Sari la conținut

Montare ABS pe un motor mai vechi ?


Stig
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

Am cautat pe net, dar n-am gasit nimic in legatura cu montarea unui sistem ABS pe un motor mai vechi.

M-am gandit daca se poate adapta un sistem ABS de pe un model mai nou.

Stiu ca un sistem ABS este format din:

- modulul de comanda;

- pompa ABS;

- senzori care citesc viteza de pe un disc montat in interiorul discurilor de frana;

 

Intrebarea este daca acest modul electronic functioneaza independent de CDI sau functioneaza doar cu CDI-ul pentru care a fost conceput?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 103
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare!

Am cautat pe net, dar n-am gasit nimic in legatura cu montarea unui sistem ABS pe un motor mai vechi.

M-am gandit daca se poate adapta un sistem ABS de pe un model mai nou.

Stiu ca un sistem ABS este format din:

- modulul de comanda;

- pompa ABS;

- senzori care citesc viteza de pe un disc montat in interiorul discurilor de frana;

 

Intrebarea este daca acest modul electronic functioneaza independent de CDI sau functioneaza doar cu CDI-ul pentru care a fost conceput?

in principiu se poate DAR COSTA MAI MULT DECAT MOTORUL IN SINE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand iti vine in minte o asemenea idee, trebuie sa te gandesti daca costul implementarii ei este justificat.

In cazul de fata, eu, cel putin vad ABS-ul total inutil.
Mult mai simplu ar fi sa inveti sa folosesti franele mai eficient :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand iti vine in minte o asemenea idee, trebuie sa te gandesti daca costul implementarii ei este justificat.

In cazul de fata, eu, cel putin vad ABS-ul total inutil.

Mult mai simplu ar fi sa inveti sa folosesti franele mai efic

ient :D

 

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
In cazul de fata, eu, cel putin vad ABS-ul total inutil.

Mult mai simplu ar fi sa inveti sa folosesti franele mai eficient :D

Alt meserias! :baldy:

Referitor la topic, poti face asta doar daca transplantezi instalatia ABS pe exact acelasi model de motocicleta, dar vte costa foarte mult si daca mobra este veche, cum este in cazul tau, nu se merita.

Nu stiu unde ai vazut tu componentele ABS cu doar 2/300 pounds, cind numai o unitate sh pleaca de la 4/500 euro in sus.

Pe linga asta iti mai trebuiesc senzorii, rozetele rotilor, instalatia electrica, computerul de ABS, mai sunt martorii luminosi din bord cu instalatia electrica aferenta, etc.

Nu se merita.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@l.u.v merci pentru raspuns.

Intrebarea era daca se poate sa functioneze fara CDI si fara modificarea instalatiei electrice, sa fie un sistem independent

 

 

offtopic: am tot observat ca multi sunt impotriva abs-ului...dar acum fiecare cu parerea lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul de fata, eu, cel putin vad ABS-ul total inutil.

cazul de fata fiind? ca nu ai facut nici un km cu motocicleta?

 

mai vorbim dupa ce blochezi prima data roata fata, pana atunci poti sa te abtii

 

@stig

 

+la lista care ti-a facut-o LUV, furca fata pentru ca nu poti monta senzorul in aer, la bascula e mai usor sa se faca o modificare.

 

in final nu merita , vinzi mobra si cumperi alta cu abs din fabrica si iesi mai ieftin si cu mobra mai npua/buna eventual.

Editat de bec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Am cautat pe net, dar n-am gasit nimic in legatura cu montarea unui sistem ABS pe un motor mai vechi.

Tocmai de asta, pt.ca nu se fac aceste modificari, din cauza pretului.

 

Intrebarea era daca se poate sa functioneze fara CDI si fara modificarea instalatiei electrice, sa fie un sistem independent

Pai nu are cum sa functioneze ca sistem independent, avand in vedere cite constante sunt in joc.

 

+la lista care ti-a facut-o LUV, furca fata pentru ca nu poti monta senzorul in aer, la bascula e mai usor sa se faca o modificare.

Corect, de locasul de fixare uitasem, dar de obicei sunt si mobre de acelasi tip la care exista acel decupaj in jambe, chiar daca nu are ABS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cr1s71

 

 

"Sunet cand pun frana

07 October 2012 - 01:22 PM

Salut, am o mica problema cu CBR-ica mea, daca pot sa spun asa: dupa ce apas frana fata mai mult de 50% scoate un sunet ciudat pentru un timp scurt, ca si cum as lua o groapa si ar lovi furca, numai ca de intensitate mult mai mica. Initial am crezut ca nu sunt prinse carenele bine si bate vreun pastic, dar le-am scos si le-am prins din nou bine, excluzand aceasta varianta.

Am inteles ca se produce in urma contactului placutelor cu discul. Poate fi din cauza faptului ca placutele sunt noi ? Vi s-a intamplat vreodata asta ?"

 

 

la asa sistem chiar nu ai nevoie de ABS........

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: Saracu'..meseriasu' franelor..lui nu-i trebe ABS!

Doamne, cit este de usor sa cazi in penibil!

Aoleu ... n-ai inteles.

 

ON:

 

Care e faza cu sistemul dual de franare ? Are implicatii cu CDI ul ?

Editat de BQGDDAN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cr1s71

 

 

"Sunet cand pun frana

07 October 2012 - 01:22 PM

Salut, am o mica problema cu CBR-ica mea, daca pot sa spun asa: dupa ce apas frana fata mai mult de 50% scoate un sunet ciudat pentru un timp scurt, ca si cum as lua o groapa si ar lovi furca, numai ca de intensitate mult mai mica. Initial am crezut ca nu sunt prinse carenele bine si bate vreun pastic, dar le-am scos si le-am prins din nou bine, excluzand aceasta varianta.

Am inteles ca se produce in urma contactului placutelor cu discul. Poate fi din cauza faptului ca placutele sunt noi ? Vi s-a intamplat vreodata asta ?"

 

 

la asa sistem chiar nu ai nevoie de ABS........

Cauta si tu joc la rulmentii jugului,etrier destrans....ceva de genul. Cat despre ABS ,da-i pace....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut la scutere un fel de sistem abs mecanic care e montat intre etrier si furtunu de frana.

nu e doar pentru scutere, iar ca eficienta e eficient ca nu se mai blocheaza roata ever, decat daca rupi maneta.

stie careva daca se aduce asa ceva in Romania?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
nu se mai blocheaza roata ever, decat daca rupi maneta.

Pentru curiozitatea mea, neavand pretentia ca ma pricep, care este fenomenul prin care tu blocheazi roata rupand maneta(de frana..presupun)? :scratch:

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e doar pentru scutere, iar ca eficienta e eficient ca nu se mai blocheaza roata ever, decat daca rupi maneta.

stie careva daca se aduce asa ceva in Romania?

 

eficienta consta in cat de aproape de blocarea rotii se poate "duce" nu e de ajuns doar sa nu blocheze roata... sincer sa fiu majoritatea oamenilor pe care i-am vazut, chiar si cu ani si km multi in spate de motociclism nu stiu sa franeze, nici nu-si simt motorul. nu e nici macar de mirare atata timp cat 90% nici nu-si regleaza suspensiile, majoritatea cred ca pretensionarea e facuta sa faca motocicleta mai moale pentru drumuri proaste si cam atat. normal ca n-ajungi sa o simti pe franare si blochezi aiurea roata. sa nu mai vorbim de gume, e plin se sh-uri! credeti-ma ca nimeni nu schimba guma de buna! nimeni!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e doar pentru scutere, iar ca eficienta e eficient ca nu se mai blocheaza roata ever, decat daca rupi maneta.

stie careva daca se aduce asa ceva in Romania?

Meştere,stai liniştit,s-a discutat pe larg pe aici despre sistemul ăsta "revoluţionar" ,asigură doar o întârziere dar nu o dozare funcţie de aderenţă. Asta înseamnă că pe asfalt ud totuşi blochezi roata iar pe uscat frânezi mai puţin eficient decât ar trebui şi e normal să fie aşa, marfa nu e nemţească,e chinezească .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Serbane, problema se pune doar sa transferi tot ceea ce tine de ABS de pe o motocicleta cu ABS pe una identica, dar mai veche, care nu are ABS.

Cel putin eu asta am inteles.

In plan teoretic, daca nu iei in calcul banii si munca, transplantul se poate face cu succes.

Reper, vorbim de motociclete identice, una cu ABS, cealalta fara(sa zicem R1100GS, RT, RS in cazul BMW)

Altfel, de la un model la altul sau de la o firma la alta treaba nici nu merita macar discutata.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cr1s71

 

 

"Sunet cand pun frana

07 October 2012 - 01:22 PM

Salut, am o mica problema cu CBR-ica mea, daca pot sa spun asa: dupa ce apas frana fata mai mult de 50% scoate un sunet ciudat pentru un timp scurt, ca si cum as lua o groapa si ar lovi furca, numai ca de intensitate mult mai mica. Initial am crezut ca nu sunt prinse carenele bine si bate vreun pastic, dar le-am scos si le-am prins din nou bine, excluzand aceasta varianta.

Am inteles ca se produce in urma contactului placutelor cu discul. Poate fi din cauza faptului ca placutele sunt noi ? Vi s-a intamplat vreodata asta ?"

 

 

la asa sistem chiar nu ai nevoie de ABS........

 

Prietene daca nu citesti tot nu te mai baga.

Problema asta AM REZOLVAT-O la Cesar de foarte mult timp (la 2-3 zile dupa ce am postat topicul), era o nimica toata. Macar sa va functioneze si voua motocicleta ca a mea.

Imi mentin parerea: nu aveti nevoie de ABS. Daca nu stii sa franezi nu iti mai iei motocicleta, iti iei bicicleta d-aia de bagi picioru' la roata sa o opresti.

Recunosc nu am multi KM (intre 3000 si 5000), dar niciodata nu am fost idiot sa-mi blochez roata sau sa pic dupa motocicleta. Cand o sa pic o sa-mi iau 125.

 

Si in plus, a fost doar o parere, respectat-o, nu trebuie sa sariti cu gura si sa veniti cu impresii d-astea de "motociclisti de o viata".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...