Sari la conținut

Sfaturi achizitie motocicleta !


zapp
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor,

 

A venit si la mine timpul (sa fim cinstit si banii :crack: ) cand ar trebui sa trec de la 4 roti ... la 2 roti, neabandonand utila masina insa.

In trecut de pe la 14 ani am condus scutere (Aprilia sr, Gilera Runner - my fav, Gilera DNA), apoi am avansat pe la 16 ani o data cu A1 la 125 (Aprilia Rs 125- cea mai nefiabila motocicleta de pe pamantul asta), la 18 o data cu venirea A`ului si B`ului, ocazional am mai condus (yamaha xj 600, kawasaki zx6r, kawasaki Z750, suzy gsxr 600 ) .... iar acum am reusit sa strang ceva bani, ce-i drept, deloc indeajuns in opinia celor care se dau cu motoare de 4K euro ...

 

Ideea este ca, am la dispozitie 1500 - 1600 euro .. in jurul sumei acesteia ... De optat as opta intre un Kawa zx6r -1998+, Kawa zx9r - 1998+, Honda Hornet 600/900 - 1999+, Yamaha r6 -1999+, Honda cbr F4/F4i -1999+, Suzuki gxsr K1(nu Srad)- 2000+ ....

 

Acum va rog sa imi spuneti (cei in tema cu vanzari - cumparari) daca as avea vreo sansa la vreun motor bun in banii acestia, care sa nu necesite investitii majore, de preferabil si exeplme de motoare care aveti incredere in ele scoase la vanzare ... sper sa ma incadrez in pretul de iarna putin mai mic decat cel care va fi in primavara ...

 

Si dupa parerile voastre care ar fi mai fiabile si economice de intretinut-consum ... bineinteles, majoritatea la banii acestia sunt carburatie, deci ... cam in aceiasi oala intra ... dar din cunostiintele voastre ... dati-mi niste pareri ...

 

Multumesc anticipat !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La banii astia m-as feri de SS-uri. Mergi pe Hornet, ai putere destula, consum bunicel si piese second gramada. Si cel mai important, la banii astia gasesti si intretinute.

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul la bugetul tau as merge spre o honda cbr F4 sau kawa zx6r pana in anul 2000...spun asta pt ca acelasi buget l-am avut si eu vara trecuta cand am luat primul meu motor,honda cbr F4 si am cautat mult pana sa gasesc ceva calumea la banii astia...restul,f4i,R6,suzuki k1,etc nu gasesti la banii astia..adica gasesti,dar ce gasesti pe la 1500-1600 fi sigur ca necesita investitii in ea...parerea mea ca in banii astia una din 99-2000 gasesti,una buna...mai noua de 2000 deja nu as risca in pretul asta..



La banii astia m-as feri de SS-uri. Mergi pe Hornet, ai putere destula, consum bunicel si piese second gramada. Si cel mai important, la banii astia gasesti si intretinute.

da,Hornet chiar gasesti bune la banii astia,eu mai sus m-am referit la ss doar pt ca am vazut ca majoritatea insirate de tine sunt ss-uri deci am dedus ca acelea iti plac mai mult...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ... la un zx6r si hornet ma gandeam si eu, f4 nu prea am gasit ceva bun la banii astia (raportat la poze- desi nu are prea mare legatura, dar urme de uzura majore se fac vizibile) ... pe forum am citit de un kawa zx6r a unui baiat din cluj daca nu ma insel .. arata impecabil, desi pare vopsit(verde total) ... 1499 euro pret de iarna ...

 

Faza este ca ss si touring is 2 stiluri total diferite ... acum jonglez cu amandoua ... desi inclin multisor spre ss :D

Editat de zapp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

F3 mai putin ma intereseaza ... am condus recent si nu m-am impacat cu ea .... as merge tot pe un zx6r - f4 - hornet ... din 1999+

http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzari-motociclete-second-hand--kawasaki-zx6r-din-2002-495616.html

Salut,

n-am nici o treaba cu anuntul, acum cateva minute l-am vazut pe bikeshop dupa care am citit postul tau...

Bafta oricare ar fi alegerea ta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 16 sute vezi sa nu iei o mare teapa, ca toate care sunt la bani astia si de an bun sunt daramate nu mai avea incredere in nimeni ca zice da frate sigur pai eu cum sa nu

si cand ajungi acasica dupa vreo 2-3 zile iti blestemi mama care tea facut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La banii astia iti iei un Hornet decent...si cat de cat intretinut. aceeasi dilema am avut-o si eu. Am ales Hornet si nu imi pare rau. Domoala la turatii mici, dar iese dracu din ea dupa 8 mii de ture.Crede-ma mai mult de 250 km/h nu iti trebuie. Piese multe si relativ ieftine, fiabila. Hornet .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce tot ai bagati pe gat hornet hornet are cineva de vanzare vreunul si nu stie cum sa scape de el ,,,,,,,,,

lasatil sa hotareasca singur

 

omul a cerut o parere... am emis o parere .atat... Vad ca gramatica Limbii Romane nu iti este prea prietena... :)))))) Si asta e tot o parere.

Editat de maryus1182
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este clar tu ai hornet de vanzare :troll:

 

este clar tu ai hornet de vanzare :troll:

 

si apropo de gramatica vezi ce face aia de la avatar (fa si u la fel dar mie)

:))) te inseli in ambele privinte.... Oricum sa stii ca eu nu am nimic in comun dar nici impotriva homosexualilor... Fiecare cu ce il doare... la gayfest participi? :))))

si apropo de gramatica vezi ce face aia de la avatar (fa si u la fel da

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca i-ai si trimis pe privat sa-ti ia RF-ul nu?

 

Toata lumea-i recomanda Hornet pentru ca la banii aia e cea mai buna alegere.

 

Te aprinzi degeaba sau asa disperat esti sa scapi de fieru ala?

Editat de vladf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca topicul tau nu are nicio treaba cu aceasta sectiune a forumului, incerc si eu sa-ti fac o sugestie sincera si pertinenta, poate nu tocmai potrivita pentru tine, insa motocicleta din anunt va ingropa multe ZX6R-uri, Hornet-uri, CBR-uri ...

 

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-honda-vfr%20750%20f%20rc%2036%20ii-din-1996-464066.html

 

Este motocicleta unui coleg forumist si eu am incredere in ceea ce incape pe mana lui !

 

Bafta la cumparaturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Recomand un Hornet,sa fie cat se poate de original,ma refer la vopsea,oglinzi,semnalizari,far samd.Cele cu semnalizari schimbate sau alte elemente aftermarket au sanse mari de a fi cazute si reparate.De preferat e sa mergi la un service sa verifice moto cu un test de compresie si o masurare a cadrului,sa nu ai surprize sa fie stramb,max 200 lei.Daca o cumperi,neaparat sa montezi un set de crash pads.Ajuta mult.Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde foarte tare de "dimensiunile" tale. Kawa'('99-2002) e mare si grea, potrivita pentru un motociclist mai dezvoltat. Dupa kawa, m-am suit pe hornet si mi s-a parut bicicleta :)) E mai micuta; sa stii ca mi-a placut hornet-ul foarte -foarte tare. Atat si kawa, dar aia mi-a inspirat putina frica din cauza dimensiunilor ei. Fii sincer cu tine cand iti cumperi moto. Daca o vrei pentru a te bucura de plimbari in liniste sau a atrage priviri si a jongla prin trafic ^_^ Ambele pot face acelasi lucru. Singurul sfat pe care ti-l pot da, e sa cauti si sa nu o cumperi pe prima pe care o vezi. Vad ca esti din Iasi. Acolo-s multi motociclisti :D Cauta anunturi cu ce iti place; apoi du-te si suie-te pe ele. Nu trebuie neaparat sa cumperi. Pe urma, vezi ce-ti place mai tare. Cat despre motocicletele astea 2, sunt destul de comune si o sa gasesti piese pentru amandoua. La fiabilitate nu ma pricep; n-am detinut vreuna dar tind sa cred ca hornet-ul e mai fiabil datorita modului in care e facuta sa fie exploatata. Sper sa gasesti ce cauti si sa te bucuri de ea :) Multa bafta !

Editat de RenameYourself
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

F4 greu am gasit ... si sar de 1800 ..cel putin alea bune is undeva 2200 plus ... :((



Depinde foarte tare de "dimensiunile" tale. Kawa'('99-2002) e mare si grea, potrivita pentru un motociclist mai dezvoltat. Dupa kawa, m-am suit pe hornet si mi s-a parut bicicleta :)) E mai micuta; sa stii ca mi-a placut hornet-ul foarte -foarte tare. Atat si kawa, dar aia mi-a inspirat putina frica din cauza dimensiunilor ei. Fii sincer cu tine cand iti cumperi moto. Daca o vrei pentru a te bucura de plimbari in liniste sau a atrage priviri si a jongla prin trafic ^_^ Ambele pot face acelasi lucru. Singurul sfat pe care ti-l pot da, e sa cauti si sa nu o cumperi pe prima pe care o vezi. Vad ca esti din Iasi. Acolo-s multi motociclisti :D Cauta anunturi cu ce iti place; apoi du-te si suie-te pe ele. Nu trebuie neaparat sa cumperi. Pe urma, vezi ce-ti place mai tare. Cat despre motocicletele astea 2, sunt destul de comune si o sa gasesti piese pentru amandoua. La fiabilitate nu ma pricep; n-am detinut vreuna dar tind sa cred ca hornet-ul e mai fiabil datorita modului in care e facuta sa fie exploatata. Sper sa gasesti ce cauti si sa te bucuri de ea :) Multa bafta !

Referitor la statura mea ... 1.88 si 92 de kg ... deci fara sa o dau in polemici .. sunt oarecum bine pentru statura si greutate .... zx6r si hornet am mai condus ..intr-adevar este mai greu decat un hornet... dar dupa cum spuneam .... totusi inclin catre ss ... desi daca as vedea in balanta un zx6r si hornet ... cam in aceiasi bani .. clar as alege care este mai buna ...



Cu toate ca topicul tau nu are nicio treaba cu aceasta sectiune a forumului, incerc si eu sa-ti fac o sugestie sincera si pertinenta, poate nu tocmai potrivita pentru tine, insa motocicleta din anunt va ingropa multe ZX6R-uri, Hornet-uri, CBR-uri ...

 

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anunturi-vanzare-motociclete-second-hand-honda-vfr%20750%20f%20rc%2036%20ii-din-1996-464066.html

 

Este motocicleta unui coleg forumist si eu am incredere in ceea ce incape pe mana lui !

 

Bafta la cumparaturi

Multumesc tare mult pentru oferta .. dar e prea mare pentru mine ... dar apreciez gestul ...



Deci tie iti trebuie un sport-touring...de ce nu te uiti si spre aceasta clasa? :)

La banii mei singurele motoare care lepot achizitiona sunt zx6r si Hornet .... deeeci intre astea jonglez ... desi trag mai mult spre zx6r ...



Deci tie iti trebuie un sport-touring...de ce nu te uiti si spre aceasta clasa? :)

Am zis ca sunt prins intre a alege una din cele doua ... nu combinate :)) ... dar mersi pentru idee ...

Editat de zapp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...