Sari la conținut

Legea nr. 203/2012 utila sau nu


ridenotdie
 Share

Postări Recomandate

Macar acum poate scapam de pusti astia teribilisti de 16 ani care umbla ca dementii fara casca, fara numar de inmatriculate, cand pe prima banda cand pe ultima, cu picioarele intinse in spate pe scarite sa para si eu racing.

Editat de balazsfi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

La urma urmei sa speram ca cu ocazia asta o sa se mai potoleasca multi cascadori pe doua roti care umblau pe strazi ca descreieratii cu tobele gaurite sa urle tare.



De-acum multe scutere vor fi aruncate la fier vechi sau vor fi vandute pe bani de nimic...si multi le vor neglija/abandona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te uiti pe siteurile de specialitate, toate cazanele de scutere costa o galagie de bani, chiar cele de 49 sau asa zise de 49 cm3... nu a functionat principiul acesta, si o spun eu ca doritor al clasei 49cc, care am asteptat fix intrarea in vigoare a noii legi, in speranta ca se vor ieftini, iar rezultatul a fost simplu: cumparat nou din magazin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine stie ... probabil la venirea primaverii si a caldurii atunci cand o sa iese scuteristii pe sosele o sa si ploua cu dosare penale pentru multi mopedisti fara permise.Poate ca abea apoi or sa scada preturile mopedelor dupa ce se va da sfoara-n tara ca nu e de gluma.

 

:what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Sir George Mihail Burghy

Cine stie ... probabil la venirea primaverii si a caldurii atunci cand o sa iese scuteristii pe sosele o sa si ploua cu dosare penale pentru multi mopedisti fara permise.Poate ca abea apoi or sa scada preturile mopedelor dupa ce se va da sfoara-n tara ca nu e de gluma.

 

:what:

Da....corect!....cand o sa afle toata lumea o sa cada intradevar preturile. Deja au zis la TV ca in cateva zile in Bucuresti s-au facut peste 70 dosare penale la scuteristii fara permis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Nu ma "incalzeste" faptul ca s-au facut 70 de dosare. Mai mult ma incalzea daca nu se facea nici un dosar si intelegea si rominul nostru de rind ca trebuie inceput de undeva. ca trebuie sa aiba o legitimitate, o responsabilitate, faptul ca circul calare "pe o coada de matura" pe un drum public. Daca politistii vor fi corecti, incet, incet ne vor educa ei prin pirghiile legii, daca noi nu sintem in stare,s-au nu vrem, sa fim educati la capitolul sa-i spun generic rutier, Cind va da coltul ierbii, din partea scuteristilor va incepe "ofensiva". Daca din partea politistilor (leilor) va veni in prima faza o chestie la modul, "mai copile, mai omule uite ce spune legea, bla-bla-bla, ta-ra-ta-ta. Mi-am facut personal datoria de a te informa, te notez aici intr-o baza de date. Daca ne mai intilnim in aceleasi conditii, ma vad nevoit sa aplic legea". Daca omul gindeste cit de cit, va face ceva, ori se va pune in ordine cu actele, ori va renunta la scutereala, ori va deveni...lup. Si lupul va scuteri in continuare sfidind legea si leii care o aplica. Daca in cazul reintilnirii leu-lup, leul va accesa baza de date si va proceda cum trebuie va fi o chestie. Dar daca leul va accepta o friptura la birtul de la mall-lul din benzinarie...s-a dus dracului toata sandramaua. N-am facut nimic nici cu legea asta. Ca legea mai trebuie " ajustata-slefuita" de acord, Sper ca tot leii sa-si aduca aportul, caci cei care au facut-o... Iar la capitolul scaderea pretului la vinzarea de scutere noi (chiar si SH) nu cred ca se va intimpla. Asa numitii DEALER abia asteapta si ei "coltul ierbii" Lacomia este prea mare in Romania. Asa vad eu lucrurile. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o curiozitate, poate stie cineva sa ma lamureasca. Exista niste masinute pe care le vad inregistrate pe Primarie, probabil stiti despre ce vb...alea cu doua locuri si roti de jucarie, dar dotate cu tot ce trebuie pentru circulatia pe drumurile publice. Vreau sa stiu daca acele masinute se conduceau inainte fara permis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred sa aiba chiar 500 cc



L.E. cred ca am gresit eu, citind aici aflu ca ar avea 440cc



si un "dealer" http://www.16vip.ro/index.html

Editat de Batranu`
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU, se conduceau cu B1

Si atunci Mr. Pancu de la rapid, cand ramasese fara permis pe motiv de beutura, de ce conducea unul? Se conduceau cu atestat din ala si erau inregistrate (cred) ca si mopeduri. erau scrie cerintele pe undeva. Si intradevar erau de 400cc+, dar limitate la nu stiu cati cai. Asta in mare asa...

 

PS: si o porcarie de filmulet de prin media: http://www.sport.ro/liga-1/de-la-porsche-cayenne-si-bmw-x5-pancu-a-trecut-la-masinuta-pe-care-a-platit-3000-de-euro-o-conduce-fara.html

 

Acum cu legea asta sper ca nu mai merg smecheriile astea, ca trebuie carnet pt orice. Cunosc cazul unuia care a comis-o si a ramas fara carnet si mergea cu scuterul... Nu prea e normal.

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pt categoria A la ce varsta pot sa dau?

La un an dupa moartea ta.

 

Deci sa-mi bag pwula in el forum, ori faceti un test anti prostie si un curs de search on google ori o sa fie dince in ce mai naspa forumul asta. Nu-i de mirare ca se tot blocheaza cand intra tot prostul si pune niste intrebari la care ar putea gasi raspunsul pe google.

 

Imi deschid o bere si astept ban sau warn sau ce pwula mea se da pe-aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce este un forum public, am indeplinit cerintele pentru inregistrare, nu vad de ce nu am voie sa intreb.

Nu am incalcat regulamentul, am fost on topic.

 

Deci, atitudinea ta nu demnostreaza nimic, defapt demonstreaza lipsa de educatie si bunul simt. Daca nu era ok ce am postat, nu trebuia sa ma bagi in seama.

E simplu, dar cred ca pana la moartea ta, o sa stai in jungla, de acolo vine si comportamentul tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...