Jump to content

Trusa medicala,triunghiuri si extinctor la motocicleta

ChipTavi
 Share

Recommended Posts

Am o nelamurire referitoare la obligatia dotarii motocicletelor cu trusa de prim ajutor,triunghiuri reflectorizante si stingator de incendiu,mai exact continutul Art.8 din OUG 195 care are urmatoarea formulare :

Pentru a fi conduse pe drumurile publice,fiecare autovehicul si tramvai trebuie sa fie dotat cu trusa medicala de prim ajutor,doua triunghiuri reflectorizante si un stingator de incendiu,omologate.

Exista vreo portita legislativa care sa permita ocolirea acestui articol de catre motociclisti ?

Daca nu exista,atunci voi unde le bagati ?

• Replies 150
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pai asta e o problema.

Gandul meu initial era sa fiu acoperit in cazul in care sunt intrebat de aceste lucruri la sustinerea poligonului,insa pot argumenta ca nu este drum public,dar la un filtru ce fac ? :)

Edited by ChipTavi

Art.6

...

...

...

22.motocicleta-autovehicul cu doua roti,cu sau fara atas,echipat cu un motor care are o capacitate cilindrica mai mare de 50 cm3 si/sau a carui viteza maxima,prin constructie,depaseste 45km/h;

Totusi,exista vreun "workaround" ?

Nu cred ca sunt obligatorii, unde ai putea sa le tii, in porbagaj ? :scratch:

Si nu cred ca o sa te intrebe nimeni de asa ceva, am multi prieteni motociclisti, de toate tipurile si nu am auzit la nici unu, sa-i ceara asa ceva..

Sau mai stii, pe mine m-a intrebat unu de rovinieta :disappointed:

cred ca e doar o alta "scapare" a legii, la fel ca aia cu autovatamarea, vezi topicul lui speedy.k de la accidente....."accident grav" se numeste parca. nici pe mine nu m-a intrebat inca niciun politist de stingator & Co.

Mda,deci problem :)

Personalitatea mea,corelata cu sarmul desavarsit al purtatorilor de sapca cu cuc din orasul meu a dus la o ura cat se poate de reciproca intre mine si ei .

Plecand de la afirmatia de mai sus,e de inteles nevoia mea de a avea absolut totul in regula pentru a ne continua jocul : ei ma opresc sa ma caute de diverse nimicuri,iar eu am grija ii fac sa regrete ziua cand au intrat in serviciul cetateanului.

Poate reusesc sa gasesc respectivele articole in miniatura,la care sa atasez etichetele de pe "ză real thing".

Referitor la triunghiul de semnalizare, eu am gasit pe Louis.de o husa de casca pe care este cusut un triunghi de semnalizare. Husa o tin impaturita in topcase tocmai pentru politaii mai "altfel"...

Tot de la ei am luat si o trusa de prim ajutor extrem de mica special pentru uzul moto.

Bafta.

Edited by Serban.S

De stingator sau triunghi n-am auzit sa fie undeva obligatorii pt. moto. La masina bineinteles ca le am.

Eu am la moto trusa de prim ajutor si vesta, in unele tari sunt obligatorii cred iar in altele recomandate. Oricum, nu strica.

Trusa de prim ajutor am luat-o de la BMW cu 8€ (de fapt am primit una si odata cu motocicleta).

Exista multe modele in varianta restransa, ideale pt moto, bicicleta, urcat pe munte etc.

• 1 year later...

Conform noului cod rutier pare ca va fi obligatoru sa ai trusa, stingator si doua triunghiuri la tine....

AMR are ceva de spus la treaba asta?

Trebuie facut ceva pt. ca altfel o sa dea sansa la o groaza de abuzuri din partea politiei.

"6. autovehicul - orice vehicul echipat, prin construcţie, cu un motor cu propulsie, în scopul deplasării pe drum. Mopedele, troleibuzele şi tractoarele rutiere sunt considerate autovehicule. Vehiculele care se deplasează pe şine, denumite tramvaie, tractoarele folosite exclusiv în exploatările agricole şi forestiere, precum şi vehiculele destinate pentru efectuarea de servicii sau lucrări, denumite maşini autopropulsate, care se deplasează numai ocazional pe drumul public, nu sunt considerate autovehicule;"

"3. Articolul 8

Pentru a fi conduse pe drumurile publice, fiecare autovehicul şi tramvai trebuie să fie dotat cu trusă medicală de prim ajutor, două triunghiuri reflectorizante şi un stingător de incendiu, omologate.(modificat prin PCT 4. ART I Ordonanţă de urgenţă 69 din 2007-06-28 emis de Guvernul României)"

Sunt si eu curios ce o sa iasa de aici. Ca de obicei, cei care fac legile au uitat de motociclisti.

Sa zicem ca ne luam o mini trusa de prim ajutor, si poate gasim niste triunghiuri reflectorizante super rabatabile, dar cum nimeni n-o sa aiba extinctor de incendiu dupa el, legea va da posibilitatea politistilor sa zica "Da sapca tot n-ai!" si sa ne traga cate o amenda daca ne uitam urat la ei.

sa fim seriosi, motocicletele nu sunt autovehicule, ai inteles tu gresit.ei au modificat cateva aspecte ale vechiului cod rutier, nu au umblat la categoriile de vehicule, nu va mai dati ochii peste cap ca nu va pune nimeni sa mergeti cu stingatorul dupa voi

bai baieti, nu o sa zica nici un politist de ce nu ai stingator la motocicleta, sunt cateva aspecte care ne ocolesc pe noi. si ei nu au umblat la sectiunea asta, decat au mai adaugat cate ceva, pentru scuteristi si referitor la categoriile noi. asa ca stati chill, si asfalt uscat.

cind o sa treci cu mobra prin vreun sat, si o sa iasa garcea in fata ta la spaga, atunci o sa vezi cit de importanta e partea asta din lege...

Eu tot zic ca cel mai bine ar fi ca AMR-ul sa se sesizeze si sa faca un pic de scandal, poate apare vreun amendament totusi.

ce sa fac cu triunghiurile reflectorizante,mi le pun in frunte? motocicleta daca mi se strica o imping jos de pe partea carosabila si cu asta bast. .eu am patit cu gaborii astia de la serviciul rutier, mi-au cerut taxa de lux, si taxa de drum asa ca e posibil orice in Romania.

sanatate, si om mai vedea ce o sa le mai debiteze mintea la inteligenti astia.

si cand o sa iti iasa garcea ala in fata, o sa ii poti da argumente logice, si nu o sa aiba ce sa iti faca. crede-ma ca daca stii sa vorbesti cu un cap de creta, sunt foarte iertatori. chiar si cei pusi pe spaga, daca le vorbesti normal si nu ii tratezi cu nasul pe sus, pana la urma iti da drumu fara sa iti dea nici o sanctiune. dar daca le vorbesti de sus, fii sigur ca o sa te arda.

toti platim taxe, si legile ar trebui sa fie pt toti...

nu are nici o legatura cu vorbitul frumos sau urit, etc. Este doar o lege fundamental gresita a carei punere in practica aduce prejudicii unei anumite comunitati, si anume a acelora care merg pe doua roti si nu dispun de un spatiu necesar de depozitare a acelor echipamente cerute de lege (i.e. stingator, trusa si triunghiuri)

• Kristian K changed the title to Trusa medicala,triunghiuri si extinctor la motocicleta