Sari la conținut

ARAI - Discutii Generale


todea
 Share

Postări Recomandate

Confirm! De cateva zile sunt proaspat posesor al unei casti Arai Quantum Glaze si pot zice ca sunt foarte multumit chiar daca la viteze de peste 100km/h devine un pic zgomotoasa. Sunt multumit ca nu se abureste deloc.

Simt un usor curent ca intra pe la vizor sa speram ca se rezolva dupa ce ii fac o mica ajustare conform tutorialul asta:

 

http://www.youtube.com/watch?v=u4cmMoBRrY0&feature=relmfu

 

 

Revin cu mai multe detalii.

Un Paste fericit tuturor!

Foarte bine de stiut asta, stiam de testul cu hartia si stiam ca sunt ceva suruburi pt strans viziera, dar nu stiam exact cum se face. Multam' :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 188
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am facut intocmai si se simte o usoara diferenta, am invatat sa schimb si pinlock-ul cu ocazia asta, am si curatat-o.

Mai sunt alte modalitati de a aduce nivelul zgomotului mai jos dar nu cred ca e nevoie, e normal sa auzi si celelalte sunete din trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arai RX 7 GP - casca este purtata timp de 3 luni , interiorul a fost spalat o data pe luna ... Viziera este zgariata .... putine urme de uzura

Pret, contact, poze reale ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

M-ar interesa si pe mine o casca Arai RX-7 GP. Puteti sa imi spuneti (eventual prin PM) de unde le-ati cumparat? Am cautat ceva pe net si optiunile par a fi: Inter Motor, FC-Moto, E-bay :) sau sportsbikeshop.co.uk. Eram pregatit sufleteste pentru preturi mari si nu am fost dezamagit (cel mai ieftin din afara 541 lire = 2893 RON). Nu imi prea dau seama daca este necesara o astfel de casca, avand in vedere ca as folosi-o mult in oras.

 

In orice caz am mai incercat o scurta perioada o casca Arai, imi venea perfect si era super confortabila.

Editat de ikinz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

M-ar interesa si pe mine o casca Arai RX-7 GP. Puteti sa imi spuneti (eventual prin PM) de unde le-ati cumparat? Am cautat ceva pe net si optiunile par a fi: Inter Motor, FC-Moto, E-bay :) sau sportsbikeshop.co.uk. Eram pregatit sufleteste pentru preturi mari si nu am fost dezamagit (cel mai ieftin din afara 541 lire = 2893 RON). Nu imi prea dau seama daca este necesara o astfel de casca, avand in vedere ca as folosi-o mult in oras.

 

In orice caz am mai incercat o scurta perioada o casca Arai, imi venea perfect si era super confortabila.

 

eu in locul tau, la ce motor ai si stil de mers preponderent in oras, as merge pe alta varianta de Arai, ceva mai ieftin(oricum toate sunt comode).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

REGULI pentru acest subforum

Atentie, sub nicio forma nu sunt permise mesajele de vanzare/cumparare sau reclamele (directe sau indirecte, facute de useri ce au interes direct - comercianti) la produse sau marci. Pentru acestea va rugam sa folositi www.bikeshop.ro sau subforumul BURSA.

Orice abatere de la aceasta regula se pedepseste cu suspendare 14 zile, fara alte avertismente.

ai gresit locul postarii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

REGULI pentru acest subforum

Atentie, sub nicio forma nu sunt permise mesajele de vanzare/cumparare sau reclamele (directe sau indirecte, facute de useri ce au interes direct - comercianti) la produse sau marci. Pentru acestea va rugam sa folositi www.bikeshop.ro sau subforumul BURSA.

Orice abatere de la aceasta regula se pedepseste cu suspendare 14 zile, fara alte avertismente.

ai gresit locul postarii

multi nu stiu sa citeasca indiferent cat de strident este textul. dar nici conducerea nu ia masuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut intocmai si se simte o usoara diferenta, am invatat sa schimb si pinlock-ul cu ocazia asta, am si curatat-o.

Mai sunt alte modalitati de a aduce nivelul zgomotului mai jos dar nu cred ca e nevoie, e normal sa auzi si celelalte sunete din trafic.

Am strans si eu suruburile la viziera, sunt curios data viitoare cand ies daca e diferenta.

Orice ai face sa reduci zgomotul, celelalte sunete din trafic se aud, nu va faceti probleme :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

M-ar interesa si pe mine o casca Arai RX-7 GP. Puteti sa imi spuneti (eventual prin PM) de unde le-ati cumparat? Am cautat ceva pe net si optiunile par a fi: Inter Motor, FC-Moto, E-bay :) sau sportsbikeshop.co.uk. Eram pregatit sufleteste pentru preturi mari si nu am fost dezamagit (cel mai ieftin din afara 541 lire = 2893 RON). Nu imi prea dau seama daca este necesara o astfel de casca, avand in vedere ca as folosi-o mult in oras.

 

In orice caz am mai incercat o scurta perioada o casca Arai, imi venea perfect si era super confortabila.

la fel cum ti-a zis si Paulynos, la stilul tau de mers si motor, nu e casca ideala pt tine, adica ai arunca banii aiurea. poti sa te limitezi la un RX-7 corsair care nu e asa diferita de GP fapt care nici nu o sa il observi cand o exploatezi in oras. intradevar GP e cea mai sigura casca in teste dar asta nu te va face sa fii mai zmeu.

 

poti sa incerci RX-7 sau Corsair, care este o casca mai de oras. RX 7 e o casca Race ceea ce te poate dezavantaja la mersul in oras. eu am RX-7 si un Chaser si m-am impacat bine cu el in orice conditie, mai putin cu Chaser ca nu l-am folosit asa mult sa-mi fac o impresie despre ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am strans si eu suruburile la viziera, sunt curios data viitoare cand ies daca e diferenta.

Orice ai face sa reduci zgomotul, celelalte sunete din trafic se aud, nu va faceti probleme :wave:

Deci da :D pana nu am strans suruburile laterale de la viziera simteam in unele pozitii un usor firicel de curent pe la ochi, acum Amin!

 

Chiar daca vi se pare ca inchide bine viziera, faceti reglajul cum arata pe u tub!

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aduce cineva piese Arai? Am nevoie de capacele laterale ce tin viziera pentru Quantum V.

post-46097-0-70613700-1337265663_thumb.jpg

In poza lipsesc.

Daca nu se gasesc pentru desenul asta pot fi si negre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aduce cineva piese Arai? Am nevoie de capacele laterale ce tin viziera pentru Quantum V.

post-46097-0-70613700-1337265663_thumb.jpg

In poza lipsesc.

Daca nu se gasesc pentru desenul asta pot fi si negre.

salut. vezi ca la bursa era un tip ce importa piese si accesorii Arai. vorbisem eu acu ceva timp sa imi aduca mie ceva, dar rezolvasem.

 

uite aici

 

/index.php?/topic/664694-piese-pentru-arai/

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. vezi ca la bursa era un tip ce importa piese si accesorii Arai. vorbisem eu acu ceva timp sa imi aduca mie ceva, dar rezolvasem.

 

uite aici

 

/index.php?/topic/664694-piese-pentru-arai/

 

Multumesc, dar am vorbit cu userul Judas Iscariot si imi comanda el.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Aveam un Arai antic (care nici nu era al meu), caruia ii lipsea complet cauciucu ala negru ce inconjoara casca la baza gatului.

 

mi-am luat un Arai acum, model mai vechi,dar noua casca, si nu stiu cum am reusit sa trag de ea cand mi-o puneam pe cam, ca am desprins putin si la asta cauciucu ala (partea din fata, care e sub barbie).

 

Ati mai patit si alti la fel? de ce dracu e prins asa prost?

 

Cu ce poate fi lipit ca sa ramana acolo? Am incercat ca boul cu picatura, dar aia nu prinde cauciuc de plastic...

 

any suggestions?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cum pui tu casca pe cap de ai reusit sa o rupi?

pune o poza cu zona respectiva.

 

N-am rupt-o ma. Esti copac. Am pus-o pe cap si cand am dat sa trag casca, o parte din priza/din mana, era pe ca.catu ala de cauciuc si asa s-a desprins o parte din ea.

Sincer ala e pus/lipit de tot c.a.catu acolo....sincer aveam pretentii de la Arai, ca totusi nu-s chinezarii.....

 

Nu mai stau sa fac poza acu' ca e 1:30 noaptea si-s spart de somn.

 

Dar tre sa stii la care bucata ma refer. Casca are ca un colier negru de plastic/cauciuc jos la baza gatului,pe exterior. La mine s-a desprins putin ..de fapt de tot, ala din fata.

 

Si nu-s singuru',m am intalnit azi cu cineva care a patit si el la fel cu a lui, etc...

 

Acu' sa vad cu ce dracu o lipesc. Oricum nu e ceva vital,da' arata cam ca un c.ur

Editat de Adrian B
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu ce zici. eu am 2 arai si nu am patit numic la ele. probabil cel de dinaintea ta a bulito iar la tine a cedat. partile ale sunt prinse cu niste rasini. poti incerca cu rasini. iti trebuie cefa sa fie si flexibil. n-am ideie daca poxipol poate lipi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

clar nu e rost de poxipol, dar o poza ar ajuta. mie mi s-a dezlipit putin o parte din buretele din jurul obrajilor, de marginea din cauciuc dar sta la locul lui. tre sa ne dai o poza daca vrei sa ne intrebi cu ce am lipi noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

clar nu e rost de poxipol, dar o poza ar ajuta. mie mi s-a dezlipit putin o parte din buretele din jurul obrajilor, de marginea din cauciuc dar sta la locul lui. tre sa ne dai o poza daca vrei sa ne intrebi cu ce am lipi noi.

 

OFFFFF

 

O sa fac poza acasa azi cand ajung

 

 

Crazy Shit, mai poti face rost de viziere G type pt SIGNET GT ? ma intereseaza iridium sau smoke sau oricum, NU CLARA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...