Sari la conținut

Postări Recomandate

Acum 10 ore, relufarcas a spus:

Salutare colegi. Stie cineva daca este inscris codul culorii undeva la BMW 1150 RT ? Sau poate o lista cu coduri de culori ? Al meu e albastru sidefat, anul 2002. As vrea sa vopsesc cutiile laterale si nu vreau sa merg pe ghicite. Apreciez orice sugestie si va multumesc anticipat!

Salut! La mine este trecut pe capacul de la cutia de siguranțe de sub scaun. La mine la R1100RT albastrul sidefat are codul 745.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 50 minute, bogdanhood a spus:

Salut! La mine este trecut pe capacul de la cutia de siguranțe de sub scaun. La mine la R1100RT albastrul sidefat are codul 745.

Multumesc frumos domnule Bogdan. Verific si la mine si revin. Asfalt uscat !

 

Acum 11 ore, l.u.v a spus:

Găsești informația pe google.

Sau mergi cu o piesă din carenă la oricare atelier de preparat vopseluri.

BMW apare în cataloagele lor.

 

http://www.bmbikes.co.uk/schemepages/schemer1150rt.htm

 

https://www.colorrite.com/wizardresults.cfm

 

PS: în 2002 apare doar argintiu ca schemă de culori. Posibil să fie model 2003, că anul ăla apar trei culori, printre care și Biarritz Blue Metalic 847.

 

Multumesc frumos. As vrea sa evit stabilirea culorii dupa piesele vopsite... Informatia este de ajutor . Multumesc inca o data si urari de bine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 10 ore, relufarcas a spus:

As vrea sa evit stabilirea culorii dupa piesele vopsite...

Ideea e alta.

În catalog pot apărea și două/trei nuanțe asemănătoare dar cu coduri diferite.

Atunci când mergi cu o piesă, cel care prepară vopseaua știe să o deosebească pe cea corectă după xiralic (perlele metalizate din vopsea), după irizațiille din lumina, după celelalte nuanțe din amestecul vopselei respective. Și o face la o anumită lumină, pentru că în bătaia soarelui culorile sunt altele.

Am avut K1200LT vreo 9 ani și m-am lovit de aceeași problemă, știu ce vorbesc.

Dacă vrei să ții cont de ce-ți spun bine, dacă nu, faci cum crezi de cuviință.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, l.u.v a spus:

Ideea e alta.

În catalog pot apărea și două/trei nuanțe asemănătoare dar cu coduri diferite.

Atunci când mergi cu o piesă, cel care prepară vopseaua știe să o deosebească pe cea corectă după xiralic (perlele metalizate din vopsea), după irizațiille din lumina, după celelalte nuanțe din amestecul vopselei respective. Și o face la o anumită lumină, pentru că în bătaia soarelui culorile sunt altele.

Am avut KK1200LT vreo 9 ani și m-am lovit de aceeași problemă, știu ce vorbesc.

Dacă vrei să ții cont de ce-ți spun bine, dacă nu, faci cum crezi de cuviință.

 

Am inteles... Multumesc pentru sfat. Asa voi face . 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Plus faptul că după 20 ani culoarea lacului și a vopselei nu mai are aceeași nuanță.

Un preparator de vopsea bun ți-o aduce la culoarea respectivă din adaosuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 28.04.2022 la 17:32, proffroad a spus:

Hristos a înviat!

 

Ce tip de ulei si ce cantitate se pune în grupul de la BMW R1200RT 2008?

Nu am gasit aceste informații în manualul motocicletei, busonul de umplere nu pare să fie si de nivel, asa ca am mare nevoie sa ma lămurească cineva, sa nu fac vreo greseala cu urmări grave.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am instalat chipul de la John Gemi, stage 12, deocamdată sunt super încântat, elasticitate, motor liniștit și puternic, trage bine din orice poziție, nu mai vibrează așa mult, un pic de putere și cuplu în  plus, pe scurt numai de bine!

IMG_20220523_141030538.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, radu_ a spus:

Am instalat chipul de la John Gemi, stage 12, deocamdată sunt super încântat, elasticitate, motor liniștit și puternic, trage bine din orice poziție, nu mai vibrează așa mult, un pic de putere și cuplu în  plus, pe scurt numai de bine!

IMG_20220523_141030538.jpg

Salut! De unde l-ai achizitionat? La ce preț? Mulțumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

Acum ceva timp am ramas fara baterie la alarma, posibil si la telecomanda (asta insemnand anul trecut :)) ). Saptamana asta am schimbat bateriile si la telecomanda si la alarma dar cel mai probabil telecomanda nu mai e sync-uita cu alarma .. nu mai functioneaza deloc.. doar daca apas insistent pe butonul din stanga scoate un beep scurt alarma si atat. 

 

Este vreo procedura de resync ? sau nu are scapare fara un gs911 ceva? 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, are cineva montat pe moara ceva gadget de monitorizat încărcarea..

Întreb deoarece am montat eu pe r 1100 rt legat de firele de la priza de brichete din bord și mai mult de 13.7 nu arata decât foarte foarte rar 14   constant sta la 13.6 ' 13.7 o fo bine nu o fi bine ...nu arvtrebui sa fie ceva mai sus gen 14- 14.2 

 

Mulțumesc 

16534091530608218881269011016778.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 minutes ago, vlady_80 said:

nu ar trebui sa fie ceva mai sus gen 14- 14.2 

Chiar 14,2-14,4V (pe baterie).

Mno' ... însă de acolo (baterie) și până la punctul (tău) de măsură, dacă ai și farul aprins mai apar ceva căderi de tensiune pe rezistivitatea din fire, cuple, contacte.

0,05 Ohm x 6A = 0,3V 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Caut sa schimb saua originala inalta de la F900R cu o sa originala standard de F900R/XR. 

Am 1.80 m inaltime si e un pic cam inalta pentru mine.

Preferabil din Bucuresti sau imprejurimi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 23.05.2022 la 23:48, radu_ a spus:

Am instalat chipul de la John Gemi, stage 12, deocamdată sunt super încântat, elasticitate, motor liniștit și puternic, trage bine din orice poziție, nu mai vibrează așa mult, un pic de putere și cuplu în  plus, pe scurt numai de bine!

IMG_20220523_141030538.jpg

Salut respectuos . As vrea si eu mai multe amanunte despre cip-ul acesta . Am vazut de unde se comanda ( inca nu am facut cont , dar macar stiu unde sa caut).  L-ai montat ? Unde vine, cum vine  montat ? Cit ar costa asa ceva pentru BMW 1150 RT din 2002 ( spuneam ca inca nu am cont si nu am vazut pretul. ) ? Multumesc anticipat pentru raspuns si transmit numai urari de bine !

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.06.2022 la 10:55, relufarcas a spus:

Salut respectuos . As vrea si eu mai multe amanunte despre cip-ul acesta . Am vazut de unde se comanda ( inca nu am facut cont , dar macar stiu unde sa caut).  L-ai montat ? Unde vine, cum vine  montat ? Cit ar costa asa ceva pentru BMW 1150 RT din 2002 ( spuneam ca inca nu am cont si nu am vazut pretul. ) ? Multumesc anticipat pentru raspuns si transmit numai urari de bine !

 

Bună ziua, aici e linkul profilului de FB, accesați pagina și vă lămuriți despre ce e vorba, eu am tatonat terenul vreo jumătate de an, am văzut reacții, review-uri și feedback-uri de la autilizatori, există inclusiv video pe YouTube cu montarea, m-a costat 100 usd, a venit prin poștă, totul a fost în regulă. Omul răspunde pe mess și e foarte amabil. Per total merită investiția în injectoare și chip.

https://www.facebook.com/JohnGS1100

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...