Jump to content

Recommended Posts

Salutare, sunt nou pe aici si prin lumea asta a mersului pe doua roti si as avea cateva intrebari daca ma poate ajuta cineva.

Vreau sa imi cumpar echipament de protectie dar nu stiu exact ce ar fi mai bun, ma gandeam initial la un combinezon din piele dintr.o bucata, apoi m.am gandit la un combinezon din doua bucati gandindu.ma ca pot sa iau separat geaca fara pantaloni, apoi am mai citit cateceva si am inteles ca se moare de cald vara in ele, acu ma gandeam la niste armuri de vara...ce ar fi mai bun ca protectie? daca armura conteaza in vreun fel? e chiar asa insuportabil un combinezon de piele vara? ce puteti sa imi spuneti din experientele voastre? spre ce ma puteti indruma. stima si respect

nu stiu daca poti sa duci pe timp de vara la 38 de grade un combinezon,mai ales daca pleci la o distanta de cativa km...cel mai bine e sa iti cumperi unul din 2 bucati,care sa il iei pe tine doar la drum lung,si sa iti iei si o armura cu ceva protectii pentru genunchi,care sa o folosesti pe distante scurte! o sa vezi ca pe timp de vara marea majoritate poarta o protectie pentru coloana si genunchere:))

daca dispui de bani, ia-ti tot tacamul. dar cel mai practiv,avantajos,e combinezonul din 2 piese. apoi, se merita sa tii geaca pe tine,chiar si daca ti se pare ca mori de cald. cat despre armuri,parerile sunt impartite. in caz de "impact",pielea tot expusa e,se desprind protectiile,se deplaseaza etc. dupa experienta multora,sustin ideea ca geaca cu protectii e sfanta :) dar fiecare dupa posibilitati,dupa cum spuneam.

Salut,

Eu port combinezon din piele din doua bucati aproape tot timpul anului... exceptie caldurile maxime din Bucuresti vara.. 35-40 grade Se poate purta si atunci insa e sauna curata.

In timpul mersului, in afara orasului nu mi se pare o problema nici pe timpul verii, intrucat are portiuni de aerisire si curentul de aer ventileaza cat de cat bine...

Bafta la alegere... un pret bun mi se pare la Louis Probiker pr 4 parca....

Guest MosRahao

despre armura: prin ochiurile alea de plasa intra insecte si in plus, la cazatura se deplaseaza plasticele-alea. nu este eficienta.

despre geaca cu protectii: vara asta, de cald, erau 43 de grade, am renuntat s-o port; am legat-o pe mobra. am mers asa, in tricou, vreo 500 de km, poate mai mult; veneam spre casa de departe. toate bune si frumoase dar... am cazut intr-o intersectie, la viteza mica (sa fi avut max. 40). mi-am julit tot antebratul, am mers spre casa restul de vreo 200 de km cu dureri crunte. daca purtam geaca, doar ma scuturam de praf...

despre genunchere: ca si in cazul armurii, aluneca din pozitia lor si nu sunt eficiente in caz de cazatura daca sunt purtate peste pantaloni.

cum au spus si altii, si opinia mea e sa-ti iei un echipament format din doua piese. desi te vad vitezist, combinezonul ar fi pentru tine, dar la o cazatura la viteza mare te faci praf si pulbere si cu ala... bafta!

:) de obicei aparentele inseala, mi s.a mai spus ca par vitezist dar nu sunt, sunt cu capu pe umeri si vreau sa ramana acolo. conceptia mea este ca oricine poate sa mearga drept si tare, ce ma atrage pe mine sunt curbele cand incerc sa ma aplec si apoi ca incepator iti dai seama ca nu o fac la o viteza prea mare dar multumesc oricum orice e bine venit:) respect. Imi cer scuze ca am uitat sa precizez casca am deja un agv stealth dragon, ma intereseaza numai partea cu combinezonul. multumesc si mai astept

despre genunchere: ca si in cazul armurii, aluneca din pozitia lor si nu sunt eficiente in caz de cazatura daca sunt purtate peste pantaloni.

sa zicem ca as lua un combinezon din 2 piese si as purta geaca, pentru picioare ce sa port? sa pun protectiile pe sub niste pantaloni normali? e vreo diferenta? sau altfel cum?

Depinde mult ce armura gasesti, alea enduro serioase nici nu se deplaseaza la impact si nici nu intra gâzele prin ele. Exemplu: EVS Balistic Jersey. Problema e ca sub 22-25 de grade iti e frig in ea in mers.

La 1000 de lei nu exista echipament complet de 4 sezoane, nici second hand. Iti spun asta pentru ca am studiat si am tot testat in ultimele 7 ierni - la zero grade nu mergi in nici un echipament de vara, iar vara o sa te coci in orice echipament cu care poti merge la zero grade. Chiar si cele mai ale naibii costume de adventure de la Rukka sau Klim (gen Klim Adventure Rally, vreo 2000 de dolari) abia se pot folosi de la -10 la +45, numai ca pe langa aia 2000-2500 de dolari iarna mai pui pe sub ele echipament de inca 500 sau 1000 (costume incalzite electric, straturi termice). Pe langa astea daca mai iei in calcul si bocanci sau cizme (de la 150$ in sus ceva decent), manusi de vara si iarna, casca etc. ajungi la o suma mult mai mare decat cea de care dispui.

Guest MosRahao

:)

sa zicem ca as lua un combinezon din 2 piese si as purta geaca, pentru picioare ce sa port? sa pun protectiile pe sub niste pantaloni normali? e vreo diferenta? sau altfel cum?

da, la inceput si eu am purtat genunchere. (acum nu mai port, in oras merg in blugi, in afara cu pantalonii moto cu protectii incorporate). dar: fie porti protectiile pe sub pantaloni, fie iti iei pantaloni cu protectii (exista si blugi cu protectii dar cam scumpi dupa gustul meu).

eu zic asa: nu te napusti sa-ti iei cel mai tare echipament acum. gaseste-ti ceva SH, dar de calitate. apoi cu timpul te vei lamuri ce iti trebuie de fapt si cu ce te impaci tu mai bine. si tine cont ca 1000 de ron de-abia iti ajung pentru un echipament entry-level; pentru un echipament rezonabil cat de cat, medium, ai nevoie de vreo mie de euro, nu de ron...

nu uita nici de manusi si nici de cizme sau ghete moto (de preferat cizme).

Edited by Festina Lente

pune mana si pentru inceputi i.ati costum complet... eu cu 800 de lei mi.am luat costum si cisme,purtate de doua ori. si cu o pereche de genunchere ai incheiat balciul.poti sa porti geaca de la costum cu genunchere pe timpul verii,esti mult mai in siguranta decat cu armura!si cu timpul o sa ai timp sa iti iei de toate si o sa vezi k nu o sa le porti mai deloc. :tempted:

Salut. Eu unul folosesc o geaca din cordura la care se poate atasa o mesada (pentru primavara/toamna, cand e ceva mai frig). Vara deschid toate aerisirile si ma rog sa nu stau foarte mult pe loc altfel e jale mare. Daca suporti bine caldura, merita o geaca, cu cat mai multe ventilatii. Cu armura n-am putut sa merg ca mi se parea ca se tot deplaseaza protectiile si in loc sa ma concentrez la sosea, stateam sa o aranjez. In rest, bocanci/cizme/ghete dar sa iti acopere glezna, manusi (impermeabile sau nu, ptr mine nu prea conteaza ca pe ploaie pun manusi chirurgicale peste) si genunchere.

Ca un PS, anul trecut m-am tavalit, genuncherele le aveam puse peste blugi si am scapat doar prafuit, nu s-au miscat/sucit, au stat fix cum le-am pus si si-au facut treaba.

da, la inceput si eu am purtat genunchere. (acum nu mai port, in oras merg in blugi, in afara cu pantalonii moto cu protectii incorporate). dar: fie porti protectiile pe sub pantaloni, fie iti iei pantaloni cu protectii (exista si blugi cu protectii dar cam scumpi dupa gustul meu).

eu zic asa: nu te napusti sa-ti iei cel mai tare echipament acum. gaseste-ti ceva SH, dar de calitate. apoi cu timpul te vei lamuri ce iti trebuie de fapt si cu ce te impaci tu mai bine. si tine cont ca 1000 de ron de-abia iti ajung pentru un echipament entry-level; pentru un echipament rezonabil cat de cat, medium, ai nevoie de vreo mie de euro, nu de ron...

nu uita nici de manusi si nici de cizme sau ghete moto (de preferat cizme).

mersi mult

bun...multumesc frumos pentru sfaturi si pareri, mi.au fost de folos, mi.am facut o idee. se poate inchide topicul

• 9 months later...

Sa nu deschid alt topic,intreb aici: merge geaca de piele cu pantaloni textil ca si aspect si functionalitate,se pot prinde prin fermoar?Pt oras folosesc o geaca Alpine cu plasa dar pt iesiri si vreme rece mi-ar trebui altceva,nu imi prea plac pantaloni din piele de aceea m-am gandit la textil

Eu am avut niste pantaloni Astars care pe langa banda prinsa de talie care avea un fermoar mai era inca un fermoar liber pe care puteai sa il cosi de geaca.

Aproape toate gecile cu fermoar mi-au venit cu ambele parti, adica si cu cea care se poate coase pe pantaloni. Cat despre aspect si functionalitate nu cred ca iti poate da cineva sfaturi, eventual prietena sa iti spuna daca ii place cum iti sta.