Jump to content

accesul moto interzis

Recommended Posts

:))) politia locala nu are dreptul sa iti dea asa amenda! :) parcarile-s treaba lor... si nu cumva sa-mi arati ceva stire de prin ziare! legal (inca) n-au ce sa-ti faca!

semnele de circulatie tin de politia rutiera ;)

nici un semn de circulatie nu este in parohia politiei locale :) nici ala cu sens unic, nici ala cu accesul interzis nici ala cu depasirea sau limita de viteza

nu iti arat stire din ziar. iti recomand sa pui mana pe o carte de legislatie

uite : http://www.cursuriauto.ro/indicatoare-rutiere-explicate/indicatoare-de-interzicere-sau-restrictie/

Edited by tiranspider
  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Care vrea sa mearga pe Transfagarasan va face un mic ocol. Bulevardul cu pricina va fi mai putin poluat fonic. Primarul si consilierii vor asculta manele in tihna.

Nu vor sunet? nu am fost pe la voi prin oras dar cred ca sunt destule stradute care dau in bulevard, pe fiecare straduta cate un om cu mobra lui chiar langa bulevard si date niste unde de soc, asa, sub forma de protest:)

Nu vor sunet? nu am fost pe la voi prin oras dar cred ca sunt destule stradute care dau in bulevard, pe fiecare straduta cate un om cu mobra lui chiar langa bulevard si date niste unde de soc, asa, sub forma de protest:)

e si asta o solutie DAR unele stradute care dau in bulevard is sensuri unice. pe unele nu poti ajunge pana la bulevard. de pe unele nu te poti intoarce

Aceeasi situatie am patit-o si in Alexandria. Dupa ora 22:00 nu ai voie cu moto pe bulevardul central. Era sa ne-o furam de la un politai rutier zelos in jurul orelor 23, rupti de oboseala nemaivazand semnul lor de "interzis moto" pus pe stalp la inaltimea plopului. Nu aveam moto zgomotoase, dimpotriva. Nu ne-am certat cu politaiul si nici nu am dat spaga. Am luat-o pe centura si asta a fost.

Eu nu sunt din Curtea de Arges si ma bucur ca in orasul meu e o singura strada care tine loc si de bulevard si de tranzit. Masurile luate de autoritatile din Curtea de Arges sunt discriminatorii fata de motociclisti in comparatie cu soferii de autoturisme.

:))) politia locala nu are dreptul sa iti dea asa amenda! :) parcarile-s treaba lor... si nu cumva sa-mi arati ceva stire de prin ziare! legal (inca) n-au ce sa-ti faca!

Legea 155/12 iulie 2010 Privind statutul politiei locale.

Mai nou politistii locali RUTIERI au competente rutiere deci pe OUG 195/2002.

In mare au competente pe 61/1991 si 195/2002 dar binenteles si pe HCL-uri.

Edited by vladf
Eu nu sunt din Curtea de Arges si ma bucur ca in orasul meu e o singura strada care tine loc si de bulevard si de tranzit. Masurile luate de autoritatile din Curtea de Arges sunt discriminatorii fata de motociclisti in comparatie cu soferii de autoturisme.

:agree:

Eu zic ca e abuziva masura asta, aceeasi situatie este si in Focsani. Cum pot ei sa imi interzica mie accesul cu un autovehicul pentru care platesc impozit, asigurare, si am ITP-ul valabil? Inteleg hotararile Consiliilor Judetene, dar eu consider ca aceasta hotarare este abuziva. Mi-as lua un ''ursulet'' cu toba sparta si i-as da blana in treapta 1 sa vad ce amenda imi dau. Sunt absurzi, desi, nici cu o anumita categorie de slapari nu mi-e rusine.

a adunare de macar o suta de motoare odata pe saptamana sa treaca in limitare dar noaptea pe la 34- cand nu e nici dracu' pe-acolo, sau daca se poate afla cand se face schmbul la rutiera

La ITP nu se verifica si poluarea fonica a unei motociclete ? Din moment ce sunt in regula pot circula pe drumurile publice. Nu mi se pare corect sa-mi restrictioneze accesu desi sunt in regula, cu totu. Sa puna raru la intrarea in oras, nu un semn de restrictionare, ca-i mai ieftin, tipic romanesc. Oricum intr-un proces n-au nicio sansa..

Se poate ataca in justitie HCL-ul respectiv. E clar abuziv. Daca de exemplu eu locuiesc pe bulevardul respectiv si vreau sa ajung acasa cu motocicleta? Platesc impozit local = am dreptul sa folosesc strazile locale ca sa ajung la domiciliu.

Hotarare facuta simplu si din pix, ca sa rezolve in ghilimele anumite probleme sau reclamatii.

Se poate interzice accesul pe un sector de drum la o categorie de vehicole, insa nu se pot face discriminari intre ele.

Practic , trebuie vazut rostul acestei hotarari, cum a fost facuta documentarea, cand a fost aprobata in consiliu,etc.

Apoi se poate consulta un avocat , sunt suficiente cai de atac, unele chiar pe legi europene sau comunitare, problema e : cine da drumul la actiune?

Nu e nimeni posesor de moto care sa locuiasca pe bulevardul in cauza?Sa ne spuna cum poate ajunge acasa, sau cat de ingradite ii sunt drepturile?

Succesuri...

Nu e nimeni posesor de moto care sa locuiasca pe bulevardul in cauza?Sa ne spuna cum poate ajunge acasa, sau cat de ingradite ii sunt drepturile?

Succesuri...

aseara mi-am dat seama de fapt. un amic are locuinta pe o strada cu sens unic. problema e ca sensul e spre bulevard.

practic la primavara el nu are pe unde sa iasa cu motocicleta, intrucat pe strada ar trebui sa intre pe contrasens iar pe bulevard nu are voie :)

si cazul celor care au intrarea in domeniu din bulevard si primesc vizita unei rude motorizate. moto neavand acces ....

o vor rezolva prin montarea semnului aditional "cu exceptia riveranilor"; asa ca va recomand tuturor care locuiti acolo sa va faceti flotant la adrese de pe bulivar :D

bai lasoo dreak, vb de curtea de arges nu de paris!

chill bre ... ca la Moinest(Bacau), un cacao de oras cu figuri de municipiu se intampla acelasi lucru. Sincer nu stiu dece ca ajung acolo de maxim 3-4 ori pe ani si acu de sarbatori am vazut semnele. Asa ca nu e singurul caz si cred ca o sa devina "virala" treaba asta.

nu am nimic cu urmasii lui "MANOLE"

da sa mi bag pulala in oraselul lor

la intrare dinstre bucuresti....bdul castanilor .......nu e data sa nu fie 2 - 3 idioti care ies din parcarea aia longitudinala de pe o banda FARA SA SE ASIGURE

IAR

PE DRUMUL OCOLITOR CARE L AU FACUT CAND VII DINSPRE TRASNFAGARASAN SI MERGI SPRE PITESTI...ALA PARALEL CU B DUL CASTANILOR...GROPI LA GREU SA MA CACACA IN PRIMARIA LOR

EU PROPUN SA L INCHIDA DE TOT MACAR STII DRACULUI O TREABA

nu am nimic cu urmasii lui "MANOLE"

da sa mi bag pulala in oraselul lor

la intrare dinstre bucuresti....bdul castanilor .......nu e data sa nu fie 2 - 3 idioti care ies din parcarea aia longitudinala de pe o banda FARA SA SE ASIGURE

IAR

PE DRUMUL OCOLITOR CARE L AU FACUT CAND VII DINSPRE TRASNFAGARASAN SI MERGI SPRE PITESTI...ALA PARALEL CU B DUL CASTANILOR...GROPI LA GREU SA MA CACACA IN PRIMARIA LOR

EU PROPUN SA L INCHIDA DE TOT MACAR STII DRACULUI O TREABA

idioti care sa iasa dupa cum le tuna... gasesti peste tot

Se poate ataca in justitie HCL-ul respectiv. E clar abuziv. Daca de exemplu eu locuiesc pe bulevardul respectiv si vreau sa ajung acasa cu motocicleta? Platesc impozit local = am dreptul sa folosesc strazile locale ca sa ajung la domiciliu.

Daca locuiesti pe bulevardul respectiv ai dreptul sa circuli. Pana la 1 Decembrie asa era si in Tg-Mures, doar daca locuiai sau detineai vreun spatiu in centru aveai dreptul sa intri cu motocicleta.

Pana la urma nu stiu cat de abuziva este legea atata timp cat traficul greu este interzis pe unele sectoare de drum(deci se face discriminare intre categorii) si nu se plange nimeni, pana la urma si tiristii platesc impozite.

Cu jumatate de gura sunt deacord cu legea, nici mie nu-mi convine cand o plimbare linistita se transforma intr-un concert de tobe sparte. E pacat in schimb ca avem toti de suferit din cauza asta.

Corect era sa se faca ceva in privinta zgomotului nu interzicerea circulatiei!

O rezolvare dupa parerea mea ar fi dotarea politiei rutiere cu sonometre si notarea zgomotului admis in talon si pa! :)

Edited by vladf
Daca locuiesti pe bulevardul respectiv ai dreptul sa circuli. Pana la 1 Decembrie asa era si in Tg-Mures, doar daca locuiai sau detineai vreun spatiu in centru aveai dreptul sa intri cu motocicleta.

Pana la urma nu stiu cat de abuziva este legea atata timp cat traficul greu este interzis pe unele sectoare de drum(deci se face discriminare intre categorii) si nu se plange nimeni, pana la urma si tiristii platesc impozite.

Cu jumatate de gura sunt deacord cu legea, nici mie nu-mi convine cand o plimbare linistita se transforma intr-un concert de tobe sparte. E pacat in schimb ca avem toti de suferit din cauza asta.

Corect era sa se faca ceva in privinta zgomotului nu interzicerea circulatiei!

O rezolvare dupa parerea mea ar fi dotarea politiei rutiere cu sonometre si notarea zgomotului admis in talon si pa! :)

stai un pic ca tirurile nu au acces in zonele in care ar congestiona traficul sau ar deteriora drumu .. la motoare nu se pune problema de asta ...

mda, nasol.

m-am uitat pe hcl din ultimii patru ani. nimic/nada/niente .

Da asa e.Eu am fost la aproape toate sedintele de consiliu(de anul trecut),doar ca am lipsit la vre-o 2,si ma gandeam ca o fi fost atunci,dar m-am interesat,si cica nu a fost nici un punct cu acest subiect.

-O sa revin pe luni-marti cu alte detalii mai clare.

ar trebui tratata cauza, nu doar boala.

dar politia nu are coae si nici vointa. sa ia taloane si sa dea amenzi zilnic: stai seara pe bulevard, faci "urechea palnie" si-l opresti pe gornist. dupa o campanie agresiva de 2-3 sept ai facut curatenie! macar p-aia cu tobe goale si la misto (cat si scuterele varza). Daca esti nesimint, poti face galagie pot face si cu toba stock, de ex, a mea, daca merg peste 7-8000ture de zici ca pleaca racheta....si am ditamai burlanul de evecuare (dar imi place asa)

concert de tobe sparte. E pacat in schimb ca avem toti de suferit din cauza asta.
Edited by warlock

eu unu tot nu pricep...

din totalul traficului pe ORICE BULEVARD din tara motocicletele, mopedele/scuterele presupun ca-s pana in maxim 2-3%.

restul de nouazecisicevabineplus % sunt masini.

si ce sa vezi... se interzic aia extrem de putini. adica aia care-s atat de putini incat marea masa amorfa a multimii ii poate acoperi cu discriminarea majoritatii...

na... sunt atat de galagioase motocicletele si scuterele de nu poate dormi lumea neam...

ce draqu sa fac eu cand oi mai auzi un pateu cu scoc in loc de toba? sau cu nspe mii de vati de zgomot pe care majoritatea o numeste gresit muzica?

tot dupa capul meu presupun ca masini cu tunning la toba sunt oricum mult mai multe decat toate motocicletele din tara...

mda... momentan tobele mele sunt mai mult decat decente. din primavara voi face si eu tunning...

oricum ar fi, aberanta decizie a CL-ului. sunt distrusi pe doua roti care fac galagie? ok, hai sa interzicem accesul NOAPTEA, ca in rest oricum e galagie.