Jump to content

accesul moto interzis

Taz Asg
 Share

Recommended Posts

• Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

astia au ceva cu doua roti...

pana si caruta este pe semn cu doua roti.

parca semnul pentru carute era altfel.

semn_circulatie_interzis_carute.jpg

patru roti bine, doua roti rau... hmm

Am vorbit cu un prieten de la politia Curtea de Arges, departamentul circulatie.

citez" imi pare rau de tine si de motociclistii care treceau pe bulevard. imi placea si mie sa vad strainezi cu motoare, chiar stateam de povesti cu ei in parcarea de la manastire. buba e ca niste cetateteni or depus plangeri la primarie prin care cereau sa nu mai circule moto pe bulevard. si asta din cauza catorva descreierati localnici care dadeau ture de bulevard. odata am cronometrat un zgandarici de asta . fix 9 minute. a trecut de 15 ori. asta nu mi se pare a fi pasiune sa te dai pe bulevard pana ametesti. pacat ca din cauza lor sufera si altii, inclusiv eu." incheiat citatul

repet, nu trec ( treceam ) pe bulevard decat rar, dar acum cu noul cod rutier nu pot decat sa ma bucur. ba chiar as propune limita de 18 ani pentru categoria ce o poti obtine acum la 16

Si eu am trotineta de 125, dar nu-i inteleg.

Cand mergeam acasa asta vara am ramas intr-adevar cu un gust amar cand am vazut ca o pasiune pentru multi dintre noi se transforma in forjat de-a-n poolea pentru cativa putzoi semintzari de-astia. 15 ori e poate putin spus. Cel putin pentru unul, pe care il tot vedeam, cam asta era sensul existentei, sa se mute de la o bancutza de semintzarit si impresionat pitipoance la alta, prin ture de bulevard. Jenant. Uneori ma gandesc ca nu-i intelegem, ca am avut si noi varsta lor, si totusi... mmmnope.

Nu-mi amintesc ca nr motoarelor sa se ridice in vreun fel la cel al masinilor (?) si e pacat atat pentru cei care sunt in trecere cat si pentru mana de camarazi de acolo ca se ocoleste pe o ruta nu numai trista ca aspect, cat si pliiiina de gropi.

Daca nu luam atitudine o sa ajungem sa mergem doar pe aputostrazi.

Topicul asta ar trebui sa fie la Discutii generale fiindca e de interes general.

Motociclistii din Curtea de Arges ar face bine sa deschida un topic separat in care sa cereti ajutor de la restul motociclistilor in aceasta privinta.

Sa zicem ca eu sunt un om crediincios si vreau sa merg la manastire. Ce fac? Las motorul la intrarea in oras si merg pe jos? Cam ce distanta este?

Au facut primarii parcari speciale unde sa iti lasi motorul daca vrei sa vizitezi manastirea?

Exista transport in comun care sa te duca pana la manastire ori pana la hotel ori unde vrei sa mergi cu motocicleta?

Daca eu nu stiu orasul si nimeresc pe o strada cu sens unic care ma scoate in bulevard ce fac?

Adica au pus si pe acele strazi accesul interzis?

Daca nu luam atitudine o sa ajungem sa mergem doar pe aputostrazi.

Topicul asta ar trebui sa fie la Discutii generale fiindca e de interes general.

Motociclistii din Curtea de Arges ar face bine sa deschida un topic separat in care sa cereti ajutor de la restul motociclistilor in aceasta privinta.

Sa zicem ca eu sunt un om crediincios si vreau sa merg la manastire. Ce fac? Las motorul la intrarea in oras si merg pe jos? Cam ce distanta este?

Au facut primarii parcari speciale unde sa iti lasi motorul daca vrei sa vizitezi manastirea?

Exista transport in comun care sa te duca pana la manastire ori pana la hotel ori unde vrei sa mergi cu motocicleta?

Daca eu nu stiu orasul si nimeresc pe o strada cu sens unic care ma scoate in bulevard ce fac?

Adica au pus si pe acele strazi accesul interzis?

E de interes... am vazut interesul unora care citez" nu mai pot eu ca au pus restrictie"

a fost deschis topic la sectiunea "legislatie& shi" degeaba. uite /index.php?/topic/689108-accesul-moto-interzis/

daca vrei sa mergi la manastire mergi pe centura apoi lasi moto in parcare pe urma mergi pe jos. in parcarea platita nu se garanteaza integritatea motocicletei

Daca nu stii orasul si nimeresti pe strada cu sens unic... aia e, sa stii ca la taxe e un nene tare vesel

Au pus accesul interzit pe toate strazile care se intersecteaza cu bulevardul :)

DIN CAUZA UNOR SCUTERISTI CU ATESTAT LUAT PE BLAT

Edited by tiranspider

La ITP nu se verifica si poluarea fonica a unei motociclete ? Din moment ce sunt in regula pot circula pe drumurile publice. Nu mi se pare corect sa-mi restrictioneze accesu desi sunt in regula, cu totu. Sa puna raru la intrarea in oras, nu un semn de restrictionare, ca-i mai ieftin, tipic romanesc. Oricum intr-un proces n-au nicio sansa..

pai ce sa verifice daca cei de la RAR in cartea motocicletei mi-au lasat necomplectat la rubrica ce decibeli , la masina imi scrie nr de decibeli in sarcina si stationare , iar la moto nimic...si la voi e la fel?

E de interes... am vazut interesul unora care citez" nu mai pot eu ca au pus restrictie"

a fost deschis topic la sectiunea "legislatie& shi" degeaba. uite /index.php?/topic/689108-accesul-moto-interzis/

daca vrei sa mergi la manastire mergi pe centura apoi lasi moto in parcare pe urma mergi pe jos. in parcarea platita nu se garanteaza integritatea motocicletei

Daca nu stii orasul si nimeresti pe strada cu sens unic... aia e, sa stii ca la taxe e un nene tare vesel

Au pus accesul interzit pe toate strazile care se intersecteaza cu bulevardul :)

DIN CAUZA UNOR SCUTERISTI CU ATESTAT LUAT PE BLAT

Aia pe care ii doare in bascheti de restrictie nu prea au viziune asupra situatiei.

Nu isi dau seama ca azi e Curtea de Arges si Alexandria iar maine pot sa fie jumatate din orasele tarii.

Nu isi dau seama ca or sa ajunga sa meraga nimai pe camp ca pe vremea comunistilor.

Daca nu se iau masuri in scurt timp o sa ajungem sa circulam cu numar par si impar.

Oricum aia nu sunt sanatosi la cap. Cum sa interzici frate bicicletele?

Am inteles ca mopedele, motocicletele si carutele deranjeaza vizual si auditiv. Dar cu bicicletele ce ai frate?

Eu inteleg ca unii au deranjat cu tobele goale linistea orasului. Inteleg si impotenta politiei prin lipsa legilor.

Dar de anul asta pot sa ia masuri. Pana acum chiar nu aveau ce sa le faca la pustanii corditi. dar acum vor avea permise si vor raspunde in fata legii.

Stiu ca intr-un oras mic nu e greu sa il hartuiesti pe un sofer pana il lasi fara permis. Tot greseste intr-o zi si il arzi cat o fi el de copil de barosan local.

Daca chiar va intereseaza nu o lasati asa. Cereti ajutorul comunitatii, cereti ajutorul cluburilor, Faceti cerere sa se scoata aberatia aia de pe stalpi.

Contactati asociatia biciclistilor. Sunt mai bine organizati ca noi si chiar pot ajuta.

Veniti cu ceva concret nu doar cu discutii cu prietenii de la politie. Aratati ca va implicati si ca va pasa.

Veniti cu raspunsul primariei la acest subiect sa il vedem si noi. Poate apare putin in presa. Poate ca primarul nu vrea sa apara in presa cu decizii luate aiurea. Aflati numele primarului si postati-l pe unde apucati ca fiind un primar prost. Chiar si acest topic trebuia sa inceapa cu: Primarul Vasile din Curtea de Arges si deciziile lui proaste.

Jucati jocul lor. Aflati de ce se tem. Ei nu joaca corect, Ei fura alegeri si bani. Noi de ce sa jucam corect.

Nu e greu. In timpul liber mai scrii pe un forum ori pe un ziar despre ce face primarul vostru. Mai o barfa, mai un zvon.

Un om destept poate sa toace marunc nervii si cariera oricui. In ziua de azi informatia nu mai are limite.

Ori puteti sa va resemnati in durerea voastra ca orice roman cumsecade.

Depinde de voi. Luptati ori va resemnati. Voi alegeti.

Eu sunt alaturi de voi. Daca vreti scandal cu motociclisti la voi eu vin sigur.

Daca la mine pe bulevard o sa apara vreodata un asemenea semn eu nu o sa il las asa. Mi-as face un scop in viata sa il dau jos.

Semnul ala de circulatie e neconform cu standardele. Nu exista nicaieri in legislatia rutiera.

Uite un lucru de care merita sa va legati. Am cautat si eu si nu am gasit asa ceva la semnele de interzicere.

Un subiect beton. In Curtea de Arges sunt inventate noi semne de circulatie.

De la ce partid e primarul de la voi? Cum il cheama pe fraier?

In media deja se lucreaza. Curand in presa scrisa locala de scandal se va face o ancheta. Ultima oara, cand m-am implicat in asa ceva, a fost tras la raspundere directorul muzeului. Daca ati fost la cetatea Poienari sa stiti ca tabla aia mare pe care is trecute tarifele e acolo din cauza mea. Pana sa ma implic erai taxat sus langa cetate tariful fiind dupa bunul plac al individului de acolo

Sa stii ca nu stam cu mainile in san.

Asa cum am spus e pacat sa se intample asta din causa unor talalai, iar orasul la nivel de banuti intrati in economia locala pierde si nici nu avem cea mai infloritoare industrie.

PS: cumpar vasla

In aceasta seara,pe postul local de Tv,va intra o emisiune legata de modificarile noului cod rutier.

-Am putut in partea a 2-a sa vorbim putin si de aceasta problema,am vorbit cu adj. sef. al Politiei Curtea de Arges,care a declarat ca nu ei au propus,si nu ei au pus respectivele semne(dar considera ca e o idee buna,deoarece unii scuteristi/motociclisti,faceau depasiri e dreapta,iar zona nu permite mereu,punand in pericol oamenii.Daca nu ma insel chiar pe toamna un copil a ajuns la spital,deoarece un mobrist cu un motor de 125,bagat pe 50,a depasit pe trecerea de pietoni),am vorbit cu mai multi oameni pe strada,iar majoritatea considera ca este o idee buna (din pacate motivele pe care le-am auzit de la ei,ma fac sa cred,ca au vorbit in necunostinta de cauza),am vorbit si cu 2 motociclisti,respectiv tiranspider,si nicon,care au explicat de ce este o idee foarte proasta montarea acestor interdictii.

-Din pacate nu am reusit sa dam de primar in timp util (nu a raspuns la telefon) pentru a putea,sa il bagam in emisiune.Sper ca in curand sa revenim cu un articol si in ziar.

Edited by niniarges

Daca nu ma insel chiar pe toamna un copil a ajuns la spital,deoarece un mobrist cu un motor de 125,bagat pe 50,a depasit pe trecerea de pietoni),am vorbit cu mai multi oameni pe strada,iar majoritatea considera ca este o idee buna (din pacate motivele pe care le-am auzit de la ei,ma fac sa cred,ca au vorbit in necunostinta de cauza)

despre asta ziceam:

1) ROMANUL NU STIE SA FACA DIFERENTA INTRE UN MOTOCICLIST SI UN SCUTERIST

2) Primaria/politia in loc sa ia masuri care sa vizeze direct dobitocii pe pocnitori care merg deampulea pun indicatoare.

DE FAPT ASTA E SPECIFIC ROMANESC. IN LOC SA SE REPARE STRAZILE APAR INDICATOARE DE LIMITARE A VITEZEI/DRUM DENIVELAT.

IN LOC SA AMENDEZE POSESORII DE POCNITORI SI SA FACA CEEA CE TREBUIE SA FACA, MILITIA APROBA INDICATOARE FRECANDU-SI MAINILE DE BUCURIE CA VOR RUPE AMENZI.

plm tara de (cuvant urat)

3)

Edited by tiranspider

In media deja se lucreaza. Curand in presa scrisa locala de scandal se va face o ancheta.

In aceasta seara,pe postul local de Tv,va intra o emisiune legata de modificarile noului cod rutier.

-Din pacate nu am reusit sa dam de primar in timp util (nu a raspuns la telefon) pentru a putea,sa il bagam in emisiune.Sper ca in curand sa revenim cu un articol si in ziar.

Toate respectele.

Daca putem ajuta cu ceva nu ezitati.

2) Primaria/politia in loc sa ia masuri care sa vizeze direct dobitocii pe pocnitori care merg deampulea pun indicatoare.

IN LOC SA AMENDEZE POSESORII DE POCNITORI SI SA FACA CEEA CE TREBUIE SA FACA, MILITIA APROBA INDICATOARE FRECANDU-SI MAINILE DE BUCURIE CA VOR RUPE AMENZI.

Nu e char asa.

Chiar daca ne discrimineaza decizia era singura ce se putea lua pana pe 19 ian in acest an.

Pana acum scuteristii nu puteau fi sanctionati decat cu amenzi administrative pe care oricum nu le plateau. Neavand permise de conducere nu puteau fi sanctionati rutier. Treceau pe rosu, nu opreau la treceri si in general pentru ei nu existau semne de circulatie.

Din acest an pot fi sanctionati pe baza permisului de conducere daca il au. Daca nu il au este penal.

Adica dupe ce le-ao dati in bot celor de la primarie e frumos sa ii mangaiati putin pe crestet si sa le spuneti ca ii intelegeti dar acum nu mai este cazul de semne de interzicere. Acum politia isi poate face datoria in baza noilor legi.

Inca o datat tot respectul ca va luptati.

Edited by ozzy

maine sau cel tarziu poimane sper sa iasa si articolul in presa scrisa.

daca nu apare marti, sigur apare miercuri in alt ziar.

in alta ordine de idei...

bai m-am gandit:

la ce plua calului sa ma dau de ceasul mortii?? la ce sa ma complic si sa imi dau sigur cu tesla in bile??de ce mi-ar pasa mie daca pentru altii e durere in cot??

de ce sa nu imi vad eu linistit de mucii mei si sa las totul sa se duca pluii de suflet intr-o atitudine tipic romaneasca??

pe acolo pe unde merg eu nu is restrictii nici pentru moto nici pentru biciclete ... dar is mai tot timpul radare.

pe de alta parte pe bulivar' nu ai voie cu doo roti. insa jmekerii o ard in liniute si alte minuni. radare canci.

din comunitatea locala se implica sulea. aaa avem un motociclist care nu zice nimic. si inca trei detinatori...

din comunitatea judeteana phulea. lume multa oameni putini.

se pare ca in judetul Arges doar la doua persoane le pasa de situatia din Curtea de Arges.

frumos, halal comunitate,

astept articolul din ziar, sa pot sa zic linistit " am incercat sa ma pis impotriva vantului"

mai departe o sa va cacati pe voi

Oameni buni,in Bacau e de 2 ani de zile interdictia pentru motociclete pe centru,ce-i drept doar noaptea intre 20:00-08:00 si nu m-am simtit deloc lezat sau incomodat de acest lucru.Atat timp cat se pune doar pe timpul noptii si la voi ,nu e asa mare branza.pana la urma suferim toti din cauza unor putzoi ce fac ture pe centru non-stop (in fiecare oras sunt din astia).

Si locatarilor de acolo chiar nu le pasa ca sunt 10 sau 100,atat timp cat trec in fiecare noapte pe rosu inainte si inapoi prin fata geamului ,tot motor e.

Eu mereu zambesc cand aud sunet de motor,dar ce-i drept,sa aud zilnic asta ore intregi inainte si inapoi cred ca as innebuni.

Oameni buni,in Bacau e de 2 ani de zile interdictia pentru motociclete pe centru,ce-i drept doar noaptea intre 20:00-08:00 si nu m-am simtit deloc lezat sau incomodat de acest lucru.Atat timp cat se pune doar pe timpul noptii si la voi ,nu e asa mare branza.pana la urma suferim toti din cauza unor putzoi ce fac ture pe centru non-stop (in fiecare oras sunt din astia).

Si locatarilor de acolo chiar nu le pasa ca sunt 10 sau 100,atat timp cat trec in fiecare noapte pe rosu inainte si inapoi prin fata geamului ,tot motor e.

Eu mereu zambesc cand aud sunet de motor,dar ce-i drept,sa aud zilnic asta ore intregi inainte si inapoi cred ca as innebuni.

si eu zambesc cand aud motoare, dar mi se ridica parul pe ceafa cand trece cate un putzoi in rosu

aia e ,

Plangere adresata Curtii Constitutionale pe baza discriminarii unei anumite categorii de participanti in trafci(in speta motociclistii) care prin natura lor sunt indreptatiti a circula pe drumurile publice, conform legislatiei in vigoare, coroborat cu faptul ca sunt platitori de taxe si impozite.

In drept: Constitutia Romainiei

In fapt: tot ce s-a discutat mai sus, respectiv rahatul de hotarare a C.L. sau cine p...a mea a emis-o

E discriminare pe fata, si o decizie favorabila a C.C. le-ar da peste bot la carnatii din primarie, in plus incumba si la alte cooperative de judet.

Ma ocup cu cea mai mare placere de redactarea contestatiei, Detalii pm.

O seara placuta.

Te doare mintea ... sunt din Bucuresti, nu am ajuns acolo deocamdata, dar

Am citit topicul la o ora mai inaintata ... dar sa vedem daca am inteles ... exista posesor de motocicleta care, pentru a ajunge acasa intra pe o strada cu sens unic ... strada care iese in acel bulevard ... cu o logica sau imaginatie de doi bani, acel posesor are doua variante pentru a pleca de acasa: ori merge pe interzis pe drumul pe care a ajuns acasa, ori iese in bulevard ... deci indiferent de situatie este in culpa ... daca este asa cum procedeaza ... primaria aceea ieftina si de doi bani asigura platforme pentru posesorii de motociclete cand pleaca de acasa ? sau cum procedeaza? deconteaza amenzile ? probabil nici la raspunsul asta nu se striga Bingo ..

Sunt roman "pur", dar doresc acelor minti luminate care au luat decizia asta sa l pupe pe Domnul Tariceanu fix in p...a in momentul in care aceste o sa ajunga in acest oras minunat al Romaniei, catarat pe unul din multele motoare harley davidson pe care acesta le detine, este doar un exemplu din multele care exista, dar de care nu am habar ... am fost cat am putut de subtil si elegant in exprimare.

Poate este descriminare, dar in primul rand este "jenibil" ... solutii in alte orase au fost gasite "interzis ... interval orar" ... nu permanent ... no comment ca deja m am enervat ... dar cred ca aveti un primar nefw, indiferent daca decizia a fost sau nu a lui ... trebuia sa se autosesizeze ... sau ca sa fie ca in Romanica sa si cumpere moto si sa faca o demonstratie (asa se ocoleste bulevardul) ... dar sigur acele interdictii nu ar mai fii fost de actualitate.

De asemenea a mentionat cineva ... instanta judecatoreasca, in cel mai nefericit caz, probabil de la orele 22.00 sau 24.00 o sa fie accesul interzis pe acel bulevard (si corect este pentru tot ce are motor) ... stim cu totii ce sunete scoate o masina fara toba, sau cu toba sparta

God Bless Romania ! Aleluia !

P.S. Daca ajung pe acel bulevard, pe banii mei promit sa mi bag toata pw in indicatorul lor ... si in primul rand ca mi place sa am motocicleta in campul meu vizual, lasand deoparte restul. Pentru mine nu este solutie sa plec cu moto de acasa si sa merg cu ITB ul 5 statii ca un primar nu a ajuns la psiholog sau nevasta sa are amant ... pe principiul, cine face si desface, toata ziua are ce face ... si dureros este ca pe unii cred ca noi i am ales :baldy:

Edited by __NEBUN__DUPA__TINE__

maine sau cel tarziu poimane sper sa iasa si articolul in presa scrisa.

bai m-am gandit:

la ce plua calului sa ma dau de ceasul mortii?? la ce sa ma complic si sa imi dau sigur cu tesla in bile??de ce mi-ar pasa mie daca pentru altii e durere in cot??

de ce sa nu imi vad eu linistit de mucii mei si sa las totul sa se duca pluii de suflet intr-o atitudine tipic romaneasca??

pe acolo pe unde merg eu nu is restrictii nici pentru moto nici pentru biciclete ... dar is mai tot timpul radare.

pe de alta parte pe bulivar' nu ai voie cu doo roti. insa jmekerii o ard in liniute si alte minuni. radare canci.

din comunitatea locala se implica sulea. aaa avem un motociclist care nu zice nimic. si inca trei detinatori...

se pare ca in judetul Arges doar la doua persoane le pasa de situatia din Curtea de Arges.

astept articolul din ziar, sa pot sa zic linistit " am incercat sa ma pis impotriva vantului"

mai departe o sa va cacati pe voi

Referitor la comunitate si activitati de sustinere, aruncati un ochi si la topicul cu actiunea umanitara Moto Mos Craciun: /index.php?/topic/687566-moto-mos-craciun-2012-editia-a-iv-a/ , unde doar 4 useri au dat un reply (si nu va ganditi ca au fost 100 de persoane care s-a implicat la propriu...) .Aici macar se pare ca trecem de 5 pagini, ca la vorbe ne mai pricepem, cu actiunea e mai greu...

• 2 weeks later...

Ozzi , a spus:

Aia pe care ii doare in bascheti de restrictie nu prea au viziune asupra situatiei.

Nu isi dau seama ca azi e Curtea de Arges si Alexandria iar maine pot sa fie jumatate din orasele tarii.

Nu isi dau seama ca or sa ajunga sa meraga nimai pe camp ca pe vremea comunistilor.

Daca nu se iau masuri in scurt timp o sa ajungem sa circulam cu numar par si impar.

Oricum aia nu sunt sanatosi la cap. Cum sa interzici frate bicicletele?

Am inteles ca mopedele, motocicletele si carutele deranjeaza vizual si auditiv. Dar cu bicicletele ce ai frate?

Eu inteleg ca unii au deranjat cu tobele goale linistea orasului. Inteleg si impotenta politiei prin lipsa legilor.

Dar
de anul asta pot sa ia masuri. Pana acum chiar nu aveau ce sa le faca
la pustanii corditi. dar acum vor avea permise si vor raspunde in fata
legii.

Stiu ca intr-un oras mic nu e greu sa il
hartuiesti pe un sofer pana il lasi fara permis. Tot greseste intr-o zi
si il arzi cat o fi el de copil de barosan local.

Daca
chiar va intereseaza nu o lasati asa. Cereti ajutorul comunitatii,
cereti ajutorul cluburilor, Faceti cerere sa se scoata aberatia aia de
pe stalpi.

Contactati asociatia biciclistilor. Sunt mai bine organizati ca noi si chiar pot ajuta.

Veniti cu ceva concret nu doar cu discutii cu prietenii de la politie. Aratati ca va implicati si ca va pasa.

Veniti cu raspunsul primariei la acest subiect sa il vedem si noi.
Poate apare putin in presa. Poate ca primarul nu vrea sa apara in presa
cu decizii luate aiurea. Aflati numele primarului si postati-l pe unde
apucati ca fiind un primar prost. Chiar si acest topic trebuia sa
inceapa cu: Primarul Vasile din Curtea de Arges si deciziile lui
proaste.

Jucati jocul lor. Aflati de ce se tem. Ei nu joaca corect, Ei fura alegeri si bani. Noi de ce sa jucam corect.

Nu e greu. In timpul liber mai scrii pe un forum ori pe un ziar despre ce face primarul vostru. Mai o barfa, mai un zvon.

Un om destept poate sa toace marunc nervii si cariera oricui. In ziua de azi informatia nu mai are limite.

Ori puteti sa va resemnati in durerea voastra ca orice roman cumsecade.

Depinde de voi. Luptati ori va resemnati. Voi alegeti.

Eu sunt alaturi de voi. Daca vreti scandal cu motociclisti la voi eu vin sigur.

Daca la mine pe bulevard o sa apara vreodata un asemenea semn eu nu o sa il las asa. Mi-as face un scop in viata sa il dau jos.

Uite un lucru de care merita sa va legati. Am cautat si eu si nu am gasit asa ceva la semnele de interzicere.

Un subiect beton. In Curtea de Arges sunt inventate noi semne de circulatie.

De la ce partid e primarul de la voi? Cum il cheama pe fraier?

Imi cer scuze de intarzierea in a-mi exprima opinia mai ales ca ma simt argeșean din totdeauna.

Referitor la istoric , încă din anii "70 pe când aveam primul meu mijloc de locomotie Mobra , apoi MZ 250 , apoi Skoda 1000 debelele , centrul orsului si mai precis zona in care este pusa interdicția de circulație , era inca pavata cu piatra cubica si deschisa circulatiei motociclurilor si biciclurilor din ambele sensuri .
Si eu ca si tinerii de astăzi , dam ture cu mobra in sus si-n jos cu
ochii du-pe fete mai ales ca mergeam cu pletele-vânt (nefiind
obligatorie purtarea caștii de protectie) . Apoi a fost interzisa
circulația motociclurilor , iar apoi a fost data drumul si s-a trecut la
circulația pe sens unic.

Dar sa trecem la ale noastre.

Postarea lui Ozzi ca de fapt multe altele este deosebit de bine fundamentata .Am facut si niste sublinieri .

• Este clar ca acesta poate fi un inceput in ceea ce înseamna interdicția circulatieie motocicletelor si de aceea trebuie abordat cazul cu multa atentie .
  • Interdictia
    bicicletelor este chiar abuziva . Anul trecut am fost in Japonia si am
    colidat mai mult de o luna zilnic drumurile japoneze conducând in
    traficul si in condițiile lor de circulatie pe partea stângă . In toata Japonia exista piste speciale pentru bicicliști pe marginea parții carosabile (nu pe trotuare). La Curtea de Arges ,
    ca de fapt in toata tara , autoritățile nefiind in stare sa asigure
    acest drept categoriei respective de participanți la traficul rutier ,
    au considerat ca cel mai simplu este sa interzică circulația
  • Daca se vroia , desigur se puteau lua masuri cu cei care se tot vanzoleau si faceau zgomot pe bulevard cand altii probablil se odihneau . Pe bulevardul respectiv era si este pusa interdictie de 30 km/ora . Desigur politia , daca se vroia ,
    putea sa monitorizeze sectorul respectiv si sa faca ordine inclusiv cu
    scuteristii care oricum erau prinsi in evidentele primăriilor ca
    posesori de mopeduri.
  • Este necesar a se lua o poziție ferma pentru cazul acesta . Stiu ca am dat un interviu la postul de televiziune local . Cred ca ar trebui reluat si văzut ce opinie au autoritatile si oamenii . Personal ma doare faptul ca prietenii nostri motociclisti din tara si din afara mergand spre Transfagarasan nu se pot bucura de frumusețea urbei . Si mai rau este faptul ca înspre parcarea Mânăstirii Meșterului Manole nu se poate intra din nici-o directie in afara de un drum lăturalnic pe care nu-l cunosc decat locuitorii municipiului.Deci cei care trec cu motoarele prin Curtea de Arges nu au acces in tranzit la Biserica Domneasca si mânăstirea cea mare.

.

maine sau cel tarziu poimane sper sa iasa si articolul in presa scrisa.necesata

bai m-am gandit:

la ce plua calului sa ma dau de ceasul mortii?? la ce sa ma complic si
sa imi dau sigur cu tesla in bile??de ce mi-ar pasa mie daca pentru
altii e durere in cot??

mai departe o sa va.......

Este demna de respect dezbaterea deschisa de Traian si Nini . Se pare ca nu sunteti singuri si ni se alatura tot mai multi oameni de suflet .
Cazul poate fi generalizat in toata tara si impuse astfel d econditii
abuzive , asa cum se proceda si pe timpul lui Ceausescu .Daca erai din
provincie ,motoretist sau motociclist solo si intrai Bucuresti , te
plimbau indicatoarele de dirijare cu interdictie pentru motociclete de
amețeai si nu puteai ajunge niciodată unde iti propuseseși .De asemeni
era interzisa circulatia motocicletelor fara atas pe autostrada

Sunt încălcate drepturile noastre si ale bicicliștilor intrun mod abuziv .Asa cum v-am povestit , in Japonia atat in provincie , pe autostrazi cat si in intreg Tokio nu am vazut vreun indicator de interdictie pentru moto si bicicluri

Desigur cred ca ar trebui promovat acest topic intro alta sectiune

Edited by nicon

-Pe langa faptul,ca nu se pot bucura de frumusețea urbei,vor ajunge mai greu la Manastire,si la Biserica Domneasca,dar mai pui,ca pe centura,nu exista un hotel,un restaurant,sau un bar la care sa se poata face un popas.Sa nu mai zicem de starea jalinca a drumului.Scuze se gasesc,,,,cica accidente de la scuteristii care depasesc pe dreapta.Cate au fost ? Sa se dea o cifra oficiala ? 1 vara trecuta,de cate stiu si eu,,nu foarte grav,si o tamponare usoara, cam atat,poate hai sa zicem 2-3,dar totusi nu sunt cu zecile.Biciclisti la fel,a auzit cineva la noi in oras,de vre-un accident cu un bicilist pe bulevard ? Nu cred.Dar si daca au fost,acuma ce e de facut ? Biciclisti sunt peste tot,hai sa le interzicem de tot,peste tot,,,,la fel cu zgomotul,pai ce doar pe bulavrd fac ? Acuma or sa se mute pe 23',pe centura,,,,or sa interzica si pe acolo ?

-Am vorbit recent cu cineva din primarie,,,,cica situatia a fost impusa de numarul mare de reclamatii,,,ca cica stim noi cine face zgomot pe bulevard,cand am intrebat de nume,,,,,nu au putut sa imi dea decat un nume.Ca pe ala il stiau,si ala conta.De ce conta ? Ca tatal respctivului scuterist/motociclist(125cc),e in alt partid.

-Da,le-a fost mai simplu, sa interzica accesul,decat sa faca ceva cu respectivii 2-3 care deranjeaza.A fost mai simplu si pentru politie,cat si pentru primarie,insa nu s-au gandit si la ceilalti...pacat.

-Cea mai buna rezolvare,ar fi fost interzicerea doar pe timp de noapte.

Edited by niniarges

la Targu Mures s-a ridicat restrictia insa totul a fost pornit si rezolvat nu de vre-o petitie sau articole prin ziare ci de la nivelul consiliului judetean prin d-l Cornel Briscaru .

aici aveti proiectul....

http://cornelbriscaru.wordpress.com/2012/11/07/proiect-de-hotarare-referitor-la-abrogarea-hotararii-de-consiliu-local-nr-131-din-29-martie-2007-privind-interzicerea-circulatiei-pe-trotuarele-din-centrul-orasului-a-vehiculelor-pe-doua-roti-si-inst/

Multa bafta

la Targu Mures s-a ridicat restrictia insa totul a fost pornit si rezolvat nu de vre-o petitie sau articole prin ziare ci de la nivelul consiliului judetean prin d-l Cornel Briscaru .

aici aveti proiectul....

http://cornelbriscaru.wordpress.com/2012/11/07/proiect-de-hotarare-referitor-la-abrogarea-hotararii-de-consiliu-local-nr-131-din-29-martie-2007-privind-interzicerea-circulatiei-pe-trotuarele-din-centrul-orasului-a-vehiculelor-pe-doua-roti-si-inst/

Multa bafta

mulțumim.

aici aveti proiectul....

Multa bafta

ciprian, o suta de mii de multumiri :) daca mai afli minuni te rog sa ne spui si noua :) sper ca data viitoare cand vii in Arges sa iti arat unde ERAU instalate indicatoarele :)