine facuta, calitate mai buna decat shoei, dar si un pic mai scumpa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Shark RSF2i si sunt multumit.

Am si un Arai Condor si cu nimic nu este mai silentios.

Eu am luat Shark-ul cu 160 euro.

Daca vorbim de comfort atunci Arai rules!

Editat de kpax
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar toate arai`urile sunt silentioase?sau doar modele de varf?

da`ti cateva exemple de casti care nu vajaie(Arai)

 

TOATE VAJAIE ! unele deranjant (100 euro) altele nu (1000 Euro) :baldy: . Trebuie sa se ventileze cumva si ele....

Cat despre Shark, am un RSI pe care am dat bani frumosi acum 2 ani si o consider cam prea scumpa pt ce ofera. O casca ok, ii dau nota 7 din 10, dar nu am mai pus-o in cap de cand am Arai Viper GT. Nu mai merita.... :blink: Trageti voi concluzia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am shark rsf2i, la pretul la care am luat-o ( 50% reducere de la 250E) is multumit cu ea

la inceput ma inerva ca se aburea (dar era totusi inceputul lui martie :blink: e si normal la o casca fara pinlock , cred)

in interior, cel putin la al meu nu intra curentul de aer, insa la viteze mari se aude tare vantul de inafara

 

aerisirile io nu le mai simt sa functioneze, cred ca s-au umplut cu insecte si de aceia :blink: deci trebe curatat

iar la confort nu ma plang, m-am obisnuit cu ea

 

ce nu-mi place e ca se zgarie usor, cum ating ceva perete sau ceva ramane o urma micuta pe ea

alte casti nu am incercat, doar una chinezeasca

per total, la 125 E nu cred ca luam casca mai buna :baldy:

 

poate la 250 - 300

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Si eu am un Shark RSF2i si sunt super multumit. Sta bine pe cap..nu se abureste....aerisirile isi fac treaba...e super. Raport calitate ok.

O recomand cu placere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
eu am un shark rsf2i (sau rs2fi, dracu stie cum se scrie) si sunt multumit. vajaie dar deh, care casca pulii nu vajaie? eu oricum iau standard protectii de urechi cu mine, ca altfel surzesti dupa cativa ani de motociclism. cat despre viziera, e anti-fog (oricum nu o inchid de tot, decat pana la ultimul click, deci e ok). plus ca are chestia aia ca atunci cand respiri, sa mearga respiratia in jos, bucata aia in fata nasului. in rest, foarte comfortabila! :) si am dat doar 175 euro pe ea (a fost reducere de la 199).

 

 

;) ;) :)

pai daca la cati ani de motociclism ai tu incepi deja sa surzesti...

hai ca a fost buna mah!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am shark s800......mega multumit.confort oki.se aude vantu de afara la peste 100.aerisirile isi fac treaba perfect.sistemu de viziera(care altii zic de el ca ii slab eu nu zic asa ceva ca al meu de un an de cand am luat casca ii perfect).de aburit nici nu se pune problema.acuma seara am fost la un motorit cred ca erau sub 10 grade,si abia acum aburea fffffffffffffff putin......parerea mea de cand am luat casca:cea mai buna casca la bani putini!..si am incercat cred ca vreo 20 de casti la bani marunti.sanatate si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

majoritatea care au avut probleme cu castile shark sunt cei care si-au laut din gama performance http://www.shark-helmets.com/shark_gb.htm. eu am un shark rsx hook de pe fc-moto luat si parerea mea e ca sta foarte bine pe cap, nu se abureste ( viziera provenita din formula 1 de 3 mm ), se aeriseste bine, acopera si barbia pt cei cu un cap mai oval ( fata de shoei care oricum e muci fara pinlock si se abureste in draci ), prindere double d ring, interior detasabil in totalitate, si de vajait vajaie toate, dar cu sharkul meu niciodata nu m-a durut capul dupa un drum lung. cu un arai nu o pot compara pt ca nu am purtat niciodata. e o casca buna pt un buget mai redus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tocmai mi-am luat un Shark Aztech S500 AIR nici macar nu am reusit sa ma dau cu ia din cauza vremii dar deabea astet sa o scot. Am auzit ca e un model destul de rar, stie cineva mai mult?

 

Eu tocmai mi-am luat un Shark Aztech S500 AIR nici macar nu am reusit sa ma dau cu ia din cauza vremii dar deabea astet sa o scot. Am auzit ca e un model destul de rar, stie cineva mai mult?

post-13245-1223566532_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tocmai mi-am luat un Shark Aztech S500 AIR nici macar nu am reusit sa ma dau cu ia din cauza vremii dar deabea astet sa o scot. Am auzit ca e un model destul de rar, stie cineva mai mult?

 

nu e un model rar.eu am incercat una si am fost destul de multumit de ea.sa o stapanesti sanatoasa si sa o tiii numa pe cap...nu pe jos.....;)...si de frumoasa ii tare frumoasa.... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am RSX HOOK si sunt multumita de ea, mai putin de viziera, care pare ca incepe sa se exfolieze. Se pare ca asta este problema majora a castilor SHARK.

 

Asa e. Mie mi s-a exfoliat un RSI in prima zi. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...