Sari la conținut

SHARK - Discutii Generale


Frana
 Share

Postări Recomandate

  • 1 year later...
  • Răspunsuri 641
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare  

Am  un  Evo One de care sint  foarte multumit.  Am avut  nevoie de sfaturi  si  ceva  maruntisuri pentru  ea si  am  scris  importatorului  prin  pagina  sa de FB. Va doresc la toti  sa aveti parte  de un  raspuns  asa  amabil  si  generos cum  am  avut  eu de la el  si  pentru  aceasta  recomand  cu  toata  caldura. In contrast , mi-am  adus  aminte  de atitudinea aceea,,,,,,,,,,,de la altii,,,,,,,,,,,,,,,,. Asa ca Felicitari  si Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Salut, am un Shark Race-R Pro si as vrea sa cumpar o viziera fumurie. Utilizeaza cineva dark smoke? Ma intereseaza daca ai vizibilitate pe inserat, conditii de luminozitate redusa, etc. (ma refer strict la o situatie de urgenta, nu am de gand sa merg noaptea cu viziera respectiva). Intreb pentru ca la alte casti pe care le utilizez, Bell de exemplu, cu dark smoke poti merge lejer si noaptea, daca te prinde, pe drumuri iluminate si am inteles ca cu acelasi tint la Shark e periculos chiar si ziua in conditii de luminozitate redusa, sau seara. 

De asemenea, daca foloseste cineva light smoke si daca se simte diferenta fata de cea clara, standard pentru ca pe mine ma rup ochii la drum lung..

Bafta!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu la Shark, dar la Shoei am luat dark smoke cu care am avut probleme oricand nu era soare puternic afara. Asa ca a trebuit sa trec la una mai deschisa la culoare, dar cu care nu ma impacam cand se insera. Pana la urma am optat pentru o casca cu ochelari integrati, problem solved. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 18.05.2020 la 12:45, Username1 a spus:

Salut, am un Shark Race-R Pro si as vrea sa cumpar o viziera fumurie. Utilizeaza cineva dark smoke? Ma intereseaza daca ai vizibilitate pe inserat, conditii de luminozitate redusa, etc. (ma refer strict la o situatie de urgenta, nu am de gand sa merg noaptea cu viziera respectiva). Intreb pentru ca la alte casti pe care le utilizez, Bell de exemplu, cu dark smoke poti merge lejer si noaptea, daca te prinde, pe drumuri iluminate si am inteles ca cu acelasi tint la Shark e periculos chiar si ziua in conditii de luminozitate redusa, sau seara. 

De asemenea, daca foloseste cineva light smoke si daca se simte diferenta fata de cea clara, standard pentru ca pe mine ma rup ochii la drum lung..

Bafta!

 

Salutare. Am eu si light smoke si dark smoke la Race R pro carbon. Nici vorba de mers pe inserat. Eventual doar daca te prinde inseratul pe un bulevard super luminat, asa vezi pe unde mergi dar nici vorba de vazut cu adevarat, e suficient doar cat sa ajungi acasa mergand lejer. 😁 Light smoke-ul e ok daca e soare, e mai "liniste" pt ochii tai. In schimb cu dark smoke poti liniștit sa mergi pe Soare. 😎  Cu dark smoke, ziua, daca e înnorat, e ca si cum ai avea doua perechi de ochelari de soare una peste alta. 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Mersi ptr feedback. Intre timp am gasit si review-ul asta: https://gliddofglood.typepad.com/the_glidd_of_glood_blog/2016/09/shark-race-r-pro-dark-smoke-visor-review.html care contine si ceva poze si m-am lamurit cat de cat. Concluzia e ca Shark face niste parnai de viziere. O sa merg pe light smoke cred si vedem cum e..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu face Shark "parnai" de viziere, ci sunt pt ce sunt gandite. Si sunt stantate "not for road use". Am avut de-a lungul anilor vreo 4 sau 5 Sharkuri, toate cu cel putin 3 variante de viziere. Nu e atat de mare diferență fata de ce e acum. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.05.2020 la 8:15, george05 a spus:

Salutare. Am eu si light smoke si dark smoke la Race R pro carbon. Nici vorba de mers pe inserat. Eventual doar daca te prinde inseratul pe un bulevard super luminat, asa vezi pe unde mergi dar nici vorba de vazut cu adevarat, e suficient doar cat sa ajungi acasa mergand lejer. 😁 Light smoke-ul e ok daca e soare, e mai "liniste" pt ochii tai. In schimb cu dark smoke poti liniștit sa mergi pe Soare. 😎  Cu dark smoke, ziua, daca e înnorat, e ca si cum ai avea doua perechi de ochelari de soare una peste alta. 

Multumesc! Am mers pe light smoke 50% pana la urma. E ce trebuie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...
La 26.05.2020 la 0:32, george05 a spus:

Nu face Shark "parnai" de viziere, ci sunt pt ce sunt gandite. Si sunt stantate "not for road use". Am avut de-a lungul anilor vreo 4 sau 5 Sharkuri, toate cu cel putin 3 variante de viziere. Nu e atat de mare diferență fata de ce e acum. 

Nu face parnai de viziere, dar tocmai mi-au pocnit din senin urechile la o viziera fumurie originala achizitionata vara trecuta si raspunsul Shark a fost ca au vazut ei din pozele transmise pe mail ca a fost stransa prea tare pentru ca unul dintre suruburi prezinta ceva semne de uzura si de aia s-a rupt in ambele parti... Probabil trebuia sa tin casca in vitrina, ca sa nu se slabeasca rahatul ala de surub proiectat prost de ei la fiecare drum in ultimii 4 ani si sa il strang cu puterea mintii eventual si nu cu inbusul oferit de ei la pachet cu casca. Tot cu puterea mintii au apreciat si ei cuplul la care a fost strans surubul de pe dreapta care a dus la ruperea urechilor atat pe dreapta cat si pe stanga. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îți înțelege frustrarea dar e degeaba. Acele șuruburi de reglaj au tolerante foarte mici. Și nu, nu cu puterea mintii trebuia sa le strângi ci cu atenție. Ca doar sunt șuruburi care întra în carcasa câștigi, nu în ceva roata de tractor. Culmea ca eu, deși relativ atehnic și fără simțuri prea bine dezvoltate în materie de strâns șuruburi, am reglat vizierele la toate Sharkurile deținute și nu am stricat niciuna. 

Din moment ce ți-a pocnit din ambele părți, înseamnă că ai tensionat/reglat complet aiurea viziera. Degeaba te enervezi. 

 

Si da, e suficient o poza sa observi ca s-a folosit prea multa forță pe acel surub de reglaj. Nu, nu lucrez la Shark. 😁

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am enervat absolut deloc, dar mi se pare ridicol sa tragi concluzia ca au fost stranse prea tare din 3 poze, fara sa ceri sa vezi casca si viziera si conditia lor actuala, la fel cum mi se pare absolut penal sa tragi concluzia ca sunt din varful muntelui si am strans suruburile cu cheia franceza, cu toata forta, dar nu stau acum sa intru in polemica.

Nu este nici singura casca pe care am utilizat-o si nici singura viziera, dar este singura la care s-au rupt urechile si garantat este cea mai casanta dintre toate.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fix prima mea intrebare catre importator a fost (ironic) daca trebuia stransa cu cheia dinamometrica, daca da, la ce cuplu si la ce cuplu apreciaza din poze ca am strans eu suruburile respective.

Eu am trimis 3 poze amarate ca sa informez importatorul de problema si sa imi spuna cum sa procedez mai departe si am primit ''expertiza'' producatorului in 3 cuvinte: suruburi stranse prea tare, se vede in poze, sanatate! Nu vino sa vedem casca sau trimite alte poze mai in detaliu sau f*n in gura.

Cat despre surubul ala, e un sistem penal, care se slabeste constant si in care mai bagi un inbus amarat din cand in cand ca sa nu il pierzi pe drum dar nu l-am strans niciodata ca vita ca sa sudez viziera de casca si pe care oricum nu il poti strange prea tare pentru ca se face varza imediat, nu trebuie sa fii inginer pentru asta..

Le-am semnalat si ca sunt pline forumurile de prin EU de astfel de probleme si ca prin alte parti au avut alta abordare, in sensul ca au inlocuit vizierele pe garantie si mi-au raspuns ca asa e, dar nu e cazul la fix acest tip si ca fac eu o confuzie..

In fine, nu o mai lungesc, ideea este ca au unele viziere foarte casante si asta poate fi si deranjant si periculos consider eu.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pe Shark RSR2 și pe Shark RACE R PRO CARBON, am reglat vizierele fără nici un eveniment nefericit. Viziera nu mi se pare a fi casanta deloc,în schimb locașul în care întra șurubul de reglaj, DA. Cu ambele căști am făcut peste 50k km combinat și singura data când am reglat viziera a fost când am cumpărat fiecare dintre căști. 

Noroc. 

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Spartan RS, GT sau GT Pro are careva? 

Eu am folosit mult timp căști Shark. 

Am o părere bună despre francezi, dar voiam sa știu cum se prezintă ultimele apariții de la ei, de la posesori dacă se poate, că am citit deja reviewuri din afară și lumea zice în general de bine... 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...