Sari la conținut

Hard Enduro - King Of The Hill Tournament - 5 aprilie 2013


guiutzu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 84
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Intr-o zi poti invata lucruri pe care poate nu le descoperi intr-un sezon de enduro si nu gasesti pe nimeni care sa-ti explice ce sa faci intr-o anumita situatie. Este vorba strict de cursurile de enduro tinute de Chris Birch.



Pregatirea terenului pentru concurs:

Editat de guiutzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un endurist autodidact are nevoie de foarte mult timp pentru a invata anumite lucruri elementare, plus ca invatand singur, inveti gresit, ceea ce e foarte greu sa corectezi.


Aici, Birch te evalueaza si corecteaza ce ai invatat gresit. Bineinteles, cei care sunt deja "meseriasi pe motor" si cred ca nu mai au ce invata, nu lor li se adreseaza cursurile.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebe sa ai si mobra pentru curs ? sau primesti :P nu e un pret prea cald dar nah e Graham Jarvis si Chris Birch tot e ceva meseriasi e o placere sa i privesti inveti si daca nu vrei , oricum Bafta

 

PS: Vad ca mergeti mult prin rauri , cum sunt cand se mai topeste zapada mai cresc un pic .

Editat de Aragon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Considera ca in pretul asta acumulezi un an de experienta pe motor.

am serioase indoieli ca ai putea acumula inrt-o zi cat ai acumula intr-un sezon intreg dar ma rog asteptam cu nerabdare relatarile celor care vor participa la curs si care au considerat ca nu e prea scump"halatul"bafta multa.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar a exagerat spunand "Considera ca in pretul asta acumulezi un an de experienta pe motor.", dar prea sunteti carcotasi! Va legati ba de clip, ba de pret, se vede rautatea in posturile voastre. Criticati dupa eveniment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

S-a incheiat si cea de a III-a "King Of The Hill 2013 - Arad/Ghioroc!"

 

Aceste trei zile am fost foarte activ si am fost prezent in fiecare zi la probele concurentilor.

Nu stiu ce as putea spune prea mult, nu ma pricep in d`ale povestitului asa ca va las in "compania" a trei Montaje Video (una pentru fiecare zi) si 3 albume Foto pe facebook (tot un album pentru fiecare zi in parte)

 

Ziua I - Prologul!

S-a desfasurat la Ghioroc, Jud. Arad. Un traseu plin plin cu obstacole.

 

Pe Blog - Lutzifer.TrasALP.ro http://lutzifer.transalp.ro/ziua-i-prolog-kinf-of-the-hill-2013/

 

Album Foto - Prolog! https://www.facebook.com/media/set/?set=a.626681630681326.1073741838.100000184858523&type=3

 

Video - Prolog!

https://www.youtube.com/watch?v=DLx8zhfz4ps

 

 

 

Ziua II - Ghioroc - Cetatea Şiria si retur vreo 70 km.

Traseul a fost pestea dealuri prin padure, râpe, urcari abrupte, noroi cat cuprinde, etc.

 

Pe Blog - Lutzifer.TrasALP.ro http://lutzifer.transalp.ro/king-of-the-hill-ziua-ii-ghiorocsiria-6-apr-2013/

 

 

Album Foto - https://www.facebook.com/media/set/?set=a.627110293971793.1073741839.100000184858523&type=3

 

Video

https://www.youtube.com/watch?v=yMeR-IfkZOQ

 

 

Ziua III , Ghioroc - Cetatea Şoimoş si retur. Aprox 40-50 km

 

Pe Blog - Lutzifer.TrasALP.ro http://lutzifer.transalp.ro/king-of-the-hill-ziua-iii-ghiorocsoimos-7-apr-2013/

 

Album Foto - https://www.facebook.com/media/set/?set=a.627589513923871.1073741840.100000184858523&type=3

 

Video

https://www.youtube.com/watch?v=Gm8R6yq4mk0

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... cu plusuri, cu minusuri, cu greseli s-a incheiat aceasta cursa la Arad. Este prima editie si organizatorii nu au fost pusi in astfel de situatii pana acum. un mare dezavantaj l-a constituit vremea ploiuasa facandu-le zile negre concurentilor novici si organizatorilor ce au avut mult de munca la recuperari.

Sa nu maniem pe D-zeu si sa spunem ca i-a durut la bascheti ca nu a fost chiar asa, baietii si-au dat toata silinta dar, asta e, la inceput mai faci si greseli. Sper ca au inteles unde au gresit si ce trebuie rectificat pentru urmatorul concurs. Un mare avantaj pentru ei l-ar constitui participarea la alte curse de hardenduro pentru a fura experienta in vederea viitoarelor editii.

 

multa bafta in continuare !!!

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelent realizate filmele tale Lutzifer, le-am urmarit cu interes, ai facut montaje care au surprins actiunea si nu ne-au plictisit deloc. Din pacate nu stiu ce se intampla cu sectiunea asta a forumului asta, e cam amortit, mai suntem cativa oameni care scriem aici la coltul enduristilor din atatia cati am fost, vad ca toata actiunea s-a mutat pe facebook :tomato: Dar acolo nu avem prea multe comentarii si analize. Site-urile de specialitate nu au inca niciun comentariu despre evenimentul asta. De aceea va intreb, pe cei care cititi asta , ati participat , ati fost pe acolo sau aveti informatii despre cum a fost, ce s-a intamplat acolo ? Dati si voi un link cu clasament sau reportaje TV cu comentarii. Eu am vazut la TVR si PRo TV la sport vineri si sambata cate un mic reportaj despre eveniment, ziceau ca din 350 oameni sambata au terminat traseul 26 !!! Daca e asa, a fost macel , nu ? Cum a fost pana la urma ? Sa speram ca Hard Enduro Club Arad va fi la fel de activ la sectiunea media si dupa consumarea evenimentului ca inainte de el, cand s-a facut o promovare foarte intensa. We want information !

Acum am vazut ca ai scris Jumba, mersi de info . Dar cum a fost concret (si comparativ cu alte curse)? Hai si altii, banuiesc ca sunteti rupti....Un clasament, ceva ? Era sa uit, la reportajul de vineri dela prolog l-am vazut pe Jumba cum impingea pe un final de urcare si sambata Andrea era suparata ca a fost numai cu impins motorul. Inseman ca a fost crunt, nu ? M-am gandit ca asa va fi, de aceea nici nu m-am dus...insa e adevarat ca a fost o experenta utila, nu ? Acum o sa zburdati la cursele viitoare.

Editat de Bogdan Secelean
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelent realizate filmele tale Lutzifer, le-am urmarit cu interes, ai facut montaje care au surprins actiunea si nu ne-au plictisit deloc. Din pacate nu stiu ce se intampla cu sectiunea asta a forumului asta, e cam amortit, mai suntem cativa oameni care scriem aici la coltul enduristilor din atatia cati am fost, vad ca toata actiunea s-a mutat pe facebook :tomato: Dar acolo nu avem prea multe comentarii si analize. Site-urile de specialitate nu au inca niciun comentariu despre evenimentul asta. De aceea va intreb, pe cei care cititi asta , ati participat , ati fost pe acolo sau aveti informatii despre cum a fost, ce s-a intamplat acolo ? Dati si voi un link cu clasament sau reportaje TV cu comentarii. Eu am vazut la TVR si PRo TV la sport vineri si sambata cate un mic reportaj despre eveniment, ziceau ca din 350 oameni sambata au terminat traseul 26 !!! Daca e asa, a fost macel , nu ? Cum a fost pana la urma ? Sa speram ca Hard Enduro Club Arad va fi la fel de activ la sectiunea media si dupa consumarea evenimentului ca inainte de el, cand s-a facut o promovare foarte intensa. We want information !

Acum am vazut ca ai scris Jumba, mersi de info . Dar cum a fost concret (si comparativ cu alte curse)? Hai si altii, banuiesc ca sunteti rupti....Un clasament, ceva ? Era sa uit, la reportajul de vineri dela prolog l-am vazut pe Jumba cum impingea pe un final de urcare si sambata Andrea era suparata ca a fost numai cu impins motorul. Inseman ca a fost crunt, nu ? M-am gandit ca asa va fi, de aceea nici nu m-am dus...insa e adevarat ca a fost o experenta utila, nu ? Acum o sa zburdati la cursele viitoare.

 

Salutare!Am sa-ti dau cateva raspunsuri:

 

minusuri:

-inscriere foarte greoaie,nu am luat startul la prolog pentru ca la ora 13:45 am terminat cu hartiile(eram la coada de la ora 9 si ceva),vizite medicale etc,nu mai -aveam timp sa ma si pregatesc pentru prolog(ok,greseala mea trebuia sa ma scol la 6 si sa ma pun la coada)

-prolog foarte dificil pentru clasa hobby,era un macel in care innotai sa iesi cat se poate de intreg

-ziua 1 MASACRU in primele 3 CP am crezut ca plesnesc si eu dar si motorul,urcarile erau pline de enduristi care mai de care imprastiati ici si colo in speranta de a gasi trase mai usoare,cea mai simpla panta devenise imposibila,erau sapate santuri in care intrai pana la scarite etc

-primul tank point calculat prea departe,am ramas aproape toti fara benzina,mai ales 2T(vorbesc de clasa B unde m-am dat eu,dar si de la A au fost cazuri din cate stiu)

dupa o ora de cersit benzina am primit de la un coleg ungur 100 ml de benzina cu care am ajuns intr-un parau langa alt rider fara benzina!Norocul meu ca dupa alte 20 de min.a venit cineva din organizare si mi-a dat aproape un litru de benzina cu care am ajuns APROAPE la tank point!Da,mi s-a terminat din nou benzina chiar inainte de realimentare!Acolo s-a si terminat aventura pe ziua unu,pentru ca au inchis cursa.

-la realimentare,am facut plinul din canistra mea,dar au venit alti rideri care nu si-au mai gasit canistrele iar cei care le aveau erau goale!!!

-lipsa apei in CP-uri

La capitolul minusuri ma opresc aici.

plusuri :

-marcaje foarte bine puse si gandite

-traseu frumos ziua 1 si ziua 2 dar ziua 1 trebuia modificata parerea mea datorita conditiilor terenului(suficient era sa fie scurtat)

-de apreciat implicarea baietilor

Editat de baurtulus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ bogdan: nu e chiar asa, problema cea mai mare a fost ploaia si solul imbibat cu apa, pe campurile din jurul aradului erau adevarate orezari din cauza saturatiei. prologul si ziua 1 s-au desfasurat in conditii de ploaie mocaneasca iar cantitatea de apa cazuta in zilele precedenta a facut ca anumite zone din traseu sa devina impracticabile pentru multi concurenti.

eu personal am avut mari probleme tehnice. la prolog mi-am prajit ambreiajul si de aceea a trbuit sa imping mobra la deal iar apoi in ziua de sambata am faramat biela in primii 5 km... asa ca n-am informatii despre prima decat din cele povestite de ceilalti concurenti. ziua 2 de concurs a fost perfecta dpdv al aderentei desi in unele locuri efectele ploii din zilele precedente nu disparuse inca :)

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa dau nota de trecere cursei,dar din respect pentru munca organizatorilor in a carei piele ma pun pot sa va dau explicatii pe privat vis-a-vis de problemele care au fost.

 

accept multe lucruri,dar sa lasi oameni in traseu fara benzina,uzi, tremurand de frig si morti de foame,sa nu le raspunzi la telefoanele de urgenta decat dupa 4-5 ore este inadmisibil..siguranta ramane si trebuie sa fie pe primul loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cronica cursei asa cum am vazut-o eu:

- inscriere destul de cursiva vineri dimineata dar eu aveam totul pregatit (licenta , vizita medicala)

- taxa de parcare 100 RON :eek: ( asta ptr deschidere)

-prolog simpatic... ca de obicei s-a intrat care cum a vrut nu s-a tinut cont de ordinea anuntata si anumea ordinea nr de concurs. Parcurs nu f dificil cu destul grip la sol desi eu nu prea l-am gasit dar am vazut la altii ca se putea. (clasa B)

- spalat motocicleta dupa prolog 20 RON/ 5 Euro si o spalai singur :eek:

-mancare 12 lei apa cu zarzavat.

 

- start traseu prost organizat.... ne-am strans250 de oamneii pe un drum marginit de o panta si un parau, buluc toti in fata, asa incat f greu iti puteai auzi numarul cand te chemau la start, oricum tot respectul pt cel care striga numerele chiar s-a straduit.

-traseu frumos, aproape practicabil, insa doar cu viclenie adica cautand orice alta trasa decat poteca ptr ca arata ca un camp de bataie dupa bombardament.

-coborarile 75% am impins motorul la vale iar eu pe fund ptr ca erau ca pistele de bob

-pe traseu un concurent mi-a cerut benzina dupa cp 3, cand am vazut cata m-ai aveam l-am refuzat nefiind sigur ca-mi ajunge

- dupa o urcare unde viclenia n-a prea mers si cu inca doi aliati am reusit sa ajungem sus, am constatat ca nu mai am benzina decat f putina... care dupa coborarea unui paraias cu piatra si praguri destul de uratele s-a si terminat

- ajuns de inca cativa care manifestau aceleasi simptome am reusit sa telefonam organizatorilor sa le comunicam pozitia si sa cerem benzina. era ora 14.00

-dupa aprox o ra fac rost de 250ml de benzina de la alt concurent si urc cat pot,doar ca sa ajung langa un alt concurent ramas la fel ca mine f benzina.

-dupa o ora jumate vine un oficial care ne intreaba:" stiti unde e CP11?!" dupa rasetele de rigoare (desi deja amandoi tremuram bine de frig fiind uzi de la ploaia de dimineata si plini de noroi/ deci nu eram in ceea mai buna stare de spirit) i-am comunicat si lui problema noastra. el suna si i se spune ca va venii cineva cu benzina

-ora 18.00 vine in sfarsit benzina

- se strange un grup de oficiali care decide drumul de intoarcere.. ii anunt ca am aproape 2l de benzina si ii intreb daca ajunge?! raspuns ferm DA

-se pleaca in ritm alert, ritm pe care nu l-am putut sustine fiind inghetat bocna si avand o vedere deficitara in conditii de lumina difuza. Ramane in spatele meu unul din organizatori in timp ce ceilalti mergeau tare si ne mai asteptau la cate o cotitura ( nu se mergea mereu pe marcaj , se mai faceau scurtaturi)

- dupa cativa km cel din spatele meu urla ca el ramane f benzina si ca sa ii anunt pe ceilalti.

-incerc sa-i prind din urma si merg pe urma (lucru cam dificil avand in vedere cate urme erua prin padure)

-ajung pe un platou de unde in vale se vedea o localitate si atunci raman iar f benzina. culc motorul pe o parte ca sa strang toata benzina la sorb si o iau la vale catre sat.

-in buza satului se termina de tot benzina si incep sa imping ..... un cetatatean simpatic ma ajuta si ma tracteaza cu masina 2km pana la tabara de baza. MULTUMESC ORGANIZATORILOR PTR GRIJA ACORDATA MIE SI COLEGULUI LOR!

- anunt pe unl dintre ei ca au un coleg in padure (habar nu aveam sa le zic exact unde) si ma duc sa mananc apa aia de 12 lei

 

Concluzii : daca eram eu cu inca 3-4 care ramaneam fara benzina as fi zis ca suntem cativa prosti pierduti in padure, dar cand asta o patesc oameni cu ceva experienta(chiar multi ca numar) cred ca problema e la organizatori.

Timpul de raspuns aproape 4h este catastrofal (mai ales ca nu au venit inchizatori de traseu in urma atata timp cat eu am stat acolo) maia les dacaar fi putut fi vb de vre-o urgenta medicala.

Iar unii au capusat cursa cu niste preturi exorbiatnte pentru niste servicii aiurea.

 

Regret ceea ce ar fi putut fi un traseu f frumos, dar pe care organizatorii nu l-au putut administra in conditii bune. Avand in vedere starea vremii si stiind numarul de concurenti ar fi trebuit sa-si dea seama ca in multe locuri traseul va fi impracticabil ptr a doua jumatate a plutonului (asta ca sa fiu bland si sa nu zic 75%) si ca asta va generea un consum f ridicat de carburant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai citeam ceva discutii intre un concurent si un organizator al King of the hill pe facebook,care trimitea pe unul dintre pilotii foarte buni ai Sibiului sa isi ia scuter ca traseul nu a fost pentru domnisoare,si sa lase comentariile daca a abandonat cursa la CP4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

realimentarea a fost la 32 km, am asistat la discutiile din padoc dintre organizatori la care soso avea dubii in ceea ce priveste distanta iar celalalt sustinea sus si tare ca este imposibil sa consumi un rezervor in 32km.... l-am linistit scurt cand i-am zis ca mi s-a intamplat sa consum in 15....

cat despre hardenduro.... daca nu ploua era un traseu mediu de enduro. a fost reeditarea REA de acum cativa ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...