Sari la conținut

Reconditionare/restaurare IJ 56


BeerBelly
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 115
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

Revin cu noutati intrucit am luat piesele de la cromat.

Cat te-a costat cromarea lor si unde ai facut-o?

In fotografii arata fain

Cromarea a costat 400lei, s-a facut prima oara o decapare cu acid apoi cuprare, nichelare, cromare asa mi s-a spus si mie, n-am stat linga piese. Atelierul era cel de pe Magura Vulturilor la Nea Preda ( 90 ani :) ), acum s-au mutat undeva prin Vitan. Tel: 0722243947 posibil sa raspunda o doamna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot pe Magura Vulturilor este, acolo am lasat si eu o parte din piese la cromat (din lipsa de fonduri nu am dus si rotile) iar maine poimaine ar trebui sa ma duc sa le iau si eu. Cum le iau cum pun poze aici :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Va salut,am citit cu atentie tot ce ati scris aici si sunt incantat ca sunt oameni pasionati care muncesc sa repuna pe roti fiare salvate din mana vanatorilor de fier vechi.De ceva vreme incerc si eu sa aduc la viata un IJ56,cumparat acum 4 ani si pe care din lipsa spatiului l-am facut bucati.Poate aveti timp sa ma ajutati cu ceva sfaturi.Incep cu ambreiajul ,a carui semiluna dadea rateuri (dinti mancati) si din cauza caruia l-am desfacut.Am cumparat semiluna (care este un pic mai lata),am cumparat si discuti ambreiaj,dar acum 4 ani cand am desfacut nu am facut nici o poza crezand ca voi gasi o schita de montaj.Acum nu prea stiu sa adun saibele si arcurile.Atasez o poza cu ce am gasit acolo.

Multumesc.

 

 

post-53920-0-88548200-1372741406_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

revin dupa mai multa vreme.... din pacate nu am apucat sa inchei proiectul (din diverse motive personale si financiare) iar in momentul de fata nu mai am timp sa ma ocup de el si nici spatiu.... cu banii m-as descurca sa ma ocup dar timpul si spatiul sunt decisive.

In concluzie DOAR pentru cine vrea sa continue proiectul - NU dau piese separat, vand tot ce am adunat pana acum:

 

partile de cadru + table sunt vopsite deja

Multe piese cromate

cadru atas

atas

roti

o suma de piese noi

acte

doua motoare ambele desfacute

discuri de ambreiaj noi

lant nou

cine e interesat sa imi dea un pm sau un telefon si discutam de pret si de ce mai am. Sau sa imi faca o oferta si pleaca acasa cu proiectul pe jumatate facut.

 

Lucian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astea sunt o parte din ele

mai exista 2 perechi tobe

set sei

stop spate nereconditionat

capace carburator

filtru de aer

 

nu am avut timp sa fac un inventar complet pana acum, dar daca e cineva interesat ii fac un inventar complet

post-14002-0-52932200-1393320940_thumb.jpg

post-14002-0-67479900-1393320956_thumb.jpg

post-14002-0-73072500-1393321199_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

de aproape un an nu am mai pus mana pe ele sa mai fac nimic. Asa mai bine il duce cineva la capat ca daca sta degeaba se duce de rapa ..

 

Au trecut deja aproape 2 săptămâni de când ai luat motorul. Pune o poza-două cu motorul ( am uitat să-i fac poze înainte să-l iei :D ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Poze si cu motorul pus cadru doar ca sa imi fac o idee. Mai am de facut rost de prinderile stanga si dreapta + cric lateral (pe ale mele le-a speriat timpul si nu mai stiu de ele)

 

Cu ocazia asta poate are cineva si un far mare, sau daca nu are farul mare pantalonii cu prinderile pentru farul mic.

 

si imi mai trebuie dinam + ceva maruntisuri, dar ajung eu si al ele cu timpul.

 

ms Lolo pt motor :) (recomand sa mergeti la el, omu chiar stie ce face acolo)

post-14002-0-25913000-1455108996_thumb.jpg

post-14002-0-16051300-1455109029_thumb.jpg

post-14002-0-13450900-1455109035_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...