Jump to content

Trusa medicala,triunghiuri si extinctor la motocicleta

ChipTavi
 Share

Recommended Posts

• Replies 144
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tind sa cred ca politistii stiu ca motocicletele nu sunt exceptate de la articolul de lege, dar inchid ochii, cum se zice, altfel am fi auzit de sute de amenzi pe sezon, nu de cate una pe ici-colo. Daca chiar iti iei amenda pentru asa ceva, foarte probabil ai facut alta buba pe care politistul n-o poate proba la fel de usor si ti-a dat-o prin ricoseu. Un fel de "da' palarie de ce n-ai?"

Pot să-mi iau niște triunghiuri din alea mici, de remorcă? 🤔

La Louis erau niște huse pt cască albe cu triunghiul imprimat pe ele, dar sigur nu sunt omologate în Ro... Cum probabil nici trusa austriacă nu e. 

15 hours ago, Speedy.K said:

Articol d lege care sa precizeze chestia asta?

Îmi este lene să caut, dar sunt absolut convins că există: un vehicul este omologat și vândut (de nou) cu tot ceea ce are nevoie pentru a fi legal pe stradă. Când te duci să-l ridici de la reprezentanță/dealer este gata de drum. Motiv pentru care automobilul nou vine cu triunghi reflectorizant, trusă de prim ajutor, ș.a.m.d. Motocicleta nu vine cu așa ceva, deci nu are nevoie.

1 hour ago, Silver Arrow said:

Asadar daca ai moto - care este autovehicul -  trebuie sa ai : extinctor, trusa medicala si DOUA trinughiuri reflectorizante 🤦‍♂️

Este evident că aici este vorba despre un legislator (cuvant urat) de acum 20 de ani care nu s-a gândit în mod specific la cazul motocicletelor. Mai departe, sunt polițiști la fel de cretini și frustrați care te vor amenda pentru incompetența lor în a cunoaște și interpreta legea. Am auzit cazuri de amendă pentru că motocicleta nu avea număr de înmatriculare pe față de exemplu. În mod personal pe unii idioți nu-i interesează aspectele raționale pentru că el în calitate de polițist nu va fi tras la răspundere în mod individual în cazul unei contestației, ci Poliția ca instituție. Bifează amenda și merge mai departe.

Bun, acum ca s-au mai linistit apele si a aparut si un PV, se trag niste concluzii:

- cazul din Cluj este izolat si este "multumita" unui agent din zona cu care motociclistii au mai avut de-a face cu diverse

- PV-ul este completat special cu "a condus Honda" - ca sa nu scrie "moto/motociclul/motocicleta Honda"

- PV-urile date motociclistilor pe tema "triunghi, extinctor si trusa" pica in instanta de la prima infatisare

- din 2009 incoace, odata cu modificari ale OUG, termenul motocicleta este definit ca "autovehicul cu 2 roti", insa la paragraful  dedicat triunghiului, trusei si stingatorului nu au mai modificat "cu exceptia motocicletelor, scuterelor" etc.

Asa ca atunci cand cand se ia o amenda stupida pe tema asta, aceasta ca pica fara problema in instanta iar politistul doar se face ca isi face treaba. Adica un fel de joc la pressing

https://www.stiridecluj.ro/social/motociclisti-amendati-la-cluj-pentru-ca-nu-au-extinctor-trusa-medicala-si-pentru-ca-i-au-dat-de-lucru-agentului-video  

On 5/13/2022 at 3:49 PM, ionutpm said:

Cat e amenda? Eu am trusa in rucsac, restul mi se par inutile. Si mari/greu de carat. 

Sunt interesat de partea cu contestatul, preventiv. :D 

580 respectiv 290 jumatate.

On 5/13/2022 at 5:27 PM, Djebelu' said:

Si ti-ai facut cont fix sa postezi asta?

Cand intri prima data undeva, dai buna ziua, apoi vii cu celelalte...

Si e extinctor nu extintor.

Salutare, scuze pentru gresala. Da, sunt membru nou pentru ca am carnetul de aproximativ 2 saptamani. Inca nu stiu cum functioneaza acesta forum, dar ma voi prinde. 

On 5/13/2022 at 3:32 PM, Speedy.K said:

Ne arati si noua PV?

Ca sa-ti spunem cum contesti ...

IMG_5710.jpg

Edited by Zenyt

Legea prevede ca:

OUG 195/2002 art. 6 pct. 22. - Definitie motocicletă - autovehiculul cu două roți, cu sau fără ataș, echipat cu un motor care are o capacitate cilindrică mai mare de 50 cmc și/sau a cărui viteză maximă, prin construcție, depășește 45 km/h;

OUG 195/2002 art. 8 - Pentru a fi conduse pe drumurile publice, fiecare autovehicul, tractor agricol sau forestier și tramvai trebuie să fie dotat cu trusă medicală de prim ajutor, două triunghiuri reflectorizante și un stingător de incendiu, omologate

Rezulta ca motocicletele trebuie sa fie dotate cu trusa medicala, triunghiuri si stingator.

Atata timp cat legea spune ca trebuie sa le avem, nu putem baga motive “Nu-s masina sa am portbagaj.” Motivele astea sunt pentru discutii intre noi, pe forumuri, facebook, la bere, etc. In fata politistului si eventual a instantei, trebuie sa bagi motive valabile. Degeaba spui ca nu ai portbagaj, instanta va spune sa le pui altundeva, in cutie, in rucsac, cu cleme pe cadru, sub sa, sub aripa, etc.

Poti contesta si sa castigi, dar pe alte motive, nu pe copilariile cu “Nu am loc unde sa le pun.” Poti castiga daca nu e trecut CNP-ul, daca nu e completa descrierea faptei, daca e trecuta gresit data savarsirii faptei, daca fapta a fost savarsita fara vinovatie, daca ti s-a ingradit dreptul de a face obiectiuni (in cazul asta PV-ul e lovit de nulitate relativa daca dovedesti vatamarea drepturilor), etc. Deci poti castiga in o mie de feluri, dar nu cu privire la acele doua articole.

In caz ca vei castiga, nu inseamna ca nu trebuie sa ai dotarile prevazute in lege. Daca castigi nu inseamna ca ai avut dreptate si ca poti circula fara trusa, triunghiuri si stingator.

In cazul in care contesti amenda, trebuie sa cauti vicii de procedura. Daca faci trimitere la dotari, pierzi 100%.

Cineva scria mai sus ca poate ai facut alta buba si politistul ti-a dat-o prin ricoseu. Pai asa si este. Ati turat motoarele, ati facut pe smecherii, iar cum politistul nu a putut dovedi ca ati turat motoarele, ti-a tras-o pentru dotarile respective.

Oricine, orice ar zice, textele din lege sunt clare si nimeni nu le poate combate.

OUG 195/2002 art. 6 pct. 22. - Definitie motocicletă - autovehiculul cu două roți, cu sau fără ataș, echipat cu un motor care are o capacitate cilindrică mai mare de 50 cmc și/sau a cărui viteză maximă, prin construcție, depășește 45 km/h;

OUG 195/2002 art. 8 - Pentru a fi conduse pe drumurile publice, fiecare autovehicul, tractor agricol sau forestier și tramvai trebuie să fie dotat cu trusă medicală de prim ajutor, două triunghiuri reflectorizante și un stingător de incendiu, omologate

Daca cineva crede ca le poate combate, e binevenit. Dar atentie, sa fie combatute argumentat. In instanta nu merge cu pareri, cu reply-uri, cu “Am fost prin Europa si nu m-a amendat nici un politist” sau “Am intrebat pe forum si au spus baietii ca nu e nevoie de dotarile alea”.

In instanta e ceva de genul:

- Onorata instanta, articolul cutare excepteaza motocicletele de la dotarile respective.

- Nu sunt obligat sa detin dotarile respective deoareve vehiculul pe care il conduceam nu e autovehicul, e doar vehicul, deci nu trebuie sa aiba dotarile necesare deoarece nu depaseste 45 km/h si are o capacitate cilindrica mai mica de 50 cmc, deci nu se incadreaza la art 6 pct 22.

Ti s-a explicat si pe facebook dar ai facut misto si ai contrazis legea.

Daca legea e buna sau naspa, nu conteaza, politistul o aplica, instanta la fel. Nu au cum sa refuze sa aplice legea spunand ca e o lege naspa.

Faptul ca politistii tolereaza motociclistii care nu au dotarile necesare, nu inseamna ca motocicletele sunt exceptate de la cele doua articole.

Sunt curios daca cineva poate combate cele doua texte de lege postate mai sus.

Intr-adevar, este incomod sa cari dupa tine toate dotarile enumerate de lege. Nici eu nu le aveam, dar trecand printr-un accident serios intr-o zona fara semnal la telefon, le vad utilitatea la o parte din ele.  La drumuri lungi iau cu mine o trusa medicala cu un minim de dotări ( obligatoriu garou/ turnichet) si o vesta reflectorizanta. 

• Kristian K changed the title to Trusa medicala,triunghiuri si extinctor la motocicleta
Acum 11 ore, Kristian K a spus:

Nu fii rau,nu toti clujenii e de muci. 🤣

Foarte frumos va sta, taiati piuitul la cei care va raspund la insulte. Pai cum sta treaba domnu moderator? Aveti bisericute si simpatii?

Mnaa,nici vorba,doar niste reguli de urmat,reguli pe care o parte din useri le percep doar ca fiind "taiat de piuit". :)

Iar s-a umplut de incepatori sfatosi...

Initiator, in PV scrie ca nu ai avut de facut niciun fel de mentiuni la momentul sanctiunii. Deci platesti si iti vezi de treaba. Tre sa ne dea si noua cineva bani la buget.

Alta data trece la mentiuni 1. autovehiculul nu a fost dotat din fabrica cu trusa etc si 2. consider ca agentul a fost rau intentionat.

Dupa aia te duci si faci reclamatie la unitatea de politie de care apartine bulangiul si apoi contestatie la judecatorie. Ai avea sanse mari sa castigi.

Speedy> faptul ca in momentul intocmirii p.v-ului declari ca nu ai mentiuni nu iti ingradeste in nici un fel dreptul de a contesta amenda.

Insa dupa cum spunea un coleg mai sus, nu vad cum poti castiga in instanta atata timp cat pv ul a fost intocmit conform legii, iar legea asa cum e ea formulata se pare ca obliga si motociclistii sa aiba triunghiuri,stingator si trusa. Poate si vesta reflectorizanta.

Probabil ca daca vor mai aparea cazuri din astea se va modifica legea. In tarile unde apa calda incepe sa curga mai repede ca la noi din momentul in care deschizi robinetul stie cineva care sunt reglementarile pe aceasta tema? Nu ca ar schimba cu ceva starea de fapt de la noi insa de curiozitate.

Acum 6 ore, Fiziflash a spus:

Speedy> faptul ca in momentul intocmirii p.v-ului declari ca nu ai mentiuni nu iti ingradeste in nici un fel dreptul de a contesta amenda.

Stiu asta. 

Acum 1 oră, ENEOS a spus:

Acum ar fi un moment în care asociațiile ar trebui să acționeze, dar se pare că au decedat toate cele legate de motociclism. 

Aaaabsolut corect! Si, cum legea e asa de cand ma-sa a facut-o, asociatiile care au existat la un moment dat aveau tot timpul sa faca ceva in privinta asta. Doar ca nu s-a gandit nimeni, presedintii si oamenii lor erau ocupati sa-si ridice statui si sa le perie de gainat de porumbel.