Sari la conținut

SHARK - Discutii Generale


Frana
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 641
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

AGV si SHARK nu sunt pt aceeasi forma a capului!mare grija!marimile la Shark nu sunt decalate.am avut ambii producatori(mai multe modele) si pot spune sigur ca pt cap rotund merge Shark,Agv NU.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci voi imi spuneti ca la circumferinta si forma (mai mult rotund decat oval:)) capului meu as putea sa comand XL de la Shark fara griji ? In principiu, cam toate castile de la Shark respecta aceiasi forma?

Oscilez intre RSJ, Nano sau Evoline.


» Post actualizat in 12 Jan 2017 15:06

Sau sa merg pe un L ?

Editat de barbat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci voi imi spuneti ca la circumferinta si forma (mai mult rotund decat oval:)) capului meu as putea sa comand XL de la Shark fara griji ? In principiu, cam toate castile de la Shark respecta aceiasi forma?

Oscilez intre RSJ, Nano sau Evoline.

» Post actualizat in 12 Jan 2017 15:06

Sau sa merg pe un L ?

Probeaza inainte ca sa vezi exact ce marime iti este buna !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Cateva pareri despre Shark Spartan Carbon? Ma intereseaza sa stiu calitatea asamblarii, zgomot, fiabilitatea materialului interior, vizibilitatea sus-jos pe un Naked (preferabil) etc.

 

Multumesc!

 

P.S: Din pacate, review-urile gasite in online sunt precare si incomplete...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am achizitionat anul trecut Shark Spartan carbon. S-a nimerit sa o iau imediat dupa ce s-a lansat. Nu am apucat sa merg foarte mult cu ea dar pot sa spun urmatoatele: este foarte usoara, mie mi se aseaza foarte bine pe cap, materialele interioare sunt foarte catifelate si moi, ochelarii de soare sunt extraordinar de buni si linistitori, pinlock-ul isi face bine treaba, viziera este mare si clara si se inchide frumos, indiferent cat am tinut casca pe cap nu am simtit niciodata nevoia sa o dau jos doar ca sa imi odihnesc gatul, ventilatia ei este foarte placuta.

Totusi, am impresia ca cele doua aripioare ii dau un usor vajait. Casca este foarte silentioasa dar, parca aud un vajait pe fundal petmanent. Nu ma deranjeaza. Doar ca exista.

Mie imi place foarte mult casca. Eu o folosesc pe cruiser dar, a mers cu ea si un coleg pe Hayabusa si s-a declarat foarte multumit. Singurul aspect pe care l-a observat el (eu nu) a fost ca parca i-ar fi distorsionat putin imaginea viziera. Eu nu am sesizat deloc asta dar, probabil o fi din cauza pozitiei de mers.

Un alt aspect pozitiv pe care l-a observat mergand pe Hayabusa a fost faptul ca simtea cum il racorea si pe spate in timpul mersului. Probabil tot datorita celor doua aripioare de pe casca.

Am achizitionat-o de la Motor Team din primul lot adus de ei. Are garantie 5 ani.

Editat de pitesti2010
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa ajung la Motorteam si am probat ce ma interesa pe mine, Nano si RSJ. La ambele, spre surprinderea mea, mi se potriveste marimea XL. Nu credeam ca am un cap asa mare :).

Sunt diferente destul de mici intre preturile lor si cele de pe FC Moto sau Motocard si in ultimul timp am citit destule chestii neplacute pe care unii le-au experiementat cu aceste magazine online.

Nu stiu ce sa fac. Mi s-au parut foarte rabdatori si pregatiti profesional acei oameni de acolo incat parca imi e jena sa iau din alta parte :). Poate daca iau de cateva sute de euro, mai vreau si o geaca si niste manusi, imi dau si un discount. Le voi propune asta.

Ce stiti din experientele voastre anterioare cu Motorteam, sunt flexibili la asemenea propuneri?

Editat de barbat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa ajung la Motorteam si am probat ce ma interesa pe mine, Nano si RSJ. La ambele, spre surprinderea mea, mi se potriveste marimea XL. Nu credeam ca am un cap asa mare :).

Sunt diferente destul de mici intre preturile lor si cele de pe FC Moto sau Motocard si in ultimul timp am citit destule chestii neplacute pe care unii le-au experiementat cu aceste magazine online.

Nu stiu ce sa fac. Mi s-au parut foarte rabdatori si pregatiti profesional acei oameni de acolo incat parca imi e jena sa iau din alta parte :). Poate daca iau de cateva sute de euro, mai vreau si o geaca si niste manusi, imi dau si un discount. Le voi propune asta.

Ce stiti din experientele voastre anterioare cu Motorteam, sunt flexibili la asemenea propuneri?

Salut.

Eu nu am fost multumit de discount-ul oferit in momentul in care am vrut sa cumpar de la ei casca si am gasit aici ( www.helmexpress.com ), un pret la jumatate fata de cat era in magazin :)

Am comandat atat eu, cat si un prieten de pe acest site si am fost foarte multumiti de ei.

Editat de alecsutzyu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tin partea celor de la Motor Team dar, haideti sa fim putin obiectivi cu totii. Cred ca niciunul din nu mergem la serviciu fara sa ne luam niste salarii. In general le vrem mari. Dar, aceste salarii vin din noste adaosuri comerciale. Daca facem o comparatie intre o firma care vinde exclusiv pe net, compusa din 3 persoane care stau la pc, si sediul de firma Motor Team (United Motors, Dual Sport, sau oricare alta serioasa) + numar de salariati, o sa intelegem ca TREBUIE sa existe o diferenta de preturi. Mergem, probam pe baniilor, stam de vorba cu agentii pe banii lor, ne facem o idee de ceea ce ne trebuie dar tot pe banii lor si, apoi cumparam de pe net. Si ii mai si acuzam (tot pe banii lor) ca sunt scumpi sau ca nu am fost multumiti de discount-uri. Ei au facut deja discount prin faptul ca au cumparat acele casti pe care le-am probat in magazinul lor, nu al celor de pe net.

Ca si concluzie: fiecare se descurca cum poate dar, haideti sa fim obiectivi si sa nu aruncam cu noroi in munca unei firme. Poate doar daca merita. Toti suntem si clienti dar si vanzatori, asa cum toti suntem si soferi dar si pietoni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu, de acord.

Fenomenul moto in Romania slab, cultura si educatia oamenilor cat si starea financiara destul de precara a multora determina preturile din magazinele de profil(datorita rulajului mic).

Dar ce te faci cand ai si banii si educatia necesara si nu gasesti ori gasesti dar la preturile alea de care vorbeam mai devreme?! Cauti alternative, nu?

Eu i-am laudat pe cei de la Motor Team dar, din pacate, nu-mi pot aduce in ce timp vreau eu si nu sunt dispusi la un discount mai generos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu "adusul la timp" o inteleg.dar ce nu pricep e de ce vreti discount-uri mari in magazine fizice?ca ce chestie,ca luati o casca si o geaca?pai aia e vax albina d.p.d.v financiar al unui magazin.ia sa vezi pe net,cam cat discount fata de pretul afisat primesti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa fac. Mi s-au parut foarte rabdatori si pregatiti profesional acei oameni de acolo incat parca imi e jena sa iau din alta parte :).

 

Ai punctat foarte bine: rabdatori si pregatiti. Haideti sa ii ajutam sa ramana motivati si pregatiti si sa cumparam de la astfel de oameni, de la astfel de firme. Altfel, doar ii demoralizam. Tuturor ne place sa fim apreciati, iar satisfactia o avem atunci cand vindem sau cumparam de la cei atenti cu noi si bine pregatiti. Chiar daca sunt putin mai scumpi. Eu zic ca merita.

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie-mi place sa cumpar de la noi. Casca de la MotorTeam mi-am luat-o. Am stat cred ca aproape doua ore de vorba cu baietii de acolo - ce am mai avut, cum mi s-au parut, pe ce merg, cum as vrea sa se simta, samd... N-am simtit nici o secunda ca vor sa-mi dea casca, sa-mi ia banii si ma dea pe usa afara. Nici acum nu-mi pare rau de alegerea facuta. Si asta in orice magazin de unde mi-am luat echipament.

 

In toamna i-am luat o geaca sotiei. Din pacate era cam mica, asa ca am vb cu baiatul de la magazin, geaca s-a schimbat imediat, m-a sunat cand a ajuns marimea mai mare pe stoc si totul a fost in regula. Pe FC Moto am pandit acum vreo doi ani o pereche de ghete de oras Puma de m-am plictisit. Efectiv in fiecare zi dadeam refresh sa vad daca au numarul meu. Si nu eram f sigur ca vor corespunde cu marimea mea. Eh, si in sfarsit, cand au adus marimile clasice (41,42, 43) pretul sarise cu vreo 30E. Asa ca in secunda 2 m-am dus la un magazin de la noi ni m-am luat ce am avut nevoie. Pe probate, pe incercate.


» Post actualizat in 18 Jan 2017 07:12

E cam cu dus-intors si cu magazinele astea din afara. Poti avea noroc, sau poate nu. Pentru cativa lei in plus, prefer sa iau de la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt total de acord cu ce spuneti voi, dar cand este vorba de un produs pe care il gasesti pe site-urile din afara cu un pret redus cu 50%, nu cred ca il vei cumpara de la magazinele de la noi din tara doar ca sa ii ajuti si pe ei sa supravietuiasca.

Cel putin acest exemplu pe care il dau, l-am trait pe pielea mea, nu arunc cu noroi in MotorTeam sau in alte magazine din tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt total de acord cu ce spuneti voi, dar cand este vorba de un produs pe care il gasesti pe site-urile din afara cu un pret redus cu 50%, nu cred ca il vei cumpara de la magazinele de la noi din tara doar ca sa ii ajuti si pe ei sa supravietuiasca.

Cel putin acest exemplu pe care il dau, l-am trait pe pielea mea, nu arunc cu noroi in MotorTeam sau in alte magazine din tara.

Sunt doar anumite promotii, cateodata.

Diferentele sunt pana in 100 ron.

Eu am cumparat din Romania, din magazin de specialitate, geaca Dainese sub 300 lei cand afara nu am gasit sub 250 euro.

Repet. Era doar o oferta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu mi-am cumparat geaca mie si prietenei mele. Pretul gecilor era acelasi pe site-ul marcii cat si in magazin. (ca o idee, daca esti dealer a unei marci si aceasta marca se respecta si vrea sa vanda, ofera un discount de 15-20-25% vanzatorului si asa supravietuieste si el si firma producatoare) Sa fim realisti, de multe ori gasesti echipament moto de marci consacrate la preturi fff mari iar calitatea este mai proasta decat la un echipament moto de la o firma mai putin cunoscuta si la pret mai mic. Niciodata nu vei gasi pret ajustat atat de mult incat sa acopere materialul, manopera si inca un profit de...15-20%. In general daca o geaca s-ar putea vinde cu 100€, asta avand in vedere ca pretul acesta acopera si materialul si coatul productiei plus ceva profit, unele marci vor adauga inca 50...100 euro doar ca scrie Dainese Alpinestar sau altele.

 

Dupa parerea mea sunt unii care stiu sa vanda si altii care nu, sau doar vor sa faca un profit cat mai mare, poti avea castiguri mai mari, avand un adaos comercial mic. Dece? Pt ca pretul este aproximativ la fel ca la producator sau cu putin peste si acesta va vinde 4 bucati in timp ce un magazin ce practica adaos comercial mare poate vinde doar 1 buc.

 

Am cumparat in vara o casca shark skwal prietenei, iar dupa ce am asteptat 1 luna sa imi ajunga casca, am primit telefon ca nu o sa mai ajunga deoarece momentan nu mai este pe stock nici la producator si intra in vacanta de 1 luna si dupa ce o sa revina din vacanta mai trebuie sa astept inca vreo 1 luna sa o produca si sa o trimita. Deci vreo 2 luni dupa ce asteptasem 1 deja. Asa ca am sunat la dealerul Shark din Buc care spre bucuria mea si a prietenei mele (in acel moment nu avea casca deloc) aveau acel model si marime pe stock. Am primit-o dupa 2 zile prin courier. Pretul, cu 50 lei mai mic ca si la dealerul de unde vroiam sa comand la inceput si pret la fel ca si pe site-uri din afara. In schimb Shark-ul Speed R Carbon al meu l-am gasit pe site in afara cu vreo 300lei mai ieftin decat in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

cum reusesc sa dau jos prinderile vizieri de la o casca asta - shark rsi

 

am ridicat viziera, am dat un surub de prindere jos, dar urechea accea tot pare prinsa in ceva.

pe youtube nu am gasit nimic.

 

 

Multumesc

post-38325-0-97112600-1487409330_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum reusesc sa dau jos prinderile vizieri de la o casca asta - shark rsi

 

am ridicat viziera, am dat un surub de prindere jos, dar urechea accea tot pare prinsa in ceva.

pe youtube nu am gasit nimic.

 

 

Multumesc

Daca bine imi aduc aminte, scoti surubul si ar trebui sa iasa afara, daca nu intoarce urechea pe verticala. ( nu forta daca opune rezistenta ca sa nu rupi sa fiu eu de vina, reamintesc, si eu am avut rsi de 2 ani da nu mai stiu exact cum se schimba)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut. Imi puteti da o parere despre shark ridill blank ? Am probat la smaeb un L si parca era prea strans (in general mi se potriveste L). XL parea ca se potriveste dar mi-e teama ca se va largi . Plasticele si interiorul pareau de calitate buna insa nu am gasit pe net f multe detalii. Din cate am inteles este un model mai ieftin care a inlocuit s700(parca). Are cineva si imi poate lasa un mic feedback?

post-94136-0-31298300-1493067143_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva SHARK RACE-R PRO Carbon sau SHARK Spartan Carbon?

 

Acum am HJC RPHA 10 PRO si sunt foarte multumit de ea, o am de 3 ani, si e intr-o stare buna dupa ce am schimbat la ea cheek pads si chin courtain.

 

As vrea o casca facuta si pentru touring, nu una care e conceputa pt pozitia de "tucked in" pe care o ai pe cele sport de viteza, eventual una care are si vizor incorporat.

 

Ma atragea EVO-ONE, pana sa o vad la salonul moto si sa observ ca arati ca o acadea cu ea pe cap.

 

Acum cred ca ramane sa aleg intre Spartan de la SHARK si RPHA 70 de la HJC.

Editat de Neal Caffrey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Daca citeai o pagina inapoi, aflai. Acum sa asteptam si alti colegi.

 

Sau, daca foloseai functia de cautare, gaseai si asta: /index.php?/topic/744902-nolan-n87-vs-shark-spartan-carbon/&do=findComment&comment=4306612

Editat de pitesti2010
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Daca citeai o pagina inapoi, aflai. Acum sa asteptam si alti colegi.

Sau, daca foloseai functia de cautare, gaseai si asta: /index.php?/topic/744902-nolan-n87-vs-shark-spartan-carbon/&do=findComment&comment=4306612

Merci. Am observat ca citisem cu o pagina inapoi, dar nu mi-a atras atentia review-ul tau pt Spartan Carbon, pentru ca atunci cand citisem ultimele pagini, eram interesat doar de RACE-R PRO.

 

Azi am intrat pe pagina oficiala Shark Helmets si am vazut Spartan Carbon, care este varianta touring de top de la Shark.

 

Vizorul ala este foarte util. La RPHA 10 am 2 viziere, una clara si una neagra, fiecare cu pinlock, dar cand o folosesc pe cea neagra, daca ma prinde seara, nu mai vad nimic.

 

O sa merg la Motorteam sa o probez, si daca imi vine bine o cumpar de la ei, ca au preturi bune.

 

Ma bucur ca Shark Spartan are prindere double D, ca cealalta ma sugruma la orice casca am probat.

 

 

Nu ai probat si Race-R Pro, sa imi spui parerea in comparatie cu Spartan?

Editat de Neal Caffrey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...