Sari la conținut

ARAI - Discutii Generale


todea
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 188
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

SSSS-ule, Shoei-ul tau are chin curtain? Fara el, e galagioasa casca. Dupa ce l-am pus, s-a rezolvat problema la XR1000 (casca mea).

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are si chin curtain si nose guard si toate accesoriile si tot galagioasa e.

+ ca aerisirea aia din bot e cam naspa. Daca o deschizi, baga aer ca la balamuc de-ti lacrimeaza ochii. :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un Arai Sinister si sunt foarte multumita de el.

 

si eu am shoei xr 1000..si sunt la fel de multumit de el.... :D

 

iti ramane ca singura varianta sa le probezi pe amandoua si sa decizi singurel....

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am XR-1000 si am mers si cu Sinister ! Ambele sunt bune si se incadreaza cam in aceeasi clasa ! Ia-o pe aia care ti se potriveste mai bine pe capatana si care iti place mai mult ca design ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are si chin curtain si nose guard si toate accesoriile si tot galagioasa e.

+ ca aerisirea aia din bot e cam naspa. Daca o deschizi, baga aer ca la balamuc de-ti lacrimeaza ochii. :|

 

macar nu transpiri :angryfire:)

arai cam are nevoie de pinlock pe vreme naspa iar vara te cam tine cald ;) .

la 1100 nu cred ca te poti plange de ventilatie.

la capitolul zgomot nu cumva e casca larguta pt capul tau ?

eu de cand am trecut la casti destul de fixe pe bostanul meu am rezolvat cat de cat si problema zgomotului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

salut,

 

am gasit la cineva casca din poze.

 

poate fi fake? intreb asta pentru ca nu vad sa scrie in fata, deasupra la viziera "arai" asa cum am gasit-o pe net cand am dat search dupa acelasi model: arai rx-7 gp platinum grey.

 

am nevoie de parerea voastra ca sa stiu daca o cumpar sau nu!

 

arata foarte bine si pare a fi foarte putin folosita!

 

astept cu interes parerile voastre.

 

multumesc

post-56103-1300270801_thumb.jpg

post-56103-1300270835_thumb.jpg

post-56103-1300270839_thumb.jpg

post-56103-1300270848_thumb.jpg

post-56103-1300270851_thumb.jpg

post-56103-1300270855_thumb.jpg

post-56103-1300270859_thumb.jpg

post-56103-1300270863_thumb.jpg

post-56103-1300270868_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

am gasit la cineva casca din poze.

 

poate fi fake? intreb asta pentru ca nu vad sa scrie in fata, deasupra la viziera "arai" asa cum am gasit-o pe net cand am dat search dupa acelasi model: arai rx-7 gp platinum grey.

 

am nevoie de parerea voastra ca sa stiu daca o cumpar sau nu!

 

arata foarte bine si pare a fi foarte putin folosita!

 

astept cu interes parerile voastre.

 

multumesc

ce pret? pare a fi fake, cam toate castile originale au insigna pe frunte http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/...jectID=12249718 cred ca au toate genurile acolo. fa diferenta dintre preturi uitate atent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce pret? pare a fi fake, cam toate castile originale au insigna pe frunte http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/...jectID=12249718 cred ca au toate genurile acolo. fa diferenta dintre preturi uitate atent

nu e fake ..... cele cu culori solide au "arai" sticker lipit, poate nu a fost pus niciodata sau a fost scos .... dar nu e fake .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare reala !

Interior, finisaje, cam tot indica un original. Si eu am avut un Arai Viper GT si era aproape identica cu asta la interior , prize de aer si finisaje.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Nu stiu ce sa zic fix despre modelul asta, eu am mers in cap cu un RX-7 si cu un shoei XR 1000...ce pot sa zic este ca Araiul este mult mai putin galagios fatza de shoei, dar este mai incomoda si mai grea. Acum depinde de cum ai si tu forma capului...araiul vine foarte bine in cap celor care nu au capul ascutit in spate daca intelegi la ce ma refer...aia este forta pentru shoei DAR cu toate astea eu tot Arai as alege. Am mers cu ambele in cap si am vazut diferenta.

Mai asteapta si alte pareri...dar aici este discutabil pentru ca cine are shoei iti va zice shoei, iar cine arai iti va zice arai. Eu nu am nici una nici alta so...bafta la alegere :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Hai ca mi-am comandat io una si iti spun cum e! :grinbandit:

 

Mda, a sosit NR-5 -ul, pot sa scriu cate ceva despre el.

 

Este primul meu Arai, nu stiu daca toate sunt asa, dar asta imi tine capul parca in causul a doua palme moi. Principala diferenta pe care o simt este sustinerea de jos in sus si oblica in sus a castii. Este foarte usoara si mica (nu stiu exact cate marimi de coaja are modelul asta, a mea este marimea S, poate si de asta mi se pare mica), in sensul ca nu are inertie aproape deloc atunci cand rotesc capul, stand pe loc (ca atunci cand esti la intersectie si te asiguri stanga-dreapta).

Este prima casca, din cate am avut eu, a carei aerisire de sub viziera chiar introduce aerul in casca, atunci cand o deschizi (si are doua trepte).

A mea vine cu pinlock pe ea, inca nu stiu cum se comporta, dar ma astept la rezultate pozitive.

All in all, sunt incantat de ea. Sper sa iti fie de folos minirecenzia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Am facut acest topic din dorinta de a ajuta pe cei ce cauta detalii, pareri, opinii despre aceasta marca, fara a mai fi nevoiti sa deschida alt topic.

 

Inainte de toate aveti din nou regulamentul aici:

 

Atentie, sub nicio forma nu sunt permise mesajele de vanzare/cumparare sau reclamele (directe sau indirecte, facute de useri ce au interes direct - comercianti) la produse sau marci. Pentru acestea va rugam sa folositi www.bikeshop.ro sau subforumul BURSA. Orice abatere de la aceasta regula se pedepseste cu suspendare 14 zile, fara alte avertismente.

 

 

 

Am cautat si nu am gasit pe aici ceva legat de ce tine gama de casti Arai.

eu am 2 momentan. un RX-7 Corsair si un Chaser replica Ducati.

RX-7 am apucat sa merg cu ea. imi place, foarte confortabila, sta bine pe cap, doar ca nu mi s-a parut asa de bine ventilata parca. dar in materie de casti nu am ce sa ii comentez.

Chaser-ul nu am reusit sa il port inca. asa ca nu am ce pareri sa spun.

asa ca v-a astept parerile de la cei care au sau care au avut Arai. poate cineva v-a avea nevoie de informatii.

post-59565-0-72002500-1323760953_thumb.jpg

post-59565-0-88141500-1323760975_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un Arai Chaser (Vector) Phil Read, e o casca touring nemaipomenita, are 1400 grame, nici nu o simti pe cap, asa de bine e dozata greutatea

La viteza mare era putin zgomotoasa, insa am rezolvat-o VEZI TOPIC

Are si pinlock si i-am cumparat de pe ebay cu 50 lei si un breath deflector, nu mi se abureste absolut deloc in nici o circumstanta

Si ca sa nu mai schimb viziera clara cu una fumurie i-am luat tot de pe ebay o banda fumurie care vine de-asupra ochilor

Arai imi doream de mult si in sfarsit am obtinut-o. Pt mine e cea mai buna casca din lume, e facuta manual si testata fiecare casca in parte, de 10 ani (anual) castiga premiul I pt cea mai sigura casca.

Sotiei mele i-am cumparat Arai de prima data, mult inainte sa imi iau si eu. Siguranta ei pe primul loc :)

L.E. La capitolul aerisiri a mea are una la gura, daca o deschizi pe prima treapta merge aerul pe barbie in jos, daca o deschizi maxim merge aerul pe viziera in sus

Cele doua aerisiri din viziera daca le deschizi merge aerul pe viziera in jos

Aerisirea din frunte, o bucata

Iar in spate 3 extractoare sus si 2 jos pt a scoate aerul cald vara, iarna se tin inchise

:burnout:

post-56527-0-42279100-1323766857_thumb.jpg

post-56527-0-93793700-1323766872_thumb.jpg

post-56527-0-79223900-1323767176_thumb.jpg

Editat de Dane_Bad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha. deci aerisirile din fata is identice cu cele de RX-7. doar ca RX-7 are inca 2 pe laterale sus.(e casca de circuit doar) oricum ideia ta cu reducerea zgomotului e foarte buna si am sa o pun in practica si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha. deci aerisirile din fata is identice cu cele de RX-7. doar ca RX-7 are inca 2 pe laterale sus.(e casca de circuit doar) oricum ideia ta cu reducerea zgomotului e foarte buna si am sa o pun in practica si eu.

Acu sa nu inteleaga lumea ca Araiul e zgomotos. Dimpotriva e chiar silentios, insa la viteza mare de peste 140 toate castile sunt zgomotoase.

Am avut si incercat multe casti, dar ca Araiul doar Schubertul e mai silentios, dar cu buretelul pus in locul gol al urechii e super bine. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...