Sari la conținut

Postări Recomandate

ai cum s-o desenezi?

e plin de imprimante 3d acu si sigur ti-o poate face cineva.

Daca stii pe cineva care are o astfel de imprimanta...da-mi un nr de contact.De desenat nu ma pricep...

 

Pai castile lor sunt facute in proportie mare de Schuberth, au de ce sa semene, bavarezii au un aport important, vin cu sigla :rolleyes:

Chiar daca ar fi la fel sigur nu se vinde separat nici la Schuberth, iti spun cu certitudine, colaborez de ani buni cu ei si stiu cam ce au prin magazii:))

Ca piese de schimb ofera si ei cam ce au la Louis, vezi aici

Piesa care-i rupta la tine la Schuberth pare a fi asta, dar totusi imi par diferite..

Fratica, la banii tai ce inseamna 600 iepooroi sa-ti iei alta noua? :))

Crede-ma, m-am uitat si eu pe louis..cred ca sanse ar exista numai la un dealer care face service la casti Schuberth.La banii nostri 600 euri sunt o suma mai ales ca piesa asta nu ar trebui sa faca mai mult de 10 euri setul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut, eu C3-ul l-am luat anul trecut la SMAEB de la United Motors (www.unitedmotors.ro). Strica un telefon pana la ei, au fost foarte amabili cu mine. Success!

si castile lor nu sunt facute in mare proportie de Schuberth, SUNT facute DOAR de schuberth. :))



in alta ordine de idei, nu mai ai garantie la ea? poti lua legatura cu dealerul de la care ai luat-o? intreb in ideea in care poate e vreun recall pe piesa aia. poti incerca sa dai un mail la customer.service@bmw.com sau motorrad@bmw.de, nu are ce sa strice...

 

nu-mi dau seama unde vine piesa aia, poti da niste detalii? ma pot uita la a mea.

Editat de dexxter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piesa este balamaua botului. Botul se prinde pe casca in 2 suruburi - unul prinde aceasta piesa de casca ,care se prinde la capatul celalalt in bot , iar celalalt surub vide prins direct in bot(bot = partea mobila a castii pe care vine prinsa si viziera).Practic aceasta piesa impinge botul putin in fata cand il ridici sa nu frece viziera de partea de sus.M-ai ajuta foarte tare daca ai putea sa-mi spui ca este sau nu la fel pe C3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stii pe cineva care are o astfel de imprimanta...da-mi un nr de contact.De desenat nu ma pricep...

salut!

iti trebuie pe cineva sa-ti faca desenul la piesa in CAD (trebuie masurata piesa si practic transpus intr-un desen, forma piesei in 3d). pe urma-i intri pe www.shapeways.com, bagi desenul si ei iti trimit prin posta rezultatul. e chiar simplu.

ai pe site si o galerie cu ce au facut ei pana acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ai ajuta foarte tare daca ai putea sa-mi spui ca este sau nu la fel pe C3

 

Salut!

Am fost la BMW sa-mi iau motocicleta de la iernat si am intrebat si de problema ta. In primul rand, daca nu au trecut doi ani de la achizitie ai inca garantie, trebuie sa-ti schimbe casca orice dealer BMW Motorrad. Daca as fi avut-o la mine impreuna cu factura, chiar adca a fost cumparata in alta tara, mi-o schimbau pe loc fara discutie.

 

Le-am zis ca nu stiu daca mai ai garantie si ca as vrea sa cumpar piesele respective sa ti le trimit dar in calculator nu au gasit piesa. Au scotocit in magazie si au gasit o casca de test System 6 simpla (ca acum au numai noul model 6 Pro) si am desfacut "botul" sa vedem daca gasim un cod pe piesa si nu exsita, asadar piesa nu poate fi comandata. Imi pare rau ca nu am intrebat daca piesa este ideantica la C3 dar sincer nu prea cred pt ca desi sunt fabricate de Schuberth, castile sunt totusi diferite in amanunt pt ca sunt adaptate dupa cerintele BMW. Apropos de asta, tocmai d-aia nu este deloc de exclusa ideea ca o casca BMW, chiar daca produsa produsa de Schuberth poate fi mai buna (minimal, bineinteles) decat o casca Schuberth, la anumite capitole, pt ca Schuberth vine cu conceptul de baza iar cei de la BMW adapateaza si chimba ceea ce doresc sau nu corespunde standardelor lor. Deci, castile nu sunt deloc identice.

Ma rog, sa revenim la subiect... si daca ar fi identice (macar piesa in cauza) m-as mira sa te poata ajuta si un vanzator de Schuberth. Asadar, mergi cu casca la BMW si cere o solutie. In caz ca nu mai ai garantie, sa gaseasca o solutie sa ti-o repare. N-am niciun dubiu totusi ca la service piesa trebuie sa existe atat timp cat este usor detasabila, doar nu iei o casca noua pt atata lucru.

 

Acum, pt ca suntem totusi pe topic de BMW si ne putem permite sa discutam putin, apropos de diferenta de a lua de exemplu un C3 versus un System 6... lasand la o parte evetualele diferente pe care utilizatorul le poate simti (cei pe care ii stiu eu si le au pe ambele sunt clar in favoarea lui System 6), sunt doua chestii certe de luat in seama:

- C3 Pro este din start cu 100€ mai scuma decat System 6 Evo !!! De ce, nu stiu... explicatia vanzatorilor de la Louis a fost ca trebuie sa manance si gura lor ceva si ca BMW, ca partener direct cu Schuberth si ca vanzator de volume mari la S6 (ca si cum Louis n-ar fi la fel pt C3) au pret mai bun;

- diferenta mare de cum se pune problema in garantie: la Louis sau alt dealer de Schuberth, daca ai probleme de garantie te duci, le lasi casca si astepti cateva saptamani pana o trimit ei la fabrica si intre timp ce faci?? Stai si te uiti la motocicleta? Raspunsul lor m-a lasat masca: "pai orice motociclist are doua casti, nu?" Plm, no comment!

La BMW e simplu: te duci la cea mai apropiata reprezentanta BMW Motorrad (ca na, poate esti in mijlocul unei calatorii) si daca nu se poate rezolva pe loc, primesti casca noua, chair daca ai folosit-o vreo un si jumtate. Ma rog, exista riscul sa nu aiba pe stoc marimea si/sau culoarea ta si daca nu accepti alta culoare, primesti casca dorita in 2-3 zile.

Unii mananca p-aici muuult rahat cu polonicul, ei sunt mari cunoscatori, stiu mersul al orice, stiu ca la BMW este totul marketing si ca doar pun sigla pe produse... eu as zice ca la BMW pe langa un produs in general de calitate (culmea, si mai ieftin si sigur nu mai prejos cu ceva) primesti si niste servicii premium. La unii, se pare ca nu. Dar asta poate judeca fiecare, faptele sunt insa evidente.

 

p.s. tot pt "cunoscatori" dar mai ales pt. cei interesati de subiect: nu toate castile BMW sunt produse de Schuberth, doar System si Sport. Enduro si Airflow sunt produse in Italia de alt producator (Enduro era facuta de Uvex dar nu mai este cazul).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc din suflet pentru ajutor.Bineinteles factura nu o am ,iar despre garantie nu cred ca este cazul-casca a cazut in bot deschisa....Problema este ca nu am de unde sa cumpar aceasta piesa.Ca solutie a ramas ceea ce gabyshor a zis - printarea 3D.Mi se pare aiurea atata deranj pentru 2 bucatele de plastic.Acum caut pe cineva care se pricepe la CAD sa masoare si sa deseneze piesa.Inca odata multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc din suflet pentru ajutor.Bineinteles factura nu o am ,iar despre garantie nu cred ca este cazul-casca a cazut in bot deschisa...

 

Cu placere; nu spusesei insa ca a cazut in bot, nu stiu asa daca te mai putea ajuta cineva. Macar m-am lamurit insa ca nu s-a tricat aiurea´...

Insista totusi la Bavaria, mai ales daca e cumva luata de la ei casca, sa vorbeasca la service-ul de echipamente, trebuie sa existe o solutie civilizata.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze, eu ma refeream la System. dar ai dreptate!



pt mine, alegerea C3 vs. System 6 a fost simpla. System 6 nu se potriveste pe capul meu de nici o culoare, oricat de mult am incercat diverse marimi, am schimbat interioarele - chiar am fost surprins anul trecut la SMAEB cat de amabili au fost cei de la Bavaria pe tema asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin: cat vad eu la partea mobila (clapa, sau botul cum ii spui tu) nu prea gasesc ceva asemanator cu pozele tale. mai sap, eventual am sa incerc sa gasesc o schita de C3 "explodat" pe componente...

imi pare rau ca inca nu-ti pot fi de folos, dar mai sapam... :diggin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revin: cat vad eu la partea mobila (clapa, sau botul cum ii spui tu) nu prea gasesc ceva asemanator cu pozele tale. mai sap, eventual am sa incerc sa gasesc o schita de C3 "explodat" pe componente...

imi pare rau ca inca nu-ti pot fi de folos, dar mai sapam... :diggin:

daca tot nu, incearca s-o scapi in bot. vezi ce se strica :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astept sa ma intalnesc cu un tehnician dentar care parese ar putea sa ia mulajul piesei si sa toarne apoi piesa din dentacril.Sper sa nu inceapa sa puta casca a dentist dupa aceea. :crack: .Inca odata va multumesc pentru ajutor.O sa va tin la curent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut la mai multe 1100r niste parbrize maricele care se prind cu niste tije metalice .cele mai accesibile din ro sunt puigurile dar sunt aproape inutile iar cele mari par mult mi folositoare la protectie impotriva vintului si cred ca se si monteaza -demonteaza usor(ca nu prea fac multe drumuri in afara orasului si sunt si cam urite).ma poate ajuta cineva sa gasesc producatorul acelor parbrize mari si urite dar folositoare.multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma poate ajuta cineva sa gasesc producatorul acelor parbrize mari si urite dar folositoare.multumesc

BMW Motorrad ;)

Dar cred ca nu-i chiar ieftin.

 

Uite o varianta decnta ca pret de la Hornig.

http://www.motorradzubehoer-hornig.de/BMW-R-850-1100-1150-R-und-Rockster/Windschilder/Highwayshield.html

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa va impartasesc si eu experienta total neplacuta cu unul dintre posesorii de BMW de aici de pe forum.

Precizez dinainte ca ce urmeaza sa spun o fac doar ca urmatorii sa nu aiba aceleasi necazuri ca si mine.

 

Dupa ce am fost contactat de userul ecomelc ca sa-i comand un topcase original BMW pentru 1150 RT inca de acum 1 luna, vazand insistentele lui, vazand ca este cu adevarat interesat, vazand ca este posesor de bmw am facut greseala sa-mi incalc regula si sa licitez pentru el fara sa cer avans.

 

Dupa ce ca am pierdut timp stand "la panda" pentru un top case pe care l-am si pierdut, mi-a dat altul pe care l-am castigat.

Cand i-am cerut banii sa-l plateasca, dansul, a refuzat "politicos" cu motivul ca el nu trimite bani in avans la necunoscuti...

 

Nu vreau sa lungesc telenovela mai mult si il rog sa se abtina de la comentarii aici pe forum.

 

Daca cumva CINEVA este interesat de un topcase de BMW pretul ar fi 1.065 lei. Exact cat trebuia el sa plateasca.

 

Produsul este aici: http://www.ebay.co.uk/itm/bmw-topcase-r1150rt-/300881435465?redirect=mobile&nma=true&si=lpHJcMNopc2Sa4TzmVUHb1DeQ0A%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum am toata discutia cu el...

Adica cu plata in avans nu este deacord dar este deacord sa-l platesc eu si sa il trimit cu ramburs.

Cand l-am intrebat care-i diferenta: pai cica e mai sigur cu plata ramburs... :)

Pai ce? la plata ramburs nu pot sa-ti trimit un bolovan?

Am tot insistat sa citeasca review-uri aici pe forum, sa vorbeasca cu cine vrea el, dar nu. Era clar ca nu vrea si gata.

 

Noi sa fim sanatosi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...