Sari la conținut

Spiteaza cineva roti de motocicleta ?


petrica
 Share

Postări Recomandate

Am o problema nasoala cu roata din spate ! Se pare ca la una dintre spite, i-a sarit acea ciuperca ce o fixeaza de urechile butucuclui, spitele vecine au preluat efortul, ... acestea si-au facut si ele joc si tot asa din aproape in aproape ...... sa defectat toate urechile butucului din spre partea cu pinionul !

 

Din instinct mi-am zis ... asta e', iau roata noua, insa cand am vazut cat costa (~ 850euro - janta+spite+butuc, fara rulmenti, angrenaj lant ... & shit), brusc m-am invinetit ! ..... mi-am revenit repede si am iceput sa scormonesc pe e-buy ! In aproximativ 10 ore de dat pe net, am gasit toate rahaturile pentru 950/990 Adv ..... mai putin o nenorocita de roata spate ! :( ..... in final m-am gandit ca poate nu stiu eu unde sa caut ... ?!?!

 

In momentul de fata ma gandesc sa-mi cumpar un butuc nou (~280-300euro) si spitele de pe partea cu pinionul (18 spite+18 piulite nipluri - 4.5euro/spita + 2.5euro/iulita = ~ 7euro/spita x 18 = 126 euro) ... chiar si asa ma apropii de 450-500 euro, insa imi fac probleme ca nu am idee cine imi poate spita aceasta roata si sa-mi ofere garantia ca dupa 100km nu se descentraza / opteaza / nu bate ...

 

Daca as gasi o roata second hand ar fi perfect insa aceasta motocicleta are si o ciudatenie de janta pe spate (4.25x18), asa ca tot varianta cu butucul nou cred ca o sa aleg.

 

Sunt numai urechi, oricaruia ce-mi da un sfat, sau o informatie de a-mi rezolva problema ... roata socont hand gasita undeva unde nu m-a dus pe mine capul sa o caut, sau unde sa respitez roata cu butuc nou.

 

Atasez si cateva poze sa va faceti o idee.

 

 

post-10224-0-22597400-1359356086_thumb.jpg

post-10224-0-23652700-1359356110_thumb.jpg

post-10224-0-56127500-1359356137_thumb.jpg

post-10224-0-40550000-1359356167_thumb.jpg

post-10224-0-16208000-1359356195_thumb.jpg

post-10224-0-70367600-1359356222_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o problema nasoala cu roata din spate ! Se pare ca la una dintre spite, i-a sarit acea ciuperca ce o fixeaza de urechile butucuclui, spitele vecine au preluat efortul, ... acestea si-au facut si ele joc si tot asa din aproape in aproape ...... sa defectat toate urechile butucului din spre partea cu pinionul !

 

Din instinct mi-am zis ... asta e', iau roata noua, insa cand am vazut cat costa (~ 850euro - janta+spite+butuc, fara rulmenti, angrenaj lant ... & shit), brusc m-am invinetit ! ..... mi-am revenit repede si am iceput sa scormonesc pe e-buy ! In aproximativ 10 ore de dat pe net, am gasit toate rahaturile pentru 950/990 Adv ..... mai putin o nenorocita de roata spate ! :( ..... in final m-am gandit ca poate nu stiu eu unde sa caut ... ?!?!

 

In momentul de fata ma gandesc sa-mi cumpar un butuc nou (~280-300euro) si spitele de pe partea cu pinionul (18 spite+18 piulite nipluri - 4.5euro/spita + 2.5euro/iulita = ~ 7euro/spita x 18 = 126 euro) ... chiar si asa ma apropii de 450-500 euro, insa imi fac probleme ca nu am idee cine imi poate spita aceasta roata si sa-mi ofere garantia ca dupa 100km nu se descentraza / opteaza / nu bate ...

 

Daca as gasi o roata second hand ar fi perfect insa aceasta motocicleta are si o ciudatenie de janta pe spate (4.25x18), asa ca tot varianta cu butucul nou cred ca o sa aleg.

 

Sunt numai urechi, oricaruia ce-mi da un sfat, sau o informatie de a-mi rezolva problema ... roata socont hand gasita undeva unde nu m-a dus pe mine capul sa o caut, sau unde sa respitez roata cu butuc nou.

 

Atasez si cateva poze sa va faceti o idee.

Nu vreau sa induc in eroare, dar din câte vad, butucul seamnă foarte mult cu cel de pe KTM-uri (LC4, EXC). Cred ca nu aveți nimic de pierdut daca rugați pe cineva cu un KTM sa vina sa faceți o comparație.

Editat de Impostorul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia legatura cu Rabinu din Buc. el te poate ajuta cu spitatu si centratu cu conditia sa ai totul ..... daca te grabesti pana prin luna martie mai este in tara . tel 0724452023 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasoala treaba. uzura nu putea venii decat de la spite slabe care au frecat in butuc. Nu ai simtit inainte nimic aiurea? Clar trebuie butuc. Sa incarci cu sudura si prelucrate gaurile nu cred ca te incumeti. Daca da exista electrozi dintr-un aliaj care la caldura adera la aluminiu, lipitura rezultata fiind de doua ori mai tare decat baza. Daca ai reusi sa preincalzesti butucul si local sa-i cresti temperatura cat trebuie, cu flacara, ai putea sa dregi cele cateva gauri cu buba. Pt genul asta de electrozi nu trebuie aparat de sudura practic nu este sudura ci brazare. Daca vrei sa faci o proba am o jumatate de electrod ramasa de la o lucrare. Electrozii sunt scumpi dar pt toata roata te-ai descurca cu 3-4 adica 100-200 roni.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa induc in eroare, dar din câte vad, butucul seamnă foarte mult cu cel de pe KTM-uri (LC4, EXC). Cred ca nu aveți nimic de pierdut daca rugați pe cineva cu un KTM sa vina sa faceți o comparație.

 

Nu se potriveste cu nicio alta roata de KTM ! Am verificat deja !

LC4 640 si EXC-urile au pinioanele puse direct pe butuc fara dispozitiv din ala de amortizare. Singurul care se apropie este roata de LC4 690 Enduro dar si asta difera, avand spitele putin mai lungi.

... ca sa nu mai discut de eforturile din roata ! ... una e la LC4, alta la LC8 !

 

Ia legatura cu Rabinu din Buc. el te poate ajuta cu spitatu si centratu cu conditia sa ai totul ..... daca te grabesti pana prin luna martie mai este in tara . tel 0724452023 .

 

Multumesc frumos de informatie ! Este foarte avantajos pentru mine pentru ca este si aproape !

Este musai sa rezolv roata pana la 1 martie ... depinde si de cei de la Dementor unde voi comanda butuc+spite. De obicei intr-o saptamana ajungea orice comandam, dar ... poti sa stii ?!

 

Oricum ... multumesc !

 

Nasoala treaba. uzura nu putea venii decat de la spite slabe care au frecat in butuc. Nu ai simtit inainte nimic aiurea? Clar trebuie butuc. Sa incarci cu sudura si prelucrate gaurile nu cred ca te incumeti. Daca da exista electrozi dintr-un aliaj care la caldura adera la aluminiu, lipitura rezultata fiind de doua ori mai tare decat baza. Daca ai reusi sa preincalzesti butucul si local sa-i cresti temperatura cat trebuie, cu flacara, ai putea sa dregi cele cateva gauri cu buba. Pt genul asta de electrozi nu trebuie aparat de sudura practic nu este sudura ci brazare. Daca vrei sa faci o proba am o jumatate de electrod ramasa de la o lucrare. Electrozii sunt scumpi dar pt toata roata te-ai descurca cu 3-4 adica 100-200 roni.

 

Am luat in calcul si aceasta varianta, insa nu m-as simti foarte confortabil d.p.d.v. psihic ... si in alta ordine de idei, spite tot trebuie sa comand. Majoritatea de pe partea cu pinionul sunt subtiate acolo unde se prind pe butuc.

Intr-un fel este si vine mea ca trebuia sa verific mai des tensiunea in spite !

 

Tot un butuc nou cred ca este varianta ! ............ daca nu gasesc o roata SH

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu poate sa te ajute Rabinul, da-i un telefon lui Sirius 0723 821 598. E cam cel mai bun din Bucuresti. Iti dau un exemplu roata de ZX10 care ajunsase L de statea motorul drept fara sa fie pe cric, refacuta, indreptata sudata fara sa se vada nici o urma si ready to race, testata 300+ km/h. Si rotile mele de SM, ovalizate de la pus jos stramb din dat pe o roata refacute fara nici o problema.

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata ... am vorbit la Dementor BV.

Deci:

 

Butuc - 238 euro / buc.

Spita M5x219 (pe partea pinionului) - 2.3 euro / buc.

Piulita spita - 1.4 euro / buc.

 

Am sa schimb toate pitele de pe parta pinionului (adica 18) ca sa fac o treaba buna si vine asa:

 

2.3e x 18 = 41.4 euro

1.4e x 18 = 25.20 euro

 

Asa ca 238 + 41.4 + 25.20 = 304.6 euro

 

... hai ca imi mai vine inima la loc



Abia ce am vorbit si cu Rabinu si se rezolva ! El pleaca din tara dupa 15 martie, asa ca am timp !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se potriveste cu nicio alta roata de KTM ! Am verificat deja !

LC4 640 si EXC-urile au pinioanele puse direct pe butuc fara dispozitiv din ala de amortizare. Singurul care se apropie este roata de LC4 690 Enduro dar si asta difera, avand spitele putin mai lungi.

... ca sa nu mai discut de eforturile din roata ! ... una e la LC4, alta la LC8 !

 

 

Multumesc frumos de informatie ! Este foarte avantajos pentru mine pentru ca este si aproape !

Este musai sa rezolv roata pana la 1 martie ... depinde si de cei de la Dementor unde voi comanda butuc+spite. De obicei intr-o saptamana ajungea orice comandam, dar ... poti sa stii ?!

 

Oricum ... multumesc !

 

 

Am luat in calcul si aceasta varianta, insa nu m-as simti foarte confortabil d.p.d.v. psihic ... si in alta ordine de idei, spite tot trebuie sa comand. Majoritatea de pe partea cu pinionul sunt subtiate acolo unde se prind pe butuc.

Intr-un fel este si vine mea ca trebuia sa verific mai des tensiunea in spite !

 

Tot un butuc nou cred ca este varianta ! ............ daca nu gasesc o roata SH

 

LC4 al meu are bucse de cauciuc, și nu este singurul.

Editat de Impostorul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LC4 al meu are bucse de cauciuc, și nu este singurul.

 

Ai dreptate ! Imi cer scuze !

 

Exista insa cateva diferente: janta de 2.5 la LC4, fara de 4.25 cat este la LC8, spitele au alte dimensiuni si se prind sub alte unghiuri de butuc si butucul parca putin mai mic in diametru, insa ce ar fi mai nasol este ca nu pot pune anvelopa de dimensiunile potrivite in specificatiile motocicletei si sigur ar trebuii sa pup in fund multe mutre de la RAR ca sa fac ITP-ul !

 

Oricum mi-am comandat butuc nou si kit de spite asa ca ... noi sa fim sanatosi !

 

Bafta mare si-ti multumesc de ajutor !

petrica

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde esti din ce localitate? le pot face eu garantat lasa-mi mesaj sau scriem pe facebook ( atelier motociclete )

 

Sunt din Alexandria (scrie si la profil) insa mai dureaza pana vin piesele ...... aproximativ doua saptamani

 

Daca tot lucrezi la roata fa-o si tubeles

... nu stiu ce sa zic despre asta ! In cei aproape 80000km, roata asta a vazut multe ! Nu mai este ea chiar asa ,,cerc", iar celui ce o va spita o sa ii cer sa o si roluiasca putin daca are posibilitate !

Imi este teama ca nu va pastra presiunea !?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce vad acolo erau jocuri mari, vorba lui Harea, nu ai simtit nimic in mers?

Vezi, de-aia este bine sa mai pui manuta sa tragi de roti, din cand in cand..

 

... am simtit la ultima plimbare de anul trecut (pe la sfarsitul lui noiembrie - pe 29 cand a fost aldura aia) cand am facut o plimbare cu sotia pana in port la Giurgiu. Atunci parca se simtea o mica zgaltaiala la viteza mica 20-30 la ora, altfel la viteza mare nu se simtea nimic ... logic !

Inca de pe atunci am saltat mobra pe cricul central si am invartit de roata ... ba chiar am bagat in treapta 1 si am lasat-o sa se invarta. Intr-adevar, roata fula putin si mi-am zis ca am o galma la cauciuc, care oricum era dus. Am mai patit d'astea cu galme la caiciuc si mi-am zis ca oricum fiind ultima plimbare pe anul asta o bag la garaj si ii iau gume noi, insa la o inspectie de rutina facuta ieri dupa amiaza mi-a atras atentia ceva lucios unde intrau spitele in butuc ... am pus mana am tras transversal de roata si ..... de aici tot tam-tam-ul.

 

Este clar ca am si eu partea mea de vina ca nu am verificat tensiunea in spite, insa problema cred ca este de ceva vreme ! O spita nu o simti, insa daca nu se ia masuri se ajunge la probleme d'astea !

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,in locul tau as face in felul urmator: as masura si drege cateva cote fixe pe care le pot da cu un burghiu (de ex 4.75,gasesti de cumparat) in acel butuc ,apoi incerci sa iti bucsezi bututcul (piesele fiind facute la strung la cote calumea sa se fixeze la cald sau prin puncte de sudura...ma rog ,exista metode si cred ca e mai fiabila bucsarea decat sa umpli cu sudura pt ca poti face piesele dintr'un material mai calumea,de exemplu dintr-un otel de scule,cateva burhie mari la care le prelucrezi capatu plin),cumperi numarul de spite de care ai nevoie si treci la ansamblarea propriu zisa.e o lucrare mai migaloasa in care mai intervin cateva chestii..dar e posibil.Cu piesele la strung te'as putea ajuta(am si ceva micrometre pt bucsi mici) sau poti apela la oricine are un strung si stie sa il foloseasca, eu asa consider ca ai putea sa reduci costurile la minim tiind ca ai facut o treaba calumea.Numai bine !



Imi cer scuze,am citi mai amanuntit si am vazut ca ai comandat piesele.Varianta mea s-ar fi ridicat undeva la 200 ,300 de lei :)),din lipsa de fonduri de multe ori alegem varianta mai grea,na in fine ...Un inceput de sezon perfect iti doresc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Meseriasii astia, au topic la servicii? Ca eu acum aflu de ei. Putina reclama nu ar strica. E pacat sa nu le dam de lucru.

 

Rabinul e un tip tare misto, face si treaba si-i un om pe cinste si un motociclist pasionat, e veteran. L-am cunoscut gratie lui Pedros. Din fericire (pentru el) s-a relocat intr-o tara de oameni normali, sporadic insa mai poate fi intalnit pe-aici.

 

Tot respectul pentru Rabinul, am fost si eu cu ceva roti la el si pe toate le-a rezolvat excelent, meticulos.

 

Niciodata n-a avut cont pe net, din cate stiu. E mai de moda veche...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

... si a venit, mahhhhh ! :hug:

 



Rabinul e un tip tare misto, face si treaba si-i un om pe cinste si un motociclist pasionat, e veteran. L-am cunoscut gratie lui Pedros. Din fericire (pentru el) s-a relocat intr-o tara de oameni normali, sporadic insa mai poate fi intalnit pe-aici.

 

Tot respectul pentru Rabinul, am fost si eu cu ceva roti la el si pe toate le-a rezolvat excelent, meticulos.

 

Niciodata n-a avut cont pe net, din cate stiu. E mai de moda veche...

 

De acord 100% cu ce ai scris mai sus !

 

... azi mi-a facut rotile ! Jos palaria !

post-10224-0-39756900-1360228826_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...