Sari la conținut

Lucky Biker


Gova
 Share

Postări Recomandate

Trist pentru el ca n-a reactionat in nici un fel. Mi s-a intamplat de multe ori sa imi intre diferiti indivizi pe contrasens, de vreo 2 ori rata (autobuz din '83) comunala cu dorei la volan. La camioane/autocare e cel mai urat ca trebuie sa iesi in boscheti, nu mai ramane loc pe asfalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

A ramas blocat. presupun ca pe moment nici nu a realizat ce s-a intamplat

Asta cred si eu, urmarind clipul n-am avut timp sa-mi dau seama ce se-ntampla.

Nici blocat nu cred c-a ramas, n-a avut timp sa faca nimic, nici sa gandeasca.

La situatiile astea 'din scurt' totul tine de noroc. :)

cine crede ca ar fi avut skill sa 'reactioneze' sa se gandeasca de 2 ori si sa verifice daca nu cumva e ud :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa ai tu mama reflexelor, avand in vedere ca e in varf de panta si la o distanta asa scurta nu prea mai ai ce sa faci. Nu ai timp fizic sa reactionezi, ca pana proceseaza creierul si ajunge informatia catre muschii care trebuie sa actioneze dureaza cam 2 sec. Ala cu masina in 2 sec e langa el. "Reflex" that.

Editat de Zven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trist pentru el ca n-a reactionat in nici un fel. Mi s-a intamplat de multe ori sa imi intre diferiti indivizi pe contrasens, de vreo 2 ori rata (autobuz din '83) comunala cu dorei la volan. La camioane/autocare e cel mai urat ca trebuie sa iesi in boscheti, nu mai ramane loc pe asfalt.

 

Pe de alta parte daca reactiona, probabil ca incerca sa iasa tot in exterior. Ceea ce nu era cu siguranta bine.

 

Sa inteleg din ultimul cadru ca ala cu masina a iesit de pe drum pana la urma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a intamplat si in romania ceva similar doar ca s-a terminat nasol. in filmuletul asta motociclistul nici n-a apucat sa reactioneze si a avut noroc.

in cazul accidentului de care stiu motociclistul a incercat sa se fereasca dar a avut ghinionul ca masina sa se duca in aceiasi directie :( (o busa parca, acum un an sau doi )

de asemenea un prieten de-al meu inca mai face operatii si tot felul de exercitii pentru a-si "aranja degetele" tot dupa o faza similara . si a avut mare noroc ca i-a prins/zdrobit doar mana (degete si zona palmei )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A avut noroc ca nu a "apucat" sa reactioneze. Cred ca oricare din noi, daca s-ar trezii cu unu pe contrasens, o sa traga sa iasa cat mai mult in dreapta. Judecand dupa reluare :D soferul totusi putea sa se bage intre cele 2 masini...dar pana la urma e bine ca a avut macar soferul o reactie si nu a ramas si el blocat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Destul de sec filmuletul, este loc destul pt 3 masini apoi pt 2+1moto bine ca a ramas pe trasa normala si nu a iesit in drapta. Norocul lui a fost ca nu a avut reactie sau ca nu a reactionat dupa instinct :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si care ar fi legatura cu sectiunea accidente de pe furumul motociclism.ro ???

 

A venit iarna si aia care erau in scopul sectiunii asteia au bagat mobrele la caldura asteptand temperaturi pozitive ca sa dea cu ele de pamant asa ca pana la primavara se vor purta discutii pe baza corespondentei primite din strainatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A venit iarna si aia care erau in scopul sectiunii asteia au bagat mobrele la caldura asteptand temperaturi pozitive ca sa dea cu ele de pamant asa ca pana la primavara se vor purta discutii pe baza corespondentei primite din strainatate.

:crack:

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, norocul cel mare e din cauza cretinului de la volan...bine ca a iesit pe exterior.

Si daca urmariti atent slow-motionul din a doua jumatate a clipului, se vede ca motoristul a avut o micatentativa de a trage dreapta (a se urmari atent ca se apropie de linia alba exterioara de demarcatie), dar a vazut totusi ca vine bizonu' pe exterior. Intre 00'52'' - 00'55'' .

Fazele astea se cheama mai degraba instinct de supravietuire decat skill sau reflex conditionat.Poate si cu o doza imensa de noroc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se numeste tot noroc ca soferu masinii a apucat si a reactionat ? Altfel ramaneau amandoi face to face si faceau putine acrobatii, cel putin motociclistu.

n-a reactionat nici soferul :)

spre finalul filmului se vede masina...facuta flenduri in sant.

un pshiatru ar putea sa explice mai bine ce se intampla in momente de genul asta. din ce stiu eu creierul sare peste anumite etape in luarea deciziilor in momentele critice. pur si simplu reactionezi fara sa mai apuci sa-ti dai seama si fara sa ai toate informatiile necesare in luarea deciziei. daca creierul calculeaza el s-o ia in dreapta in momentul ala avand ca baza instinctul de conservare ...degeaba vezi dupa aia ca era safe sa te duci in stanga.

probabil soferul masinii a avut un point fixation de nu a intrat la loc in coloana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie mi se pare ca soferul a apucat sa aleaga sa evite mobra prin stanga. el nu era la fel de surprins de aparitia mobrei din moment ce era pe contrasens.. motoristu da, a fost surprins, a apucat doar sa asiste la faza in schimb masina se vede ca a ales sa se duca spre stanga. dupa ce am vazut ca la final arata cum s-a facut praf in sant as zice ca a fost baiat bun soferul, alegand sa se puna in pericol, ca sa evite motorul. am vazut prea multe clipuri in care aparea point fixation si se pravaleau ambii..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A venit iarna si aia care erau in scopul sectiunii asteia au bagat mobrele la caldura asteptand temperaturi pozitive ca sa dea cu ele de pamant asa ca pana la primavara se vor purta discutii pe baza corespondentei primite din strainatate.

 

ce luuuuunga va fi iarna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A avut totusi noroc ca nu a reactionat.

 

Mie mi s-a intamplat o faza similara pe la Horezu, bezna, in varf de panta si curba la dreapta. Ma intorceam de la Tg Jiu si ma plictisisem de cat mersesem in ziua respectiva. Incepusem sa visez mancare calda si o bere rece. Drumul gol, vad la un moment dat 2 faruri mari si niste luminite aditionale, imi dau seama ca e un autobuz/camion ceva.

 

Peste nici 2 secunde, observ alte 2 faruri, dar nu-mi dadeam seama daca sunt in spatele autobuzului sau e vreun (cuvant urat) care intrase in depasire nestiind ca e si curba acolo. Aparent era un (cuvant urat) care intrase in depasire. Retrogradare, frane si tras dreapta. Din ce mi-am dat seama ala nici macar nu a incetinit. Nu cred ca se astepta sa vina ceva de pe contrasens avand in vedere ca drumul era pustiu sau poate il durea la basca cand a vazut un singur far.

 

La o situatie d-asta numa norocul te salveaza. Tot stau si ma gandesc daca si ala facea acelasi lucru ca mine, sa iasa in afara drumului, ma facea ciulama. Mi s-a mai intamplat sa-mi intre pe banda destepti de pe contra-sens dar miscarile mele/lor erau previzibile sa nu ne facem toti praf, dar asta pe bezna a fost din scurt rau, cred ca in 3-4 secunde s-a terminat toata faza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toti patim dinastea dar filmuletul topicului e ceva mai dur decat situatiile in care am fost pus vreodata:).

uite si un filmulet de-al meu .

eu l-am vazut, m-am apropiat de marginea drumului, cel care a fost depasit a mers si el la limita santului...si asa am incaput toti 3.

dar la cat de intuneric era cum si-a dat ala seama ca sunt cu motoreta si nu cu un tir cu un far defect :crack: ? ca la ce faruri am sigur nu le poti confunda cu ale unui scuter

daca ma speriam probabil ieseam de pe strada. imi aduc aminte ca am avut privirea fixata pe marginea drumului si imi calculasem destul de precis toata miscare. de altfel luasem in calcul ca in cel mai nasol scenariu sa fiu pregatit sa merg pe zona fara asfalt. filmul nu prinde si privirea mea sau margine drumului pe care eu l-am vazut la 20 cm de varful cizmei in momentul de minim.

daca apuci sa vezi la timp si sa intuiesti ce urmeaza mai apuci sa reactionezi si sa gandesti toata treaba, altfel , cum e cazul filmuletului topicului, e doar o intamplare ca n-a patit nimic.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avem strazi in romania unde triplarea se poate face fara probleme si cu 3 masini...cu motocicleta e si mai usor, important e sa vezi din timp si sa anticipezi, te dai usor spre margine si au loc lejer cele 2 masini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Venind de la intrunirea de la BV, aproape de Oituz,e undeva o bucata mai dreapta si aveam vreo 230km/h. Vad ca din fata vine unu...si cum ma apropii ,vad ca intra unu in depasire..

 

Fiind inca departe de ei, ma gandesc ca bou ala depaseste si se repliaza in fata celui depasit. o p**a.... a mers in paralel cu el inclusiv cand am trecut pe langa ei.

 

La viteza cu care veneam, initial mi s-au parut 'departe',dar n-au durat nici 3 secunde pana ala deja intrase in depasire si erau la 50 metri de mine. Daca incepeam sa incetinesc sau sa franez in secunda in care l-am vazut pe ala ca se baga in depasire, cam tot aia era...

 

Oglinda cretinului a trecut in mare fel pe langa mine......

 

Oricum la viteza aia nu prea mai ai ce sa eviti sau sa misti din ghidon....

 

Nu-s vitezoman,dar aia chiar era o bucata dreapta si era destul de goala... Si 230 nu e cine stie ce viteza astronomica...

 

Faza dura e ca dupa ce-a trecut ala,n-am incetinit,n-am franat...mergeam constant cu aceeasi viteza din inertie cumva :| Nu mi venea a crede cat de (cuvant urat) a fost ala.

 

Oricum, degeaba as da vina doar pe bou ala, e de datoria mea sa ma pazesc,si cand vad un (cuvant urat) sa nu mai PRESUPUN ca va depasi si se va replia,ci sa iau masuri si sa fiu pregatit sa evit (sa incetinesc, sa trag mai dreapta etc)....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...