Sari la conținut

Bulevardul Basarabia


Rares78
 Share

Postări Recomandate

@ Rares : Du-te la spitalul de urgenta si le spui ca ai avut un accident moto, in secunda urmatoare se va sesiza prin sistem un echipaj de politie care-ti va lua o declaratie. Vezi sa nu fi baut si sa ai RCA/ITP in regula.

 

Pe baza acestui act, poti actiona in instanta daca politia nu-ti place cum isi face datoria. ;) Vrei sa-ti fiu martor?

 

P.S: Ciomageala nu a rezolvat niciodata nimic, insa usturimea amenzii intodeuna a durut mai tare.

 

De restu ne putem ocupa impreuna.....

 

Stai mah in banca ta si copiaza rezolvarea problemei.

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am sesizat organele abilitate (sic!), o sa astept sa vad care este solutionarea, cu toate ca asta inseamna ca eu nu mai pot sa fac nimic, fiindca ar fi prea evident...dar prietenii mei nu sunt in accident....oricum, eu cred ca bataia doare...si cred, sincer, ca de fiecare data cand un motociclist pateste asa ceva, soferul trebuie batut...ca o sa le fie frica sa mai faca tampenii...ieri citeam despre accidente si era un post despre un accident si ca ingerul a fost acolo...azi a fost randul meu sa fiu norocos si sa fiu calm si rece astfel incat sa nu se intample nimic rau...am reusit sa am doar o zgarietura pe aripa fata de la motor si vopseaua lui pe motor si ruptura asta musculara de 2 lei, dar per total inseamna ca am iesit bine...nu-i mai suport pe mosii la volan, jur!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad nimic eronat in ce a spus @ZaiR... Totusi, din spusele tale inteleg ca TU esti exact atit de BOU pe cit prevede legea! Oare cit prevede? :P N-am nimic cu tine, n-am facut decit sa trag o concluzie la spusele tale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum ramane fara permis pt neacordare de prioritate ideea era ca faptul ca a fugit de la accident e INFRACTIUNE !!! dosar penal direct .. e mai important zic eu sa isi ia pedepsele conform legii acum deoarece corectiile le poate lua si mai incolo ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ZaiR se pare ca tu continui sa fi mai BOU decat prevede legea

 

OFF TOPIC : Ce prevede legea buei frustratule de statutul altora? Sa te iei la bataie cu toti necunoscutii precum ai propus mai sus.. sau aplicarea ei in forma legala??

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@zair...ai dreptate...dar daca are si un ochi vanat, o sa-l intrebe toti....ce ai patit dom`le? pai am taiat fata unui motociclist ca nu m-am asigurat...asta e impactul social...impactul asupra lui, da, e cel legal...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@zair...ai dreptate...dar daca are si un ochi vanat, o sa-l intrebe toti....ce ai patit dom`le? pai am taiat fata unui motociclist ca nu m-am asigurat...asta e impactul social...impactul asupra lui, da, e cel legal...

 

Asta crezi tu. O sa zica ca a cazut pe scari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@zair...ai dreptate...dar daca are si un ochi vanat, o sa-l intrebe toti....ce ai patit dom`le? pai am taiat fata unui motociclist ca nu m-am asigurat...asta e impactul social...impactul asupra lui, da, e cel legal...

 

NICIODATA!! Le-ar zice ca ti-a scapat un pumn printre suturile in care te tinea. ;)

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e mai important zic eu sa isi ia pedepsele conform legii acum deoarece corectiile le poate lua si mai incolo ..

 

cea mai buna solutie.

 

desertul se ia cel mai bine la urma.

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de ce se zicea mai sus de dauna comuna. Legea prevede ca poti folosi linia de tramvai doar atunci cand este o singura banda pe sens, fara a incomoda deplasarea acestuia. Nu este cazul pe Basarabia (locuiesc in zona si stiu) deoarece sunt 2 benzi pe sens si parca era si linie continua cand se vedea marcajul. Si eu am fost lovit odata pe linia de tramvai cand eram cu masina tot pe Basarabia si am picat la intelegere cu ala ca sa nu fie dauna comuna.

Si inca o chestie....vezi ca taximetrisul in caz ca va fi chemat la politie cu siguranta va declara ca tu depaseai coloana...daca nu cumva chiar asta faceai....

Editat de infocod01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de ce se zicea mai sus de dauna comuna. Legea prevede ca poti folosi linia de tramvai doar atunci cand este o singura banda pe sens, fara a incomoda deplasarea acestuia. Nu este cazul pe Basarabia (locuiesc in zona si stiu) deoarece sunt 2 benzi pe sens si parca era si linie continua cand se vedea marcajul. Si eu am fost lovit odata pe linia de tramvai cand eram cu masina tot pe Basarabia si am picat la intelegere cu ala ca sa nu fie dauna comuna.

Si inca o chestie....vezi ca taximetrisul in caz ca va fi chemat la politie cu siguranta va declara ca tu depaseai coloana...daca nu cumva chiar asta faceai....

 

http://www.drpciv.ro/info-portal/downloadFile.do?menu=legislation&lang=ro&id=112

capitolul 5, sectiunea 2, art. 103 spune ca atunci cand sunt cel mult 2 benzi pe sens + 1 de tramvai putem folosi banda/linia tramvaiului fara sa incomodam circulatia acestuia. pe Basarabia nu a fost linie continua niciodata intre banda 2 si linia de tramvai tocmai din acest motiv, legea permite sa intri pe linie. daca accidentul se intampla in apropierea semaforului de la Patinoar, unde coloana, eventual, statea la semafor, atunci poate putea fi vorba de culpa comuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum spuneam, s-a produs aproape de pasajul muncii, adica vis-a-vis de spitalul pentru copii. Nu s-a asigurat, pur si simplu, a intors brusc in fata mea...norocul lui ca nu era tramvaiul si ca eu stiu cu franele, ghinionul meu ca distanta a fost prea mica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...