Sari la conținut

Spalare / Curatare Echipament Enduro


Postări Recomandate

Cum procedati cu spalatul echipamentului de enduro ? La masina de spalat, cu wap-ul, la mana ?

 

Am curiozitatea asta deorece am distrus 2 perechi de pantaloni spalandu-i la masina la 60 de grade (accidental). Ca rezultat partea din piele de la interiorul genunchilor s-a distrus. In general ii bag la masina la 20-30 de grade insa pielea se intareste chiar si asa.

Folositi ceva produse speciale pt partile din piele ?

 

Cizmele cat de des le spalati la interior si cum si cu ce detregent? Dar interiorul castii sau armura ?

 

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

iti spun eu, pantalonii se spala numai manual cu apa calduta si detergent

o casca buna de enduro are buretii detasabili care se spala separat,

iar cizmele manual cu apa si detergent (dar mai rar depinde de ce sobolani ai in loc de labe)

produsele din piele le tratam cu noroi din belsug ca la Sovata

Editat de aurelro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este normal ca pielea la unele modele sa se intareasca in urma uscarii. Daca ai pe acasa ceva solutie de tratat pielea, dai cu aia dupa ce speli. Cand spalati casca, aveti grija sa nu aiba buretii laterali lipiti sau prinsi cu vreun arici. Daca sunt asa spalati-o cu totul in apa calduta cu detergent si apoi clatit tot cu apa calduta. Eu bag majoritatea echipamentului in masina, dar daca e plin de noroi, trebuie clatit in prealabil, ca sa nu mai dam bani si la depanator :D

Editat de Sher
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar cizmele manual cu apa si detergent (dar mai rar depinde de ce sobolani ai in loc de labe)

 

geniala asta cu sobolanii..

 

daca te tin paralele du-le la curatatorie,daca nu intotdeauna lasa sa se usuce noroiul pe ele,curata cu o perie bucatile mari si in masina la 30 de grade.de casca si cizme au scris colegii,mi se par super ok cizmele cu sosete,speli soseta si e iarasi primavara(bine asta pana te intorci din traseu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca, cu casca am rezolvat-o ca are interiorul detasabil...dar cu cizmele mai greu... imi e ca daca le spal, o sa dureze ceva timp pana se usuca...la cizme pur si simplu dau cu apa si sapun si clatesc iar cu apa si las la uscat???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu folosesc de cativa ani cu mari succese wap ul. dai intai jos noroiul, dupa care dai putin cu detergent, sapun,m spuma activa, etc (ce ai la indemana si nu ataca pielea ulterior ;) ) dupa care iar wap. ce e cu piele naturala ar trebui ajutat cu tratament special sa nu se usuce prea tare. in cizme se lasa eventual mai mult apa cu detergent, sau orice pt curatare, ca sa aiba timp sa reactioneze.

oricum, in cele mai multe cazurti, dupa un wap serios, echipamentul e gata de purtare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pantaloni, manusi si tricou - numai in masina de spalat la 30 grd - de obicei,le pun pe toate odata - clatire manuala numai daca sunt pline de noroi

Armura - manual la 60 grd - pt a elimina mirosul de transpiratie si bacteriile

Cizme - manual la 60 grd - idem ca la armura

 

Manusile si cizmele au piele, le am de 2 ani si nu au patit nimic.

 

Daca nu le trimiti la Timisoara sa ti le spele adi251, ti le spal eu (da' platesti tu curierul)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cizmele: se recomanda sa se spele cat mai rar in interior. la exterior se pot spala cu putin detergent sau solutie pt. spalat auto, si clatite cu wap-ul.

 

pantalonii: ii curatam cu wap-ul de noroi, iar apoi ii bagam la masina de spalat la 30 de grade cu un detergent industrial. pielea de pe interiorul genunchilor, imediat dupa ce se usuca, trebuie tratata cu un spray sau o crema speciala pt. piele. peticul acela de piele, dupa mai multe intrebuintari in regim de cursa, se rupe si noi il inlocuim.

 

tricourile, buretii interiori ai castii, manusile: le bagam la masina, la 30 de grade.

 

casca: dupa ce ai scos buretii, poti spala carcasa castii in acelasi mod ca cizmele.

 

ochelarii: se da lentila jos, se spala cu apa rece si cu o carpa fina. carcasa ochelarilor se spala mai rar, pt. a nu dezlipi buretele interior care intra in contact cu fata. bentita ochelarilor se spala cu apa calduta si un burete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant. Unde, cum, cu ce costuri si cu ce fel de piele inlocuiti la pantaloni? Eu am reusit sa inlocuiesc la o pereche de pantaloni cu piele destul de ok si groasa la o fabricuta de posete, portofele etc. in rahova undeva cu 70 de lei. A iesit destul de bine si ca aspect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ultima solutie ultima inventie :)))

 

am spalat cizmele la exterior cu DOMESTOS .... AU IESIT BRICI! mai ales ca sunt albe si plasticul capatase deja o tenta galbuie... au sunt iara ca de mireasa :crack: :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari :)) bine ca ne-ai zis si noua dar la alea negre cu ce le spalam ca si ale mele au prins o tenta neagra asa :)) ce noroc ca inca ale mele nu put dar prefer totusi sa nu le las sa e imputa ca dupa nu mai scoate nici mama domestosului sau ce vreti voi mirosul de sconcs mort :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant. Unde, cum, cu ce costuri si cu ce fel de piele inlocuiti la pantaloni? Eu am reusit sa inlocuiesc la o pereche de pantaloni cu piele destul de ok si groasa la o fabricuta de posete, portofele etc. in rahova undeva cu 70 de lei. A iesit destul de bine si ca aspect.

Noi platim cam 100 - 150 de lei perechea de pantaloni, undeva in zona Obor, la o firma care se ocupa cu tapiserii auto, imbraca inclusiv volane in piele. Pe noi ne intereseaza mai mult calitatea si durata de folosinta a unui echipament, plus confortul in utilizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca informatie, pe Strada Agricultori colt cu strada Matei Voievod ( sector 2) se afla un atelier de pielarie unde mesterul schimba bucatile alea de piele de la pantaloni si retuseaza costume de piele. Merita incercat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un sfat pentru toti care spalati manusi , piele etc.. Daca spalati cu apa + detergent si clatit... o sa se intareasca si nui chiar ok..

Dupa spalare clatiti cu apa , dupa care clatiti intr-o apa cu balsam de rufe si lasat sa se usuce asa !

Eu asa fac de 1 an si ceva... si sunt super multumit de rezultate ! Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...