Sari la conținut

Hai sa dam o tura !


ottoMan
 Share

Postări Recomandate

Nu mai umblati cu pana strutului...

In varianta "finala" propusa de initiator... nu mai are logica invitatia lui initiala la competitie...


asa cum reiesea clar din provocarea din prima postare: "cine face mai multi km pe moto in 36 de ore!"

In acest caz se impune schimbarea denumirii din RALIU in RAID.

 

Daca vrem raliu... e ceva mai complicat!

 

 

Hai sa n-o mai scaldam...

vrem un raliu cum zice ianachim, pai hai sa facem unui raliu moto!

vrem o gargara, un raid de placere... si asta se poate.

Ideile si decizia finala ne apartin!

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 123
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Asa cum bine gandeste si LinX:

E o imposibilitate sa fii obiectiv cu o propunere ambigua.

Trebuie lamurit din start: este raliu sau raid.

Atat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am atasat regulamentul complet in format html. Nu se observa linkul din primul post, din cate mi s-a precizat.

 

Cateva lamuriri:

 

- cel mai interesant traseu vs. cei mai multi km:

Ati observat probabil ca, de exemplu, Constanta e punctata cu 223 de puncte - distanta cea mai scurta, facuta pe autostrada. Dar pana acolo se pot acumula 555 de puncte, daca nu mergi pe autostrada si faci vreo 260 de km.

Da, punctajul e corelat cu distanta in kilometri. Dar cel mai mare punctaj se obtine la urma urmei parcurgand un traseu interesant, nu gonind spre cel mai indepartat punct de reper. Nu ?

 

- raliu, raid, gargara, etc:

 

Nu este o competitie sportiva. Nu este raliu decat sub intelesul de parcurgere a unor anumite distante intr-un anumit interval de timp. Ba si mai bine, nu este raliu. OK ? Nu este niciun fel de competitie sportiva organizata de vreo federatie. Nu exista premii in bani, medalii. Este gargara, daca vreti, dle Nastase. Este doar o tura. O tura pentru amatori. Pentru amatorii de plimbare. Atat.

 

Cele mai importante lucruri pe care vreau sa le subliniez in momentul asta sunt urmatoarele:

 

- singura motivatie pentru care cineva ar vrea sa ia parte la asa ceva este dragul de a se plimba. Este doar un alt pretext de plimbare. (parca am mai spus asta o data)

- cea mai importanta rasplata va fi o diploma (incep sa cred ca si termenul asta e nefericit, o sa caut o alta denumire) in care se vor recunoaste meritele participantului. Plus satisfactia fiecaruia pentru realizarea personala.

 

Atat.

 

PS- voi adauga in regulament o pauza obligatorie pe timpul noptii de minim 4 ore. Vom concepe o modalitate de verificare. In acest fel reducem riscurile si mai mult.

 

Va multumesc tuturor pentru interesul acordat. Rumeg absolut toate ideile care apar pentru a obtine un eveniment deosebit.

 

PS2 - nu imi doresc organizarea unui raliu moto. Las asta pe seama celor mai experimentati decat mine in acest domeniu, dle Nastase. Sper ca am lamurit situatia acum.

Regulament.htm

Editat de ottoMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ottoMan:

Nu este cazul sa fii ofuscat pe greseala ta...

Deci, eu am inteles bine: Nu este raliu si nici gargara.

Este o plimbare frumoasa. OK!

Nu iti ramane decat sa schimbi in prima ta postare de aici dar si de pe pro-bike...

raliu cu raid sau sa folosesti cuvantul plimbare sau orice iti mai trece prin cap....

cu conditia ca enuntul actiunii sa fie corect.

SPOR!

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am ofuscat deloc.

Am incercat sa fiu cat mai clar, pentru ca vad ca nu am reusit asta pana acum.

Apropo de raliu, uite la ce zic englezii si americanii "raliu"

 

Poate ca ei nu au cultura si traditiile noastre motociclistice, dar cu siguranta sunt mai flexibili decat romanii. :)

Editat de ottoMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crede-ma ca eu stiu foarte bine explicatiile si implicatiile termenului raliu!

Si "civile"... si motorizate!

Din pacate... ALTII nici macar nu deosebesc cuvantul plimbare de semnificatia COMPETITIE!

 

high%20five.gif

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ottoMan:

Este o plimbare frumoasa. OK!

Nu iti ramane decat sa schimbi in prima ta postare de aici dar si de pe pro-bike...

raliu cu raid sau sa folosesti cuvantul plimbare sau orice iti mai trece prin cap....

cu conditia ca enuntul actiunii sa fie corect.

 

 

Pai in cazul asta ar trebui schimbata si denumirea MAN (motoRALIUL), ca nici ala nu e raliu si e doar o simpla intrunire, nu?

Iar aia cu toti pleaca la aceeasi ora si ajung in acelasi timp n-are nicio legatura cu niciun raliu. Si aia tot o gargara de plimbare e. Corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca se stie ce-nseamna raliu. Mai dupa ueche, mai corect...Cine vrea sa inteleaga de unde vine, sa citeasca la francezi, ca de la ei ne-am pricopsit cu cuvantul.

Editat de Leaveyou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorry, MAN... este in faza de discutii si organizare si nu are rost a fi amestecat in acest topic.
Nu are nicio legatura cu ambiguitatea de aici.

Aicisa ba e raliu, ba "nu imi doresc organizarea unui raliu moto"...

 

Cele mai pertinente pareri apropo de "raliul" hai sa dam o tura... sunt pe pro-bike.

Pe motociclism.ro se amesteca scula cu primaria si... pute!

 

"Ambulanta moto... 11200000.gif

si TDM Romania organizeaza in perioada ante-mentionata

editia I a raliului romanesc "Hai sa dam o tura !".

Scopul raliului este acela de a lansa o provocare pentru toti cei care
doresc sa-si creeze propria aventura pe moto, care vor sa-si testeze mai
mult sau mai putin limitele sau care vor pur si simplu sa se dea.

Regulamentul este simplu:

aduna cat mai multi kilometri (puncte) intr-un interval de 32 de ore pentru a castiga."

 

Dupa care... in ultima esplicatie... organizatorii vireaza "ca la Ploiesti"...

si nu mai e raliu... este o plimbare la mirosit de flori... cu aceleasi reguli!

 

Tipic pentru democratia noastra originala si "legile" actuale rromane...

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io zic ca ideea de motociclism e ucisa de concursuri d-astea.

de ce nu facem un concurs cu "care o are mai lunga?" si sa venim cu poze de kilometraj in ianuarie si apoi in decembrie. castiga ala care are mai multi km.

 

personal nu vad nimic atractiv.

 

mi s-ar parea mai interesant un "raliu" pe distante lungi de concediu "on your own"

bucuresti - helsinki - nodkapp, o zi pauza si asteptarea celui din spate - lubeck - bucuresti, in care pleaca cate o motocicleta, max 2 pe zi din grup, depinde cat de mare e grupul.

castiga cel care vine cu o poveste mai interesanta

 

sau spre grecia cu plecare din ora in ora, cu stopuri planificate in asa fel incat primul pleaca la 5AM, ultimul ajunge la 8PM, opriri planificate,

 

pt mine cel mai atractiv pare o cursa, eu cu ursa mea c-o pun acu la punct ca mi-a tras-o carpatica de €800, direct in gat. dar mi-am tras un arzator destept, primus si un tankbag waterproof.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Romania e o tara... orientata spre o democratie originala!

Doar un tsunami te-ar putea impiedica sa faci toate ce le-ai spus.

Inclusiv un concurs de etalare... pe kilometru lansat! :rusinica:...

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io zic ca ideea de motociclism e ucisa de concursuri d-astea.

de ce nu facem un concurs cu "care o are mai lunga?" si sa venim cu poze de kilometraj in ianuarie si apoi in decembrie. castiga ala care are mai multi km.

 

personal nu vad nimic atractiv.

 

mi s-ar parea mai interesant un "raliu" pe distante lungi de concediu "on your own"

bucuresti - helsinki - nodkapp, o zi pauza si asteptarea celui din spate - lubeck - bucuresti, in care pleaca cate o motocicleta, max 2 pe zi din grup, depinde cat de mare e grupul.

castiga cel care vine cu o poveste mai interesanta

 

sau spre grecia cu plecare din ora in ora, cu stopuri planificate in asa fel incat primul pleaca la 5AM, ultimul ajunge la 8PM, opriri planificate,

 

pt mine cel mai atractiv pare o cursa, eu cu ursa mea c-o pun acu la punct ca mi-a tras-o carpatica de €800, direct in gat. dar mi-am tras un arzator destept, primus si un tankbag waterproof.

IDEEA DE ..........MOTOTCICLISM .....NU ESTE DISTRUSA NICI DE MOARTE..........

DUPA CUM VEZI ANUAL MOR O GRAMADA DE MOTOCICLISTI.........SI ANUAL APAR ALTII

 

DECI ............................................

 

IDEEA DE.........CONCURS.....CARE O ARE MAI LUNGA SE PRACTICA IN TOATE TARILE ........ ITI DAU LINK SAU CAUTI SINGUR?

 

PROBLEMELE APAR IN MOM IN CARE "OAMENI" CU VECHIME IN MOTOCICLISM SI CARE PE PARCURSUL VIETII LOR AU ACUMULAT DIPLOME LA DIFERITE COMPETITII.....UNELE SI DE "REGULARITATE"............. NU POT PUNE SINGURI CAP LA CAP O "IDEE" SI PREFERA SA SE TOT "INTRODUCA" IN ALE ALTORA

 

PROBLEMA NU AR FI ...CA SE INTRODUC....... CI CA LA CAT AU VAZUT SI TRAIT .....NU ADUC NIMIC ...... POZITIV IN ACESTE ACTIUNI

 

DE EXEMPLU IN ULTIMILE POSTURI.........

 

"Romania e o tara... orientata spre o democratie originala!

 

 

Doar un tsunami te-ar putea impiedica sa faci toate ce le-ai spus.

 

 

Inclusiv un concurs de etalare... pe kilometru lansat! :rusinica:..."

 

 

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ianachime,

asta este un forum public!

unii sunt mai motociclisti... altii mai putin!

unii sunt ma dotati... la organizare...

unii mai magari sau mai berbeci in exprimare.

altii descopera... inadvertențele impunand corectitudine.

 

corectitudinea nu te impiedica cu nimic pe drumul tau... ba, dimpotriva!

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da doamne sa se topeasca zapada ca inebuneste omu-asta... (la ianachim ma refer)



Inclusiv un concurs de etalare... pe kilometru lansat! :rusinica:...

 

ce e ala dane? n-am mai auzit

Editat de Tsunami
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo de vorba ta...concurs cu "care o are mai lunga?" 10000002.gif

 

sa fii iubit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da doamne sa se topeasca zapada ca inebuneste omu-asta... (la ianachim ma refer)

 

 

ce e ala dane? n-am mai auzit

 

mosule ... MAI PRINS.... mai am un pic si turbez..... chiar resimt rau de tot lipsa motorului din viata de zi cu zi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...


 

Hai sa o lamurim ca intre barbati:

vrem un raliu, pai hai sa punem bazele unui raliu moto!

vrem o gargara, un raid de placere... si asta se poate.

...



Eu nu inteleg ce relevanta are denumirea manifestarii atata timp cat nu este organizata de vreo Federatie de Motociclism,fie ea internationala sau nationala.Daca omului ii pica bine sa-i spuna raliu,apoi lasa-l in primejdie sa-i spuna asa.Citeste si tu regulamentul ala,vino cu propuneri pertinente catre cei implicati in organizare,nu te mai agata de termenul ala nenorocit.

“De ce nu facem un concurs cu "care o are mai lunga?",sa fim seriosi,nimeni de aici nu-si face prea mari iluzii in privinta

deznodamantului acestui concurs:Ianachim va lua locul 1 :D asa ca noi,ceilalti participanti la raliu,avem ocazia sa parcurgem kilometrii nostri intr-o atmosfera cat mai relaxata si in relativa siguranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

Hai sa o lamurim ca intre barbati:

vrem un raliu, pai hai sa punem bazele unui raliu moto!

vrem o gargara, un raid de placere... si asta se poate.

...

 

Eu nu inteleg ce relevanta are denumirea manifestarii atata timp cat nu este organizata de vreo Federatie de Motociclism,fie ea internationala sau nationala.Daca omului ii pica bine sa-i spuna raliu,apoi lasa-l in primejdie sa-i spuna asa.Citeste si tu regulamentul ala,vino cu propuneri pertinente catre cei implicati in organizare,nu te mai agata de termenul ala nenorocit.

“De ce nu facem un concurs cu "care o are mai lunga?",sa fim seriosi,nimeni de aici nu-si face prea mari iluzii in privinta

deznodamantului acestui concurs:Ianachim va lua locul 1 :D asa ca noi,ceilalti participanti la raliu,avem ocazia sa parcurgem kilometrii nostri intr-o atmosfera cat mai relaxata si in relativa siguranta.

alooo..tovarsu....

da ..matale" de unde ai informatii din aistea" ..STOP SECRET"?????

 

CA PRIN ORADEA MARE nu am ajuns inca.....cu motorul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai... femelele simt..

cum crezi ca s-a populat pamantul?

daca si eu imi verific incuietoarea la usa din cauza lui ianachim?

e prea statut.

daca nu vine primavara mai repede, imi iau bodyguard.

nici nu vreau sa-mi inchipui cum ar arata ianachim intr-o lume fara motociclete...

lu' asta daca nu-i dai doo roti... be afraid, be very afraid..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...