Jump to content
Sign in to follow this  
petre.s

"impregnare" geaca din piele

Recommended Posts

Salut,

Am cumparat o geaca Highway 1 Sport de pe Louis.de iar pe eticheta zicea "please impregnate the leather before use it" Acuma... eu nu prea am itneles ce vor sa zica cu asta, am purtat-o asa vreo luna de cand o am, dar nu am iesit cu ea in ploaie. Stiti cumva ce inseamna aceasta "impregnare" si pentru ce e necesara?

Multumesc

Buna,

sunt niste sprayuri pentru impregnare piele , Gore-tex sau textile.

au rolul de a proteja pielea in cazul tau de umezeala, ploaie, si decolorari de soare.unele actioneaza putin si contra prafului.

la Kronau gasesti in stoc la 12 euro .

Sunt si la Decathlon niste spary-uri de impermeabilizat...cam orice. Eu le foloseam pe bocanci cand mergeam prin munti si pe motor pe vreme nasoala.

Am si o geaca de piele pe care am incercat sa o dau cu spray d'asta, dar a ramas o urma alba pe ea dupa ce m-a prins ploaia de vreo cateva ori. Nu recomand pentru geaca de piele, mai ales neagra. Eu imi tratez geaca de piele cu laptisor de matca (Doina) din abundenta. Inmoaie pielea si o mentine flexibila.

Asta e din cate am experimentat eu, nu zic ca nu exista alte spray-uri pt piele care, banuiesc, nu lasa urme.

Am impregnat geaca si pantaloni , ba chiar si ghete cu spray de silicon pentru bord auto. Sugea geaca de ziceai ca-i de pe centura , se impregna la maxim.

Pantalonii nu i-am spreiat si la chour , sa nu alunec din sa , da' pe bulane am dat forta , pielea a devenit mai moale , manusa.

Laptele DOINA rulz !

Regards,

Justin.

Laptele DOINA rulz !

Regards,

Justin.

Salut,

Am cumparat o geaca Highway 1 Sport de pe Louis.de iar pe eticheta zicea "please impregnate the leather before use it" Acuma... eu nu prea am itneles ce vor sa zica cu asta, am purtat-o asa vreo luna de cand o am, dar nu am iesit cu ea in ploaie. Stiti cumva ce inseamna aceasta "impregnare" si pentru ce e necesara?

Multumesc

Este o solutie de la Makra care protejeaza si hidrateaaza pielea, e special conceputa pentru produsele din piele. Si eu mi-am dat pe manusi si cizme, foarte buna.

Se gaseste in Cluj-Napoca, 0733053692

cel mai bun ulei siliconic la sticla in obor

face pielea ca manusa si impermeabila

Reţeta bătrânească : untură de gâscă + ceară de stup. Amestecat şi topit,apoi dat pe bocanci. Se zice că înmoaie pielea şi o impermeabilizează.

Mai simplu ar fi sa-ti iei o geaca de ploaie..

Dar daca insisti, cauta ceva gen: http://www.getgeared.co.uk/Motorcycle_Leathers/Leather_Care

Mai simplu ar fi sa-ti iei o geaca de ploaie..

Dar daca insisti, cauta ceva gen: http://www.getgeared...rs/Leather_Care

Nu e vorba despre transformarea gecii intr-una impermeabila, ci de procesul de ”impregnare", aplicat gecilor de piele inaintea folosirii.

Gasesti la Kronau un spray pentru asa ceva, costa <30 ron si se aplica usor. Daca e neagra, te-ai scos, ca e mai ieftin spray-ul pentru negru decat cel pentru piele in general.