Sari la conținut

TULA MURAVEY


Neo_geo
 Share

Postări Recomandate

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 272
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut,

 

Tocmai am achizitionat o Tula 92' si m-am gandit ca poate mai exista cineva cu o asmenea "minune a tehnicii"

 

Va astept cu pareri, sfaturi si probleme.... ma rog probleme mai putzin...

:laugh:

sal!am piese de tula dak ai nevoie de ceva...0761898008

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
trebuie 2 baterii de 6 volti legate in serie,numaibine si ms

 

 

 

Salut

 

ma ajuta cineva cu ceva?

am un motor de Tula si nu stiu cum sa leg firele la releu. am gasit schema electrica.

din motor ies 4 fire ,toate albe,2 subtiri si 2 groase.unul din cele 2 groase are o siguranta pe el. cel cu siguranta stiu unde vine dar mai raman celelalte.

o poza cu un releu cu firele legate cred ca m-ar ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Firul gros cu siguranta merge la releu (este incarcarea), firul gros este al demarorului si merge la borna jos stanga , firul subtire scurt cu papuc cu ochi merge la releu firul lung cu papuc furca merge la releu sus dreapta . Am poze , dar PC-ul in care sunt e defect si pot sa-ti spun mai exact cand reusesc sa scot TULA din garaj (iesirea e blocata cu piscina gonflabila) . Acum nu sunt acasa . Daca nu te-ai lamurit , spune si vad cum te mai pot ajuta .

Mesaj completat

Cu un acumulator de 12V , un bec de 5W si un voltmetru de 30V iti pot spune cum determini unde se leaga fiecare din cele doua fire subtiri .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mari tulisti ce sunteti voi.. dezmembrez 2 tula,poate va sunt de folos ceva piese...

detalii la bursa!

bafta tuturor .. :angryfire:

Am cautat anuntul tau la bursa pana la data de 29 mai si nu l-am gasit ! Mai bine da direct nr de mobil >

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
mari tulisti ce sunteti voi.. dezmembrez 2 tula,poate va sunt de folos ceva piese...

detalii la bursa!

bafta tuturor .. ;)

 

daca sunt murvey, am eu nevoie de unele piese de la motor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care ma ajuta si pe mine cu 2 segmenti?? sa fie bunicei nu neaparat noi.platesc.rog pm celor care ma pot ajuta

 

 

 

Asaaaaaa. deci sa recapitulam,,,, 2 segm de Tula, 2de IJ ,2 de Mz, 2 de Cz, 2 de Mobra, 2 de Vashod,,,,,,,,,Lewa tu faci vre-un motor 6 in linie si noi nu stim? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Dupa ce desfaci piulita din centru si scoti saiba Grower si siba plata , montezi presa pe filetul interior KM 30x1,5 , si prin strangerea surubului M12 din centrul presei se extrage rotorul dinastarterului . SUCCES !

iti multumesc :ph34r:

Mesaj completat

se poate scoate camasa de pe cilindrul motorului de tula ? daca da ... cum ? implica forta bruta?

Mesaj completat

se poate scoate camasa de pe cilindrul motorului de tula ? daca da ... cum ? implica forta bruta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca se poate depresa camasa , dar stiu ca se gasesc segmenti si pistoane in trei cote , dincolo

Eu am fost astazi (cu fiul meu ) la Rasnov prin Sinaia si m-am intors prin Rucar , la timp tocmai cand icepea furtuna la munte , deci merita sa o faci.

SUCCES !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vreau sa ii schimb furca fata la un Muravey, de la ce model pot sa iau, luand in considerare ca, gatul are aprox 335 mm ? :wacko:

Mesaj completat

am si eu o problema ... am desfacut motorul de la muravey pentru a scoate ambielajul si am dereglat cutia de viteze :) . stie careva cum corespund vitezele pe piesa aceasta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai fratilor , va rog nu va suparati pe mine , dar de ce va apucati de umblat prin motoare fara sa aveti langa voi pe cineva priceput ? Nu va dati seama ca un amanunt ( o piesa montata gresit ) va poate cauza necazuri mai mari decat defectarea motorului cine stie unde ? Cel mai nenorocit defect este sa ti se blocheze CV , deci roata , lucru care poate genera un accident grav ! ATENTIE la umblat prin motoare !

Sfatul meu : daca tot ati desfacut CV , verificati cat de adanc intra in canalele serpuite ale arborelui selector de viteze bolturile celor doua furci selectoare ( trebuie sa patrunda cca 3mm - daca nu , aveti uzura sau defect de fabricatie ) .

Raspuns la intrebare : selectorul nu se poate monta decat intr-o singura pozitie , daca imi mai aduc aminte , "neutralul" este golul de la mijlocul celor trei goluri din poza stanga sus . Ar veni : a I-a in stanga jos si restul in dreapta ( in sens orar ) .

Da un nr de tel. ca asa am mai pus in functiune alte TULA .

NU UITA : producatorul recomanda montarea CV cuplata in treapta a IV-a !

SUCCES ! ! !

Editat de Liviu M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare prieteni ''tulishti" aveti idee cam ce motor Japan sar potrivi pe tula ,a incercat cineva sa faca un asemenea experiment?ma bate gandul sa ii schimb motorul,pacat de aspectul ei foarte frumos,ca motorul asta e foarte slab,daca esti cu un scuter mai bunicel ii cam faci pa pa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu exceptia cadrului am cam tot ce este pe o tula cu 3 roti.cand am dezmembrat-o era functionala.am parcurs cu ea vreo 10 km ( pana acasa ).motorul cred ca trebuie segmentat sau alezat ( sau poate nu era reglat ).daca sunteti interesati accept orice pret de bun simt si asigur transportul in perimetrul : brasov-fagaras-od secuiesc-toplita-m ciuc-onesti-adjud-focsani-intorsura buzaului-sf gheorghe (cv).-post-30719-1259704400_thumb.jpgpost-30719-1259704434_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...