Sari la conținut

Turul Africii fără un motiv anume


Postări Recomandate

De unde luam banii pentru turul lumii ?

 

intrebarea asta ar merita un raspuns pe masura, dar nu vreau sa starnesc polemici :). doar nu muncesti pe surcele, nu? nu pica din cer nici la astia care fac turul lumii, stai linistit, tot tre' sa traga.

 

a mai fost un tip mai discret asa care a facut turul lumii pe un ktm lc4 military, are si cont aici dar probabil i s-a cam acrit sa posteze de la atata calitate ce are forumul. cand l-a intrebat unu' cat l-a costat distractia a raspuns sec "10-15% din pretul unui apartament cu 2 camere la dristor". mi s-a parut suficient :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde luam banii pentru turul lumii ?

 

asta este fix problema ta.

 

fiecare face ce vrea si ce poate.

daca el are 100000 sa fie sanatos, felicitari pentru ca a ales sa ii cheltuie in felul asta. nu inteleg de ce trebuie sa dea explicatie cuiva, de unde are banii , este fix problema lui

 

felicitari si pentru ca a ales sa impartaseasca povestea calatoriei cu altii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Mi-ar place si mie o excursie pe motor dar in jurul bazinului mediteranean, nu in jurul africii...

stai linistit ca o tura in jurul mediteranei este mai periculoasa decit una in jurul africii....in afara de maroc( chiar si acolo am rezerve) in oricare din tarile pe care trebuie sa le traversezi esti o tinta! :shootingsmilie:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum se numesc melodiile? Am inteles ca ar fi de subcarpati.

 

Foarte nonconformist omu'. Foarte tare.

 

De unde luam banii pentru turul lumii ?

 

Are un sponsor

Deşi nu a vrut să dea prea multe detalii, clujeanul a dezvăluit că există o persoană care îl va susţine financiar în perioada care urmează: "ExistĂ o persoană care va rămâne anonimă, nu e vreun finanţator cum am citit prin presă, nu este important cine mi-a dat banii. Costurile strict legate de călătorie se ridică la câteva mii bune de euro. Cu motorul, echipamentul, costurile merg spre 10.000 de euro. Banii sunt într-un cont, din care mi se vor tot transfera bani pe card, undeva la 100 de dolari la câteva zile", a precizat tânărul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cum se numesc melodiile? Am inteles ca ar fi de subcarpati.

 

Foarte nonconformist omu'. Foarte tare.

 

 

Cauta pe Youtube Subcarpati si vei gasi albumele lor. Foarte originali oamenii ! (Bean, Vali Umbra, Georgiana Manaila, VJ Andrei si DJ Power pe vinil)

Editat de stely_yoo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde luam banii pentru turul lumii ?

Munca multa, salarii corecte si vointa de a face chestia asta. Exemplul conceret sunt cei doi de aici: http://2.in-jurul-lumii.ro/jurnal-de-calatorie/

Doi IT - isti din Cluj care au decis ca nu e cazul sa lase sa treaca viata pe langa ei. Asa ca dupa cativa ani de acumulari, au urmat demisiile, impachetatul si evadarea din cotidian. Crede-ma, nu costa atat de mult cat ai crede....asta sigur, daca nu esti genul ce manaca de 3/zi la restaurant si doarme doar la hotel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am avut banii integral de la un sponsor, persoană fizică. Am cunoscut un băiat într-un birt, i-am povestit ce vreau să fac și s-a oferit să mă ajute cu partea financiară, în sensul că să plătească totul. Singura lui pretenție a fost să rămână anonim, de unde și misterul. Chestii de ăstea se întâmplă. Rar, dar se întâmplă. Statistic, mi s-a-ntâmplat mie (deci o să mai treacă o vreme până vine rândul altcuiva, deci pe mine să mă ocărâți).

 

N-am muncit nimica pentru ei și sunt o scârbă, sper că toată lumea e satisfăcută. Dați-vă jos de pe Internet și urcați-vă pe motoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Darius bravo tie. Nu conteaza de unde ai avut banii, daca te-ai descurcat asa e foarte bine :10: . Am citit atat pe site-ul tau, cat si articolul din Adevarul aventura ta. Tot respectul pentru ce ai facut. Nu multi reusesc.

Si nu in ultimul rand ... draguta senegaleza ai gasit :banana: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...

Apropo de mers în Africa ș-acuma unde să mai merg: păi, în România.

Un brand de motoare (nu-i fac reclamă - deocamdată, că fiecare cu al lui, deci nu despre asta-i vorba) organizează un concurs al cărui premiu e un enduro touring dat la teste pentru o lună, ca să-și facă "vacanța" cu el câștigătorul. Eu am avut altă idee...

M-am înscris și mă mir că-s unul dintre câțiva pe care-i poți număra pe roțile de la o motocicletă (cu tot cu alea de schimb pentru off road) care au ales traseu intern, la 100 de ani de România.

Dacă doriți, mă puteți vota cu un like la poza asta (sau să vă uitați prin album și să votați pe alt co-ciclist care vă interesează).

https://web.facebook...?type=3

Mulțam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...