Jump to content

WSBK intersezon (2012-2013)

Recommended Posts

Prima stire interesanta din intersezon: echipa privata Althea nu mai colaboreaza cu Ducati Corse. Mai multe detalii despre motive, aici.

Ducati ar putea deci sa ramana fara motociclete in WSBK in 2013, iar Checa ar putea sa stea pe bara.

• Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Nu va sta Ducati in afara campionatului WSBK niciodata, mai ales in conditiile in care are un model nou ce trebuie dezvoltat, plus un pilot pe masura.

Intre cele 2 parti a aparut un conflict din luna iulie si presimt ca a aparut din cauza celor de la Audi. Sunt sigur ca in cel mai scurt timp cei de la Corse vor aparea cu noua echipa :)

Edited by ZaiR

Ai dreptate bre Zaire, dar uite ca nu-i asa: Ducati Corse nu vrea sa investeasca resurse (citeste aici: "sa revina cu o echipa oficiala") in a face din Panigale o motocicleta competitiva pentru 2013, in cazul in care in 2014 se schimba regulile jocului. Ar fi bani pierduti dpdv al continuitatii.

In cel mai bun caz deci, se anunta inca un "an de tranzitie" pentru Ducati in WSBK.

Nu e nimic clar inca. Ceva detalii si presupuneri sunt aici si aici. De cand sunt sub acelasi acoperis, MotoGP-ul si WSBK-ul trebuie sa se redefineasca pentru a nu-si face concurenta in audiente. Se vrea o diferentiere mai clara (acum, singurele diferente majore intre WSBK si MotoGP sunt, pana la urma, doar caucicurile, franele si electronica) intre cele doua serii.

Pe scurt, se pare ca se doreste apropierea WSBK-ului de SuperStock.

Si inca ceva, la subiectul "zvonuri": se pregateste Biaggi sa treaca la Ducati?

hmm asta nu e bine ...din ce stiu eu ducati au spus ca vor sa sa revina cu echipa de uzina inapoi in wsbk...in fine creca nu mai sunt eu informat ...sper totusi sa revina lucrurile la normal...

ar fi o mare greseala ca sbk sa fie modificat la regulament eu creca asae f bine inca are samburele acela de curse ...cum au fost ultimele 2 seazoane asta spune tot daca vor sal strice si pe asta e grav...

ia uitati va ce mint astia dar sper sa ramana asa:))

http://www.asphaltandrubber.com/racing/ducati-corse-wbsk-althea-racing-carlos-checa-ducat-1199-panigale-rs13/

In cel mai bun caz deci, se anunta inca un "an de tranzitie" pentru Ducati in WSBK.

Ducati nu va folosi niciodata un an pe post de tranzitie in niciun campionat, n-ai cum sa susti afirmatia de mai sus cunoscand orgoliul italienilor in privinta motorsportului. Nu vor lasa niciodata primul loc altei marci, mai ales dupa lansarea unui nou model.

Abia astept sa vedem ce vor face si dupa lansarea in WSBK a noului model Fireblade. :)

Edited by ZaiR

@zair ...stai sa vedem ca la ce mint ei in articol se pare ca papagali o ia pe urmele lui desmosedici :)))...desi sper sa fie asa doar de tamtam si pana cand incepe camp. sa se regleze dar sincer am ceva dubii in privinta lui Checa nu s daca mai e in stre sa se bata la varf cu restul...melandri la anul sigur o sa fie f rapid ....vedem...au o iarna intreaga sa se regleze:)...

Ducati nu va folosi niciodata un an pe post de tranzitie in niciun campionat, n-ai cum sa susti afirmatia de mai sus cunoscand orgoliul italienilor in privinta motorsportului. Nu vor lasa niciodata primul loc altei marci, mai ales dupa lansarea unui nou model.

Abia astept sa vedem ce vor face si dupa lansarea in WSBK a noului model Fireblade. :)

? Ce model?

? Ce model?

Modelul aniversar cu care ameninta din 2014 WSBK-ul.

MCBRR2012X3A.jpg

Edited by ZaiR

Nu va sta Ducati in afara campionatului WSBK niciodata, mai ales in conditiile in care are un model nou ce trebuie dezvoltat, plus un pilot pe masura.

Intre cele 2 parti a aparut un conflict din luna iulie si presimt ca a aparut din cauza celor de la Audi. Sunt sigur ca in cel mai scurt timp cei de la Corse vor aparea cu noua echipa :)

Da bre, se pare ca ai avut dreptate. Ducati a dat de inteles printr-un comunicat de presa ca isi reafirma angajamentul in WSBK pentru 2013, asigurand cu aceeasi ocazie locul lui Carlos Checa in cadrul echipei. Jensen Beeler de la A&R spune totusi ca nu e clar inca ce se va intampla cu Ducati Corse la anul si sub ce forma va concura Panigale la anul in Superbike.

In other news, Eurosport si-a reinnoit contractul privind drepturile de transmitere a curselor din campionatul mondial de SBK, SuperSport si SuperStock pana in 2015.

nu stiu de ce dar eu cred ca la anu ducati o sa fie cam printre ultimii dintre primii...checa a cam imbatranit cred la cum a mers in jumatea sezonul asta si creca panigale nu o sa fie la nivelul concurentei cum ar trebui...sper sa ma insel ...defapt imi doresc asta:)

si iaca mai trec orele si noile vesti apar.....http://www.asphaltandrubber.com/racing/ducati-corse-alstare-fracis-batta-wsbk/

nu stiu de ce dar eu cred ca la anu ducati o sa fie cam printre ultimii dintre primii...checa a cam imbatranit cred la cum a mers in jumatea sezonul asta si creca panigale nu o sa fie la nivelul concurentei cum ar trebui...sper sa ma insel ...defapt imi doresc asta:)

si iaca mai trec orele si noile vesti apar.....http://www.asphaltan...cis-batta-wsbk/

Haha. Da, unii au spoit deja Panigale cu culori Alstare:

395114_10151139705400617_344487382_n.jpg

548335_10151139666190617_872795521_n.png

Sau asa

29826_10151141107290617_1216668689_n.jpg

:ok:

http://www.motociclismo.it/la-ducati-panigale-ufficiale-in-sbk-con-batta-team-manager-moto-53141

dap se pare ca lucurrile o iau pe o directie probabil se va semna contractul cu alstare cel putin cam asta inteleg eu din italiana mea :)))))....

si al doilea pilot sylvan guintoli...hmm nu suna rau guintoli e pe drumul cel bun parerea mea a avut rezultate f bune sezonu ce tocmai a trecut dar am o indoiala fata de checa...

si se mai presara niste sare si piper ptr un sezon condimentat ce urmeaza... yamaha revine in sbk ...asta nu poate sa fie decat f bine...

http://www.gpone.com/index.php/201211028741/Yamaha-rientra-in-SBK-con-Yakhnich.html

Nu i nimic, mai sunt cativa ca el pe acolo.. e o chestie de timp pana prind tupeul lui ;)

da pacat de biaggi personal nu il plac dar era unul din actorii principali din competitie...asta eee...

Haters gonna hate.

Le-a aratat tuturor ca poate. Si inca la o varsta la care altii-si schimba nevasta de plictiseala.

deci din ce am scris eu tu ai inteles ca sunt hater hmmm pe viitor concluziile te rog sa ti le tii pt tine ca aici nu isi au locul in nici un caz...

Edited by Buggy

ma scuzi da nu am prins... faza e ca am mai patito cu unii serios vb...cum ziceam imi pare rau ca pleaca un pilot de top...

da pai si a gasit gloria in sbk dupa esecul din m gp(clasa mare)...

Edited by Buggy