Sari la conținut

Postări Recomandate

În primul rând verifică dacă finala este omologată - majoritatea sunt. Caută un simbol asemănător cu acesta ștanțat pe undeva pe ea:

 

postadsuk.com-3-r1-akrapovic-exhaust-for

 

Dacă nu este pe nicăieri (uită-te bine, se poate să fie destul de bine ascuns), nu este omologată.

 

În cazul în care găsești seria de omologare, verifică dacă finala poate primi silencer/amortizor de zgomot. De obicei este o gaură de șurub în capătul finalei. Dacă toba nu este prevăzută cu silencer, este legală așa cum este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Oare să pun toba originală ca să nu am probleme din cauza celei akrapovic care nu știu dacă e omologată ori ba?

Da, la drum lung si intins o sa fii mai fericit cu toba originala ... mai ales daca ai pasager.

:)

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca ne spui si legat de ce poate iti dam si sfaturi!

In general de întreținere!? La ce ar trebui să am grijă!? Dacă nu e cu supărare!😇

» Post actualizat in 10 May 2017 03:26

I-am făcut schimb de ulei la motor cutie si grup si am schimbat si bujiile.

Sunt foarte curios de un zgomot care se aude in cutie la relanti, care dispare cand apas ambreiajul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca gasesti, te rog pune un link aici. Si eu sunt interesat. Merci!

L'am găsit pe userul Tank Tracked pe Facebook și acolo am initiat discuția cu el. Am configurat un set de protectii și acum aștept sa le faca/trimita/primesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Dragos M: nu e de ingrijorare. Nu cunosc cauza exacta, dar eu am mers vreo 30000 de km cu un ambreiaj care face asa. Si motorul a mai mers vreo 20000 de atunci. E doar enervant. Daca apesi de multe ori ambreiajul dispare pt o vreme, si apoi iar apare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In general de întreținere!? La ce ar trebui să am grijă!? Dacă nu e cu supărare!

» Post actualizat in 10 May 2017 03:26

I-am făcut schimb de ulei la motor cutie si grup si am schimbat si bujiile.

Sunt foarte curios de un zgomot care se aude in cutie la relanti, care dispare cand apas ambreiajul!

Nu e din cutie, e de la ambreiaj, de la actuator. Cand o sa schimbi ambreiajul, o sa poti remedia si problema aia. Intre timp, da-te cu el :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu problema mea: cum pot verifica senzorul ABS fata?

» Post actualizat in 10 May 2017 10:02

Stopul pe frână se aprinde, distanta intre senzor şi roata este 0.85 mm...

Editat de proffroad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu e din cutie, e de la ambreiaj, de la actuator. Cand o sa schimbi ambreiajul, o sa poti remedia si problema aia. Intre timp, da-te cu el :)

» Post actualizat in 10 May 2017 10:04

Multumesc pentru sfat! Trebuie sa ajung pe la Cluj neaparat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu problema mea: cum pot verifica senzorul ABS fata?

» Post actualizat in 10 May 2017 10:02

Stopul pe frână se aprinde, distanta intre senzor şi roata este 0.85 mm...

 

ai incercat resetarea?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci frumos! Are chestii interesante.. Acum ma uit pe fb'ul lui

 

 

Daca gasesti, te rog pune un link aici. Si eu sunt interesat. Merci!

 

 

L'am găsit pe userul Tank Tracked pe Facebook și acolo am initiat discuția cu el. Am configurat un set de protectii și acum aștept sa le faca/trimita/primesc.

 

 

Dimensiunea pentru tankpad o are de la mine. Arata foarte bine, calitatea e buna. Daca va place ce am eu va inlocuieste S cu R.

post-70075-0-04425300-1494416053_thumb.jpg

post-70075-0-49717800-1494416493_thumb.jpg

Editat de leoangi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu problema mea: cum pot verifica senzorul ABS fata?

» Post actualizat in 10 May 2017 10:02

Stopul pe frână se aprinde, distanta intre senzor şi roata este 0.85 mm...

Diagnoza :)

 

Fara a avea vreo afiliere cu vanzatorul, vad ca au facut Y-pipe pentru 1150!

 

http://sklep.dominator-wydechy.pl/pl/p/DECAT-R850R-04-R1150GS-R1150R-/384

 

Dominato Exhaust au reseller in Romania si pretul mi se pare unul de bun simt. Cred ca e cam 1:1 paritatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În legătură cu resetarea, la R1150RT nu am butonul pentru ABS în bord, deci nu se potrivește tutorialul acela.

Unde pot face o diagnoza mai aproape de Buzău?

» Post actualizat in 10 May 2017 13:16

Vad ca se poate face şi fără acel buton, sa încerc? Presupune ceva riscuri?

Editat de proffroad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum resetezi fara buton? Trebuie sa ai acces la mufa la ABS, sa iti faci tu butonul ala, legat la pinii corecti din mufa.

Cel mai sigur e cu diagnoza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Sunt intr-o dilema. BMW zice ca pt k1200r sa bagi 5w40.

Problema este ca nu am gasit pe stoc ulei OE iar la ceilalti producatori am gasit doar Motorex. Ceva recomandari?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana anu asta in GT (in mare same shit ca KxxxxR/S) am bagat Castrol si acum BelRay, n-am avut probleme nici cu ala vechi, nici cu asta nou, singura diferenta e ca asta nou a fost mai ieftin. de cumparat Castrolu il luam din "Jarmania", BelRayu l-am luat parca de la motodiscount, daca nu ma insel. Discutia legata de uleiuri e interminabila, dpmvd e important sa fie in parametrii specificati de porducatorul utilajului (5W40) si sa nu fie facut, daca se poate, in vreun beci si schimbat la timp. nRock!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. In Italia, Grecia unde este cald vara, 30+, BMW-ul recomandă de nou, în loc de 5W40, 10W50.

Ceva mai vâscos sus în temperatură.

Dacă motorul mănâncă ceva ulei, cu ăsta va consuma spre 70%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este si 300v. ala oricum se schimba la mai putin. Daca la R6 schimbam la 4-5000, asta merita un 3-4000. Cu ocazia asta evit toate problemele. Motocicleta nu circula in oras .

 

Are cineva un manual de service pt K 1200 R ? Un link de download? Un link de cumparare? Eu am gasit la aproape 100$...nu as da chiar atat.

 

Am "manualul de utilizare" de la ea si un manual de service de K1200RS

Editat de styuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Sunt intr-o dilema. BMW zice ca pt k1200r sa bagi 5w40.

Problema este ca nu am gasit pe stoc ulei OE iar la ceilalti producatori am gasit doar Motorex. Ceva recomandari?

 

Salut! Am vazut ca tot tu ai mai deschis un topic in care problema principala de discutat a fost tot uleiul, acolo pareai ca te-ai lamurit ce si cum. S-a schimbat ceva?

Daca intr-adevar ai gasit doar Motorex, te deranjeaza marca?

 

Legat de cei 3000 km la care te-a sfatuit "mecanicul" sa schimbi uleiul, mi se pare total deplasat. El vinde si uleiul? Aia de la BMW cand au zis 10.000 km or fi tampiti? Poate nu-l tii chiar 10k dar de la 10k la 3k e o maaare diferenta. Sau nu prea ai ce face cu timpul si banii? :D

Si, la fel cum ti s-a sugerat si pe celalalt topic, de ce nu crezi in tipul de ulei recomandat oficial de producator si astepti atatea opinii de la altii acre se pricep mai mult sau mai putin?

 

Pune ce si cand trebuie (cum zice "la carte") si in rest bucura-te de plimbari! N-am auzit ceva din BMW-urile recente sa le pice motorul din cauza uleiului (evident, daca ai grija sa-l completezi/schimbi la timp), altele sunt problemele deranjante (electronica, cutie de viteze etc).

 

p.s. Am sugerat (report) moderatorilor sa se schimbe numele unui topic mai vechi cu K, ca sa aveti topicul dedicat seriei K 1200/1300 S/GT/R (motor transversal) unde sa se poata discuta problemele specifice tipului si generatiei voastere de motociclete. Puteam simplu sa deschid eu un topic nou, cum am facut si cu alte serii BMW, dar am zis sa nu mai fie INCA unul.

Din pacate forumul are structura putin depasita si daca un topic nu este pinned, este ulterior greu de gasit/observat de catre cei interesati de un anumit model. Cred ca trebuia impartit pe marci/tipuri si apoi o sectiune de topicuri "la liber".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Am vazut ca tot tu ai mai deschis un topic in care problema principala de discutat a fost tot uleiul,

Topicul acela l-am deschis pentru prezentare. Din punctul meu de vedre este util pt ceilalti (in caz ca ai probleme si le rezolvi) dar si la re-vanzare (ai un istoric cat de cat).

 

Legat de ulei, dupa ce am comandat OE am asteptat 3 saptamani si inca nu a ajuns. Nu se gasea pe stoc. Am incercat in mai multe locuri si nimic. Treaba cu uleiul al rezolvat-o.

Legat de intervalele de schimb, stiam ca 300V tine cam 5000km desi in data sheet-ul lui zice "According to your own use."

Nu, schimbul de ulei mi-l fac singur (deci mecanicul nu are niciun castig) si il facema o data pe an sau la nr de km.

 

In schimb am sunat la BMW Arad pt schimbul de lichid de frana si mi-a zis, estimativ, 400 de lei. Mi se pare putin cam mult. O sa mai studiez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

300v se uzează mai repede pentru că se folosește de obicei pe motociclete de performanță cu care se merge (și) pe circuit. Se comportă foarte bine la temperaturi înalte, dar se și uzează (își pierde proprietățile) mai rapid. Dacă nu mergi prin oraș și nu schimbi în limitator nu prea văd sensul în a folosi 300v. 7100 (sau ceva echivalent de la o altă marcă recunoscută) își face treaba foarte bine și rezistă mai bine în timp (mai multe cicluri termice). Sunt de părere că schimbul la mai puțin de 5000km este exagerat, dar procedezi cum vrei. Rău oricum nu-i face, doar că arunci bani cam degeaba. Vezi să-i schimbi și uleiul la cardan - eventual o dată la două schimburi dacă mergi pe varianta ta.

 

Schimbul de lichid de frână cam atât costă la orice service BMW serios. Și asta din cauza complexității sistemului de frânare: frână combinată față/spate, pompă de servo/ABS.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...