Sari la conținut

ARAI - Discutii Generale


todea
 Share

Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 188
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

la cum arata din lateral poa sa fie orice mufa. ar trebui sa fie un 3.5, cum are si firul care intra din boxe in PC. daca e mai mic e 2.5, daca e mai mare e 6.3 (ca la instrumentele muzicale) dar ma indoiesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

@florin46p.....rx 7 este gama de top de la arai asa ca nu stiu exact la ce te referi cu "destul de vechi"....poate cea de care mentionezi...daca casca e noua 150neuro e un pret f bun chiar si SH daca ar fi intro stare buna......

 

 

in alta ordine de idei....poate sa ma sfatuiasca cineva de unde sa cumpar o viziera ptr un arai quantum (creca se potrivesc si de la alte modele)...multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@florin46p.....rx 7 este gama de top de la arai asa ca nu stiu exact la ce te referi cu "destul de vechi"....poate cea de care mentionezi...daca casca e noua 150neuro e un pret f bun chiar si SH daca ar fi intro stare buna......

 

 

in alta ordine de idei....poate sa ma sfatuiasca cineva de unde sa cumpar o viziera ptr un arai quantum (creca se potrivesc si de la alte modele)...multumesc

Pentru Quantum, caut L type

ai jos compatibilitatile:

 

Arai RX7 XX, RX7 Corsair, RX7 RR, Astro, Astro/J, Viper, Quantum models, Route/GT, SV, Chaser models, Axces, Condor, RV, NR, Rapide, Omni, Viper GT

 

are cineva idee cum se poate afla din ce an este o casca,un rx-7 mai exact, din cate am inteles sunt destul de vechi,ar mai merita sa dau 150 euro in 2014 pe una ?? multumesc mult

 

Arai, au garantie de 5 ani, dar nu cred ca toti respecta acei 5 ani. daca nu e cazuta (accident) casca este una dintre cele mai bune. sunt posesor de RX7 de cativa ani si nu pot sa reprosez nimic despre ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ma bate gandul sa imi iau Arai Chaser V. Imi puteti spune plus-urile si minusurile?

Merita? chiar e un chin schimbatul vizierei?

Mentionez ca n-am mai avut Arai pana acum.

Am avut modelul asta si pot sa spun ca arata ca un dovleac si la fel se si simte pe cap(ca si toate arai-urile).Legat de viziera,daca nu sti exact care sunt pasi,risti sa rupi capacele laterale.Eu unul ti-as recomanda Shoei de la XR 1100 in sus.Eu unul sunt foarte multumit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Eu am Arai Chaser V;marimea S,cand am probat prima oara casca i am spus vanzatorului ca este prea mica ,ca ma strage.

Asa si era ,cum am si urechea dreapta mai mare ,era un chin,dar dupa vreo 1000 si ceva de km ,sa mai lasat ,cateodata la viteze mari parca mi se pare mare acum .

Este zgomotoasa intradevar la viteze mari ,acum nu stiu in comparatie cu altele,viziera se schimba usor ,dupa cum mi a aratat ,dar eu nu ma bag ,mi e frica sa nu rup ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Arai Chaser V;marimea S,cand am probat prima oara casca i am spus vanzatorului ca este prea mica ,ca ma strage.

Asa si era ,cum am si urechea dreapta mai mare ,era un chin,dar dupa vreo 1000 si ceva de km ,sa mai lasat ,cateodata la viteze mari parca mi se pare mare acum .

Este zgomotoasa intradevar la viteze mari ,acum nu stiu in comparatie cu altele,viziera se schimba usor ,dupa cum mi a aratat ,dar eu nu ma bag ,mi e frica sa nu rup ceva.

Mie unu mi se pare o adevarata filozofie schimbarea vizierei la Arai:P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipul a schimbato in cel mult un minut

Am vazut cateva review-uri pe youtube in care la fel de repede procedau :crack: ,insa tot mi se pare destul de complicat.

Cand se murdarea viziera,preferam sa o curat fara sa o demontez de pe casca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce o demontezi /montezi de cateva ori,totul se va simplifica. Este mai greu la inceput. :peace:

Dupa ce am schimbat-o cu shoei,nu m-as mai intoarce niciodata la arai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mie unu mi se pare o adevarata filozofie schimbarea vizierei la Arai:P.

 

 

mie imi ia sub 30 secunde sa schimb viziera la Arai. e atat de simplu, incat pare complicat. dai viziera peste cap, tragi clemele de desprindere, si apoi o scoti. la pus.... e mai usor ca la secs.....

 

stie cineva de unde pot procura capacele laterale la Arai? era un tip pe aici cu care am vorbit, dar nu-l mai tin minte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut,

 

eu am luat piese de schimb de aici (au venit la posta):

 

http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_cat/332

 

Am de dat un vizor clar Arai de tip SAI (pentru RX-7 GP / QUANTUM / CHASER V / AXCES II). Il dau gratis (cel mult trasport) pentru cine are nevoie de el (sa aiba casca compatibila).

Este nou, dar nu mai are tipla pe el (m-am prins tarziu ca nu se potriveste pe Viper GT).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

stie cineva de unde pot procura capacele laterale la Arai? era un tip pe aici cu care am vorbit, dar nu-l mai tin minte

Cauta Judas Iscariot. Stiu ca era o vreme cand vindea tot felul de accesorii pentru Arai,eu am cumparat o viziera de la el si sunt foarte multumit de ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

eu am luat piese de schimb de aici (au venit la posta):

 

http://www.sportsbikeshop.co.uk/motorcycle_parts/content_cat/332

 

Am de dat un vizor clar Arai de tip SAI (pentru RX-7 GP / QUANTUM / CHASER V / AXCES II). Il dau gratis (cel mult trasport) pentru cine are nevoie de el (sa aiba casca compatibila).

Este nou, dar nu mai are tipla pe el (m-am prins tarziu ca nu se potriveste pe Viper GT).

e posibil sa am eu o viziera de Viper GT. as fi luat-o eu pe a ta, dar am si nu merg asa mult cu ea.

 

 

Cauta Judas Iscariot. Stiu ca era o vreme cand vindea tot felul de accesorii pentru Arai,eu am cumparat o viziera de la el si sunt foarte multumit de ea.

mersi. am vorbit cu el intre timp si am comandat ce aveam nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut, a cumparat cineva dintre voi de pe acest site? http://www.benlyhelmet.com/?gclid=Cj0KEQjwyMafBRCU7OCRyc2vitsBEiQAKV4H9KOIi6ruMGV-I4bDsb8TaQ3Y2EQ2DkKZKaxNtf2m00caApNQ8P8HAQ

Sau daca stie cineva un magazin online cu preturi mai bune. Eu vreau sa cumpar o casca Arai RX-7 GP cu un anumit colorit si nu mai gasesc marimea S.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...