Sari la conținut

Makaveli
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 164
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Buna, in urma sedintei din data de 1 Decembrie 2012, la cererea participantiilor,s-a decis deschiderea unui nou topic si anume Mos Craciun Pe Motocicleta 2012.

Ca si in fiecare an,se va face o colecta de haine , jucarii ,bani ,tot ceea ce vreti sa daruiti este binevenit.

Actiunea caritabila este destinata centrelor de copii si centrului de varstnici.

Toti cei care vor sa doneze haine sau jucarii va rugam sa fie in stare cat posibil buna,curate etc.

Persoanele care doresc sa ofere donatii sau doresc sa primeasca informatii sunt invitate sa foloseasca urmatoarele date de contact:

- Gabi - 0741.888.380

- Tunde - 0742.126.238

- Kato - 0753.280.486

 

Eveniment caritabil organizat de Comunitatea Motociclistilor din Arad. Donatiile se pot face si in contul: RO42RZBR0000060012966791 .As.AradBikers - RAIFFEISEN BANK ROMANIA S.A

 

 

 

 

Urmatoarea sedinta va avea loc in Club Flex , 08.12.2012 ora 16:00

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astazi 15 decembrie la ora 16 in club flex este ultima sedintza pentru actiunea mos craciun pe motocicleta.sant asteptati toti cei care doresc sa ne sustina! detalii pe http://www.facebook.com/pages/Mos-Craciun-Pe-Motocicleta-ARAD/475410649176374?ref=hl

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare all.

 

Multimim Lentzu pentru afis. E ok, l-am printat in mai multe exemplare ca in anii precedenti sa avem pentru mobre si conserve.

Pachete cu haine si jucarii sunt gata pregatite.

Cumparaturile le-am facut si urmeaza sa fac pachetele impreuna cu colegii mei.

Multumesc , in numele mosului" , tuturor celor care s-au implicat in aceasta actiune.

 

Si cu aceasta ocazie lansez invitatia pentru Sambata 22 Dec la ora 11 pe strada Busteni nr 29, la Tunde la garaj sa impachetam tot in sania mosului, urmand sa ne deplasam la ora 12 pe platoul primariei .

 

Va asteptam intr-un numar cat mai mare, cu : sotie, frati, surori, copii,prieteni, vecici, verisori, catel, purcel, dihor, fiecare ce are :P .....siiiii imbracati in mosi si calare pe mobre cat mai multe . \m/

 

 

 

Hasta la vista.

Editat de Gaby K77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BRAVO !!! Ati reusit inca odata sa faceti o actiune minunata , in urma careia ati facut niste suflete fericite :10:

 

RESPECT !

 

 

 

 

PS: Si un an nou fericit tuturor , fara evenimente nedorite !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Ştiu că o să-mi sară careva "în cap" (şi nu asta mă interesează :) ) dar... mă/vă întreb retoric... chiar nu vă puteaţi abţine de la fumat măcar pe perioada evenimentului (cine se simte... se simte) în timp ce erau copii prin preajmă? Nu ştiu cât de ok a fost mesajul pe care l-aţi transmis, în ciuda intenţiilor bune...

Dacă tot dăm exemple... de ce să nu fie bune?...

Din partea mea puteţi să "vă fumaţi plămânii" cât doriţi dar mi-ar părea rău ca vreun copil care v-a văzut fumând să reţină asta drept un exemplu bun de urmat... Ar fi o chestie ca părinţii probabil să-i înveţe că nu e sănătos să fumeze iar copiii să le spună ceva la modul "păi de ce, că Moş Crăciun fuma în oraş, când ne-a dat cadouri?!"...

Probabil sunteţi puţini care fumaţi doar de plăcere... şi aceia mă gândesc că nu v-aţi "dat în petec" în timpul evenimentului... dar ceilalţi... poate sunteţi conştienţi că aveţi un viciu... ce se poate transmite mai departe destul de uşor, din păcate...

Moş Crăciun ar trebui să fie un simbol... cineva de admirat... un exemplu bun de urmat iar la vicii nu e nimic de... "aplaudat".

În viitor ar fi mai frumos (şi mai sănătos ;) ) să acordaţi mai multă atenţie detaliilor de ansamblu...

Crăciun Fericit tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

 

aceasta este una din filmarile de anul acesta:)

 

felicitari! am urmarit tot filmuletul; e foarte frumos ce ati facut, cu totii, fie fumatori sau nu... bravo, oameni!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

santem oameni care au vrut sa ajute!nu santem sfinti!si acctiunea a durat cam 8 ore! timp in care fumatorii au trebuit sa si fumeze! si sa sti ca ingrijitorii si asistentii sociali de la casele de copii fumeaza!



felicitari! am urmarit tot filmuletul; e foarte frumos ce ati facut, cu totii, fie fumatori sau nu... bravo, oameni!

Multumim!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iti sare nimeni in cap, dar am o curiozitate pe care nu pot sa nu o exprim aici: ce faceai tu in timp ce noi am petrecut cateva ore in frig pentru a putea face ca acele pachete sa ajunga la destinatie ? Intelegeam remarca ta daca venea din partea unui participant la eveniment...asa probabil ai stat in fotoliul tau de acasa la caldurica si te-ai trezit acum lup moralist sa arati cu degetul sau sa pui intrebari tampite? Tata m-a invatat un lucru care vad ca e confirmat tot mai des in societatea asta: LA LUCRUL GATA FACUT TOT TIMPUL SE GASESTE CATE UN PROST SA BAGE DE VINA. Sa nu fie cu suparare, nu vreau sa te jignesc insa dai din gura degeaba.
P.S: by the way, eu sunt nefumator (fost fumator) si nu am ce sa reprosez colegilor care au participat la eveniment indiferent ca au fumat sau nu. Aceasta actiune nu isi propune sa interzica fumatul si nici consumul de alcool...este o actiune caritabila doar. E absurd sa interzici oricarui participant sa renunte la un obicei doar pentru a poza in altcineva sau sa se prefaca in sfant doar de dragul de a face impresie buna in poze sau pe sticla. Pentru ultima parte exista ipocritii, politicienii, preotii, pastorii si cei care comenteaza din umbra. Noi suntem motociclisti, unii dintre noi fumeaza, altii beau...nu cred ca este vreunul dintre noi model social.

 

Ştiu că o să-mi sară careva "în cap" (şi nu asta mă interesează :) ) dar... mă/vă întreb retoric... chiar nu vă puteaţi abţine de la fumat măcar pe perioada evenimentului (cine se simte... se simte) în timp ce erau copii prin preajmă? Nu ştiu cât de ok a fost mesajul pe care l-aţi transmis, în ciuda intenţiilor bune...

Dacă tot dăm exemple... de ce să nu fie bune?...

Din partea mea puteţi să "vă fumaţi plămânii" cât doriţi dar mi-ar părea rău ca vreun copil care v-a văzut fumând să reţină asta drept un exemplu bun de urmat... Ar fi o chestie ca părinţii probabil să-i înveţe că nu e sănătos să fumeze iar copiii să le spună ceva la modul "păi de ce, că Moş Crăciun fuma în oraş, când ne-a dat cadouri?!"...

Probabil sunteţi puţini care fumaţi doar de plăcere... şi aceia mă gândesc că nu v-aţi "dat în petec" în timpul evenimentului... dar ceilalţi... poate sunteţi conştienţi că aveţi un viciu... ce se poate transmite mai departe destul de uşor, din păcate...

Moş Crăciun ar trebui să fie un simbol... cineva de admirat... un exemplu bun de urmat iar la vicii nu e nimic de... "aplaudat".

În viitor ar fi mai frumos (şi mai sănătos ;) ) să acordaţi mai multă atenţie detaliilor de ansamblu...

Crăciun Fericit tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iti sare nimeni in cap, dar am o curiozitate pe care nu pot sa nu o exprim aici: ce faceai tu in timp ce noi am petrecut cateva ore in frig pentru a putea face ca acele pachete sa ajunga la destinatie (1) ? Intelegeam remarca ta daca venea din partea unui participant la eveniment...asa probabil ai stat in fotoliul tau de acasa la caldurica si te-ai trezit acum lup moralist sa arati cu degetul sau sa pui intrebari tampite (2-0)? Tata m-a invatat un lucru care vad ca e confirmat tot mai des in societatea asta: LA LUCRUL GATA FACUT TOT TIMPUL SE GASESTE CATE UN PROST SA BAGE DE VINA (2-1). Sa nu fie cu suparare, nu vreau sa te jignesc insa dai din gura degeaba (3).

P.S: by the way, eu sunt nefumator (fost fumator) si nu am ce sa reprosez colegilor care au participat la eveniment indiferent ca au fumat sau nu. Aceasta actiune nu isi propune sa interzica fumatul si nici consumul de alcool...este o actiune caritabila doar (4-0). E absurd sa interzici oricarui participant sa renunte la un obicei doar pentru a poza in altcineva sau sa se prefaca in sfant doar de dragul de a face impresie buna in poze sau pe sticla. Pentru ultima parte exista ipocritii, politicienii, preotii, pastorii si cei care comenteaza din umbra. Noi suntem motociclisti, unii dintre noi fumeaza, altii beau...nu cred ca este vreunul dintre noi model social (4-1).

1- Unde am menţionat eu ceva (de rău) legat de pachete şi de acţiunea în sine? Dacă nu ai înţeles că "problema mea" a fost strict legată de fumat în faţa copiilor în timpul unei astfel de acţiuni în timp ce costumele fac trimitere la "Moş" mai reciteşte până discutăm aceeaşi limbă. Legat de ce-am făcut eu în timpul respectiv ţi-aş răspunde cu o întrebare dar nu vreau să te simţi prost aşa că te invit să urmăreşti ce urmează, poate înţelegi (alt)ceva.

2- Pe tine ce te deranjează mai mult, faptul că am avut pe cine să arăt cu degetul (cum spui tu) sau faptul că am şi făcut-o? Tu când vezi ceva ce te deranjează (SAU care pur şi simplu ar putea fi perfecţionat) nu intervii decât dacă e în interesul tău? Sau poate eşti indiferent? Sau poate eşti... ipocrit... şi umblii cu "cioara vopsită" neavând caracterul să exprimi o opinie diferită de frica de-a nu fi catalogat te-miri-cum? Şi-ntr-un final poate mă lămureşti ce anume a fost "tâmpit" sau prostesc la postarea mea anterioară... sunt curios, cu atât mai mult cu cât "LUCRUL GATA FACUT" era de fapt activitatea în sine ci nu detaliul pe care l-am adus eu în discuţie care POATE influenţa negativ un copil receptiv fix la chichiţa asta şi care nu are nici cea mai mică legătură cu ceea ce făceam eu în timpul respectiv pentru că te asigur că dacă participam la organizare nu aş fi fost de acord cu fumatul în public în timpul acţiunii iar dacă nu făceam parte din organizare şi doar participam oricum cine avea chef să fumeze ar fi fumat indiferent de prezenţa/lipsa mea, aşa că... poate ai subiecte mai bune de discutat decât să fii curios în legătură cu ce făceam eu. Ai putea să fii coerent şi să mă întrebi ce făceam în timp ce se fuma în timpul evenimentului dacă chiar vrei să fim "pe subiect". ;)

3- Să înţeleg că tu nu ai avut nici un prieten sau cunoştinţă a cărui viaţă s-a schimbat din cauză că organismul lui a reacţionat urât la fumat şi a ajuns la ~50 de ani să aibă amputate ambele membre drepte, nu? Să înţeleg că că nu ai nici un apropiat care s-a apucat de prostia asta (...sau poate fumatul a devenit între timp un lucru benefic sănătăţii şi n-am aflat eu?!) doar luând exemplu? Am o prietenă mai veche care s-a apucat de asta doar pentru că i se părea că e sexy modul în care fumează unul dintre prieteni. Oare mai e mult până o să se predea la şcoală "cum să fumezi"?... "viitorul sună bine", vorba reclamei... sau nu chiar...

4- Dacă este DOAR o acţiune caritabilă şi nu s-a dorit pozarea în altcineva pentru a face impresie bună atunci te rog să-mi spui ce rol a avut costumarea în "Moş Crăciun" (deci automat "pozarea într-un anumit personaj") din punctul tău de vedere! De ce s-a aşteptat Crăciunul pentru acţiunea asta? De ce s-a făcut reclamă "mascată"? Dacă tot nu crezi că este vr'unul din noi model social tu ce zici, e ok să se pozeze într-unul (...cioara vopsită, dacă ţi-o aminteşti)? Nu ştiu cât eşti capabil să înţelegi ce scriu eu pentru că aparent tu crezi că am ceva cu persoanele în sine sau cu acţiunea de caritate -cum îi spui tu, deşi poate eşti conştient că nu a fost numai atât în final- dar eu mă leg strict de "imagine", de un lucru nepotrivit la momentul nepotrivit. Nu înţeleg de ce te-ai aprins tu dacă zici că nu fumezi. Nu înţeleg de ce trebuie să intereseze pe cineva altceva decât ceea ce am adus în discuţie... ce legătură are lipsa mea de la eveniment cu faptul că au fost anumite persoane costumate în moş (un model social, dacă vrei) care au fumat fără nicio aparentă reţinere (şi) în faţa copiilor. Dacă mergeau persoanele respective îmbrăcate casual sau "moto", fără costumaţie care să facă trimitere la "lucruri sfinte", modele sociale şi alte cele, eventual într-o zi care să nu specifice nimic special ci doar intenţia şi bunătatea băieţilor respectivi care în ciuda viciilor au inima să facă un act de caritate, să facă o faptă bună, să îi fie alături unui om în vârstă sau să dea o lecţie frumoasă, un cadou... unui copil... te asigur că nu aveam NIMIC de comentat iar tu nu mai aveai pe cine jigni (indirect şi probabil fără intenţie -cel puţin aşa sper-).

...oare când o să aud că bikerii arădeni (a se înţelege "comunitatea" moto) organizează un eveniment caritabil fară a avea o ocazie specială în afară de... sufletele darnice şi posibilitaţile materiale (şi emoţionale, după caz -un zâmbet, o mângâiere, o strângere de mână-) ale participanţilor?... Hai să vedem, când/dacă s-o întâmpla asta vreodată, dacă vei mai vedea vr'un comentariu asemănător celui de faţă din partea mea!

 

După ce te mai "linişteşti" poate o să îţi dai seama că nu e corect nici faţă de tine şi nici faţă de situaţie şi cel puţin nu e o dovadă de maturitate ca atunci când cineva face o observaţie pe bună dreptate să te legi de ceea ce face sau nu face respectiva persoană. Eu aş putea să fiu cel mai mare prost posibil, asta însă nu înseamnă că nu pot semnala o greşeală a altcuiva, o eroare, o infracţiune and so on. Care e problema în "hoţul strigă hoţul"? E mai puţin hoţ al doilea pentru că l-a "ciripit" un coleg de breazlă? Hai să fim serioşi, n-are nici o legătură. Ai greşit -asta e-... ai greşit chiar dacă şi alţii au greşit. E mult spus greşeală în cazul ăsta dar repet, un Moş Crăciun care fumează nu e un exemplu bun pentru un copil şi nu am nimic cu cei care fumează doar că ar fi fost mai ok cel puţin să mascheze cumva... viciul ăsta... dacă chiar nu se puteau abţine de faţă cu cei mici.

Ai scris la un moment dat că e absurd să interzici să se fumeze... doar că... nici n-am avut "pretenţia" asta! Mă gândeam că poate nu e un capăt de lume să se renunţe la chestia asta pentru câteva ore (timp în care sigur apărea la un moment dat o portiţă de pauză în care va puteaţi face de cap... sau mă rog, tu ai zis că nu mai fumezi, dar înţelegi la ce mă refer, mai ales că aţi fost mulţi, nu e ca şi când aţi fi rămas fără moşi :-)) ).

 

Prima reacţie pe care am avut-o eu când am văzut cele semnalate a fost o senzaţie asemănătoare cu aceea pe care am simţit-o când eram la trecerea de după 6 Vânători, spre Metro, când cerşătorul acela în scaun cu rotile (sau mă rog, unul dintre ei, poate's mai mulţi) şi-a scos telefonul mobil... Nu e ceva frumos (cel puţin din punctul meu de vedere).

Dacă tot faci o chestie eu sunt pe principiul că e mai ok să o faci ca lumea sau fie să nu o faci de loc, fie să te aştepţi la critici (altele mai puţin constructive).

 

Cât despre mine, am eu alte "acte caritabile" la activ, chiar nu e cazul să îţi faci probleme în legătură cu asta. :-)

Crezi că nu mi-ar fi uşor să te întreb ce făceai tu în timp ce eu îi ajutam pe alţii? E foarte uşor doar că nu mi se pare relevant şi eu nu cred că mă încălzeşte cu ceva faptul că făceai şi tu un bine sau nu în acelaşi timp cu mine! Am eu destule în grădina mea, nu mă... pasionează grădinile altora, ca să folosesc o metaforă.

 

Am încercat (şi pentru cine-a vrut să înţeleagă sunt sigur că am şi reuşit ;-) ) să fac o critică constructivă, nimic altceva. Putem să fim mai buni, atâta tot. Dacă vrei să înţelegi asta... bravo ţie!

Sper, cu ocazia asta, că nu se simte nimeni jingit (prost, tembel, tâmpit, ipocrit şi alte insulte) de ceea ce am scris (decât dacă... chiar e cazul şi se simte cu "musca pe căciulă", moment în care nu prea mai e vorba despre o jignire, nu? :-)) ).

 

Cine vrea să discute cu mine despre tema asta, îl aştept cu un PM, aici nu voi mai continua discuţia. Aici am vrut să trag doar un mic semnal de atenţionare pe care cine a vrut să-l înţeleagă l-a înţeles.

 

Oamenii buni nu au nevoie de spectatori şi aplauze... aşa că cei care aţi luat din puţinul (sau "multul", după caz) vostru ca să daţi celor ce au mai multă nevoie şi mai puţine posibilităţi vă spun că vă apreciez indiferent dacă aţi fumat sau nu, pentru că nu asta contează când vine vorba de bătrâni sau acte de caritate însă nu mi s-a părut ok să apară ţigara de faţă cu copiii :(!

Legat de copii... poate aruncaţi un ochi pe link-ul din semnătura mea, aşa, ca exemplu de ce se poate întâmpla când detaliile sunt omise...

 

Numai bine şi Sărbători Fericite tuturor!

Editat de xmas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

....

 

sunt sigur ca ai fi mult mai castigat daca ti-ai canaliza energia (risipita, asa precum citim, spre a demonstra cum ai TU dreptate) catre cei care chiar au nevoie de ea. desigur, in cazul in care poate fi si pozitiv efortul tau si nu doar in a scrie pe forum... . in rest, mai jos capsorul atunci cand doar citesti ce fac altii si te napustesti sa-i critici; iar tu nu participi in nici un fel concret, la nimic.

 

craciun fericit si tie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

irishdog stai linistit, xmas are mult timp liber in fata calculatorului si nu stie ce sa faca... apropo xmas, tu de ce nu ai venit sa dai o mana de ajutor la sortarea pachetelor sau la ambalarea lor daca tot faci parte din aceasta comunitate? poate ar trebui sa te intereseze persoanele din jurul ntau care fumeaza in fata copiilor ;)

sper sa ai bunul simt sa nu imi raspunzi ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...