Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 9,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La 09.11.2018 la 16:16, Dan Cata a spus:

Ciudat, un lant de distributie vine de pe vibrochen, unul din cutie... Sper ca or numarat bine dintii la pinioane si modulul in fabrica... :laugh:

Au apelat la soultia asta disperata ca sa scurteze lungimea motorului, au castigat vreo doi centimetri, la prima vedere nu pare mult dar cine stie ce alte chestii au rezolvat apeland la aceasta solutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In desenul ala lanțul din plan apropiat pare a fi antrenat de arborele primar al cutiei, după ambreiaj, ceea ce mă face să cred că desenul e greșit (ar fi aberant, tehnic imposibil). Sau poate nu văd eu bine..? :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.11.2018 la 14:59, dezamagitoru a spus:

Or sa faca ca la messerschmidt-ul ala vechi din razboiul al mare, de trageau cu mitraliera printre palele de la elice. in principiu mergea bine :)

 

Me_109_worldwartwo.filminspector.com_1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, john17 a spus:

In desenul ala lanțul din plan apropiat pare a fi antrenat de arborele primar al cutiei, după ambreiaj, ceea ce mă face să cred că desenul e greșit (ar fi aberant, tehnic imposibil). Sau poate nu văd eu bine..? :huh:

Nu vezi bine, se trage de la galbeneala. Arborele primar trece prin alt ax (practic o teava) care actioneaza oala de ambreiaj. Adica arborele motor antreneaza pinionul fixat pe acest ax si totodata pe oala de ambreiaj iar arborele primar trece prin acest ax care este gol la interior (teava) si daca te uiti are si o contragreutate (e arbore de echilibrare).

Practic in acea imagine sunt doua axe.

Editat de petre81.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ceva vreme am tot reparat placi cu senzori Hall, le mai fac si de la 0. Am luat o masina de nituit automata, o poti regla cate secunde sa apese singura, sau poate sa apese cat timp tii un contact (la pedala) apasat.

Cam asa functioneaza:

Is tare impacat de efect si de cum arata lucrarea cand e gata :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, Dan Cata a spus:

De ceva vreme am tot reparat placi cu senzori Hall, le mai fac si de la 0. Am luat o masina de nituit automata, o poti regla cate secunde sa apese singura, sau poate sa apese cat timp tii un contact (la pedala) apasat.

Buna scula, eu ii bercuiesc un pic dupa care ii cositoresc. Pana acum nu a cedat niciunul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
La ‎24‎.‎12‎.‎2018 la 14:06, Dan Cata a spus:

Sunt si alte vaseline cu aceleasi proprietati ;)

Nu stiu ce optiuni ai in Oradie dar aici la Cluj, eu iau de la SKF, pentru solicitari mari si viteze mici de rotatie.

Poti sa-mi dai cateva exemple? Eu nu gasecs nimic ce poate inlocui Optimol MP3.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu le stiu pe de rost, is la munca acuma, dar la un magazin de rulmenti, daca le ceri ce ti-am zis eu mai sus, ar trebui sa poata sa te ajute aia de dincolo de tejghea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.01.2019 la 15:59, alex.burlacu a spus:

Păi dacă s-or găsi suficient de mulți proști cu bani de dat pe scule inteligente... de ce nu?

 

Fitzobaicarii sunt nisa de piata pe care o tintesc astia de la BMW, motociclistii adevarati sunt ca barbatii, pe cale de disparitie.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Vezi ca, crucile de cardan, pe langa dimnesiuni, mai au si rating de incarcare. Adica ii posibil sa gasesi cruci care sa se potriveasca, dar sa fie de la ceva gen colona de directie/volan la un camion, unde incarcare nu are nimic a face cu cuplu ce iese din cutia de viteze la un motor de 90CP.

 

Cauta un cardan SH si il inlocuiesti, daca chiar ai nevoie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De exemplu la plecarea de pe loc, daca nu tin ambreiajul in locul ala "dulce" de ii place lui face un clanc pe care eu si pasagera il percepem sub noi spre spate. Odata ce am demarat cu 1-a, daca trag ambreiajul in mers iarasi face clanc. Cam asta imi aduc aminte acum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Achizitioneaza un cardan, cand il montezi poti sa si verifici/gresezi/schimbi daca e cazu rulmentii de la bascula, partea din fata,(la partea din spate, daca is uzati, iti pot da eu bucse de bronz) si o sa te poti bucura in continuare, impreuna cu pasagera, de motor  :)

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu, parca as prefera sa stiu sigur ca e de la cardan problema , inainte sa dau banii pe altul. Inca nu s-a uitat nimeni acolo. In legatura cu rulmentii de la bascula, originalii au cotele 17X40X13,25. Eu am gasit numai 17X40X13 de la NKE Austria. Se pot monta acestia? 

Editat de mv11b1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...