Sari la conținut

ITP moto in Iasi


Madras Service
 Share

Postări Recomandate

Motocicleta cu atas are alt regim de clasificare ( tine de numarul de punti/axe motoare, cilindree, etc ) si nu poate fi folosit standul de franare clasic - verificarea eficacitatii de franare se face cu un aparat numit decelerometru care permite masurarea deceleratie in raport cu forta de franare.

 

Deocamdata nu detinem acest aparat dar suntem deja in discutii cu o firma producatoare si e posibil ca pana la inceputul anului viitor sa-l avem.

 

Metoda mi se pare incorecta. La frinare brusca omul care tine in mina aparatul are o usoara aplecare in fata. Asa ca aparatul nu va indica adevarata valoare a deceleratiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 115
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut,am si eu cateva intrebari referitoare la itp in ceea ce priveste mopedele(in cazut meu scuter de 49cc).

E prima data cand fac itp la el.E de ajuns cartea de identitate si certificat de inregistrare ?

Imi puteti spune in ce consta itp-ul?Franele ,luminile si mai ce se verifica?

Multumesc.

Editat de nimsocutt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Actele necesare: Cartea de identitate, Certificat de inregistrare, si buletinul.... se verifica: seria motorului, a sasiului, culoare, frana fata, frana spate, lumini pozitie, stop, faza scurta, lunga (nu se admit modificari la sistemul de iluminare), semnalizarile sa functioneze, claxon, cauciucurile sa corespunda cu cele din Certificatul de inregistrare (sa fie bune)....Bafta!

Editat de brandon75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noile reglementari in domeniu impun sa ai RCA valabil - discutia aceasta am avut-o in cadrul procesului de atestare cu cel care se ocupa de instruirea inspectorilor statiilor ITP.

 

Plecand de la aceasta reglementare am facut in asa fel incat sa putem emite si RCA pentru clientii nostri - economie de timp pt acesta.

 

ITP-ul se face dupa un plan prestabilit de catre cei de la RAR care include de la identificarea vehiculului si trece prin toate sistemele: motor, -zgomot, evacuare, etc., sistem franare, electric, directie,suspensie - anvelope + amortizoare, transmisie - pt moto, caroserie + sasiu - sa fie toate + aspect+ fara fisuri sau suduri aiurea, dotari suplimentare gen oglinzi , parbriz, top case, etc.

 

Conceptul pe care dorim sa-l implementam la Madras in ceea ce priveste ITP-ul este de a face o pre-inspectie motocicletei/scuterului si sa informam clientul de posibilile neconformitati astfel incat ITP-ul sa se realizeze cu bine din prima fara necesitatea revenirii - economie de bani si timp pentru client.

 

Actele necesare pt ITP : Carte de identitate, certificat de inmatriculare/cartificat de inregistrare, asigurare RCA valabila.

Cce nu imi este inca clar e daca scuterele inregistrate pe primarie cu foaie de la notar pot face ITP la o statie agreata RAR sau acestea trebuie sa treaca prin RAR pentru obtinerea cartii de identitate - aflu si va tin la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noile reglementari in domeniu impun sa ai RCA valabil - discutia aceasta am avut-o in cadrul procesului de atestare cu cel care se ocupa de instruirea inspectorilor statiilor ITP.

 

Plecand de la aceasta reglementare am facut in asa fel incat sa putem emite si RCA pentru clientii nostri - economie de timp pt acesta.

 

ITP-ul se face dupa un plan prestabilit de catre cei de la RAR care include de la identificarea vehiculului si trece prin toate sistemele: motor, -zgomot, evacuare, etc., sistem franare, electric, directie,suspensie - anvelope + amortizoare, transmisie - pt moto, caroserie + sasiu - sa fie toate + aspect+ fara fisuri sau suduri aiurea, dotari suplimentare gen oglinzi , parbriz, top case, etc.

 

Conceptul pe care dorim sa-l implementam la Madras in ceea ce priveste ITP-ul este de a face o pre-inspectie motocicletei/scuterului si sa informam clientul de posibilile neconformitati astfel incat ITP-ul sa se realizeze cu bine din prima fara necesitatea revenirii - economie de bani si timp pentru client.

 

Actele necesare pt ITP : Carte de identitate, certificat de inmatriculare/cartificat de inregistrare, asigurare RCA valabila.

Cce nu imi este inca clar e daca scuterele inregistrate pe primarie cu foaie de la notar pot face ITP la o statie agreata RAR sau acestea trebuie sa treaca prin RAR pentru obtinerea cartii de identitate - aflu si va tin la curent.

Eu pentru un scuter de 50 cc am facut la RAR identificarea, dupa care i-am facut "atelajului" cartea de identitate.....Toate astea au fost necesare pentru inmatriculare la Primaria Iasi, acum ca sunt primarii de comune care pentru o juma de tuica si un curcan au inscris ditamai haramul de scuter de 500 cu doua acte,,,ca fiind de 49, nu mai stiu...O sa vedem cind o sa inceapa sa fie verificate la statii ITP, unde vrea fiecare....Abia astept sa vad, cate sunt furate.

Editat de brandon75
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

99 % dintre cei care au scutere de 49cc in acte si mai mult in realitate stiu ca sunt intr-o situatie delicata - pana acum politia nu putea sa le faca mai nimic , cel mult o amenda pentru tulburarea linistii publice - in caz de zgomot sau distrugere de bunuri - in caz de accident, dar de cand cu permisul si necesitatea ITP-ului deja s-a schimbat foaia : e de domeniul justitiei si se ajunge la dosar penal daca e cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca hondafan mai posteaza off topic ia warn. sa fie clar! Linkurile din semnatura trebuie modificate. Ramane numai cele cu directionare pe forumul asta, cel cu Facebook sa dispara. daca nu le modific eu si ia warn. Ai termen 2 zile!

i-am modificat-o eu ca avea o incalceala de numa numa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am sunat la RAR si ne-au spus ca a fost emisa autorizatia.

Va intra in posesia noastar luni sau marti si din acel moment vom putea face ITP-uri.

 

Va tinem la curent cu noutatile ca miroase a primavara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ofensiv pt cine? si de ce? ca va corecteaza cineva o greseala de gramatica si aia elementara e ofensiv? Suparati-va din altele, aici nu e cazul.

 

 

si tu de ce scrii cu "pt"?

 

si sa fiu on topic...

 

E posibil ca motorul sa fie oprit de RAR? pentru verificari?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si tu de ce scrii cu "pt"?

 

si sa fiu on topic...

 

E posibil ca motorul sa fie oprit de RAR? pentru verificari?

Da, au dreptul asta. Eu am patit o asemenea faza. Dupa ce ,,inginerul" mi-a bagat toate datele in sistem asteptand sa vina raspunsul care intr-un tarziu a venit cu tot cu doi tipi de la R.A.R. Mi-au luat documentul, respectiv C.I.V-ul si talonul trecand la controlul seriilor de pe motor. Doar atat, in rest nu i=a interesat nimic. Cu scuzele de rigoare ca am fost retinut au facut cale intoarsa la sediul lor. Eu cred ca au avut chef de plimbare mai mult. L-am intrebat pe inginer apoi: daca m-as fi simtit in neregula si as fi plecat ce s-ar fi intamplat? Ti=ar bloca-o in sistem si numai la R.A.R. ai fi putut sa-ti faci I.T.P-ul. Sper ca nu am gresit fata de corectorul de serviciu, gramatical.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am deschis statia ITP. http://prog.rarom.ro/listepublice/itp.asp?judet=iasi

 

Documente necesare:

  • carte de identitate a vehiculului
  • certificat de inmatriculare
  • RCA

Cu RCA-ul putem sa va ajutam noi.

Programari si intrebari : ing. Zaicescu Dragos 0731835404

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am deschis statia ITP. http://prog.rarom.ro/listepublice/itp.asp?judet=iasi

 

Documente necesare:

  • carte de identitate a vehiculului
  • certificat de inmatriculare
  • RCA
Cu RCA-ul putem sa va ajutam noi.

Programari si intrebari : ing. Zaicescu Dragos 0731835404

 

 

Ai uitat sa mentionezi si Cartea de Identitate al celui care vine cu moto. RCA-ul nu este obligatoriu si nici nu este cerut la ITP. O fac public ca sa se stie. Nu mai duceti in eroare lumea. Ca voi faceti in particular e altceva.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...