Jump to content

accesul moto interzis

Recommended Posts

ar trebui tratata cauza, nu doar boala.

dar politia nu are coae si nici vointa. sa ia taloane si sa dea amenzi zilnic: stai seara pe bulevard, faci "urechea palnie" si-l opresti pe gornist. dupa o campanie agresiva de 2-3 sept ai facut curatenie! macar p-aia cu tobe goale si la misto (cat si scuterele varza).

Pai da, intr-o urbe mica si uitata de Dumnezeu ( asa cum e cazul aici) de regula militia nu se leaga de legalitatea sau ilegalitatea celor care o ard in rosu. Cum adica un militian sa sanctioneze pe fiisu lu icsulescu.

Asta e un fel de spalare pe maini a' la Pilat din Pont. ceva gen( citat ipotetic) " ba nu pot sa io trag decat aluia in mod direct ca zbor la mama dracu, asa ca io imi bac piciorul interzic de tot si gata.in mintea mea is bucuros ca ala nu mai trece pe bulevard. chiar daca interzic accesul si altora care nu au nici o vina. da io mi-am facut datoria" ( am incheiat citatul)

Insa aici e nenorocirea, ca se trateaza efectul si nu cauza. retardatul va continua sa o arda in rosu pe alte strazi, si iar restrictii... totul intr-un cerc vicios din care ajungem sa ne facem rau unii altora, cerc in care ne invartim precum un caine care incearca sa ajunga la purecul din coada. oricat ar alerga nu ajunge la el, ba mai mult la un moment dat va obosi si va renunta.

ei un astfel de scuterist (recte purecele) desi mic si insignifiant devine intangibil si continua sa isi bata joc de restul lumii ( recte cainele ).

unde trebuie cautata solutia??? in nici un caz in restrictii de genul.

• Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sa dotezi politia cu aparate de masurare a sunetului e inutil, pentru ca masuratorile de decibeli se fac in laboratoare izolate fonic, nu pe bulevard, unde mai ai alte zeci de surse de zgomot.

Solutia este amenda pt cei care tureaza motoarele, pana se calmeaza.

Eu as apela la AMR si magaDAN sa ia atitudine, domne, ca de aia se tot lauda ca ne reprezinta! Sa se duca la primar, in mijlocul sedintei de consiliu si sa le-o zica in fata: "Discriminare!"

Zilele trecute am văzut un episod din Top Gear in care Jeremy ambala motorul unui muscle car, intr-un oraș din state. In secunda 2 apare un sheriff : Sir, ați ambalat motorul, amenda pt comportament agresiv in trafic plus tulburarea linistit publice. Jeremy încearcă niste umor britanic: - Sir, mi-a scăpat piciorul pe acceleratie. Politistul: - Sir, I don't buy that. Si evident, l-a ars.

curtea de arges'' ??? a? unde e asta??? a stai !!!! NU IMI PASA !!!! :)))=))))

Sa dotezi politia cu aparate de masurare a sunetului e inutil, pentru ca masuratorile de decibeli se fac in laboratoare izolate fonic, nu pe bulevard, unde mai ai alte zeci de surse de zgomot.

Solutia este amenda pt cei care tureaza motoarele, pana se calmeaza.

Hai na, zgomotul orasului e 75dB(sa zicem) daca atunci cand turezi motorul la distanta de un metru zgomotul orasului creste de la 75dB la 104dB => ca motocicleta face zgomotul ala. Repeti testul, daca si la a doua testare acelasi rezultat, retinerea talonului si masurat zgomotul intr-un mediu profi, RAR.

Credca cel putin 75% din motocicletele de pe bikeshop au finala aftermarket, prea putini isi pun una mai silentioasa. Procentajul e sigur mult mai mare decat la masini, de aici si impresia ca motoarele sunt zgomotoase.

apoi no, nu ma astept de la neuro....aaa muschiu si valoarea ta sa inteleaga ce e dincolo de asta, si ce se poate intampla pe termen lung

Eu as apela la AMR si magaDAN sa ia atitudine, domne, ca de aia se tot lauda ca ne reprezinta! Sa se duca la primar, in mijlocul sedintei de consiliu si sa le-o zica in fata: "Discriminare!"

uita-te in sectiunea legislatie unde am postat . AMR? nu frate, aia apare unde e un ciolan de ros o idee de copiat. nicidecum altceva.

din pacate anumite postari reflecta gradul de civilizatie din romanica. unii se autopropulseaza deasupra legii, altii cred cu tarie ca asa ceva nu-i afecteaza pe ei, altii daca nu au interes direct nu se baga.

plm. nu imi e rusine ca sunt roman, imi e rusine ca altii is romani

sictir

revenind asupra AMR

daca nu au ceva os de supt nu se implica.

daca gasesc o idee buna, nu numai ca isi insusesc ideea dar se baga tanga style in alte activitati doar doar pun organizatorii botul in scopul nedeclarat " ba iote ce jmeker e AMR

citez un plagiator mare motociclist care dupa ce a preluat o idee vrea sa se bage cu japca in alta idee

Ma scuzatica dau buzna, neanuntat.

Trebuie sa va informez ca ia Intalnirea Nationala a Motociclistilor din Romania "TransAlpina Rally 2013 - Drumul Regelui" , eveniment tip Raliu de Concentrare, cateva din activitatile conexe vor fi - printre altele, taberele "monomarca", inclusiv "Tabara BMW". Acolo se vor aduna si se vor simti bine pasionatii acesteti marci, cu activitati pe doua segmente: BMW Asphalt si BMW Adventure.

Hai na, zgomotul orasului e 75dB(sa zicem) daca atunci cand turezi motorul la distanta de un metru zgomotul orasului creste de la 75dB la 104dB => ca motocicleta face zgomotul ala. Repeti testul, daca si la a doua testare acelasi rezultat, retinerea talonului si masurat zgomotul intr-un mediu profi, RAR.

Credca cel putin 75% din motocicletele de pe bikeshop au finala aftermarket, prea putini isi pun una mai silentioasa. Procentajul e sigur mult mai mare decat la masini, de aici si impresia ca motoarele sunt zgomotoase.

Uite ce zice brigada rutiera http://bpr.b.politiaromana.ro/index.php/intrebari-frecvente/73-set-3/426-ce-se-poate-face-cu-zgomotul-produs-de-motociclete.html :

---------------------

Procedurile tehnice elaborate de către Registrul Auto Român pentru măsurarea zgomotului în mers sau staţionare, la omologarea de tip a autovehiculelor, sunt complexe şi laborioase, nefiind aplicabile în cazul unui control în trafic deoarece condiţiile de măsurare sunt complet diferite, măsurătorile fiind influenţate de o serie de factori perturbatori.

Specialiştii RAR, care acţionează în colaborare cu agenţii de circulaţie, nu pot stabili cu exactitate cazurile de încalcare ale acestor norme. De altfel, măsurarea nivelului de zgomot ar trebui să se efectueze în cadrul inspecţiilor tehnice periodice din staţiile autorizate RAR, dar acest lucru nu este inclus în procedurile actuale.

---------------------

Amice, esti... ingust.

Nu e doar in Curtea de Arges, dupa cum ai citit. Cand o sa vezi semnele si in groapa aia de gunoi numita cacapitala, o sa-ti schimbi parerea.

Edited by ZAPPY
Amice, esti... ingust.

Nu e doar in Curtea de Arges, dupa cum ai citit. Cand o sa vezi semnele si in groapa aia de gunoi numita cacapitala, o sa-ti schimbi parerea.

din pacate atunci va fi prea tarziu... dar lui nu o sa-i pese, motociclismul in sine nu reprezinta nimic pt el... si-a luat motor ca asa e cool si da bine la pasaret pe magheru.

cum ar fi daca Oprescu ar pune interdictie moto pe Magheru?? oare abia atunci veti intelege si voi vag despre ce vorbim noi aici??

din pacate atunci va fi prea tarziu... dar lui nu o sa-i pese, motociclismul in sine nu reprezinta nimic pt el... si-a luat motor ca asa e cool si da bine la pasaret pe magheru.

cum ar fi daca Oprescu ar pune interdictie moto pe Magheru?? oare abia atunci veti intelege si voi vag despre ce vorbim noi aici??

:crack: :crack:

Atunci ar face spume si ar intra aici sa se planga la toata lumea k is nenorociti aia de la primarie si au inchis bulevardul :-L

Daca se va pune interdictie pe "dorobantz" la motoare, multi ca tine le vor vinde si isi vor cumpara decapotabile bulgaroaice. Unul din cele mai spectaculoase trasee din Europa va fi strabatut de motocilcisti indiferent ca trebuie sau nu ocolit un orasel.

mda, nasol.

m-am uitat pe hcl din ultimii patru ani. nimic/nada/niente .

Nici nu cred ca o sa gasesti. Daca nu ma insel, bulevardul central din C. de Arges e drum national. Asta inseamna ca indicatoarele rutiere sunt instalate de cei de la CNADNR, cu avizul politiei rutiere si probabil, cu avizul vreunei comisii din primarie. Fara HCL.

Ma gandesc ca Transfagarasanul, fiind unul dintre cele mai populare drumuri pentru motociclisti, vara probabil ca era ceva trafic moto pe bulevard. Si tot probabil, vreun mahar local are casa tot pe acelasi bulevard. Tara condusa de mosi. Si Oprescu vrea sa inchida terasele din centrul vechi la 22:00.

Cum o vad eu:

1. Autoritatile locale si-au dat cu tesla-n oua, orasul nebeneficiind astfel economic de putinul turism moto de pe Transfagarasan.

2. Comunitatea moto locala trebuie sa ia atitudine, sa faca demersuri la primarie, sa explice caracterul ilegal si dicriminatoriu al indicatoarelor respective.

3. Comunitatea moto nationala trebuie sa ia atitudine, astfel o sa ajungem ca tirurile pe centura (vedeti ca in Bucuresti au inceput deja cu centrul vechi, urmeaza Magherul si Splaiul) Se poate organiza o campanie in C. de Arges, cateva sute de motociclete care dau ocol orasului (fara bulevardul cu pricina), cu niste banere impotriva semnelor respective, eventual un mic protest pasnic in fata primariei, urmat bineinteles de un traseu pe Transfagarasan :)

Asa ca propun: Intalnire moto cu Transfagarasan inclus si protest (pasnic si legal) C. de Arges. In iunie cand se deschide Transfagarasanul.

Nici nu cred ca o sa gasesti. Daca nu ma insel, bulevardul central din C. de Arges e drum national. Asta inseamna ca indicatoarele rutiere sunt instalate de cei de la CNADNR, cu avizul politiei rutiere si probabil, cu avizul vreunei comisii din primarie. Fara HCL.

Ma gandesc ca Transfagarasanul, fiind unul dintre cele mai populare drumuri pentru motociclisti, vara probabil ca era ceva trafic moto pe bulevard. Si tot probabil, vreun mahar local are casa tot pe acelasi bulevard. Tara condusa de mosi. Si Oprescu vrea sa inchida terasele din centrul vechi la 22:00.

Cum o vad eu:

1. Autoritatile locale si-au dat cu tesla-n oua, orasul nebeneficiind astfel economic de putinul turism moto de pe Transfagarasan.

2. Comunitatea moto locala trebuie sa ia atitudine, sa faca demersuri la primarie, sa explice caracterul ilegal si dicriminatoriu al indicatoarelor respective.

3. Comunitatea moto nationala trebuie sa ia atitudine, astfel o sa ajungem ca tirurile pe centura (vedeti ca in Bucuresti au inceput deja cu centrul vechi, urmeaza Magherul si Splaiul) Se poate organiza o campanie in C. de Arges, cateva sute de motociclete care dau ocol orasului (fara bulevardul cu pricina), cu niste banere impotriva semnelor respective, eventual un mic protest pasnic in fata primariei, urmat bineinteles de un traseu pe Transfagarasan :)

Asa ca propun: Intalnire moto cu Transfagarasan inclus si protest (pasnic si legal) C. de Arges. In iunie cand se deschide Transfagarasanul.

Hmm trebuie studiata treaba.

Comunitatea moto locala este ca si inexistenta. In afara catorva duminicari, altor cativa terasisti mai raman 3~5 motoristi cu care sa poti discuta.

Comunitatea moto nationala... buna gluma:)

Propunerea ta se poate realiza in iulie, cand o anumita parte a motoristilor merg la sibiu, la Romaniacs. Doar atunci se poate organiza ceva care sa nu implice doar o tura pana la Balea cu zdranganeala in Curtea de Arges.

Trece motoristul spre Romaniacs si se dezmorteste nitel in Curtea. :)

Pe site la cnadnr nu apare nimic legat de dn7c cu referire la restrictionarea traficului in municipiul Curtea de Arges

Edited by tiranspider

Nu-i bai, ocolim. Si-asa esti fortat sa mergi foarte incet pe bulevardul ala din cauza numeroaselor treceri de pietoni si a soferilor care nu se asigura la iesirea din parcare (prima banda, aia de care pomenea si @ianachim). Numai sa aiba grija primaria sa rezolve bucata aia bombardata de pe traseul pentru camioane.

Mai nasol e daca vrei sa vizitezi manastirea sau vreo carciuma de pe respectivul bulevard.

Am vorbit cu un prieten de la politia Curtea de Arges, departamentul circulatie.

citez" imi pare rau de tine si de motociclistii care treceau pe bulevard. imi placea si mie sa vad strainezi cu motoare, chiar stateam de povesti cu ei in parcarea de la manastire. buba e ca niste cetateteni or depus plangeri la primarie prin care cereau sa nu mai circule moto pe bulevard. si asta din cauza catorva descreierati localnici care dadeau ture de bulevard. odata am cronometrat un zgandarici de asta . fix 9 minute. a trecut de 15 ori. asta nu mi se pare a fi pasiune sa te dai pe bulevard pana ametesti. pacat ca din cauza lor sufera si altii, inclusiv eu." incheiat citatul

repet, nu trec ( treceam ) pe bulevard decat rar, dar acum cu noul cod rutier nu pot decat sa ma bucur. ba chiar as propune limita de 18 ani pentru categoria ce o poti obtine acum la 16

care vrei sa ocolesti CA o iei pe 703I de la lacul valcele si iesi in capul orasului venind dinspre valea iasului

m ai dai in caca cu "satul" lor

nu stiu cat de legal poate fi sa interzica si in timpul zilei .....

Edited by ianachim

nu tre sa te scarpini asa rau cu stanga la urechea dreapta.

se intra in curtea de arges apoi:

1) de la semafoare ( e o singura intersectie cu semafoare ) se face stanga spre ramnicu valcea, apoi la sensul giratoriu dreapta. apoi tot inainte

2) de la biserica domneasca prima intersectie stanga, apoi dreapta ( se iese in acelasi drum de la pct 1)

Iana, cand treci prin zona te astept la o cafea :)

iar daca vrei o ocolire faina , nu te intorci spre valea iasului, tii inainte spre bradetu, de acolo pe valsan/molivis ajungi la barajul vidraru :))

Edited by tiranspider
nu tre sa te scarpini asa rau cu stanga la urechea dreapta.

se intra in curtea de arges apoi:

1) de la semafoare ( e o singura intersectie cu semafoare ) se face stanga spre ramnicu valcea, apoi la sensul giratoriu dreapta. apoi tot inainte

2) de la biserica domneasca prima intersectie stanga, apoi dreapta ( se iese in acelasi drum de la pct 1)

Iana, cand treci prin zona te astept la o cafea :)

iar daca vrei o ocolire faina , nu te intorci spre valea iasului, tii inainte spre bradetu, de acolo pe valsan/molivis ajungi la barajul vidraru :))

merci de pont cu valsan/molivis

mie mi a sarit in ochi valea iasului ca am pe acolo o verisoara nevazuta la fata de vreo 30 de ani

Daca nu ma insel, bulevardul central din C. de Arges e drum national. Asta inseamna ca indicatoarele rutiere sunt instalate de cei de la CNADNR, cu avizul politiei rutiere si probabil, cu avizul vreunei comisii din primarie. Fara HCL.

Asa ziceau si azi cei de la politie,nu le-au pus ei,,,nu ei au propus sa fie puse,ei doar au dat avizul acela.Cica administratorul drumului a venit cu ideea,adica,primaria.

e si asta o solutie DAR unele stradute care dau in bulevard is sensuri unice. pe unele nu poti ajunge pana la bulevard. de pe unele nu te poti intoarce

impingi mobra pe acolo...;)