Sari la conținut

SHARK - Discutii Generale


Frana
 Share

Postări Recomandate

eu am shark s900 si o folosesc de 1 an, se comporta bine, nu se abureste, vizorul nu s-a zgariat deloc, si nici buretele interior nu s-a lasat. bine am si grija de ea dar oricum este o casca buna. din cate am inteles modelele rs sunt si mai indicate

 

 

 

Sigur nu e S800? Nu de alta dar S900 nu cred ca are un an de la lansare. :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 641
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am o Shark RSR2 carbon:

Ce nu-mi place:

- am lucrat mult pana am etansat viziera pe cheder. La inceput intra curent. Desfacut suruburi, strans, iar desfacut. Suruburile sunt din aluminiu si au si o degajare - aveti grija sa nu le strangeti tare. Eu am rupt unul si mi-am pus alte suruburi M5 din inox cu cap cruce la care le-am polizat capul bombat. Per ansamblu, sistemul de inchidere al vizierei nu este cel mai destept. Il prefer pe cel de la castile SHOEI.

- vopseaua e de proasta calitate (probabil pe baza de apa) si a sarit putin cand am lovit fara sa vreau casca de o usa de aluminiu. Lacul ori e intr-un singur strat ori e de slaba calitate, ori nu e deloc.

- zgomotul - casca in sine nu e zgomotoasa, din contra, nu tiuie, nu vajaie dar nu e antifonata in zona urechilor. Pe mine ma deranjeaza mai putin pentru ca port dopuri dar daca nu purtati dopuri pana acum, cu RSR2 sunt un lucru foarte util.

Ce-mi place:

- e usoara (post-ul 37 - /index.php?...63587&st=30 )

- interior detasabil

- aerodinamica buna si stabilitate la viteza mare

- foarte comoda si placuta mai ales la drum lung (dupa ce am reglat viziera)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare! Am si eu un Shark RSF2I, dar daca nu am motocicleta nu prea mi-am facut o parere despre ea pana acum. Astazi am testat-o! Ca sa se inteleaga exact: am luat masura S care e fixa pe capul meu si o port cu cagula. In conditiile acestea pot sa spun ca este o casca foarte silentioasa cand aerisirile sunt deschise. De aburit nu se abureste pentru ca port cagula si are si un breath-guard. In oras am mers cu viziera deschisa la ultimul click pentru aerisire pe loc, in mers nu imi este cald (dar nici curent nu simt; fiind prima casca nu am termen de comparatie, asa ca nu stiu exact la ce se refera expresia "aerisirile isi fac treaba"). In momentul in care inchid viziera nu se simte nici un pic de curent in interiorul ei (da, nici chiar de la aerisiri), probabil ca asta se datoreste si chin-guardului, iar singurul sunet care se aude este curentul de aer care inconjoara casca (iar nu stiu daca e normal sau nu, dar in mod clar casca nu suiera, vajaie, etc. - s-a inchis viziera, tot ce se mai aude e sunetul slab produs de curgerea aerului cu viteza peste casca). Chederul etanseaza eficient viziera (in cazul meu nu a necesitat reglaje; nici macar nu stiu daca este posibil). Forma este aerodinamica, nu resimt forte puternice asupra gatului (cred ca pana si "evacuarile spate" ale aerisirilor sunt special concepute pentru o forma cat mai aerodinamica). Per total casca merita banii (125 de euro - 50% reducere pe Louis).

 

PS: Casca a fost testata la viteze 0 - 160 km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In weekendul asta dupa ce am facut o plimbare scurta m-am prins cum trebuie tratata viziera de RSR2 pentru etansare.

Am observat initial ca suruburile care fixeaza suporturile vizierei se desfac orice as face. De fapt se slabesc si suporturile culiseaza libere. In situatia asta am presat cu palmele viziera pe cheder cu casca pe cap si am auzit doua clanc-uri. Viziera se asezase in locasul ei cu pin-ii intrati in gaurile de fixare... la fix. N-a mai intrat curent, vajaiala sau alte neplaceri.

Dupa ce am ajuns acasa am dat jos suruburile si le-am dat cu pasta Loctite si le-am insurubat la loc cu minima strangere astfel incat suporturile sa poata culisa in continuare liber. pasta am pus-o ca din jocul lasat, filetul interior sa nu se distruga. Nu exista pericolul ca suruburile sa iasa pentru ca acestea s-ar sprijini in viziera, aceasta acoperind capul suruburilor atunci cand este fixata (nu trebuie sa fie neaparat inchisa).

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am un S800 de care sunt foarte multumit.

Viziera nu se abureste,aerisirile sunt ok(e o casca ok si pentru oras/turing, am inteles ca RSF2 sau alte modele superioare nu sunt recomandate pt.oras ca au aerisiri mai mici ca si dimensiuni...sunt gandite pt.viteze mai mari...asa mi-au spus cei de la kronau moto de unde mi-am luat S800).Ciudat este ca marimea M de la RSF2 ma strangea(trebuia L),in timp ce M-ul de la S800 imi vine perfect.

Tot pe shark as vrea sa merg in continuare. Excelent raport pret/calitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Dupa cateva luni de folosit RSR2 am constatat un lucru destul de putin placut. Aerisirea centrala functioneaza cel mai eficient doar cand me aplec intr-o pozitie tipica pt motocicletele sport, in mare parte ascuns in spatele parbrizului - pozitie greu de pastrat pentru multi km la rand. In rest nu se ventileaza extraordinar iar intr-o dupamiaza foarte calda am transpirat copios cu ea pe cap la mers in afara orasului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut,

 

Asta pentru ca rsr2 este o casca race, facuta pentru cei ce se dau pe circuit, si se aerisesc de la o anumita viteza si in anumite pozitii pe o motocicleta sport, nu prea se pupa cu touringul. Ori chiar si pe 954 n-ai cum sa meri tot timpul sub parbriz, e cel putin caraghios ca la 60 sa stai cu burta pe rezervor. Casca nu are nici o vina, ai luat tu ce nu trebuia. Mai degraba luai un RSI, un RSF 3 sau seria S, astea sunt facute pentru strada. Nu am testat, dar din spusele unor cunoscuti s800 era o casca bunicica, iar S900 se pare a fi o casca foarte buna raport calitate pret.

 

Eu unul am un RSX si sunt multumit de el, as fi fost foarte multumit daca aveam cap si nu-l luam cam cu un numar mai mare. Nu am transpirat niciodata, chiar si pe caldurile astea, e drept ca, parca nu se aeristeste precum un Scorpion EXO-700, dar asta e din motivul mai sus mentionat. In acelasi timp este silentioasa, chiar si cu un numar mai mare.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... ai luat tu ce nu trebuia.

 

Chiar crezi tu asta? :)

Stiam ce este si cum este dar sunt secrete pe care le-am aflat pe parcurs. Le scriu ca sa stie oricine la ce sa se astepte. Casca a fost mai ieftina decat modelele mai slabe pentru ca s-a luat chiar din fabrica de la Marseille cu discount masiv si trei viziere bonus. La fabrica de Shoei nu am "pile" ca as mai fi luat o X-11 :)

A-propos, am o viziera neagra nou nouta care sta degeaba si as pune-o in circulatie la un pret sub orice site sau magazin, cauta-ma daca iti intra soarele-n ochi.

Pentru zgomot pune dopuri - nu exista casca silentioasa, doar mai putin zgomotoasa decat altele.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
Sal.,cine ma poate ajuta cu o viziera pt. un Shark S500.0768591046.

Va multumesc,

 

Am si eu un shark s500 cumparat pe 18 septembrie 2010

Despre casca am sa-i spun doar minusurile, deoarece sunt decat 2 din punctul meu de vedere:

1. viziera care nu este antifog

2. dupa 150 incepe sa vajaie subtil

 

este de vanzare sau schimb cu flipup ( ma everveaza sa tot scot si sa pun ochelarii la ochi de fiecare data cand ma dau jos de pe moto, in resta casca este super ok

/index.php?showtopic=601067

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu un shark s500 cumparat pe 18 septembrie 2010

Despre casca am sa-i spun doar minusurile, deoarece sunt decat 2 din punctul meu de vedere:

1. viziera care nu este antifog

2. dupa 150 incepe sa vajaie subtil

 

este de vanzare sau schimb cu flipup ( ma everveaza sa tot scot si sa pun ochelarii la ochi de fiecare data cand ma dau jos de pe moto, in resta casca este super ok

/index.php?showtopic=601067

 

150km/h este mai mult decat acceptabil

 

alte minusuri - nu se inchid aerisirile (fiind o casca de vara)

 

iar acum un S500 Air (negru mat) ca al meu costa 70 de euro

 

eu unu o recomand pentru vara - este o casca excelenta - usurica bine (poate prea bine) ventilata

4* la testele SHARP - am avut neplacerea sa ma tavalesc cu ea ... nici macar o durere de cap (am avut impact lateral cu asfaltul, si nu a sarit decat viziera)

am vazut la SMAEB 2010 o inscenare de accident cu un S500 - care suferise un accident real (cel accidentat scapase doar cu un hematom)

 

asfalt uscat si curat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

fost posesor de s500 si s800...un singur cuvant este mai mult decat suficient ''GUNOAIE''...

s500 galagioasa,batea vantul in ea,aerisire nu aveau optiunea sa le inchizi si se aburea viziera rau.

s800 alt gunoi....garnitura nu este in vorma de oval sa etanseze toata viziera,lasa cate pe laterale nu exista garnitura iar cand lasam capul jos imi batea vantul in ochii si crea un discomfort major dupa 150km.totul a culminat cand am cazut cu ea si am lovit cu plasticul din exterior care tine viziera iar socul nu s-a mai transferat in casca ci in ochiul meu stang desi am cazut cu tampla drepta......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totul a culminat cand am cazut cu ea si am lovit cu plasticul din exterior care tine viziera iar socul nu s-a mai transferat in casca ci in ochiul meu stang desi am cazut cu tampla drepta......

 

Suna ca asasinarea lui JFK

http://www.youtube.com/watch?v=Gcaq4ElAJrE

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fost posesor de s500 si s800...un singur cuvant este mai mult decat suficient ''GUNOAIE''...

s500 galagioasa,batea vantul in ea,aerisire nu aveau optiunea sa le inchizi si se aburea viziera rau.

s800 alt gunoi....garnitura nu este in vorma de oval sa etanseze toata viziera,lasa cate pe laterale nu exista garnitura iar cand lasam capul jos imi batea vantul in ochii si crea un discomfort major dupa 150km.totul a culminat cand am cazut cu ea si am lovit cu plasticul din exterior care tine viziera iar socul nu s-a mai transferat in casca ci in ochiul meu stang desi am cazut cu tampla drepta......

 

poate ca S500 este casca de vara :rolleyes: -cam asta este specificatia producatorului - daca tu te-ai gandit sa o folosesti iarna - e problema ta

Mesaj completat

In plus de asta ia sa apasati in laterale pe un s500 sa vedeti cum se deformeaza ! :D

tocmai deformarea asta - i-a dat 4 stele :rolleyes:)

preaia si transfera socul bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... prezinta adaptor special pt fular si rezervor de muci :rolleyes:

agv k2 ...casca perfecta de iarna....nu se ventileaza exceziv asa ca nu iti degera capul....intifoneaza foarte bine....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Shark S800R AYTON - usoara, vajaie de pe la 130 in sus, comoda, aerisita. Se abureste de la 5-10 gC in jos dar daca o las un click deschisa nu e problema. Se zgarie cam repede. Pret/calitate - superOK.

:agree"

prineanea mea re un S800 - faptul ca se inchid aerisirile este un mare plus ;)

 

cat despre cele de iarna - pai nu se prea fac - multi producatori nu isi prea bat capul cu casti speciale de iarna

 

motivul ar fi unul singur - condiiitle de drum nu sunt tocmai cele propice pentru a fi in siguranta - aderanta scazuta, cauciucul devine plastic - frigul pe care trebuie sa il in duri pe motor

cea mai mare problema ... ar fi durerea din degete ... de simti ca niste ace pana in incheietura mainii - chiar cu doua pereche de manusi - minim una de iarna

 

daca treci peste aceste probleme orice casca este buna pe timp de iarna atat timp cat are posibilitatea de a inchide aerisirile si nu se abureste excesiv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...