Sari la conținut

Filmulete & materiale educative


arunescu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 825
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In calitate de om care nu a condus motocicleta inca...

VA MULTZUMESCCCCC!!!!!!!

 

Cind m-am urcat ca pasager am avut doar o casca shi handicapatu cu care m-am plimbat conducea k nebunu.... am crezut k nu mai scap :banana: abia aucm realizez ce puteam sa patesc

Mi se pare super ideea cu pozele... nu f dure dar oricum te ciupeshte inima...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AndreiRN

Pozele privite sunt rezultatul avintului tineresc, al lipsei se indeminare si experienta si desigur a unui echipament nepotrivit. Dar si cu toate hainele de protectie si la moda prea multi tineri se avinta peste limita indeminari propri de unul singur sau in vre-o competitie "barbateasca" cu alti prieteni. Poate de juleli echipamentul il protejeaza dar nu si de accidente mult mai dure cu rupere de oase. Mi-am avut si eu intilnirile cu asfaltul si am supravituit si invatat si tare as vrea ca macar unu sa invete sa conduca treptat. La 110 pe ora am lovit asfaltul si cind m-am ridicat coatele si spatele erau singerate prin gaurile polizate instantaneu aproape. Casca era crapata la maxilar dar in 10 minute eram calare din nou spre casa. Orgoliu masculin. Camasa incet inmuiata in cada si cu dureri am dezlipit-o de mine. Da, recunosc, imi place viteza si de 200 am trecut de citeva ori dar numai in conditi bine controlate de mine si fara surprize dar si seci de mii de km pe asfalt sau motocros. Incetiniti prieteni dragi ca sa va bucurati impreuna de multe zile placute pe doua roti. Ascultati de sfaturi si dat sfaturi intelepte cind este nevoie. :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yap,topicul e ft bun! :banana: !E realitatea si trebuie sao privim cu multa seriozitate!cat despre cei care se dau "cool",poate o sa le intre mintea in cap dc vreodata se vor uita pe site si la poze in special!slabe sanse dar cine stie....

Drum uscat si NU UITAI SA PURTATI TOT ECHIPAMENTUL ,chit ca va coaceti la semafor,si se uita cocalarul din drepta din mertan,la tine cu un ranjet de maimuta,dai in masa ...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa facem pliante si sa le distribuim pe la scolile moto.

Bune ideea cu pliantele, iar distribuirea catre shcolile moto poate chiar va avea un efect cat de mic.

 

Eu tocmai am incercat sa fac un proiect de pliant numa ca am deschis wordu' am facut 3 coloane pe pagina shi am ramas uitandu-ma la ea. Mi-a venit o idee care ar putea merge, anume: sa punem pe pliantele cu pricina shi poze autohtone (cum sunt cateva pe forum pe la accidente... picioare vinete, gipsuri etc.) insotite de un sfat dat chiar de victima. Pe langa pozele astea putem pune shi o parte din pozele de pe threadul asta. Vazusem undeva (dar nu mai shtu unde) cele 10 porunci ale motociclistului, cred ca ar fi mishto sa le punem shi p'alea.

 

Asta ar fi cam ce am copt eu in 30 de minute... putem imbunatatzii chestia. Eu m-ash ocupa in timpul liber de pliantul asta dar ar fim mai bine daca am fi cel putzin 2 care sa il concepem. Daca reushim sa concepem shi sa realizam macheta, poate gasim ulterior shi o metoda de publicare... oricum sa incepem cu inceputul.

 

Se mai ofera cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as recomanda urmatorul lucru: pe un pliant, prezentate atat partile bune ale celor doo roti, cat si reversul medaliei.Cred ca acest contrast ar fi mai indicat decat un pliant despre accidente.

Un A4 fata verso - pliat in 3 ar fi OK..

@skullz : Daca need help, ma ofer voluntar.Ma pricep trebi de-astea, am si ceva idei...dar unde-s multi,puterea creste...

Era un ghid pt echipament, ar putea fi usor simplificat ca volum si pus si el..In acelasi timp ar putea exista o incercare de echipare a scuteristilor.

M-am convins: nu e cale sa ii stapanesti- se inmultesc si media de varsta scade simtitor, direct proportional cu necesarele cunostinte minime. Poate macar daca i-am convinge sa poarte ceva echipament, ar fi un pas mare si victime mai putine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo : daca se ajunge la un format clar, eu pot multiplica si imparti la scolile din Brasov.Cam greu cu multiplicarea color, pt ca e scump totusi la ce volum e necesar.Dar la imprim laser negru,pot face !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm... ce zicetzi de chestia asta: pe o fatza a pliantului partea furmoasa a motociclismului iar pe verso partea nasoala.

 

Pe partea frumoasa poze de prin calatorii, motociclishti calarind, intruniri etc. care sa surprinda spiritul liber shi tot ce inseamna motociclismul pe unfond deschis, eventual un peisaj mishto, iar pe verso ceva mai intunecat cu poze d'astea mai shocante... un fel de revers al medaliei.

 

Pe partea "luminoasa" motociclishtii din poze trebuie sa poarte echipament complet.

 

Putem face un mesaj de genul: "Te-ai hotarat sa devii motociclist! Felicitari! Potzi fi asa... (pe fatza frumoasa), (pe verso) ... sau asa!"

 

Textele se mai pot elabora. Oricum ideea de baza este asta cu o fatza frumoasa shi una nasoala, ambele expuse explicit.

 

Ce zicetzi?

 

@Skywalker e necesar orice ajutor... keep in touch!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi mi s-a parut toata viata de motociclist ca o cadere nu poate fi distractiva, pozele astea chiar m-au ingrozit. Ma gandeam sa investesc in echipament de protectie, dar acum mi-am data seama ca investitia trebuie sa fie dubla, adica echipament si pentru pasager. Daca ar apti asa ceva prietena mea sau un alt pasager nu mi-as ierta-o niciodata.

Si pentru cei casre se cred mai "jmecheri" de cand si-au luat motocicleta sa tina minte ca echipamentul e cel putin un sfert din smecherie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io sunt maritat :finger: cu o doctoritza.... chirurgitza.... shi mai imi fac veacu' pe la ea pe la spital cand e de garda.... pozele sunt subtzirele :finger: ... sa vedetzi accidentatzi de mashina :what: .... (pe dinafara sau dinauntrul mashinii)

Pe Mobra umblu shi eu cu casca, da' chiar in piele, pe Mobra, ma rad shi kurcile :lol: :finger: .... Cand oi upgrada, mai vedem :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sugestive pozele, nu foarte dure, dar nici pentru toata lumea.

normal ca deja suna banal "purtati echipamentul", dar pozele astea iti mai taie din avant...

felicitari pentru idee :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Idea in ine arunescu-le este beton, dar sa facem din asta un concept de pliant de impartit pe la scolile moto:scratch:

 

Va spun sincer ce o sa faca elevu care tocmai a luat examenu moto si primeste pliantul: il citeste (mai precis se uita la pozele respective) se holbeasza putin la tine si daca cumva nu ti-l da inapoi, il arunca la iesirea de pe poligon...

 

Daca nu ma credeti, incercati si dvs. sa vedeti :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea cu pliantele e buna, dar nu numai la scolile moto; sunt posesori ai permisului categoria A care se "doteaza" cu vreo vitezista de iti taie rasuflarea si ... surpriza ... nu poarta nici macar casca. Vorbesc acum de cazuri concrete, 3-4 zilnic pe care i-am vazut asa, si unii nu singuri, ci cu pasager(a).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal nu merg nici 5 metri fara casca ..Si aici nu exagerez ..

Fara echipament nici nu se poate pune problema ..

Dar a inceput sa nu ma mai intereseze de restul idiotilor .. am incercat sa le explic la mult prea multi ce urmari poate avea aventura lor .. nu au inteles ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la pliante,

Eu raman la parerea ca ar prinde bine, macar ar fi un mic pas....orice e mai bun decat nimic..

Si as imparti si la scuteristii dobitoci fara casca....Ma chinui sa le explic , am dat si a doua casca unuia, degeaba....le sta mai bine cu freza gelata decat cu casca. :banana:

Eu unul daca ajungem la un numitor comun, un format care sa fie distribuit in toata tara, umblu cu ele la mine si opresc toti avizatii si le dau sa citeasca...

 

Chiar singur nu m-as apuca, mai trebuie macar o idee,.....daca e cineva dispus, trimiteti un mesaj.Ar fi nevoie de cateva poze exemplificatoare pt partea placuta / neplacuta + niste mesaje potrivite !.Unele sunt pe forum la banner, altele ar fi bine venite...

Editat de skywalker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa o vizita prin bucuresti...

motociclete multe, multi baietasi cu bani, speeduri si impresii, din vreo 25 cati am vazut numai unul singur purta echipament... restul: tricou, pantaloni scurti, uneori chiar fara casca si in slapi... si forja cat incape... :( :drink: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Hairy Poker

degeaba vrei tu sa faci educatie cand la noi domina spiritul de turma.

daca unul zice "mooaaa ce smecher sunt ca merg fara casca" turma lui va merge fara casca ca sa fie ca-n filme....

daca unu zice "imi bag (cuvant urat), nu mai pot de cald" si merge in tricou si slapi, ceilalti or fi mai prosti sa mearga altfel sa rada lumea de ei ca merg imbracati....

singura educatie le-o poate face asfaltul....

 

:drink: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

COLECTIA DE VARA SMECHERASH LA MOTOCICLISTII DIN ROMANIA; prezentata de fotomodelul R-(I)ONE(L)

-slapi de spuma :drink:

-pantaloni scurti :crack:

-tricou :laugh:

-ochelari de soare :crack:

 

...si....elementul surpriza...cireasa de pe tort...mirajul acestei colectii....o tigara in gura :( .

 

Nu mi-a venit sa cred cand l-am vazut; pacat ca nu am avut o camera, sa fac poza. Mai are rost sa zic de casca....?

 

:baldy:

Editat de wabit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari pt acest topic este excelent!!! de akumin colo pun bani mai intai si pe urma din ce imi ramn iau moto, ca altfel degeaba imi iau moto misto daca nu ma pot bucura de ea

 

:laugh:

cat despre motociclisti fara echipament sincer nuprea am vazut poate sunt eu facut sa vad doar fata frumoasa, dar pana akum nu am vazut fara echipament

:drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aoleuuuuuuuuu ce poze a-ti pus :drink: deja numai dorm seara ! BV BV urmarile sunt tragice PURTATI ECHIPAMENT!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum fac un A4 ptr un (cuvant urat) care la terasa in centru cand l-am intrebat daca vrea echipament la pret redus (ca ne cunostem de ceva vreme) el ce mi-a raspuns????

 

Nu sunt eu prost sa tin nici macar geaca...DAR casca e importanta, pe asta o gasesc eu pe undeva

:drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...