Sari la conținut

Weekend 27-28 octombrie, spre sud (?)


LinX
 Share

Postări Recomandate

In speranta ca vremea va fi buna cat de cat, as baga o iesire de 2 zile pe undeva. Din cate vad, inspre munte sunt sanse mai mari de ploi / lapovita asa ca as propune o tura pe la bulgari... In functie de participanti si ce se doreste, am putea baga un drum pana la mare, dar la sud de Burgas (Sinemorets, Rezevo...), eventual incercat variante de traseu mai "secundare"; sau, daca exista doritori pentru asa ceva, mers pe drumuri "si mai secundare", soft / medium offroad spre acceasi destinatie ori ceva mai apropiat.

 

Deci drumuri pitoresti si pustii, o destinatie finala unde sa putem bea o bere si hali ceva... si daca e asfalt bun sa putem merge macar 70/110 (localitati / in afara). Mai mult de 150-160 nu prea pot io, c-am crampoane sub mine.

 

Veniti si cu alte propuneri, daca simtiti ca sunt in spiritul celor mentionate mai sus. :burnout:

----

(LE: Am gresit in titlu, e vorba de 27-28 octombrie. Care, btw, cred ca e ultimul weekend din an in care o sa mai prindem lumina dupa ora 18. De duminica dimineata se trece la ora de iarna.)

Editat de LinX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi mergem la Varna, la balaceala... Nu am mai fost de anul trecut si ne este dor de apa termala si de berea rece de la terasa piscinei...

 

Plecam sambata dimineata - 8.30-9.00...

 

Poate mergi si tu cu noi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multzam, am vazut topicul, dar nu prea e genul meu. As prefera mai degraba sa incerc sa intru in mare, dar undeva unde sunt kormorani mai multi si hoteluri mai putine... Stii cum e, fiecare cu nebuniile lui :). Distractie placuta pe-acolo si drum bun!

 

Exemple de drumuri si posibile destinatii, din ce poze am acum la indemana:

 

PICT5053.JPG

 

PICT9284.JPG

 

PICT9297.JPG

 

PICT9321.JPG

 

PICT9340ed.jpg

 

PICT9453.JPG

 

PICT8946ed.jpg

 

PICT8935ed.jpg

 

PICT8866ed.jpg

 

PICT9059ed.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multzam, am vazut topicul, dar nu prea e genul meu. As prefera mai degraba sa incerc sa intru in mare, dar undeva unde sunt kormorani mai multi si hoteluri mai putine... Stii cum e, fiecare cu nebuniile lui :). Distractie placuta pe-acolo si drum bun!

 

Exemple de drumuri si posibile destinatii, din ce poze am acum la indemana:

 

PICT5053.JPG

 

PICT9284.JPG

 

PICT9297.JPG

 

PICT9321.JPG

 

PICT9340ed.jpg

 

PICT9453.JPG

 

PICT8946ed.jpg

 

PICT8935ed.jpg

 

PICT8866ed.jpg

 

PICT9059ed.jpg

 

 

Nice!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multzam, am vazut topicul, dar nu prea e genul meu. As prefera mai degraba sa incerc sa intru in mare, dar undeva unde sunt kormorani mai multi si hoteluri mai putine... Stii cum e, fiecare cu nebuniile lui :). Distractie placuta pe-acolo si drum bun!

 

Exemple de drumuri si posibile destinatii, din ce poze am acum la indemana:

 

PICT5053.JPG

 

PICT9284.JPG

 

PICT9297.JPG

 

PICT9321.JPG

 

PICT9340ed.jpg

 

PICT9453.JPG

 

PICT8946ed.jpg

 

PICT8935ed.jpg

 

PICT8866ed.jpg

 

PICT9059ed.jpg

ce ma enervezi...

faci niste poze...

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh... fac si-o ce pot... selectia e secretul ;)

Dar o rugamine, nu mai dati quote cu vechiul mesaj incorporat, ca o sa ne injure toti care stau sa deruleze la pagina. De, nici eu nu m-am gandit la aspectul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

ceva de genul asta? http://goo.gl/maps/Wk0qX

 

ma mai uit pe vreme si confirm miine dimineata.

 

De la punctul G la H drumul e prost, iar ultimii 5-10 km sunt enervanti de prosti (e asfalt perforat). Singura chestie care cat de cat sa merite drumul pana acolo, pentru mine a fost faptul ca am vazut granita Turca de la terasa. in rest nu as mai face inca o data bucata G-H.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceva de genul asta? http://goo.gl/maps/Wk0qX

 

ma mai uit pe vreme si confirm miine dimineata.

Da, ceva de genul asta ar fi fain. Mai putin partea Burgas - Varna - Dobrich. Adica drumul e ok, dar exista variante mult mai interesante. Dobrich - Ruse e drum bun si rapid, dar destul de lung si monoton. Sunt multe variante pe ruta asta... Omurtag-Kotel e una din ele si poate cea mai rapida, dar putem "corseta" unele noi. Exista am inteles si niste drumuri care ocolesc Burgas, daca nu vrem sa mergem pe bucata aia de autostrada spre Sozopol.

 

De la punctul G la H drumul e prost, iar ultimii 5-10 km sunt enervanti de prosti (e asfalt perforat). Singura chestie care cat de cat sa merite drumul pana acolo, pentru mine a fost faptul ca am vazut granita Turca de la terasa. in rest nu as mai face inca o data bucata G-H.

Mi se pare ciudat ca zici asta, mai ales din saua unui GS...

Zona aia este cea care ma face sa revin acolo over and over, adica merg cam de 2 ori pe an (acum ar fi a 3a in 2012) dar cu siguranta mi-ar placea sa merg mai des.

Sunt locuri foarte frumoase, trebuia doar sa stii de ele sau sa vrei sa le descoperi. Pe undeva imi place ca lumea se fereste, ca in felul asta nu o sa se suprapopuleze cu turisti. Din pacate insa incepand de anul asta au demarat lucrari de latire a drumului, reasfaltare etc. Pentru mine cel putin a fost si este un drum superb, ce trece pe langa cateva orasele pescaresti / statiuni si estuare / mici "delte". Mai jos e o poza haioasa, prin care incerc "sa prezint" farmecul drumului, la acel moment inundat. Nu va ganditi ca despre asta este vorba... e un drum normal, nu sunt gropi cat sunt mai mult portiuni cu asfalt "scufundat". E ok, prima data in 2009 am fost numai motoare de strada.

 

IMG_7049ed.jpg

(foto: b374 / octombrie 2010)

Editat de LinX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal.

Pt cei care mai vor o tura [ 27 / 28 ] pe plaiurile mioritice poate o destinatie la Herculane ,a mai fost cineva de curand pe acolo mai exista ca statiune sau s-a ales praful de tot ...........? eu unul in afara de izvorul acela [ 7 izvoare ] apa calda sulfuroasa nu mai stiu ce este pe acolo ...........o idee .

Vremea se pare ca va fii naspa peste tot .

:-L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ceva de genul asta ar fi fain. Mai putin partea Burgas - Varna - Dobrich. Adica drumul e ok, dar exista variante mult mai interesante. Dobrich - Ruse e drum bun si rapid, dar destul de lung si monoton. Sunt multe variante pe ruta asta... Omurtag-Kotel e una din ele si poate cea mai rapida, dar putem "corseta" unele noi. Exista am inteles si niste drumuri care ocolesc Burgas, daca nu vrem sa mergem pe bucata aia de autostrada spre Sozopol.

 

ok, ma bag. la traseu tu esti sefu', daca nu e noroi merg pe unde vrei tu. ora si locul de plecare?

 

0721.830003

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, hai ca te sun mai incolo ca acum trebuie sa trag o fuga pan' pe la Horezu acum. In principiu ma gandesc sa plecam cat mai de dimineata, dar pe lumina... 7:30, 8... cel tarziu 9 sa o intindem. Cum zici si tu acum. Vedem si cu traseul mai pe dupa-amiaza / seara. Bafta!

 

(Tel. meu e trecut la profil)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal.

Pe bune pe aici pe la noi in frumoasa tara vb lui Badea nu se organizeaza chiar nimic ..........? nu pot sa cred .

Beatrice unde esti /ce faci .............pune de o intalnire sau o discutie caci sanbata asta sigur este ok de motor duminica ...........

:eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu o iau de nebun pana la lacul Sf Ana :)

http://goo.gl/maps/GCTHk

nu stiu cand plec...nu stiu cand ma intorc...si merg la buget redus din nou :D

drumul spre piatra arsa m-a cam ofticat. eu m-am dus la Babele in weekendul ala. erau camioane pe cacatelul ala de drum si dupa ce m-am trezit cu 6 mastodonti dinaia venind in viteza de dupa o curba de era sa las motoreta in drum si eu sa sar peste balustrada, nu mi-a mai priit deloc drumul. ce sa ma cac pe mine...m-au cam speriat si dupa aia am mers incetisor tot drumul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, Florine.

Suna tare bine ideea. Si e asa, mai pe gustul meu, si eu sunt satul de drumuri nationale si imi doresc sa caut drumuri cat mai mici si mai ascunse. Din pacate, saptamana asta stau f prost cu bugetul, asa ca nu pot sa ies cu motorul din Bucuresti. Dar daca mai vrei in alt week-end sa mai dai o tura asemanatoare, mai ales tot prin Bulgaria, sa-mi dai si mie un semn. Aproape sigur o sa ma bag.

Drum bun !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in caz ca mai vrea cineva sa vina, adunarea la 08:00 la benzinaria omv de la belu, intersectia giurgiului cu oltenitei. plecarea la 08:15.

 

Ati stabilit un traseu? Postati o harta ceva si daca e pt. 2 zile , unde se va face cazarea? .... Altfel subscriu acestui gen de plimbare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am ajuns acasa... incerc sa pun un traseu in seara asta (pana pe la 23:30) si vedem maine dimineata ce ajustari mai facem. Ar fi asfalt in principiu, cu ceva portiuni de drum mai prost. Vremea pare decenta sambata, insa ar trebui sa avem destul de mult noroc sa scapam de ploaie in ambele zile. Iar legat de cazare, n-avem cum altfel decat la fata locului... gasim noi ceva pe-acolo.

 

Beatrice unde esti /ce faci .............

Noi am fost duminica trecuta la Piatra Arsa, recomand drumul, e superb si ca-n palma.

Weekend-ul asta sunt la scoala pana seara.

Scolaritz-o....Vezi, daca nu ai tu cuvantul , sau ai treaba.... se pleaca in grupuri mici. Daca faceai o strigare mai devreme sigur iesea ceva...

Spor la invatat

La naiba, vi s-a stricat messengeru', nu? :scratch:

 

Dar daca mai vrei in alt week-end sa mai dai o tura asemanatoare, mai ales tot prin Bulgaria, sa-mi dai si mie un semn. Aproape sigur o sa ma bag.

Drum bun !

Merci si poate te bagi si tu maine pana la urma...

Daca nu, cel putin o tura as mai baga anu' asta pe la vecini. Mai vb.

 

----

 

Legat de traseu maine: http://goo.gl/maps/F2Uh1

 

De la Karnobat mai incolo e drum principal. Daca avem timp si chef putem sa o mai cotim pe variante. O sa am harta la mine.

Iar ptr a doua zi vedem maine seara.

 

*

*

*

 

Impresii de dupa...

-------------------------

 

A fost o iesire reusita... n-au fost probleme, nu ne-am rupt nici o janta, am gasit destul de usor drumurile, n-am avut parte de ploaie, am ajuns in ambele zile pe lumina la destinatie (!nu cred mi s-a mai intamplat)... in rest, peisaje frumoase, tomnatice si marea calma si calda pentru perioada asta a anului (asta sambata dupa-amiaza). Super!

 

A, de fapt n-a fost totul chiar asa de super ca mi-am pierdut headsetul, mai precis unitatea BT. I-am desprins piedica din montura de pe casca ptr a intrerupe muzica, l-am uitat asa... si a cazut la un moment dat fara sa-mi dau seama. O neatentie / prostie cam scumpa, dar asta e. Macar in rest totul a fost f bun si ieftin :)

 

Cateva poze:

 

PICT2460ed.jpg

 

 

PICT2465ed.jpg

 

PICT2469ed.jpg

 

PICT2487ed.jpg

 

PICT2503ed.jpg

 

PICT2508ed.jpg

 

PICT2516ed.jpg

 

PICT2541ed.jpg

 

PICT2555.JPG

 

PICT2609ed.jpg

 

 

 

 

A doua zi:

 

PICT2639ed.jpg

 

PICT2647ed.jpg

 

PICT2674ed.jpg

 

PICT2684ed.jpg

 

PICT2691.JPG

 

PICT2694.JPG

 

PICT2729ed.jpg

 

PICT2747ed.jpg

 

PICT2752ed.jpg

 

PICT2760ed.jpg

 

PICT2775ed.jpg

 

 

( NU DATI "QUOTE" LA POSTUL ASTA CA O SA INOTAM IN POZE! :peace: )

Editat de LinX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte misto weekendul. linx, multam mult pentru companie si fotografii.

 

traseul de intoarcere, atit cit am inteles eu fara gps: http://goo.gl/maps/U4xKG

 

pe portiunea B-C este drumul prost (foarte prost pentru stradale); pacat, se merge prin padure si pe dealuri mici si daca nu ar trebui sa stai tot timpul cu ochii la asfalt ar fi o placere drumul asta. in C am intrebat niste politai de granita cum e drumul 908 pentru ca vroiam sa o taiem direct spre karnobat, raspunsul: "very bad road". asa ca am luat-o spre burgas.

 

portiuni misto din punct de vedere al privelistilor: B-C, E-F si ceva dupa F, H-K.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...