Jump to content

Il cunoasteti pe teparul asta?

Recommended Posts

Il stiti careva?Pe unde umbla?I-a trimis lui fiu-meu urmatorul mesaj,cu specificatia ca era vorba e 300 euro...

00:00
Bogdan Ignat

spune

00:01
Cristi Cazacu

ca na esti biker si ne jutam intre noi

a

poti pana ajung io la timisoara sa mi trimiti niste bani?

ca sunt cu cineva la craiova cu o masina si am ramas pe card fara bani

e o chestie doar de tip pana ajung io acasa

timp
Stie careva unde il gasesc,sa il...ajut?
post-14640-0-70933100-1355509354_thumb.jpg
  • Replies 274
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pentru corectitudine...M-a contactat Cristi Cazacu,spune ca nu e el,ca i-a spart cineva contul...A spus ca va face reclamatie la admin-ul site-ului.Vedem....daca nu e vinovat,scuze!

Revin.M-a contactat cineva care i-a trimis 200 lei.Doar ca era langa Sibiu omul,la Saliste,nu la Craiova,cum ii spusese lui fiu-meu.Si asta...saptamana trecuta.

Banii s-au trimis pe datele urmatoare:

Cristi Cazacu

TM 822593

ASTA E SERIA

si cnp

18411150xxx RO69INGxxx Cazacu Dimitrie

Datele s-au trimis pe mess persoanei care m-a contactat,le am si eu arhivate.

Acu' am si eu o dilema...mai,baiatule,l-ai vazut pe fiu-meu mai ''banos'',de i-ai cerut 300 euro? Vad ca de la altii te-ai multumit cu 200 lei.

Ma,nici excroc nu stii sa fii!Cum sa ceri 300 euro dela un student de 22 de ani?Masina aia,din pozele lui,io am cumparat-o si tot io platesc benzina...

Lasa-te de meserie,ca esti prost rau!

Acu',ok,i-a spart cineva contu' e pe site-u' de socializare,dar cu cei care i-au trimis 200 lei a vorbit o ora pe mess;si pe ala l-au spart?I-au furat si buletin,card,telefon?Ca a vorbit cu oamenii la telefon,la numarul 0755227642.A ridicat banii cu actele respective,in 29 noiembrie,seara.Explicatia?

Salutare

Acum 2 saptamani eram la Joia Moto si ma suna Dracusor daca putem sa-l ajutam pe Cristi Cazacu un biker din Timisoara care a ramas fara benzina si fara bani la Sibiu.Dracusor a vrut sa-i puna banii prin OMV dar nu mergea sistemul in seara repectiva.

Il sun si eu pe om si ii spun ca am vorbit cu niste baieti din Sibiu care i-ar fi asigurat cazare peste noapte si ii dadeau si bani de benzina pana in Timisoara.

Imi raspunde ca nu mai are benzina pentru 20 de kilometri pan in Sibiu si ma roaga sa-i fac un transfer bancar.

Gasim un alt biker care vrea sa ajute(Cosmin Mallory) care avea card de ING ca si respectivul si ii transfera online o suma de bani.Intre timp tipul ma ruga la telefon sa-l sun eu ca nnu mai are credit.

Asta s-a intamplat acum aprox 2 saptamani.De atunci nu mai raspunde la telefon.Astept sa ma contacteze cat mai repede.Pana acuma credeam ca nu suna de jena pentru ca nu are banii dar se pare ca e altceva la mijloc.Acuma vad ca tipul(sau cine o fi) e un tepar.Deabia acum vom incepe sa rezolvam problema.

Legal, aparte de un proces civil, nu cred ca se poate face mare lucru. Am sa încerc sa. Ajut si lapte aflăm cine si cum e persoana din spatele acelui CNP.

Persoana din foto e tipul in cauza.Am asteptat sa demonstreze ca nu e...Nu mai raspunde nici la telefon;i-am transmis prin cineva sa ma contacteze,nu-mi sta in fire sa arunc cu noroi in oameni aiurea.Am postat aici din acelasi motiv,poate ne spune varianta lui.Intre timp am aflat si restul povestii.

Partea legala e treaba celor care i-au dat bani,daca vor.Partea morala...,e altceva si o rezolvam fiecare cum stim mai bine.

Legal, aparte de un proces civil, nu cred ca se poate face mare lucru. Am sa încerc sa. Ajut si lapte aflăm cine si cum e persoana din spatele acelui CNP.

Daca ai studii legislative, eu zic sa mai rasfoiesti cartile alea.

Daca nu ai studii legislative, eu zic sa te lasi de sfaturi d-astea, no offence.

Pentru cei "pagubiti", faceti reclamatie la politie. Se va deschide un dosar penal pentru inselaciune etc.

il cunosc personal,defapt l-am cunoscut anul asta.statea intr-o garsoniera pe lidia.omul e de orgine din braila,s-a perindat prin iasi,apoi timisoara,bucuresti,apoi s-a mutat din nou la timisoara,pentru cateva luni defapt,dupa care,s-a mutat la brasov,asta se intampla undeva prin august - septembrie. si-a vandut garsoniera din tm. e genul de om care,cand il loveste foamea - vinde ce are,isi cumpara ceva mai mic si astfel mai are bani - o vreme.de la casa [parca] in braila,in decurs de cativa ani a ajuns la o camera de camin in brasov,si o dragstara,sau cum 'io zice. a se citi - e un fel de 'luzar' baiatu asta.si la mine a venit cu diverse oferte cand ramanea fara bani,nu pot sa nu amintesc aici faptu ca venise cu stema de curea cu o 'fontita' [secera si ciocanul] citez - 'este decoratie militara data de stalin poporului ruman pentru ca au intors armele impotriva nazistilor' :lol:

n-o sa-l vedeti prin tm,mai sunt cativa care-l mai asteapta :box:

e si putin deplasat putin individul,neonazist convins si fan judas priest cu desavarsire [cel putin asa crede el] il poreclisem 'sieg heil' :laugh:

daca aveti cunostinte prin brasov cautati-l pe acolo.fregventeaza baruri moto incercand sa para inteesant.

imi pare rau sa aud cele intamplate.

il cunosc personal,defapt l-am cunoscut anul asta.statea intr-o garsoniera pe lidia.omul e de orgine din braila,s-a perindat prin iasi,apoi timisoara,bucuresti,apoi s-a mutat din nou la timisoara,pentru cateva luni defapt,dupa care,s-a mutat la brasov,asta se intampla undeva prin august - septembrie. si-a vandut garsoniera din tm. e genul de om care,cand il loveste foamea - vinde ce are,isi cumpara ceva mai mic si astfel mai are bani - o vreme.de la casa [parca] in braila,in decurs de cativa ani a ajuns la o camera de camin in brasov,si o dragstara,sau cum 'io zice. a se citi - e un fel de 'luzar' baiatu asta.si la mine a venit cu diverse oferte cand ramanea fara bani,nu pot sa nu amintesc aici faptu ca venise cu stema de curea cu o 'fontita' [secera si ciocanul] citez - 'este decoratie militara data de stalin poporului ruman pentru ca au intors armele impotriva nazistilor' :lol:

n-o sa-l vedeti prin tm,mai sunt cativa care-l mai asteapta :box:

e si putin deplasat putin individul,neonazist convins si fan judas priest cu desavarsire [cel putin asa crede el] il poreclisem 'sieg heil' :laugh:

daca aveti cunostinte prin brasov cautati-l pe acolo.fregventeaza baruri moto incercand sa para inteesant.

imi pare rau sa aud cele intamplate.

deci e un brailean care braileste cum s-ar spune! :laugh:

Plm, zi de zi vezi atatea semne ca traim intr-o lume cam de (cuvant urat), in care oamenii nu vor sa se ajute intre ei si nu le pasa de nimeni si de nimic. In acest context, vazand ca unii care nici macar nu te cunosc te ajuta pe incredere trimitandu-ti bani, nu poti sa nu fii plin de admiratie. Iar dupaia vezi ca individu ii un tepar de (cuvant urat), Tot ce sper ii ca oamenilor care l-au ajutat sa nu li se taie bunavointa si data viitoare, cand un om va avea cu adevarat nevoie de ajutor, sa actioneze la fel...

Eu nu va inteleg .cum sa trimiteti bani unui om care nu-l cunoasteti ,doar pentru ca e "biker"?

Inteleg intentia gestului de fraternitate intre bikeri,dar trebuie sa fii naiv sa dai ban unui necunoscut.Si eu as sari in ajutor la orice ora daca ar fi vorba de un motociclist la ananghie insa DACA AR FI IN RAZA MEA DE ACTIUNE (adica pe o raza de 100 de km),asta insemnad sa ii dau ce are nevoie,transport,scule,poate si cazare pe o noapte daca e nevoie etc,dar asta fata in fata sa vad si eu ce fel de om e.In rest,nici daca as primi un sms de la MAMA nu as trimite bani pana nu m-ar suna ea sa-i aud vocea.

Poate pe viitor veti invata ceva din asta,si sper ca acest individ sa si-o ia pe cocoasa pana la urma.

Guest MosRahao

Mi se pare foarte nasol ca un asemenea individ spurca un principiu la care tinem (cred) cu totii cei de-aici: acela de a ne ajuta intre noi cand dam de greu. Din ce citesc, individul acesta si-a facut un obicei: profita de oamenii dispusi sa ajute un confrate si stoarce bani de la cei care il ajuta cu buna credintza, crezand-ul un motociclist in nevoie. Asta nu e de iertat - si nu la paguba materiala ma refer.

Asta nu trebuie sa ramana asa.

Poate pe viitor veti invata ceva din asta

Tocmai aici e partea nasoala: pe viitor, oamenii pot sa invete SA NU mai ajute pe nimeni, aici e raul cel mai mare pe care viermele-asta il face.

Edited by Festina Lente

Eu nu va inteleg .cum sa trimiteti bani unui om care nu-l cunoasteti ,doar pentru ca e "biker"?

Inteleg intentia gestului de fraternitate intre bikeri,dar trebuie sa fii naiv sa dai ban unui necunoscut.Si eu as sari in ajutor la orice ora daca ar fi vorba de un motociclist la ananghie insa DACA AR FI IN RAZA MEA DE ACTIUNE (adica pe o raza de 100 de km),asta insemnad sa ii dau ce are nevoie,transport,scule,poate si cazare pe o noapte daca e nevoie etc,dar asta fata in fata sa vad si eu ce fel de om e.In rest,nici daca as primi un sms de la MAMA nu as trimite bani pana nu m-ar suna ea sa-i aud vocea.

Poate pe viitor veti invata ceva din asta,si sper ca acest individ sa si-o ia pe cocoasa pana la urma.

Pe mine,personal,nu ma afecteaza.Ca a incercat la fiu-meu...,dupa al meu copil se poate scrie inca o nuvela gen ''Hagi-Tudose'',asa ca,nici o sansa pentru individul in cauza.Dar sunt oameni care chiar cred in ''a-ti ajuta semenii'',iar teparul asta pe asta se bazeaza.De aceea trebuie popularizat,sa nu pice altii in capcana!

• adidas locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +20 000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook

BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +17000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.

• Create New...