Sari la conținut

Tunele Sub Bucuresti


lil debul
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

prin tunelul lui saligny am trecut prin clasa a 5-a sau a 6-a , am intrat de pe valea 200 (asa ii ziceam noi,unde e cantonul ala parasit) si am iesit in port.tunelul era inchis si atunci,acuma am inteles ca au avut loc si surpari in el + alunecari de pamant la intarea din vale.

cazemantele de pe valea portului (de la poarta 5 ) sunt zidite. mai e o fosta baterie de coasta prin poarta 6,acoperita de blocuri si cea de pe traian,de la gara (avea intrarea printre blocuri,acoperita cu un gratar,asta acum multi ani,daca nu a fost astupata.pe unde este cazemata aia au pus oamenii garaje,ca tine pamantul si nu o ia la vale )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uraaa , am ramas in Romania. Asta inseamna ca duminica sint liber. Sa se mai incalzeasca si atacam toate tunelele posibile. Tine-ti aproape.

 

noi am fost zilele astea in ceva cercetare .... pv ca aici e periculos

oricum am fost si la fortu de langa colentica care este foarte mare si interesant.. e cel mai mare dintre restu in care am fost

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

litoralul dobrogean a fost fortificat cat de cat de nemti impotriva unui desant sovietic. Mai exista inca o cazemata in zona Eforie Sud, imi amintesc ca eram mic intr-o tabara si ma tot cocotam pe ea, m-am lamurit mai tarziu ce era.

 

--- Mesaj completat în 13 Feb 2008 01:07 -------------
acum la suprafata doar, relativ off-topic:

pe Siutghiol a fost vreme de aproape 30 de ani Flotila de Hidroaviatie, in timpul razboiului baza romano-germana.

Am inteles ca hagarele respective ale hidroescalei inca exista, si ce putin asa am vazut si eu de departe. Acum pentru scafandri, din spusele bunicii, pe insula care exista in lacul Siutghiol se afla un templu grecesc, am impresia ca insula e scufundata acum. In orice caz cei ce se scufunda in Siutghiol sigur vor avea sansa sa gaseasca un hidroavion sau 2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 tunelulSaligny e inundat si fisurat,

2 cazematele de pe traian au fost inchise (intrarea in ele era prin fata monumentului aviatorilor care acum e astupata)

3 Intr-adevar a existat pe Siutghiol o flotila de hidroavioane Geta si au ramas hangarele, probabil parasite, insula d epe Siutghiol se numeste Ovidiu, se pare ca ori in orasul Ovidiu, ori pe insula a fost ingropat poetul roman Publius Ovidius Naso exilat la Tomis (Constanta de azi)

4 Mai sunt cazemate in dreptul statuii lui Eminescu pe faleza, nu stiu unde e intrarea

5 M-am uitat cu Google Earth prin Poarta 6 si nu se mai vede nici o baterie nimic, Bateria Tirpitz din dreptul cartierului Km 4-5 nu se vede deasemenea, nu am gasit info referitor la pozitionarea ei corecta, doar ca e pe malul marii inspre Agigea.

6 Cazemate pe malul marii sunt multe, si intre Eforie N si S, si in Mangalia si spre VAdu Corbu, inclusiv in padurea Vadu si pe malul marii pe plaja Vadu, unele din cazematele din padure au avut tunuri fixe pe ele, a ramas un inel de otel pe care glisa turela tunului.

 

Ce ar mai fi de vazut in Cta? Poate mai la vara dam o tura la Vadu sa va arat cazematele de acolo, n vom fi deranjati:) Cele din padure sunt curate si zugravite de soldati acum 2-3 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in galati se baga careva? am fost linie de front odata... fortarete mai putin dar ceva tunele se gasesc! la fel si in localitatile apropiate, chiar si in vrancea pe langa focsani! mai ales la Suraia, de unde sunt si ai mei! merita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frateee... io de 3 saptamani ma tot plimb p la forturi si baterii ... dar azi (23.01.'07 ora 01.08) am fost la unu ... nu va zic care... si e supeeeer tare ... amenajat super mijto ... cu gratar ..masutze cu umbrelutze... misto rau . si cel mai tare lucru stiti care e ? E PARASIT !!:X:X

 

ps: la fiecare am filmat cel putin cate juma` d ora ... o sa ma duc maine... adik azi ... sa fac filmu de rigoare...

 

lil ... legat de ce ai scris la pagina 54 ... afla k noi ne`am apucat de dat cu tarnacopu :). adevaru e k nu am dat acolo unde tavanul se uneste brusc cu podeaua ... in alta parte (era un beton de vreo juma d metru...sub care.. mult nisip). la bateria d la magurele nu poti sa spargi chestia aia pt k e foarte bine zidita deoarece am inteles k acolo au fost depozitate niste materiale "necurate" :P

Editat de Lurch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Baiiii , sa mori de ris , am ajuns vedete. Poate asta este un impuls , sa atacam mai in forta cind s-o mai incalzi. La sfirsit de saptamina am timp liber , am in sfirsit un serviciu care permite aventuri.

Si sa nu uit , CAN-CAN se numeste ziarul cu noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tare articolu , se putea scrie mai multe , da vad ca se fac bisericuta .... cine sa chinuit a sparga buncaru de la opera nu io..?

hai sa ne strangem toti sa facem ceva calumea

 

--- Mesaj completat în 07 Mar 2008 11:16 -------------
da cine a dat interviul.. debul u ai fost?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sint eu de vina ca m-a contactat pe mine autorul articolului. I-am zis sa vorbeasca cu toti "arheologii" dar a iesit asa. De fapt eu am vrut sa postam pe forum o propunere de articol , sa-si dea lumea cu parerea , dar mi-a spus ca se grabeste sa publice , probabil nu a mai avut timp sa discute si cu ceilalti participanti la expeditii . Asa ca nu sint bulangiu si nu fac bisericute , a iesit cum a iesit.

Dar poate este un impuls spre noi aventuri. Hai sa facem un plan si poate se publica si o continuare. :cheers: :cheers: :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sint eu de vina ca m-a contactat pe mine autorul articolului. I-am zis sa vorbeasca cu toti "arheologii" dar a iesit asa. De fapt eu am vrut sa postam pe forum o propunere de articol , sa-si dea lumea cu parerea , dar mi-a spus ca se grabeste sa publice , probabil nu a mai avut timp sa discute si cu ceilalti participanti la expeditii . Asa ca nu sint bulangiu si nu fac bisericute , a iesit cum a iesit.

Dar poate este un impuls spre noi aventuri. Hai sa facem un plan si poate se publica si o continuare. :D :lol: :D

 

 

:P Salutare! sunt Narcis, "vinovat" de articolul din CanCan. N-as fi intervenit, daca n-ar fi fost acuzat "lil debul" de crearea unor "bisericute". A aparut doar el, fiindca doar el s-a aratat dispus sa vb. Am mai vb la telefon, cu o luna-o luna si jumatate inainte cu unul dintre voi, care a promis ca-mi va oferi mai multe detalii si ca va lua legatura mai multi de pe forum, pt. a povesti cate ceva despre aceasta pasiune. Intrucat eram presat de timp (trecusera aproape 2 luni) si trebuia sa predau materialul, iar lil debul a fost cooperant, m-am axat pe declaratia lui. Intr-adevar, a propus sa deschidem subiectul aici, dar, repet, eram presat de timp. Apropos: cand are loc urmatoarea "plimbare", astept un semn pe id YM "narcis_snake", poate facem o continuare + foto + video pt site.

PS 1: am dat nr de tel al lui h3llriderr unui tip de la un ONG interesat de hobby-ul vostru.

PS 2: n-am moto, da' trebuia sa scriu ceva la profil si am zis ca "hoinar" sau "mobra" nu da bine... :D

Editat de narcis_snake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vb cu mihnea , si o sa vb si cu doru , avem un proiect in cap pt o emisiune tv de genu urban explore. ma gandesc sa formam echipa , facem un episod pilot , cammere , echipament al nostru cum putem , prezentam proiectu si vedem cine e interesat...

deci..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci , raspund prezent la chemarea partidului. Vorba aia , camera am (minte ce-mi mai trebuie , ha,ha,ha). Asa ca eu pot aduce o camera si poate si alte chestii , in functie de necesitati si de posibilitati.Da' cine vine cu un scenariu ? Ca trebuie si asta , nu ? Si cine monteaza filmul ? Cu muzica de fundal , generic , ca la cinema , ca tot sintem vedete (in devenire).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci , raspund prezent la chemarea partidului. Vorba aia , camera am (minte ce-mi mai trebuie , ha,ha,ha). Asa ca eu pot aduce o camera si poate si alte chestii , in functie de necesitati si de posibilitati.Da' cine vine cu un scenariu ? Ca trebuie si asta , nu ? Si cine monteaza filmul ? Cu muzica de fundal , generic , ca la cinema , ca tot sintem vedete (in devenire).

 

nu e greu de facut asta ... camera ta pe ce merge ? dv?

 

--- Mesaj completat în 13 Mar 2008 13:20 -------------

am si eu o intrebare am citit la pagina 4-5 park ... k forturile nu "bateriile" au capcane ... este adevarat ?

 

sincer nu prea cred

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o camera Panasonic cu caseta de aia mica. Nu are lumina proprie , din pacate. Daca se hotaraste ceva , gasim noi si niste lanterne puternice. Ideea este sa ne apucam de treaba.Daca mai pot ajuta cu ceva , sint gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare am citit la pagina 4-5 park ... k forturile nu "bateriile" au capcane ... este adevarat ?

 

Da, forturile avea capcane la intrare. Grija mare ... de obicei sint pline de apa si nu se vad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, forturile avea capcane la intrare. Grija mare ... de obicei sint pline de apa si nu se vad.

 

si care e faza , erau o groapa cu tepi si acum sunt cu apa si daca vrei sa intri cu cizme ramai infipt? io nu am vazut .. ma rog

 

 

 

--- Mesaj completat în 14 Mar 2008 15:28 -------------

Am o camera Panasonic cu caseta de aia mica. Nu are lumina proprie , din pacate. Daca se hotaraste ceva , gasim noi si niste lanterne puternice. Ideea este sa ne apucam de treaba.Daca mai pot ajuta cu ceva , sint gata.

 

pt un episod pilot e bun ... trebuie doar sa trezim interes sa fim finantati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...