Sari la conținut

Yamaha BT1100 Bulldog


icey
 Share

Postări Recomandate

 

 

 

Se gasesc bunicele pe la ~2500 Euro acum.

Stiu,chiar si mai jos spre 2000.

Mersi oricum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Daca tot l-am bagat la iernat, sa pun si o poza cu un apus din vara...cam "fortata" dar cu telu' atat am putut.

post-65332-0-77937000-1415696546_thumb.jpg

Editat de icey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Stiu,chiar si mai jos spre 2000.

Mersi oricum!

 

salutare. sunt si eu in cautare de o motocicleta si m-am cam oprit la bulldog, dar sincer nu am vazut sub 3500 de euro la noi.

daca aveti ceva informatii despre un bulldog sub 3000 euro astept un pm

frumose motocicletele astea dar sunt curios, si am o mica teama, daca la 1.77m ai mei si 63 kg o sa fiu in stare sa o manevrez bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Se vinde echipamentul din imagine: Costum moto TSCHUL model 727 - marimea 58, manusi Icon lungi cu insertii de carbon - marimea L, cizme piele Spyke marimea 45. Se vand la pachet toate cu 250E. Starea echipamentului e in conformitate cu o uzura normala a lui pe un nr de km de aprox 10000. Se pot trimite poze detaliate la cerere.

» Post actualizat in 21 Feb 2015 09:25

Sunt sanse mari sa scot si mobra din topic la vanzare asa ca daca sunt persoane interesate sa ma contacteze pe mesagerie.

post-65332-0-13349500-1424510420_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Arata bibelou guzzi-hondita, frumoase clasicele, au un aer aparte.

 

Sa te bucuri de cati mai multi km cu ea fara evenimente neplacute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata bibelou guzzi-hondita, frumoase clasicele, au un aer aparte.

 

Sa te bucuri de cati mai multi km cu ea fara evenimente neplacute.

Mersi.

Din pacate,ca urmare a unui eveniment moto de anul trecut(o dubla fractura de peroneu stanga,etc)ma vad nevoit sa vand Honda CX!De BT Bulldog nu se pune problema,e la fel de greu pentru conditia mea medicala actuala!

Asa ca l-am pus la vanzare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...
  • 2 months later...
  • 11 months later...

Motocicleta este foarte foarte frumoasa ca design din punctul meu de vedere. Motocicleta destul de rara si motocicleta care a initiat practic gama MT de la Yamaha, motocicleta la care cuplul este important nu puterea. Din cate stiu a aparut prima oara BT1100 apoi MT1700 apoi a aparut gama MT fosusata pe torque.

Are un design atemporal si in your face, dar nu la modul deranjant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Acum 2 ore, Bigfoot a spus:

Motocicleta destul de rara si motocicleta care a initiat practic gama MT de la Yamaha, motocicleta la care cuplul este important nu puterea. Din cate stiu a aparut prima oara BT1100 apoi MT1700 apoi a aparut gama MT fosusata pe torque.

Are un design atemporal si in your face, dar nu la modul deranjant.

 

MT OS Concept (vis) si apoi MT 01 (cam tractoreanu). 

http://www.diseno-art.com/encyclopedia/concept_cars/yamaha_mt-0s.html

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, PzKpfW a spus:

Buell japonez.

Exact. Totusi cred ca e foarte fiabila pt ca motorul ala v2 1100cc racit pe aer este un motor vechi si probat de ceva ani.

O alternativa pentru cei care doresc o motocicleta mai manevrabila decat un cruiser sau chopper.

Acum 5 ore, _Raul_ a spus:

 

MT OS Concept (vis) si apoi MT 01 (cam tractoreanu). 

http://www.diseno-art.com/encyclopedia/concept_cars/yamaha_mt-0s.html

 

La motorul asta transmisia primara este ceva tipic pt pasionati, transmisia secundara nu ma asteptam sa fie pe lant la un asemenea agregat🤔. Oricum are o prestanta motocicleta asta, she stands out from the crowd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...
On 5/31/2021 at 3:55 PM, cuki said:

Am dat din intamplare peste topic. Oare mai sunt posesori/fost posesori de Bulldogi pe formu asta? Poate chiar viitori posesori?

 

Pana una alta, las si eu cateva impresii despre motor. Il am deja de ceva vreme, a facut undeva peste 10k km asa ca pot avea deja o opinie destul de pertinenta.

Motocicleta e o ciudatenie oarecum. Naked cu motor si transmisie de cruiser, greutate de V-Max dar totusi destul de manevrabila si ingaduitoare. Nu as recomanda-o neaparat oricarui incepator mai ales din cauza greutatii, dar daca riderul are 180-190cm si 90-100kg nu ar avea nicio problema cu motocicleta asta.

 

In oras fiind un naked bike care are cuplu arhisuficient, e super usor de condus si foarte forgiving. Franele sunt si ele excelente pentru greutatea motocicletei. La circulatia in oras chiar nu vad mari dezavantaje, ar putea fi deranjanta caldura emanata de motor, dar asta se intampla doar la +30 grade. Ah si sunetu, putine motociclete suna asa de bine.

 

In afara orasului, balanta se schimba. Pana in 90km/h este o adevarata placere, peste fiecare 10km/h il simti si devine deranjant. Drumuri montane, judetene/rurale unde viteza medie nu depasteste 50-60km/h sunt excelente. Ciclistica si greutatea mare nu e deranjanta, puterea si cuplul motorului sunt suficiente, frana de motor si franele bune sunt clar un avantaj enorm daca vrei sa mergi mai "tare".  Nu e cea mai agila motocicleta, dar e foarte previzibila.

 

La peste 90km/h se gata cu puterea, cei 65cp obosesc rau odata ce trebuie sa miste si aerul pe langa greutatea motorului+rider. Daca merg cu pasager, vorbim de aproape 500kg masa totala. Asa ca drumuriile europene/nationale nu is chiar asa de fun, depasiriile se fac cam ca si cu masina, virajele la viteza mare (+100km/h) nu mai is asa de rewarding. Daca sub la sub 90km/h motocicleta e docila si super easy de controlat, la peste 100 trebuie tras de motor, iar aici se simt kilogramele in plus. 

Pe langa asta cutia cu 5 trepte imi pare "insuficienta" pentru genul acesta de motor. Daca pe un cruiser nu ai nevoie de viteze de peste 120km/h din cauza ciclisticii etc., un naked este un pic altfel. Cred ca mai avea nevoie de o treapta de viteza, sau treapta 5 mult mai lunga. 

 

Ca sa sumarizez, nu exista motocicleta perfecta sau care sa satisfaca toata nevoiile, iar Bulldogu e o motocicleta de nota 7. Bifeaza mute casute, dar nu le bifeaza pe toate. Are plusuri, dar si minusuri. Cred ca se merita, e fun, e exotica, are motor mare, bulletproof, transmise pe cardan si un sunet excelent. Dar e grea si la peste 100km/h se cam duce fun-ul. 

Salutare!

De vreo 2-3 sapt tot caut informatii despre motorul asta si pana acum, postarea ta e cea mai recenta si oarecum raspunde la niste intrebari pe care le am legate de el. Daca mi-ai putea raspunde la alte cateva intrebari ti-as fi recunoscator.

Cat de problematica e intretinerea? Aici fac referire la faptul ca motorul e oarecum "exotic". Se gasesc greu piese de schimb? Stiu ca transmisia e pe cardan si neavand contact cu genul asta de transmisie ma intreb cat de liniara e livrarea puterii?

Cum e suspensia? Citisem ca fata e oarecum moale si la virajele la dreapta exista riscul sa freci cu galeria de asfalt si sa faci cunostinta cu planeta.

Cum se comporta la drum lung, drumuri virajate etc?(aici intra si autonomia...stiu ca depinde de incheietura, bagaje etc dar asa in medie)

Si nu in ultimul rand, in afara de chestiile obisnuite la care trebuie sa ma uit cand cumpar o motocicleta, la ce ar trebui sa fiu atent specific acestei motociclete?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tare mult de raspunsuri!

Nu-s adeptul vitezei exagerate, de wheelie nici nu se pune problema, imi place sa ma intorc acasa la fel de intreg cum am plecat. Vantul nu mi se pare deranjant si in plus, e un bun limitator de viteza in cazul in care mai scap mana in gaz. Caut ceva care sa ma plimbe prin locuri faine (stiu, sunt motoare adventure, touring etc, dar imi place look-ul de naked) comod, sa nu trebuiasca sa urc in 8-9000 de ture ca sa ma bucur de motor, exclus autostrazi ca sunt plictisitoare(exceptie fac situatiile...exceptionale). 

Din ce ai spus tu motorul cam bifeaza tot ce imi doresc.

Legat de dimensiunile mele, sunt mai mult lung decat lat :)) (1.90m si vreo 72kg ud) dar nu cred ca o sa am cine stie ce probleme cu greutatea mobrei.

Acestea fiind spuse, nu imi ramane decat sa gasesc una in mintile ei si sa ne incepem calatoria.

Multumesc inca o data! Daca ne vedem vreodata dau niste beri :)

Zile insorite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...