Sari la conținut

Codita 600rr pe f4


Mtk4ever
 Share

Postări Recomandate

salut,

incep acest topic deoarece vreau sa schimb codita unui f4 cu una de 600rr , acum ma gandesc daca ar fi posibil sa cumpar codita de 600rr si sa o monteze cineva care se pricepe lucrul asta fiind posibil daca nu sunt mari schimbari la cadru intre modele sau fibra de sticla si modificata carena mea ... vreau sa stiu si toba daca poate fi modificata si adusa sub sa . si nu in ultimul rand vreau sa stiu daca sunt legale modificarile pt ca nu as vrea sa am probleme cu ea la RAR/ITP daca fac modificarea asta ...

Ce parere aveti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toba o poti modifica cum vrei dar va trebui sa lungesti teava si sa o duci prin alta parte ca la RR asa sunt ele facute sa fie exact sub sha , daca vrei sa faci modificarile astea fix ca la RR te va costa ceva si nu cred ca se merita dar se poate, am vazut pe k1 de 600 carene de 1000 k7 k8. codita parca mai bine arata de la 1000rr parerea mea xD

toba modificata/ home made sub sha

 

dsc000141f171fb.jpgp19512402101923268.jpg

Editat de Nate4u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac asta pentru F2-ul meu, dar nu imi pun de rr, o confectionez eu.Problema cu RAR-ul...nu stiu ce sa zic ce ar putea sa iti faca, data viitoare cand iti faci ITP-ul o sa iti faca poza cu coada(scuze cacofonia) de rr si ar trebui sa fii in regula.Acum singura problema ar fi ca nu corespunde cu poza care o au cei de la RAR.Cat despre modificare mai bine imi dai un add pe yahoo si vorbim. julian_asd

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

si eu am sch codita de pe un f4 cu una de 600rr cea de 1000 rr e putin mai lata si nu o sa arate la fel de bine ca si cea de 600 rr,trebuie alt cadru pt codita ,toba deocamdata nu o schimb cu una care sa vina sub sa...mi-ar mai trebui si un undertail pt noua codita dar trebuie sa caut undeva fibra de sticla si o sa il fac eu pana la urma..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am renuntat la ideea de a face swap de codita cu un 600/1000rr , dupa ce am discutat cu mai multe persoane aspectul asta si am ajuns la concluzia ca e prea scump ... dar am dat peste o poza care mi-a placut undeva pe un forum si revin cu intrebarile :" cum se face, unde se face ,cat costa si ce presupune ?"

nu ma intereseaza capacul de monopost ci doar aparatoarea

post-68472-0-25633900-1359979443_thumb.jpg

Editat de Mtk4ever
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, se poate face.

RR 600 e sufiecient de lata ca sa incapa pe cadrul coditei.Daca ai F4 simplu (o sa) si vrei sa o treci la 2 sei cat are RR-ul, iti va trebui modificat usor unghiul coditei, adaptare prinderi, modificare suport sa pasager si cateva nimicuri.

Despre evacuare, trebuie calculata foarte bine, deoarece o vei aduce pe lateral,pe langa bratul dreapta al basculei, nu cred ca ai loc suficient in bascula sa treci prin ea.La fel , trebuie avut grija cand o proiectezi la unghiurile care le va face, pt ca evacuarea sa fie suficient de libera.Bineinteles ca si prinderea tobei sub codita reprezinta ceva atentie si munca, dar e perfect realizabil.

Chestia e ca cel care iti lucreaza sa fie bun, rabdator si sa aiba idee exact despre ceea ce vrei...

Uite o poza de R6 cu tobe R1 2005.Bineinteles ca la tine va fi dedesubt de codita, la mine asa am vrut proiectul...

p1020033c.jpg

img0277aq.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, se poate face.

RR 600 e sufiecient de lata ca sa incapa pe cadrul coditei.Daca ai F4 simplu (o sa) si vrei sa o treci la 2 sei cat are RR-ul, iti va trebui modificat usor unghiul coditei, adaptare prinderi, modificare suport sa pasager si cateva nimicuri.

Despre evacuare, trebuie calculata foarte bine, deoarece o vei aduce pe lateral,pe langa bratul dreapta al basculei, nu cred ca ai loc suficient in bascula sa treci prin ea.La fel , trebuie avut grija cand o proiectezi la unghiurile care le va face, pt ca evacuarea sa fie suficient de libera.Bineinteles ca si prinderea tobei sub codita reprezinta ceva atentie si munca, dar e perfect realizabil.

Chestia e ca cel care iti lucreaza sa fie bun, rabdator si sa aiba idee exact despre ceea ce vrei...

Uite o poza de R6 cu tobe R1 2005.Bineinteles ca la tine va fi dedesubt de codita, la mine asa am vrut proiectul...

p1020033c.jpg

img0277aq.jpg

i'ai stricat tot aspectul, chiar nu vad rostul a 2 tobe stoc de r1 puse pe un r6 sub codita cu toata magaria aia de banda termica ultravizibila, omfg,

scuze ca m'am bagat inutil dar sincer nu pot sa cred ca iti place asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...