Jump to content
Sign in to follow this  
ianachim

PANOURI CU POZE PE DRUMURILE DES FRECVENTATE DE MOTOCICLISTI

Recommended Posts

Parca asta era unul din obiectivele UMR pe anul 2013, dar daca il face altcineva e si mai usor.

La fel cum au subliniat altii inainte, mesajul mi se pare ca este in primul rand pentru automobilisti.

Sunt bune astea gen "think bike" si cu motarzii care ies din cutie. Dar as zice mai bine unul mai simplu, pe care sa scrie ceva gen:

ATENTIE LA MOTOCICLISTI!

(un desen din ala ca la scoala de soferi in care o masina depaseste fara sa se asigure si intra frontal intr-o motocicleta, eventual care nu se vede dupa curba)

ASIGURA-TE!

Drum frecventat de motociclisti (scris jos mai mic).

M-am jucat si eu un pic in paint si powerpoint (nu am la serviciu photoshop)

post-5416-0-43358500-1358862693_thumb.jpg

Cateva facute pe viteza

post-68410-0-48570300-1358862945_thumb.png

post-68410-0-96863100-1358862956_thumb.png

HAI BAIETI CA SE POATE.....

Parca asta era unul din obiectivele UMR pe anul 2013, dar daca il face altcineva e si mai usor.

La fel cum au subliniat altii inainte, mesajul mi se pare ca este in primul rand pentru automobilisti.

Sunt bune astea gen "think bike" si cu motarzii care ies din cutie. Dar as zice mai bine unul mai simplu, pe care sa scrie ceva gen:

ATENTIE LA MOTOCICLISTI!

(un desen din ala ca la scoala de soferi in care o masina depaseste fara sa se asigure si intra frontal intr-o motocicleta, eventual care nu se vede dupa curba)

ASIGURA-TE!

LUMINEAZA MA SI PE MINE...

AM CAUTAT PE SOACRA/GOOGLE UMR SI UITE CE MI A DAT......

Screen-reader users, click here to turn off Google Instant.

Google Instant is unavailable. Press Enter to search.Learn more
Google Instant is off due to connection speed. Press Enter to search.
Press Enter to search.
About 86,600 results (0.23 seconds)
Search Results
  1. UMR SA Rovinari
    You +1'd this publicly. Undo
    În prezent, S.C. UMR ROVINARI S.A prestează activităţi de revizii şi reparaţii planificate la utilajele de mare capacitate din cariere (excavatoare cu rotor.. Detalii.
  2. Vreme Umr Han - Prognoză AccuWeather pentru Irak
    www.accuweather.com/ro/iq/umr-han/.../210664Cached - Translate this page
    Get the Umr Han weather forecast. Access hourly, 10 day and 15 day forecasts along with up to the minute reports and videos for , Irak from AccuWeather.com.
  3. Verificari metrologice debitmetre electromagnetice UMR SA ...
    siemcrom.ro/56-verificari-metrologice-debitmetre-...Cached - Translate this page
    Verificari metrologice debitmetre electromagnetice UMR SA.
  4. SC UMR SA din Rovinari Str. Energeticianului 15, CUI 17631790
    www.listafirme.ro/umr-sa-17631790/Cached - Translate this page
    Informatii UMR SA CIF 17631790 J18/426/2005 Str. Energeticianului 15 Rovinari . Afla date de contact, informatii financiare, datorii la bugete, dosare in justitie, ...
  5. Firma SC UMR SA Rovinari CUI 17631790
    www.firme.info/umr-sa-cui17631790/Cached - Translate this page
    Informatii complete despre Firma SC UMR SA cui 17631790. De la adresa, date de contact, cifra de afaceri pana la procesele in care este implicata firma UMR ...
  6. BUMERANG Umr pntl - IKEA
    m.ikea.com/ro/ro/catalog/products/art/80078938/Cached - Translate this page
    ... de produse diferite este 99. Închide. Organizatoare mici / Cârlige & agățătoare / Umeraşe. BUMERANGUmr pntl, natur. BUMERANG. Umr pntl, natur. 3,99 lei ...
  7. UMR - pagina web pentru o comunitate
    www.intrapenet.com/.../735-umr-pagina-web-pent...Cached - Translate this page
    UMR - pagina web pentru o comunitate. In Pagini Web. Rate this item. 1; 2; 3; 4; 5 . (0 votes). UMR - pagina web pentru o comunitate. Pagina destinata unei ...
  8. umr | GorjDomino – cotidian local!
    www.gorj-domino.com/tag/umr/Cached - Translate this page
    Jun 28, 2012 – 60 de angajaţi TESA de la Rovinari, transferaţi la CEO şi EMR. • Specialiştii în minerit, primii vizaţi Cel puţin 60 angajaţi care fac parte din ...
  9. UMR - POPECI
    www.popeci.ro/rom/companie.php?id=1402Cached - Translate this page
    POPECI UTILAJ MINIER (U.M.R. ROVINARI) este o uzina constructoare de masini, amplasata in mijlocul bazinului carbonifer al Olteniei, care ofera servicii in ...
  10. Umr o'tar versuri - Ortiq Otajonov traducere versuri
    lyricstranslate.com › ... › UzbecăOrtiq OtajonovCached - Translate this page
    Jan 8, 2013 – Umr o'tar de la versurile lui Ortiq Otajonov. Cereri de traducere.

Hai ianachime nu fi rau... sigur a vrut sa zica AMR

ASIGURA-TE!

Sunt sigur ca UMR-ul va putea ajuta. De fapt deja ajuta. :)

Exact despre imaginea spusa de tine vorbeam aseara cu Pepsiman. Doar ca la mine si masina si motorul taiau curbele urmand sa faca poc.

Inca nu am gasit un text ok.

oricum eu vreau ceva scurt. De genul MERITA RISCUL? ori: MERGI PE DRUMUL TAU.

Hai ianachime nu fi rau... sigur a vrut sa zica AMR

A scris bine.

ce puii mei e UMR??????

ce puii mei e UMR??????

Deocamdata nu e nimic. Dar ar putea sa fie.

dar sa revenim la subiect.

Propun sa mai asteptam machete pana la sfarsitul lui februarie.

Intre timp sa vedem pe unde gasim sa le printam.

La inceputul lui martie mergem sa vorbim cu autoritatile.

La inceputul lui mai incepem sa le imprastiem prin tara.

Voi ce ziceti? E ok asa?

eu zic asa

cum o lalaim si acum

se va lalai si pana la sf lui februar

unde le printam am eu cele pe banii mei

daca voi gasiti sub pretul unde le fac eu restul le ducem acolo

daca e mai bun pretul gasit de mine....vedem

44.jpg

1. O varianta care nu e prea "agresiva" nici ca mesaj si nici ca imagine, dar care pe mine cel putin m-a pus pe ganduri.... Eram pe un drum de intoarcere spre tara si mergeam cam tare. Asta e ce-am gasit pe Google (pare sa fie de pe Stelvio).

2. Astfel de campanii ar trebui insa adaptate / modificate cumva, nu doar traduse. Daca se pastreaza imaginile sau textele ar trebui contactata firma de publicitate care le-a conceput.

3. Cred ca aceste atentionari ar trebui sa li se adreseze in egala masura (cel putin) si motociclistilor. Nu neaparat sub forma unui mesaj care sa se adreseze simultan ambelor categorii... cateva printuri / bannere ptr soferi, cateva ptr motociclisti.

4. Inteleg ca nu despre asta e vorba aici, dar ca idee pentru un viitor demers:

- SCOALA MOTO ar trebui regandita de la 0 la noi. Scoala serioasa, cu ore multe, instructori super avizati, poligoane, iesiri in trafic, multa teorie adusa la zi si pusa in practica, explicatii... totul astfel incat primul val de motociclisti sa nu fie in primii ani carne de tun.

- De asemenea cred ca ar trebui facute schimbari serioase in legislatie, categorii de carnet, limitari de putere si clase de motociclete in functie de categorii, experienta si varsta etc.

Daca pot sa imi aduc si eu contributia la agatatul de bannere (legal sper), treceti-ma pe lista. :burnout:

eu zic asa

cum o lalaim si acum

se va lalai si pana la sf lui februar

Nu ar trebui sa te descurajeze chestia asta. E mai important sa iasa ceva asa cum trebuie si organizat. Ceea ce nu prea s-a intamplat pana acum din cate stiu. Numai campanii mici, unele facute pe genunchi si probabil cu rezultate pe masura. Niste printuri pe DN-uri, ca in afara, ar fi ceva destul de serios. Cum ai spus si tu, daca exista un proiect inchegat pe urma se poate pune problema si de surse de finantare.

Sunt curios in afara ce surse de finantare au.

- De asemenea cred ca ar trebui facute schimbari serioase in legislatie, categorii de carnet, limitari de putere si clase de motociclete in functie de categorii, experienta si varsta etc.

alo... citeste legislatia noua :) s-a schimbat :) n-ajung 4 categorii?

observ camarazi de calatorie interesati

am avut o tentativa de meeting marti dar jobul nu m a lasat sa ajung

hai sa bem o bere si sa punem la cap modele de imagine

......

Sunt curios in afara ce surse de finantare au.

Desi am mai scris de foarte multe ori pe forum, nu mor daca mai repet inca o data.

Afara finantarile si campaniile sunt facute de catre fabricantii de motociclete, reprezentante si dealeri din domeniul moto.

Plecand de la ideea ca soselele mai sigure vor atrage mai multi motociclisti si evident vanzari pe masura.

Mai exista si finantari de la buget. In general de la primarii. Probabil ca in acele institutii fiecare are cate o ruda apropiata ce se deplaseaza pe doua roti.

Asociatiile moto sunt infiintate si sprijinite de cate cei enumerati la inceput. Acele asociatii au ca angajati oameni specializati care doar cu asta se ocupa. Cam cum sunt sindicatele la noi si alte asociatii puternice: Asociatia oamenilor de afaceri, asociatia transportatorilor...etc.

Desi am mai scris de foarte multe ori pe forum, nu mor daca mai repet inca o data.

Afara finantarile si campaniile sunt facute de catre fabricantii de motociclete, reprezentante si dealeri din domeniul moto.

Plecand de la ideea ca soselele mai sigure vor atrage mai multi motociclisti si evident vanzari pe masura.

Mai exista si finantari de la buget. In general de la primarii. Probabil ca in acele institutii fiecare are cate o ruda apropiata ce se deplaseaza pe doua roti.

Asociatiile moto sunt infiintate si sprijinite de cate cei enumerati la inceput. Acele asociatii au ca angajati oameni specializati care doar cu asta se ocupa. Cam cum sunt sindicatele la noi si alte asociatii puternice: Asociatia oamenilor de afaceri, asociatia transportatorilor...etc.

Cu scuze ca ne indepartam de subiectul principal al topicului.

Ozzy are dreptate, ca intotdeauna de altfel :)

Ce se intampla la nivel european?

Aveti raspunsul in filmuletul de mai jos:

Ce se intampla in Romania? ... accesul moto interzis

Se pare ca noi ne miscam in sens invers fata de trendul european.

Am vazut o statistica - in Romania sunt inmatriculate in jur de 70.000 vehicule pe 2 roti (incluzand si maxiscutere). Suntem foarte putini. As zice o mana de entuziasti / pionieri. Din pacate lucrurile nu se vor schimba in viitorul apropiat. Nu prea vad sa explodeze fenomenul moto in Romania in urmatorii cativa ani. Nu cred ca e neaparat o problema legata de bani ci mai degraba una care tine de cultura.

Deci la noi, daca vrem sa facem ceva pentru fenomenul moto, o sa trebuiasca sa facem pe barba noastra si cu forte proprii. Nu putem cere fonduri de la producatorii de motociclete pentru ca lor de'abia le merg afacerile si se zbat sa supravietuiasca. Nu putem sa ne bazam prea mult pe autoritati / politicieni pentru ca suntem o minoritate prea nesemnificativa. Mai degraba vor dori sa satisfaca doleantele asociatiei babelor deranjate de zgomotul motocicletelor decat sa se gandeasca la binele motociclistilor. Simplu, babele sunt mult mai multe si aduc mai multe voturi.

Putem sa facem urmatoarele lucruri:

1 - Sa strangem randurile. Dupa ce ca suntem putini motociclisti, mai suntem si dezbinati. Ma rog, romanii nu prea au exercitiul asta al liberei asocieri, a comuniunii etc, dar nah, putem sa visam. In definitiv, din imaginea motociclistului ar trebui sa faca parte si intr-ajutorarea, uniunea... nu cred ca de maine vom actiona ca un monolit, dar avem mai multe sanse decat restul romanilor sa ne grupam si sa stam grupati, tocmai ca suntem motociclisti.

2 - Sa profitam de statutul de "minoritari". Parerea mea personala este ca se exagereaza cu ideea asta de discriminare pozitiva, dar nah, in cazul nostru particular ar trebui sa profitam. Asta inseamna sa ne intoarcem la pctul 1 pentru ca daca suntem mai multi si tipam o sa se auda si vocea noastra.

In spiritul acestor 2 puncte s-a nascut si ideea de UMR. Inca nu stiu daca o sa se intample lucruri marete. Deocamdata a fost doar un muguras. Dar eu sunt optimist :)

mda, clipul e departe de a fi o fictiune. am fost im mai toate orasele din filmulet si....

problema la noi e alta. SUNTEM COCALARI ca natie. Pentru fiecare motociclist exista minim 5 cocalari pe motociclete, si asta nu poti controla. Din cauza asta apar restrictii, din cauza astora suntem bagati in aceiasi oala.

un afis de interes general = " un coca slapar cu tricou " de puta madre" si casca cu gel pe erunu" in dreptul lui sa scrie "acesta nu este un motociclist."

inca cateva sugestii :)

campagne-sr-moto-sympa.jpg

news_securite_routiere_deux_roues.jpg

logoSR.jpg

route-moto.jpg

howclose.jpg

Am vazut o statistica - in Romania sunt inmatriculate in jur de 70.000 vehicule pe 2 roti (incluzand si maxiscutere). Suntem foarte putini. As zice o mana de entuziasti / pionieri. Din pacate lucrurile nu se vor schimba in viitorul apropiat. Nu prea vad sa explodeze fenomenul moto in Romania in urmatorii cativa ani. Nu cred ca e neaparat o problema legata de bani ci mai degraba una care tine de cultura.

Deci la noi, daca vrem sa facem ceva pentru fenomenul moto, o sa trebuiasca sa facem pe barba noastra si cu forte proprii. Nu putem cere fonduri de la producatorii de motociclete pentru ca lor de'abia le merg afacerile si se zbat sa supravietuiasca. Nu putem sa ne bazam prea mult pe autoritati / politicieni pentru ca suntem o minoritate prea nesemnificativa. Mai degraba vor dori sa satisfaca doleantele asociatiei babelor deranjate de zgomotul motocicletelor decat sa se gandeasca la binele motociclistilor. Simplu, babele sunt mult mai multe si aduc mai multe voturi.

Putem sa facem urmatoarele lucruri:

1 - Sa strangem randurile. Dupa ce ca suntem putini motociclisti, mai suntem si dezbinati. Ma rog, romanii nu prea au exercitiul asta al liberei asocieri, a comuniunii etc, dar nah, putem sa visam. In definitiv, din imaginea motociclistului ar trebui sa faca parte si intr-ajutorarea, uniunea... nu cred ca de maine vom actiona ca un monolit, dar avem mai multe sanse decat restul romanilor sa ne grupam si sa stam grupati, tocmai ca suntem motociclisti.

2 - Sa profitam de statutul de "minoritari". Parerea mea personala este ca se exagereaza cu ideea asta de discriminare pozitiva, dar nah, in cazul nostru particular ar trebui sa profitam. Asta inseamna sa ne intoarcem la pctul 1 pentru ca daca suntem mai multi si tipam o sa se auda si vocea noastra.

In spiritul acestor 2 puncte s-a nascut si ideea de UMR. Inca nu stiu daca o sa se intample lucruri marete. Deocamdata a fost doar un muguras. Dar eu sunt optimist :)

bun bun, frumos ca in barcelona sunt f multe PTW-uri, dar ce se intampla cand ploua?

salutare la lume

so saptamana viitoare sau in fct de cum ma misc as vrea sa ne vedem la o bere sa gandim afisele

care si cum poate sa zica aici

las curvele/curbele deoparte 2 luni si economisesc banii de print pentru 60-80 mp de print de exterior

ce punem pe el

rugaminte

daca puneti niste postere copiate e perfect sa avem idei daca ati pune si cuvintele/expresiile asa cum le ganditi voi ar fi si mai bine

cu cat avem materialul mai repede cu atat pot umbla dupa banii suplimentari pentru proiect

M AR AJUTA FOARTE MULT NISTE INTRARILE PE LA PRIMARIILE CARE SUNT PE TRASEUL NOSTRU...MERCI

Eu cred ca tot o imagine simpla si-ar face treaba. Ceva in genul celor propuse mai inainte, poate nu 2x1 m ci mai mici, astfel incat sa poata fi montate succesiv, pe portiuni de drum "expuse":

400_F_8345981_IHzJLmMLtFszSytKkGRPIM7FxS

Mesajul "Atentie la motociCLETE!" mi s-ar parea mai relevant, data fiind perceptia publicului fata de "reisari".

Cand s-o lumina de primavara dau si eu o mana de ajutor la montaj, in cazul in care mai aveti nevoie.

Eu nu propun nimic , sau daca e sa nu ne mai convina mobrele , le vindem si ne cumparam masini.

Daca s-ar pune asa , niste panouri uriase "Atentie , trece LIL" , sau "Atentie , fie-va mila de LIL" , "Am motor , atentie , sa nu ma sparg".

Un panou misto de tot ar fi " Silvuple mesio' , nu-l depasi pe LIL, ca se caca pe el".

Dar cum zicea , cind o sa-mi fie prea frica de 2 roti , o sa ma rezum la 4.

Edited by lil debul

ianachime, de cand zici de berea aia mi s-a uscat gatu' :D

hai azi, ca-mi fug ideile la alte lucruri cand vine primavara :mexicanwave:

Eu nu propun nimic , sau daca e sa nu ne mai convina mobrele , le vindem si ne cumparam masini.

Daca s-ar pune asa , niste panouri uriase "Atentie , trece LIL" , sau "Atentie , fie-va mila de LIL" , "Am motor , atentie , sa nu ma sparg".

Un panou misto de tot ar fi " Silvuple mesio' , nu-l depasi pe LIL, ca se caca pe el".

pe principiul asta..nu mai existau semne nici pentru masini...mergeam toti in carute...

Unde a pomenit cineva ceva de frica? Ca-mi scapa partea asta.

Sau care e problema daca ala cu masina vede semnu' si mai beleste din cand in cand ochii in oglinzi? La drum intins in masina tinzi sa te relaxezi si sa nu mai controlezi oglinzile des. Iar o evitare scurta a unei gropi poa' sa-l dea pe LIL de decor, ca nu l-a vazut bizonu' si a tras de volan scurt.