Sari la conținut

Husky te250 2010


todea
 Share

Postări Recomandate

Cu permisiunea lui Todea de a posta in topicul deschis de el...

 

Am o intrebare, si anume: ce parere aveti desre Husqvarna wr250 an 2006? E un model ok, reusit sau e un rebut pacatos a celor de la Husqy ? Am gasit in IT asta:http://www.moto.it/m...tml?msg=4151878

La 2400 euro mi'ar fi acasa in Cluj.

O alta nedumerire: se preteaza la un drum doar pe macadam,din Floresti la Vladeasa si retur ? As avea autonomie 150 de km? Sau e ceva turbaciune ce consuma cat un EXC 300 2T decalibrat ?

Gasesc piese pt ea? Vin greu, usor, cum vin? Cine aduce piese ?

Din experienta voastra, cat tine un kit piston, de exemplu ? Si cat costa ?

Merci si bafta !

Editat de yzulyka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de piese as intreba la Bart ... doar e dealer Husqvarna pe Cluj. Pentru macadam, oare nu ziceai de Yamaha WR450 pe injectie? ca vrei motor puternic alea alea? Husky WR250 cred ca e concurenta lui EXC 250 sau GasGas ec250, usor, manevrabil pentru trasee dificile in paduri. Din ce stiu cred ca si la Husky WR poti pune rezervor mai mare, care ti-ar ajunge CRED 150 km in regim de macadam.

 

Legat de TE 250, eu am pus ochii de mult pe asa ceva, doar ca modelul de 310, cred ca 250 e prea moale pe termen lung si te plafonezi (zic asta din "auzite" nu din experienta). Din ce am discutat cu un mecanic, cica n-ar fi prea fiabile si stai mult dupa piese la Husky

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu Bart am povestit deja...el zice ca e ok. In schimb, nu zice ca ar fi neaparat o ''okazie'' la banii astia. La 2800-2900 euro zice ca stie unul aici in Cluj, din 2009.

Ca ziceai de WR450...crezi ca 250'ul asta nu e puternic ?!? Prtobabil ma plafoinez daca il bag la macadam viteza, dar in primul rand, nu cred ca e conceput pt. asa ceva.

Io zic ca nici eu si nici tu nu avem ''cohonez'' suficient pt ce stie ( poate ) tiriboanta asta sa faca. Am mai avut 250 2T...deci stiu ce vorbesc...singura diferenta e ca difereau vreo 20 de ani de tehnologie.

 

Ma interesa in mod special fiabilitatea unui astfel de motor de la niste detinatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu Bart am povestit deja...el zice ca e ok. In schimb, nu zice ca ar fi neaparat o ''okazie'' la banii astia. La 2800-2900 euro zice ca stie unul aici in Cluj, din 2009.

Ca ziceai de WR450...crezi ca 250'ul asta nu e puternic ?!? Prtobabil ma plafoinez daca il bag la macadam viteza, dar in primul rand, nu cred ca e conceput pt. asa ceva.

Io zic ca nici eu si nici tu nu avem ''cohonez'' suficient pt ce stie ( poate ) tiriboanta asta sa faca. Am mai avut 250 2T...deci stiu ce vorbesc...singura diferenta e ca difereau vreo 20 de ani de tehnologie.

 

Ma interesa in mod special fiabilitatea unui astfel de motor de la niste detinatori.

 

Alo domnu, TE 250 e 4T, WR250 e 2T ... am zis ca te plafonezi la TE 250 ... nici vorba la un 2T de 250. Intr-o discutie privata, daca mai ti minte, ti-am si spus ca in locul tau as opta pentru un 2T de peste 250 si mi-ai zis ca urmaresti un Yamaha wr450 pentru power, ca ai nevoie de ea pe tipul de trasee agreat de tine, cum ziceai si mai sus macadam 150 km. Daca e sa imi ceri parerea (nu mi-ai cerut-o dar poate te ajuta) daca vrei 2T de 250+, ori EXC ori GAS GAS EC, dar pentru rally raid as fi optat pentru ce doreai tu initial un yamaha WR450 nout. Vezi ca la 2900 de euro gasesti acum si exc din 2008-2009 si zice lumea ca e mult peste husqvarna.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ma insel bmw detine acuma husky..dar nush exact din ce an.ce am aflat despre te 250 este faptul ca au probleme cu pompa de benzina care trebuie inlocuita cu alta revizuita..daca ai norocul sa fie deja schimbata salvezi cam 400-500 coco.Personal ma atrage foarte mult look'ul si faptul ca este pe injectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alo domnu, TE 250 e 4T, WR250 e 2T ... am zis ca te plafonezi la TE 250 ...

In primul rand, ''Alo domnu'' ii spui cui iti permite, iar eu nu fac acest lucru.

In al doilea rand, stiu nitel mai bine decat tine, care'i diferenta intre un WR si TE...poate am si avut mai multe Husqvarne decat tine...reciteste'mi semnatura, daca n'o tii minte.

Iar in al treilea rand, daca am cerut sfaturi cu privire la un model anume, inseamna ca fie vreausa schimb clasa, fie vreau sa schimb traseele, fie timpii motorului.

Iar in al patrelea rand, vezi ca ma confunzi...initiatorul topicului ( Todea ) intreba de TE, nu eu.

-------------------

 

Husqy de 250 2T am avut, doar ca pe vremea aia, erau probleme cu importul de piese, nu gaseam cataloage pt. coduri, modelul motocicletei era unul destul de vechi, alta tehnologie, in Cluj era un singur magazin de piese si accesorii, etc., plus ca una'i motocross si alta'i enduro.

 

Motiv pt care am si intrebat aici, urmarind sfaturi de la cunoscatori sau posesori...nu din auzite de la paduraru' lu' Peste ce are un var in alt judet, ce'i vecin cu unu' ce o avut un 250 EXC ce rupe tot... evident 2T.

Bleah !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, tu tot timpul te aprinzi din absolut nimic, nu te inteleg si cu asta basta, e o discutie AMICALA, ia-o ca atare. Pe forum mi se permite orice ca nu-s la tine acasa si cu asta inchei "cearta", nu m-am putut abtine sa nu-ti raspund.

 

Daca citeai cu atentie ce am scris eu, nu dadeai un raspuns de genul: "Io zic ca nici eu si nici tu nu avem ''cohonez'' suficient pt ce stie ( poate ) tiriboanta asta sa faca. Am mai avut 250 2T...deci stiu ce vorbesc...singura diferenta e ca difereau vreo 20 de ani de tehnologie" pentru ca nu am scris in postul meu ca un 250 2T ar fi prea moale, pentru ca asta se intelge din ce scrii tu, ca vezi doamne eu cred ca 250 e moale si nu e adevarat. Iar legat de "...nu din auzite de la paduraru' lu' Peste ce are un var in alt judet, ce'i vecin cu unu' ce o avut un 250 EXC ce rupe tot... evident 2T", iar le amesteci si faci ciorba, eu am afirmat ca "un mecanic" mi-a spus o chestie. Apoi daca parerea unui mecanic pentru tine nu conteaza, doar a unui posesor e treaba ta.

 

O seara linistita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, ''Alo domnu'' ii spui cui iti permite, iar eu nu fac acest lucru.

In al doilea rand, stiu nitel mai bine decat tine, care'i diferenta intre un WR si TE...poate am si avut mai multe Husqvarne decat tine...reciteste'mi semnatura, daca n'o tii minte.

Iar in al treilea rand, daca am cerut sfaturi cu privire la un model anume, inseamna ca fie vreausa schimb clasa, fie vreau sa schimb traseele, fie timpii motorului.

Iar in al patrelea rand, vezi ca ma confunzi...initiatorul topicului ( Todea ) intreba de TE, nu eu.

-------------------

 

Husqy de 250 2T am avut, doar ca pe vremea aia, erau probleme cu importul de piese, nu gaseam cataloage pt. coduri, modelul motocicletei era unul destul de vechi, alta tehnologie, in Cluj era un singur magazin de piese si accesorii, etc., plus ca una'i motocross si alta'i enduro.

 

Motiv pt care am si intrebat aici, urmarind sfaturi de la cunoscatori sau posesori...nu din auzite de la paduraru' lu' Peste ce are un var in alt judet, ce'i vecin cu unu' ce o avut un 250 EXC ce rupe tot... evident 2T.

Bleah !

 

ca de obicei parerile sunt impartite

 

http://www.e-dirt.co.za/site/forum_posts.asp?TID=47629

 

daca bugetul nu este o problema 'majora' stiu pe cineva care vinde exc 250 2011 la 3100 euro fara imbunatatiri sau 3500 cu totul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca de obicei parerile sunt impartite

 

http://www.e-dirt.co...s.asp?TID=47629

 

daca bugetul nu este o problema 'majora' stiu pe cineva care vinde exc 250 2011 la 3100 euro fara imbunatatiri sau 3500 cu totul

Mda...la unii sunt bullet proof sau in cel mai rau caz schimba un segment, iar pt altii se pare ca sunt un mare ghimpe.

Totusi, cred ca am sa fac ceea ce imi ''spune'' intuitia si am sa iau o Husqvarna, sper in mintile ei.

Sezonul 2013 va fi alocat doi timpului...apoi o'm mai vedea noi.

In momentul de fata nu imi permit sa dau 3000 de euro pe ceva ce voi folosi la anul, cu intentia clara de a'l sparge oricum ( de obicei distrug motoarele..si nu ca nu le'as schimba consumabilele la timp )

-----------

 

Pe KTM nu ma simt in largul meu, am tot timpul senzatia ca la urmatoarea curba ceva piesa va ceda, sunt chiar paranoic uneori...deci nu ma risc Acum o luna juma' am fost sa cumpar un EXC 300 din 2004, la 2300 euro, iar cand mi'am sunat 2-3 amici si mi'au spus ca mai mult de 3 ore NU am autonomie, i'am multumit proprietarului si am facut cale intoarsa La o sapt. la vandut la 2000 euro fix.

Pe Gas Gas nu m'am dat, nu am avut, iar cei ce au in Cluj le cam critica ( cu exceptia unuia singur ).

La Husaberg cica platesti marca, plus de asta, nu prea am variante de 2T, pana in 2500 de euro.

De la Yamaha mi'ar fi placut WR 250 4T ( doar pt ca e usor si are si electric starter, plus o autonomie decenta ), dar sincer, mi se pare motorul ala mult prea lin, fara personalitate, de incepatori.

Mai ramane Husqvarna... :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 ore autonomie? pare foarte putin, poate nu erau reglate? zic si eu

 

wr250 de la yamaha e .... GREU pentru un 250, are cel putin 25 kg in plus fata de kxf-ul meu si da e puturos rau, tu sigur ai adormi cu mana in gaz, e drept m-am dat pe unul cu evacuare stoc.

 

la ce scriu aia pe acolo eu nu as lua husky wr. trebuie sa citesc mai mult de fiabilitatea exc-urilor in 2t sa nu ma trezesc ca dau o japoneza buna si ma incarc apoi la costuri de vorbesc singur. eu as incerca si un gasgas, vezi ca e un baiat de treaba in floresti vlad se numeste are un ec 300 si e tare multumit de el, daca vrei te pun in legatura cu el.

 

Todea, de iti iei TE musai sa scrii aici cum ti se pare

Editat de Suzuki_RM_125
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru todea, ti-am dat un mail pe adresa afisata in profil, am incercat sa-ti dau si pm, dar vad ca nu merge. As fi interesat de mai multe detalii despre EXC 2011 de vanzare. Poate un pm/mail cu niste date de contact. Ideea e ca daca sunt multumit de prezentare cel tarziu saptamana viitoare va fi si cumparata. Ti-am dat in mail mai multe detalii. Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru todea, ti-am dat un mail pe adresa afisata in profil, am incercat sa-ti dau si pm, dar vad ca nu merge. As fi interesat de mai multe detalii despre EXC 2011 de vanzare. Poate un pm/mail cu niste date de contact. Ideea e ca daca sunt multumit de prezentare cel tarziu saptamana viitoare va fi si cumparata. Ti-am dat in mail mai multe detalii. Mersi

m-am uitat acum in telefon dar nu-i gasesc nr. fac cumva maine si fac rost de el, apoi de acolo va descurcati voi :friends:

 

3 ore autonomie? pare foarte putin, poate nu erau reglate? zic si eu

 

wr250 de la yamaha e .... GREU pentru un 250, are cel putin 25 kg in plus fata de kxf-ul meu si da e puturos rau, tu sigur ai adormi cu mana in gaz, e drept m-am dat pe unul cu evacuare stoc.

 

la ce scriu aia pe acolo eu nu as lua husky wr. trebuie sa citesc mai mult de fiabilitatea exc-urilor in 2t sa nu ma trezesc ca dau o japoneza buna si ma incarc apoi la costuri de vorbesc singur. eu as incerca si un gasgas, vezi ca e un baiat de treaba in floresti vlad se numeste are un ec 300 si e tare multumit de el, daca vrei te pun in legatura cu el.

 

Todea, de iti iei TE musai sa scrii aici cum ti se pare

 

nu pot sa zic ca o sa-l iau..cautam un sx 250 dupa 2010 si asa am dat de husky asta dar din sfaturile magazinului nu prea merge de cross chiar daca umblii la suspensii..de aici si nevoia mea de a discuta cu un proprietar!o sa fac cam 50/50 cross si enduro..si cred ca un 2 timpi chiar si sx merge si la enduro.oricum am lasat o oferta pe masa si daca se accepta merg pe husky

 

Bart, azi la telefon mi'a zis , cu indulgenta 4 ore...apai io stiu ?!?

www.cafehusky.com

 

cred ca aici avem sansa la mai multe rspunsuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca faci enduro uita de sx, kx, rm, cr, yz. poti modifica multe, cutia si greutatea volantei nu la modele noi. eu am un kxf modificat pentru enduro dar la greu se simte limitele crossului. fa un efort financiar si ia un model de enduro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oki doki, astept un mail pe raulolteanu(at)yahoo(.)com sau un post aici!

Am trimis mail

 

daca faci enduro uita de sx, kx, rm, cr, yz. poti modifica multe, cutia si greutatea volantei nu la modele noi. eu am un kxf modificat pentru enduro dar la greu se simte limitele crossului. fa un efort financiar si ia un model de enduro

stiu stiu am avut un crf250x dupa rmz si parca este de pe alta planeta..dar in uk enduro se face la modul mai 'soft' si mai degraba se preteaza un sx la enduro decat un exc la cross

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari baieti,vreun posesor de husky te 250 pe aici?sunt foarte interesat de fiabilitatea husqvarna in special de modelul te 250 2010.Am pus ochii pe una

 

na ca ti-am gasit mobra licitata : http://www.ebay.co.uk/itm/HUSQVARNA-TE250-2010-ENDURO-BIKE-X-LITE-4-STROKE-KTM-WR250F-EXC-F-BARGAIN-PRICE-/200849330244?pt=UK_Motorcycles&hash=item2ec38d9044

 

auzi, daca gasesc ceva mobra pe ebay.co.uk, ma ajuti cu verificatul si trimisul? Contra cost bineinteles

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

na ca ti-am gasit mobra licitata : http://www.ebay.co.u...=item2ec38d9044

 

auzi, daca gasesc ceva mobra pe ebay.co.uk, ma ajuti cu verificatul si trimisul? Contra cost bineinteles

 

te ajut dar cu verificatul... in limita cunostiintelor mele mecanice :P

da aia era mobra..vad ca nu s-a vandut...oricum am incercat astazi un ktm 150 sx!!!pfffff nebunie curata imi place la maxim.foarte usoara si destul de puternica.deja am inceput sa caut unu :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Q: Any feelings about a 2 stroke ripping my arms off when the power 'comes on'? I guess the test rides will help answer that question.

A:Won't rip your arms off, but will put a smile on your face!biggrin.gif

AA: And it will be a big smile....

 

Deci 2T sa fie... :mexicanwave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...