Sari la conținut

accident pipera


dragos1972
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 177
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

N-am crezut vreodata ca voi ajunge sa postez la sectiunea accidente. L-am cunoscut pe Vali in urma cu aproximativ o luna la AMCKart cand cei la Moto Evolution si Amckart Racing Team au organizat cursurile de siguranta in trafic, eu urmand sa tin sedintele de prim-ajutor, Ajunsese absolut intamplator acolo. A vazut multimea ce era adunata in sala de curs si s-a asezat cuminte pe un scauna langa usa, nedorind sa deranjeze pe nimeni. Fiind cel mai aproape de mine, l-am luat material de curs si am exersat pe el toate manevrele de prim-ajutor, de la scoaterea castii, la masajul cardiac. Era atat de bucuros ca a putut sa ia parte in mod direct incat nu mi-a venit sa cred cat optimism si buna dispozitie putea sa debordeze. Genul de om pe care-l placi din prima clipa. L-am reintalnit la ultima etapa de Super Moto cand s-a dat jos de pe motocicleta doar ca sa ma salute, Nu-mi vine sa cred ca s-a dus.

Dumnezeu sa-l ierte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai foarte mare dreptate,daca mergi cu viteza aproximativ legala,respecti regulile de circulatie si esti cu ochii in 4,iti maresti considerabil sansele de a nu face accident si de a le evita pe multe,

 

RIP m-am saturat sa vad cum mor pe capete,au murit cu zecile sezonul asta,cu zecile,probabil daca am fi mai uniti,mai agresivi,si am face mai multe campanii de constientizare nu am mai muri atat de multi

 

cu observatia ca nu viteza legala conteaza. sunt portiuni in care e periculos sa mergi cu viteza legala. sfatul e ca trebuie sa fii alert TOT TIMPUL, sa te astepti sa iasa un A380 dupa fiecare lastun. atunci ai sanse. in afara situatiei ca ai ghinion. atunci nu mai ai ce face.

 

anul asta am asistat anul asta la 3 accidente usoare "live"

 

imi scriu in calendar de fiecare data cand reflexul m-a salvat de la un accident.

Apr 29, un copil se arunca-n fata masinii, dupa 9 ore de condus. frana

Jun 2, caine alearga dupa alt caine iesind dintre masini parcate. frana cu motorul (daca n-aveam abs eram jos)

Oct 20, masina in fata franeaza brusc fara motiv aparent.

 

la fiecare reflex scriu ce ar fi evitat situatia

 

consider ca evitarea accidentului cu ajutorul reflexului in 3 randuri anul asta in peste 45,000km, e prea mult.

 

 

in restul timpului am anticipat greselile celorlalti. si nu merg incet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off, maica...

am ajuns acasa dupa ceva vreme de ratacit pe strazi cu o doza de bere in mana incercand sa inteleg "de ce, cum, pentru ce..." am contemplat viata in formele ei simple cum ar fi caderea frunzelor din platani...

dar, cand am ajuns acasa si mi-a soptit tata din sufragerie, pe jumate adormit: "vezi ma ca ai fasole cu carnati pregatiti..." m-a bufnit plansul, am cazut in genunchi in camera mea si am plans pentru bunul meu Feroce care astazi a trecut in lumea celor drepti.

 

mi-e viata toata ca un fum,

ce-mi poarta pasii toti pe drum...

din focuri sar spre cer vapai,

sa intoarcem timpul inapoi!!!

 

ps: am sa incerc sa disec accidentul, desi imi e foarte greu, cu aceeasi nota rece arbitrara cu care am comentat si celelalte accidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cati oare din cei care s-au dus se gandea cand si-au reinnoit RCA-UL ca e posiibil sa fie ultimul?!...pacat. zici sa te mai bucuri de cateva zile insorite, strangi din dinti cand te taie frigul la genunchi, pui un hanorac pe sub geaca, o cagula mai lunga ca de, mai e putin asfalt uscat; fara sa sti ca nu vei prinde sezonul viitor. trist..si mai trist ca de multe ori alegerea de a trai/muri in trafic nu o face motociclistul..ci e la mila cutiilor din jur.

sincere condoleante...si cred ca nu sunt singurul care scriu si sper sa nu fiu urmatorul...gandindu-ma la tatal meu, la mama mea, la prietena mea care mereu imi zic sa renunt la aceasta pasiune periculoasa. sper si ma rog sa nu le dau vreodata dreptate.

Apara-ne Doamne!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate este al trei-lea care moare doar intr-un week-end.

Poate nu este o idee buna.....dar ma gandeam la o inmormantare in care sa-i ducem pe cei 3 la cimiti(la acelasi cimitir) si noi sa ne starngem poate TOTI motociclistii si 1: sa fim alaturi de familii si prieteni si 2: poate blocam jumate din Bucuresti ca sa se mai trezeasa soferii la realitate....

Nu o luati in nume de rau....dar cand vezi ce se intampla, nu sti ce sa mai faci sa fie bine pt toata comunitatea asta.

Suntem multi si murim pe capete dar nu facem nimic....

Condoleante familiei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

blochezi degeaba bucurestiul.

pana nu se trezeste politia din somnul cel de veci nu avem nici o sansa deoarece orice actiune de-a noastra nu aduce decat un raspuns sentimental.

oamenii nu vor fi mai atenti in trafic in urma unui astfel de raspuns sentimental si comunitatea motociclistilor este prea rasfirata pentru a provoca un raspuns operativ din partea autoritatilor competente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa aud asta desi nu l-am cunoscut nici in viata reala nici in cea virtuala. Deci nu pot sa cred cat de inconstienti pot fi unii, eu nu am inca motocicleta, acum ma chinui cum pot sa strang bani pentru un SV650 dar zecile de topicuri cu accidente, multe dintre ele soldate cu decese ma cam pune pe ganduri. Cand apare cate un topic de genul ma apuca tristetea urmata imediat de ura pentru autoritati. Ar trebui sa se aplice legile mai drastic, ar trebui ca examenele psihologice sa fie mult mai aspre, ar trebui sa se difuzeze spoturi de constientizare mai des atat la TV cat si la radio.

Ce naiba putem face noi motociclistii sa facem strazile mai sigure?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi este greu sa vorbesc de Feroce la trecut dar din pacate nu mai este printre noi. Pentru mine Feroce a insemnat mult in primii pasi pe motocicleta, a fost un sfetnic bun cu mine, am participat impreuna la ultima cursa de pe Amckart si mi-a fost tot timpul alaturi.

 

 

ODIHNESTETE IN PACE FRATE CA AI AVUT UN SUFLET BUN.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trist.

Kosh, nu e vina politiei. Mai mult de o amenda sau o suspendare d epermis nu au ce sa faca. Vina apartine sistemului injustitiei din Romania care da sentinte cu suspendare. Ia sa iei 1-3 luni de puscarie cu executare pentru vatamare corporala minora, 1- 5 ani pt vatamare majora si 5-10 ani pentru acident cu deces! Si asta direct, fara instanta. Abia atunci, stiind consecintele, iti vei corecta actiunile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca azi il aduce acasa si el fiind machedon au traditiile lor, am vorbit cu un apropriat al familiei, azi o sa aflu mai multe si o sa postez.

 

Este scris de un unchi de-al lui feroce.....

 

" UN NEMERNIC DE SOFER DE MAXI-TAXI... CULMEA, CIRCULA CU DOVADA ELIBERATA DE POL..RUT.ROM.IN URMA UNUI ACCIDENT,IN CARE, CURMASE VIATA ALTUI OM,A REUSIT PERFORMANTA CA IN 2 LUNI SA MAI TRIMEATA IN CERURI UN ALTUL--ACEST TANAR DE NUMAI 31 ANI--OARE E CINEVA VINOVAT? CINE? NEMERNICIA ACESTUI OM SI A CELOR APROPIATI LUI? OARE CEI CE SE URCAU IN ACEST MAXI-TAXI STIAU? NU. DAR SEFII LUI ? NU? CE SPUNE LEGEA ROMANEASCA? "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi este greu sa vb despre el nu cu el.Inca nu imi vine sa cred.Nu am fost prieteni foarte apropriati dar ne cunosteam.Daca putem ajuta familia cu ceava...sa spuna cineva,\

 

Condoleante iubitei lui si familiei.

 

Vali sper ca exista ceva dupa moarte si ca tu esti bine oriunde te ai dus acum.

Imi pare enorm de rau. :(

Editat de panterutz@
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat permise de circulatie vor primi toti gibonii, toti retarzii mentali si handicapatii (si aici vorbesc la propriu), atata timp cat li se va permite tuturor analfabetilor si daltonistilor sa posede permis de conducere si sa circule pe drumurile publice, atata timp cat nivelul de cultura si civilizatie al acestor maimute preistorice nu creste ( si nu va creste niciodata ca atata pot) sau atata timp cat astfel de entitati nu sunt starpite ( lucru imposibil din pacate)... pai, cam o sa murim in continuare ca nu se va schimba nimic. Caracteristicile de mai sus nu se aplica din pacate numai automobilistilor ( posesorilor de automobil) ci partea cea mai trista este ca se aplica si motociclistilor, ma scuzati posesorilor de motocicleta ca astia nu sunt motociclisti. O vad in fecare zi si pe zi ce trece mi se face si mai scarba. Intre ei suntem si noi, pe strada, efectiv incercand sa supravietuim si printre picaturi sa ne incantam sufletul cu ceea ce inseamna de fapt, motociclismul. Imi pare rau ca nu toti simtim la fel, imi pare rau ca motociclismul nu este pentru toti "o stare de spirit". La fel de rau cum imi pare ca, general vorbind si aplicand deasemenea la modul general, oamenii din ziua de azi nu mai au nici un fel de respect sau compasiune pentru semenii lor, pentru absolut orice... nici macar pentru ei insisi. Traiesc ca niste buruieni si mor la fel neaducand nici un folos lumii prin care au trecut, ba mai mult nepasarea lor raneste si ucide... Trist si incerc sa ma consolez cu faptul ca nu ma identific cu aceasta lume!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...