Sari la conținut

ARAI - Discutii Generale


todea
 Share

Postări Recomandate

  • 3 years later...
  • Răspunsuri 188
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut.

 

Ca detinator acum mult timp de Arai RX7 Corsair, intentionez sa ma reintorc la acest producator.

 

Intrebare pentru cine are QV Pro.. cum este?! In special daca este in combinatie cu un motor cu parbriz inalt.

Pentru ca are cozorocul / viziera de soare, sunt curios cum se comporta la viteze mari in pozitia ridicat.

 

Maine ma duc sa fac niste achizitii pentru moto, de fapt echipament pentru mine, printe care casca.

Am in calcul Neotec 2 pe care pot sa o iau din magazin si la test, RPHA 90, GT Air si QV Pro.

 

Musai ma uit dupa culori turbate care ofera extra vizibilitate.. neotec nu are din pacate, cel putin anu asta.

 

Daca e cineva pe faza si poate sa isi dea cu parerea.. multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai putea lua in calcul si AGV Sportmodular. Pe hi-viz. Nu am reusit sa aflu unde-i facuta. Informatiile sunt contradictorii. In unele locuri zice Italia, am intrebat pe unul de la un magazin online si mi-a zis Japonia (!), iar intr-un review facut de cumparator (pe championhelmets.com) zicea ca e made in China.

 

Sunt foarte curios ce ai sa alegi :D

 

p.s.: in legatura cu sistemul pro shade, poate urmatorul clip sa-ti raspunda la unele intrebari:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cand am vorbit cu oamenii sa imi zica ce au in stoc ziceau sa nu le ratez AGV-ul asta nou ca e foarte usor alea alea (bravo lor pentru miscare) doar ca nu am fost niciodata fan AGV (fara nici un motiv sa ne facem intelesi, gusturi.. si multa oferta); pe acelasi principiu in loc de ce textile caut ziceau sa ma uit si la Klim-urile lor :D plm.. alea imi trec de buget si habar nu am cat se justifica fata de concurenta.

Sa ne intoarcem la casti, fac "cercetarea" de luni bune..! am cam secat tot ce e video si text pe net in limba engleza.
Ce face diferenta e sa le am pe cap ca sa trag concluzia, din pacate si fericire in acelasi timp pot testa doar Neotec, iar cunoscuti nu am cu modelele mentionate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AGV si RPHA 90 le am eu in vedere si cel putin estetic imi plac f mult (arata ca niste casti sport - nu ca cele de politie). HJC-ul are un pret f bun pt ceea ce ofera, iar AGV-ul e ultra usoara si cu materiale ceva mai hi-tech (atat interior, cat si exterior).

 

QV pro in schimb e foarte grea, dar are 5 stele rating sharp, ceea ce e mare lucru. Btw, nu exista qv pro pe stoc la dual tours (bikershop.ro) ?

 

LEDIT: mie imi arata ca ar fi 4 variante M pe stoc (diverse coloristici), 1 L si 1 XL.

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt tradator si m-am carat din tara :)
Deci nu am sa fac achizitiile din Ro.

Ca greutate.. da e cam nefiresc de grea 1.68kg, fata de ce am acuma Rpha 10+ si Xlite 801RR o sa se simta diferenta, dar o sa fie aceiasi cu a unei flip up

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat eu de curand QV Pro din Anglia de pe helmetcity.co.uk

 

Venind de pe X-lite 661 titantech imi pare mult mai calitativa, mai ales la interior. E mult mai silentioasa pe naked, testat pana pe la 150. Cu proshade ridicat nu am mers cu mai mult de 110-120 dar pana acolo nu e nici o diferenta fata de el coborat.

 

Surpinzator nu simt diferenta de greutate de la 1.3 la 1.6 kg dar nici nu am mers mai mult de 3 ore pe zi cu ea pana acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost sa vad, dat comanda pentru echipament (va na vreau anumite culori) si la casti treaba sta asa: am hotarat sa asetpt sa aduca Arai-ul in magazin (astept mail cu confirmare). Pana atuncea ce pot sa zic de Neotec 2... lux! nu am vazut asa ceva pana acuma fata de ce am tras si avut pe cap.
Schuberth galeti, Agv aia flip up carbon gameata, HJC 90 nu m-a impresionat.. toate astea din cauza lui Neotec2 (doar ca nu mi-a iesi socoteaca cu flip up, adica tot trebuie sa scot ochelarii inainte sa pun casca si sa ii pun la loc cand am tras casca pe cap.. deci nu are rost).

Ramane intre Shoei GT Air (testata si mi se pare super ok fara sa ma dea pe spate si fara sa am nici un repros) si QV- Pro (care e cea pe care cam vreau sa o achizitionez)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GT-Air am eu si mi se pare cam uzata moral (adica m-as astepta la o varianta "2" in toamna). NXR-ul spre exemplu (model pe care vroiam sa-l cumpar initial dar nu aveau marimea mea pe stoc) vine cu shell AIM+ (fata de AIM cum are GT-Air), interior mai nou, viziera mai rigida, double D ring si mai multe aerisiri. Din experienta proprie iti zic ca GT-Air nu se ventileaza super bine vara, chiar si fara parbriz. Ce-i drept e destul de silentioasa. Un lucru care ma enerveaza la casca mea e shell-ul enorm, zici ca-s extraterestru :crack:

 

Daca ar fi sa aleg din nou, probabil ar fi NXR alba + vizor fumuriu (ori chiar fotocromatic). Si la bani iesi ca un GT-Air.

 

M-ai facut totusi curios cu Neotec 2. Am sa trec sa-l probez in weekend.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi sa aleg din nou, probabil ar fi NXR alba + vizor fumuriu (ori chiar fotocromatic).

Nu mai vreau sa schimb viziere, musia ochelari inauntru sau sistemul ce il ofera Qv-ul

» Post actualizat in 28 Jun 2018 14:41

Au adus in magazin un Quest in marimea XL, restul castilor arai din magazin sunt sub XL..

Cu Quest toate bune si frumoase pana la barbie care este foarte aproape de fata. Drept urmare sa vad daca aduc QV-ul fara garantia ca o sa cumpar casca.

 

Vedem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Dupa ceva vreme a venit casca la magazin.. bun. O scoate domnisoara din cutie si zic direct ca e cam mica pentru un XL.. ne uitam la toate etichetele si na: XL.
Doar ca sa facem filmu intentionez sa o trag pe cap.. gluma, e un M as zice; are deschiderea si dimensiunile unui M la ochi asa..

Nasol, un pic de suparare si hai sa facem un plan: o sa aduca un alt QV-Pro XXL (irelevant culoarea) ca sa vedem daca e ce trebuie - am inistat sa mai aduca in acelasi timp si inca un XL, asa sa fim siguri.

Toate galetiile pe care le-am avut au fost XL, asta nu are cum dracu sa fie ce scrie pe ea, sper ca e o greseala din fabrica la lipit etichete.. chiar si asa ar fi destul de dezamagitor.
Daca ramane dubioasa treaba cu Arai.. o sa merg, zic eu acuma, pe cea mai seaca si sigura varianta: GT-air..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu au venit castile, au fost comandate doua: un xxl si alt model (culoare) xl ca sa ne convingem ca prima era etichetata prost.

Daca nu vin pana vineri, plec in vacanta cu galeata din dotare si reiau procesul la intoarcere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Casca nu prea se ia dupa măsuri ci pe probate. O poti lua online dar asigura-te ca o poti returna. Nu e suficient sa iti intre pe cap..mai trebuie sa ti se potrivească.

Mai e si varianta mai mioritică de a le proba pe la noi prin magazine si o comanda online dar e cam de obraz gros...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salutări tuturor ! 

 

Ce recomandări de cască Arai aveți,ce model și de unde se poate achiziționa la un preț mai bun ?

Dacă este o diferență considerabilă de preț,am posibilitatea de a o comanda din uk sau spania.

Aș prefera din România,dar dacă prețul este mai bun......

 

Vă mulțumesc !

Editat de Alex-bring-da-noise
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Salutare, 

Ce au alții e mai puțin relevant, presupun că pe tine te interesează ce ai nevoie tu, nu? 

Căștile sunt de mai multe feluri, open, integrale, flip up., ce anume te interesează? 

Ce tip motor ai? 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 1 month later...
La 19.09.2020 la 12:00, Djenavar a spus:

Aloga domnilor , este cineva atat de amabil sa ma lase sa probez un Arai masura M.Multumesc frumos, anticipat

Daca te mai intereseaza am eu un Arai RX-7V pe care il poti proba daca vrei. Masura este 59, dar as putea sa fac pariu ca e de fapt un M. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75

La Arai masura S este 55-56 , M este 57-58 si L este 59-60.

 

Am comandat acum 2 sapt un Chaser X , marimea M  , pentru ca am gasit info clar ca este pe forma capului oval/intermediar. 

Am avut surpriza sa-mi fie mare , dupa multi ani in care toate castile mele au fost M.  L-am trimis deja inapoi si am cerut schimb cu un S.

Intre timp am aflat ca la Arai conteaza doar sa intre perfect partea de sus in calota .Este chiar recomandat sa probezi prima data fara buretii de obraji. Asta pentru ca au 4 grosimi diferite la calota si 7 grosimi diferite la obrazi. Il cumperi sa iti vina perfect in partea de sus si dupa ajustezi partea de jos. Daca cumperi din magazin au bureti de diferite grosimi la fata locului ...daca comanzi de pe net te descurci cu ce gasesti pe site-uri de echipament sau ebay.

 

Se zice ca un procentaj enorm dintre motociclisti poarta casca cu cel putin un numar mai mare decat ar trebui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, Leon a spus:

Daca te mai intereseaza am eu un Arai RX-7V pe care il poti proba daca vrei. Masura este 59, dar as putea sa fac pariu ca e de fapt un M. 

Salut.Multumesc. Inca ma intereseaza😁Scriu in privat.Multumesc frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 04.11.2020 la 7:52, Djenavar a spus:

Salut.Multumesc. Inca ma intereseaza😁Scriu in privat.Multumesc frumos

Ok. Ma anunti.

Eu am fost plecat din Bucuresti (pana azi).

 

Asta e casca in cauza:

https://motociclism.ro/topic/761586-casca-moto-arai-rx-v7-racing-fim-diamond-white-m-l/

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...