Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 9,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La 01.07.2019 la 17:28, User_bmw a spus:

Salut, am un R 1200 C si ma confrunt cu urmatoarea situatie. In mers si nu tot timpul motorul nu se mai alimenteaza corect. Pur si simplu desi tin mana in gaz nu se mai tureaza, dupa care isi revine. Mi s- a intamplat in vreo trei dati anul asta. Ce poate fi? Multumesc

Salutare, revin cu o postare mai veche. Deși am schimbat și filtru de benzina, și pompa de benzina și bujiile, problema persista, deși inițial am crezut caa s-a rezolvat. În realitate problema era pe partea electrica. Am luat un spray de contacte și am curata toate contactele. Pe undeva probabil legăturile nu mai erau bune și asa s-a rezolvat în final problema. Am pus asta, poate ajuta pe cineva. Numai bine! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 stiu ca nu i locul pentru vanzari. dar cum eu nu vreau de fapt sa fac bani, ci sa fac o indemanare unui coleg cu bmw, am zis sa postez aici.

am un incarcator usb cu 2 porturi si voltmetru, pentru mufa DIN. L-am comandat din inertie, apoi mi-am adus aminte ca actuala motoreta are mufa clasica, 12v, auto :)))) Sursa: alliexpress. Am mai avut, folosit, e ok.

asadar, daca ii trebuie cuiva, sa strige. prefer din Bucuresti, ca sa nu complicam mai tare, cu expediere, etc. Rog mesaj privat.

 

priza.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, TeDy 'M a spus:

Deci inteleg ca asta are intrare pt mufa mica tipica bmw.

Daca e asa, astept un mesaj cu prețul la 0744633428

tedy, da, e mufa din pentru bmw. ce pret, am dat 10,5 dolari pe el. Naiba sa l ia. ti l dau pe nimic, dai si tu o bere cand mai vin pe acasa , la Dorna :D

Ti l pun pe posta, daca imi dai adresa completa, pe pm. ca sa nu coste cat nu face :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Berici si kaffee-le! Cu conditia sa facem si o tura pe Borșa-Sapanta! 

Nu e graba cu expedierea, il iau pt a incarca tel cand mai merg la intruniri... 

Dar dacă e graba cu banii... 

Eu am mai propus, hai sa ne sunam mai bine. 

Colegii mulțumim de înțelegere/găzduire! 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! De ceva timp actionarea ambreiajului este insotita de o "scartaiala" care ma scoate din sarite. Motoreta este cea din semnatura, ambriajul este actionat hidraulic. Ce sa desfac/ung pe acolo? E complicat? Ma descurc sau trebuie dusa la mester? Multzam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

630,000+ VIEWS! BMW Motorrad R850R R1100R 40k service maintenance repair flat boxer engine - YouTube

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Dan Nastase a spus:

630,000+ VIEWS! BMW Motorrad R850R R1100R 40k service maintenance repair flat boxer engine - YouTube

Dacă e vorba de un link cu soluția pt problema mea, cel puțin pe mobil nu merge. 

 

La 02.12.2019 la 14:10, l.u.v a spus:

Pe versiunea mobile nu se vede semnătura, spune ce mobră ai. 

Încă un amănunt pe care acum îmi dau seama ca nu l-am mentionat: scartaiala vine din zona manetei/pompei de ambreiaj. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca acolo, ai un pin, pe care pivoteaza maneta. Comanda-ti un pin nou, vine cu o bucsa de teflon care la tine s-a uzat pare-se. Nici nu ii vreo avere ca sa zici ca nu merita schimbat, gandeste-te doar de cate ori ai apasat pe maneta aia, la fiecare schimbare de treapta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 2 ore, Dan Cata a spus:

Vezi ca acolo, ai un pin, pe care pivoteaza maneta. Comanda-ti un pin nou, vine cu o bucsa de teflon care la tine s-a uzat pare-se. Nici nu ii vreo avere ca sa zici ca nu merita schimbat, gandeste-te doar de cate ori ai apasat pe maneta aia, la fiecare schimbare de treapta...

Deci poz 14 imi trebuie?

bmw.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut colegii!

1. Pt ca  vreau sa reiinoiesc uleiul in "telescoape", intreb daca odata cu asta trebuiesc inlocuiti si cuzinetii, sau sa pun numai perechile de semeringuri?

2. Frunzarind pe net, am dat peste un link interesant privitor la inlocuire bucsele din capul acelorasi  "telescoape",insa GS1200, de fapt aceleasi si la mine pt R1100RT.. Procedura asemanatoare si altor modele.

Nu e problema daca nu merge cu tradusul din germana, pt ca linkul e insotit de poze pas cu pas, numai ce vreau sa mentionez ca la inceput aminteste manifestarea, ceva scartait la apasarea pe ghidoane.

Al naibii pret au bucsele, 31422314135 cod oem, poate cineva ma ajuta si cu asta, ati gasit alta solutie cu bucse de la auto?-ceva de forma astora exista la bratele bascula auto, insa dimensiunile...

 

https://www.gs-forum.eu/threads/lager-der-gabelbruecke-oben-topfgelenke.127056/

Kein mineralische, sondern neutrales Fett nehmen, das wäre die Lösung.

ATENTIE LA VASELINA FOLOSITA SA NU INMOAIE CAUCIUCUL BUCSEI ! Deci NU MINERALA! ci neutral de aia alba.

Editat de TeDy 'M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand vei scoate tuburile o sa vezi daca trebuie sa schimbi si cuzinetii, dupa culoarea uleiului si eventualele semne de pe tuburi, dar neavand arcuri in tuburi stresul este mult mai redus si sanse foarte mici sa schimbi cuzinetii.

Bucsele alea nu prea le gaseti decat OEM, daca ai cunostinte pe la distribuitorii de piese, si cu dimensiunile bucselor, poate ai noroc sa gasesti de pe la vreun producator european.

Editat de DKW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tijele bune merita intretinerea.

Am reusit sa extrag cuzinetii, cei noi sunt pe drum, pana atunci am timp suficient sa curat, sa "imbrac in aur"/revizie generala a furcii, ulei 10W Liqui Moly+ cele 2 per de semeringuri noi. 

Upsss Dane! Sa te mai necajesc si eu cu lucrul... Iar am ajuns la corpuri si cabluri

IMG_20200131_211348.thumb.jpg.b71879ccf0ed928dd2d733bf796d9bc6.jpg

IMG_20200203_190030.jpg

IMG_20200203_190211.jpg

IMG_20200203_190307.jpg

IMG_20200203_133425.jpg

IMG_20200131_211242_1.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut colegii!!!!!!!!

Intrebare, oare se poate repara Basic Module ECU la un RT 2014? Face cineva aceasta piesa prin Roamania?

Sau daca nu de unde pot sa cumpar aceasta piesa?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

19 minutes ago, anapurna said:

Sau daca nu de unde pot sa cumpar aceasta piesa?

 

Mototehnica. Motohub, Bavaria, sau, daca ai codul de piesa Autonet, Intecars, Unix, etc.

Editat de DKW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...