Jump to content

Recommended Posts

Salutare tuturor.

Am fost norocosul castigator al unei licitatii facute de ANAF reusind sa cumpar o motoreta Yamaha FZR de 600 cmc, an de fabricatie 2002.

Nu e stilul meu dar, la 1300 lei a meritat.

Am primit factura de la ANAF si proces verbal de adjudecare a licitatiei si...atat.

Nu am alte acte, pe baza facturii primite urmand a o inmatricula. Sper.

O alta problema este lipsa seriei de pe sasiu.

Stie cineva daca o sa am probleme cu RAR-ul si inmatricularea?

e buna de piese, daca e confiscata e cam aiurea s-o inmatriculezi fara actele originale. ai dreptul sa faci ce vrei cu ea,dar nu s-o scoti pe drumuri publice.

completez: probabil de aici si pretul mic ...

Salutare tuturor.

Am fost norocosul castigator al unei licitatii facute de ANAF reusind sa cumpar o motoreta Yamaha FZR de 600 cmc, an de fabricatie 2002.

Nu e stilul meu dar, la 1300 lei a meritat.

Am primit factura de la ANAF si proces verbal de adjudecare a licitatiei si...atat.

Nu am alte acte, pe baza facturii primite urmand a o inmatricula. Sper.

O alta problema este lipsa seriei de pe sasiu.

Stie cineva daca o sa am probleme cu RAR-ul si inmatricularea?

FZR s-a fabricat pana in 1995 din 1996 s-au fabricat YZF

Eu am FZR din 96

pot sa spun ca m-am interesat si sa fabricat pana in 95....la fel am si eu o cagiva mito care sa fabricat pana in 94 iar in talonul de nemtia scrie ca e din 97 dar nu exista asa ceva,atunci a fost vanduta din magazin prima oara

• 2 weeks later...

Factura de cumparare este document de provenienta. Documentele de identitate ale vehiculului lipsesc, cat si numarul de identificare de pe sasiu. La vanzarea unui vehicul folosit, sunt obligatorii documentele de identificare. Este posibil ca achizitia de la ANAF sa aibe statut de "achzitie vehicul nou" (ca astia au tot felul de alte reguli). Trebuie sa mergi la RAR sa te interesezi care e situatia. Te rog sa ne ti si pe noi la curent, pentru ca suntem curiosi !

nu are serie de sasiu la ce mod? nu e pe sasiu sau nu e in factura?

in factura cum e identificata mobra?

fiind luata de la anaf nu ar trebui sa ai probleme, dar la treaba asta doar rar-ul iti va da raspunsul final, intrucat ei vor trebui sa iti elibereze cartea de identitate pentru ea sa o poti inmatricula in circulatie.

daca ei o gasesc ca fiind furata din alta tara, dupa cate stiu vor scrie pe carte ca nu se poate instraina, adica o ai, e a ta, nu e bine sa iesi cu ea din tara, iar daca vreodata vrei sa o vinzi, doar piese, sau cine o ia va fi obligat sa merga cu actele tale. astea erau regulile la un moment dat, nu stiu daca s-au modificat intre timp.

daca chiar nu e serie de sasiu pe cadru, probabil ca rar iti vor stanta una, dar daca nu ai nici un act care sa arate provenineta e posibil sa trebuiasca sa faci si o omologare de tip, ca ei nu cred ca te vor crede pe cuvant ca e mobra de tipul respectiv.

dar mai da amanunte

Am vorbit la RAR si mi-au zis ca in principiu se poate elibera CIV, doar ca trebuie sa mai sune pe la sefi la Bucuresti. Astept raspuns saptamana asta.

Vrea sa faca chiar profit omu' :) http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-yamaha-fzr-din-1999-497907.html Nu am nimic cu el ca doar a alergat si el dupa niste acte, a pierdut niste timp, dar in starea in care este...1000 de euro e foaaarte mult :)

• 1 month later...

Tot nu ai specificat care e problema cu seria de sasiu? Daca in factura apare ca e din 2002 atunci e o problema...cel mai bine e sa ajungi cu ea la rar si cu factura si sa vezi ce zic si ei...pe undeva sigur e o problema...