Sari la conținut

Postări Recomandate

Fiind o marca rara si cu personalitate m-am gandit ca ar trebuii sa deschid un topic posesorilor de BMW. Aici pot posta proprietarii acestei marca indiferent ca este modelul R, K, sau F.

Cred ca nu suntem multi in Romania si astfel macar ne cunoastem, ne putem ajuta unul pe celalat, si putem discuta despre marca moto noastra preferata.

:cheers:

post-7518-1148897430_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De acord,

recent am trecut prin etapa schimbat filtre, reglat relantiul, ambreajul, si alte chestii de amplaore mica

ce se pot face acasa, fara a implica reprezentanta BMW. Nu recomand mici reglaje sau reparatii dupa ureche

asa ca "mentinem pasiunea" cu ajutorul sfaturilor sau tips-urilor oferite de alti detinatori :)

Deci, e bine sa ne cunoastem si sa schimbam informatii, impartasind experienta acumulata la modul cel mai sanatos prin metoda "do it yourself" :cheers:

Acest topic sa ramana locul unde putem pune si primi raspunsuri legate de motoare BMW?!?

 

Bafta :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!

E o idee buna,ca ma simteam cam stingher :cheers:

Am ceva experienta si documentatie la R 1150,la care am facut reviziile pina acum singur,am si un aparat pt sincronizat carburatoarele/injectia, daca are nevoie cineva il ajut cu placere, in limita posibilitatilor.

Mai am si un R80/7 de la care folosesc acuma motoru pentru o motocicleta cu atas,ca imi place sa merg cu atas.Si despre asta mai am ceva cunostinte.

Sa aveti o zi buna!

Bob

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Ma bucur sa va gasesc aici! Eu am BMW doar de vreo 3 ani, dar incep sa ma pricep sa rezolv diverse mici probleme tehnice. Asadar (si ma adresez in special posesorilor de serie K) puteti sa apelati la mine pentru pareri, impresii sau sfaturi in legatura cu motocicleta.

 

Succes!

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare bine ca va place idea cu topicul. Asa macar ne cunoastem si poate mai putem sta de vorba pe la intruniri face to face. Pana atuncea eu zic ca ar fi bine sa punem cate o poza cu Bavarezele noastre.

post-7518-1148985603_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut cu bucurie ideea !

Poate cu timpul formam un grup mic dar bine "sudat" unde sa ne avem ca fratii... :cheers:

 

:ok: Pentru cei interesati:

Am de vanzare acte de BMW R 60/5.

(motocicleta am vandut-o piese si vreau sa scap de plata impozitului).

 

Binete, Multi kilomerti, Welkome !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am si eu un BMW K1:

post-5138-1149152750_thumb.jpg

Nu prea ma pricep la nimic, da' sper ca in vreo doua saptamani sa incep sa schimb situatia ;)

 

Numai bine.

Didis

 

Btw, a fost cineva la bimmerfest?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Btw, a fost cineva la bimmerfest?

 

 

Eu am fost prin zona simbata,am avut treaba pe la Cimpulung, dar nu am mai apucat sa ajung si la Cheia pentru ca a trebuit sa ajung acasa in aceeasi zi.

Pe de alta parte, am depasit pe drum spre BV citiva participanti pe care nu mi-ars fi dorit sa-i intilnesc pe acolo....Sint convins ca reprezentau exceptiile totusi.

 

Bob

 

ps: tot caut prin calculator o poza cit mai sugestiva cu bmw-ul meu da nu gasesc...o sa-i fac zilele astea si o postez.poate il si spal pina atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]

Pe de alta parte, am depasit pe drum spre BV citiva participanti pe care nu mi-ars fi dorit sa-i intilnesc pe acolo....Sint convins ca reprezentau exceptiile totusi.

[...]

 

Posibil sa fie exceptii, nu stiu, dar sincer ma indoiesc. ;) Mai este o intalnire in Septembrie la Sinaia. Detalii la: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=6343

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil sa fie exceptii, nu stiu, dar sincer ma indoiesc.

 

Ei, sa nu fim rai...Ca daca ne uitam si-n ograda noastra....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

K 1 ala a fost luat initial de la "Inverco" ?...

Sa-l stapanesti sanatos !

:bigstar:

Cred ca da. Din cate am inteles, a fost luat din Romania, sincer nu mai stiu numele firmei, dar pot sa aflu. Multumesc pentru urare ;)

 

Mi-ar fi placut sa merg la Bimmerfest macar pentru plimbare si socializarea cu alti posesori de motoare BMW. Sigur, vor mai fi si alte ocazii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit un BMW care m-a incantat in Italia!

Care stiti variante bune de aducere in tzara?

Firme serioase, rapide shi ieftine?

 

/index.php?showtopic=41920

 

Asta daca te duci tu sa-l iei.

Mai sint diversi care iti aduc motorul pina la granita pentru 200-500euro,am un amic pe care-l interesa subiectul si de aia stiu.

Bafta

Bob

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca intereseaza pe careva piese de BMW K75, stiu un tip care are unul care a fost al politiei si a fost dat la REMAT. El inca mai functioneaza (doar carburatoarele ar trebui reglate)... Din pacate nu mai are acte (doar factura de la REMAT)... il da la 600 euroi...

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.bmwgs.com/forums/showthread.php?t=143063

 

Poate nu ati ajuns pe aici inca,4 filmulete cu operatiuni frecvente la r1100/1150:

o revizie la 1000km cu tot ce include ea(la motor)-gasiti reglarea jocului la supape,care se face la fiecare 10kkm

sincronizarea injectiei,

reglarea curelei de la alternator

reglarea aprinderii.

Explicat ca pentru americani.

 

O zi buna!

Bob

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...