Sari la conținut

Cromare in iasi posibila?


OctavianG
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua, si un sezon fericit pentru toti!

 

Am 2 tobe finale de pe un suzuki gs450 S din 87 pe care as dori sa fac o cromare( in special pe una din ele care a fost dat complet deoparte stratul de crom prin sablare sau alta metoda de catre vechiul proprietar)

In iasi se poate face undeva cat de cat o lucrare decenta? Cat despre achizitii , in afara de Dime City Cycles din Usa unde transportul este costisitor , si in afar de ebay(300 euro set) nu exista.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa cromezi tobele de la motor sigur costa mai mult decat motocicleta

in trecut se facea la tehnoton, cfs(actualmente ras de pe pamant)

da un search pe forum sigur s-a mai discutat asta pe sectiunea Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de raspunsuri :) probabil nu m-am exprimat corect in postul initial. Incerc sa aduc o motocicleta intr-o conditie cat mai buna, estetic si tehnic. Nu doresc sa o schimb pe o perioada destul de lunga si din acest motiv in timp sunt sigur ca o sa investesc mult. Dar probabil ca in cazul in care toata tarasenia legat de tobe ajunge prea mult:) atunci e mai usor sa cumperi un set nou:)

Pacat ca nu locuiesc in state, e incredibil cate piese aftermarket,originale si custom poti gasi pentru moto.

 

O zi buna tuturor



Totusi revenind pe topic, cam care ar fi preturile pentru 1 sau 2 tobe? Precizez ca una din tobele finale, a pierdut complet stratul de crom( a fost complet polizata) si nu se poate lustrui, folosi polis. Asta orientativ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cromarea este posibila in orice loc cu gravitatie deci banuiesc ca si la iasi :)

 

Scuza-ma dar nu ma puteam abtine :)

Ce sa zic!!!...eu am cautat in Iasi mult si bine si cu siguranta cunosc multa lume ... omul a intrebat si bine a facut, nici eu nu am gasit si caut de vreo 2 ani...asa cum zicea si Thunderbyte , vorbeste cu Marius de la Madras.. la fel am facut si eu si acum sper sa pot rezolva problema pana la deschiderea sezonului...Dayro...daca tu gasesti in Iasi undeva sa cromezi iti dau o naveta de bere...daca nu imi dai tu ..ce zici de asta?...Scuza-ma dar nu ma pot abtine!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum ramasese sa ajung la voi Thunderbyte in urmatoarea perioada pentru mai multe operatiuni, asa ca o pun mai multe intrebari atunci:). Intre timp astept o roata de fata de pe ebay. Ramane de vazut daca germanii se tin de cuvant cand vine vb de tranzactii ebay.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum ramasese sa ajung la voi Thunderbyte in urmatoarea perioada pentru mai multe operatiuni, asa ca o pun mai multe intrebari atunci:). Intre timp astept o roata de fata de pe ebay. Ramane de vazut daca germanii se tin de cuvant cand vine vb de tranzactii ebay.

Se tin, se tin ... in general vine cam intr-o saptamana din germania, per ansamblu am ramas cu o impresie buna in ceea de priveste ebay.de .

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:))) e ca si cum as vorbi cu nutu camataru :))) comanda-mi si mie un parbriz iti dau 2 mil sa mi-l aduci :)) dadada :)))



si-a facut el imagine nasoala in toata comunitatea, daca era baietas avea de castigat, ca doar are si el comisionul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:))) e ca si cum as vorbi cu nutu camataru :))) comanda-mi si mie un parbriz iti dau 2 mil sa mi-l aduci :)) dadada :)))

 

si-a facut el imagine nasoala in toata comunitatea, daca era baietas avea de castigat, ca doar are si el comisionul lui.

 

Tocmai ca nu isi ia comision, in general o face pro bono. Faptul ca e mai prost de gura, in general pe forum, nu inseamna ca nu e de incredere; una peste alta observ ca tie iti e mereu mai usor sa aruci cu rahat, de cele mai multe ori in necunostinta de cauza, decat sa afirmi ceva concret bazat pe experiente proprii. Si-a facut o imagine nasoala ca ce, ca tepar, nu cred.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Irinel Stiulete

:))) e ca si cum as vorbi cu nutu camataru :))) comanda-mi si mie un parbriz iti dau 2 mil sa mi-l aduci :)) dadada :)))

 

si-a facut el imagine nasoala in toata comunitatea, daca era baietas avea de castigat, ca doar are si el comisionul lui.

 

 

bai mertzan, daca nu ma cunosti personal,nu manca ca.cat la adresa mea,asa cum mananci la toti pe forum...

 

nu stiu ce imagine 'nasoala' mi-am facut in fata unor fraieri ca tine sau in anturajul in care te invarti tu.

 

in fata voastra chiar sincer nu prea conteaza pt mine ce imagine as avea (de fraier, sau de 'baietas').

 

Eu zic sa treci peste supararea aia cand te-am apelat cu profil de femeie pe site ul ala de socializare si mi-am batut pwla de tine. let it go, move on.

 

Imi amintesc si acum cu amuzament cand l-am cunoscut pe robert_d prin fundatie, si nu era in stare sa coboare normal de pe o motocicleta si l-am luat deoparte, ca sa nu rada lumea de el, sa-i zic una alta...., si ulterior,dupa accidentul meu,cand incercam sa-mi vand pe forum un cauciuc pe care-l aveam in plus, in balcon, se apuca sa comenteze pe post-ul meu ca de ce vand eu gume de pe motoare accidentate, etc etc,fara sa aiba habar ca cauciucul ala nici nu fusese pe mobra mea...

 

Deci eu sunt lamurit cu motociclistii ieseni,care majoritatea sunt niste labari care n-au iesit mai departe de Sculeni sau Tg. Frumos.

 

Cat despre Ebay, mi-am mai cumparat cate una alta pt mine,si de ex i-am comandat si lui Ionut (Thunderbyte) un rezervor, care i-a si venit (fara sa-i cer vreun ban/comision lui).

 

Ca sa nu zici totusi ca-s mu1st 100 %, ia si cauta-l pe un tip pe forum cu numele "Garcya". E un baiat de nota 10 si aduce de pe ebay.co.uk.

 

Eu tocmai mi-am cumparat o evacuare prin el. I-am virat toti banii (inclusiv de transport in cont) si omul a fost de cuvant.. Are doar feedback pozitiv,deci eu cred ca poti apela cu incredere la el.

 

Ce-i sub 5 kg te ajunge vreo 50 ron din uK pana in Resita (la el) ,apoi inca 25 ron curieru de la Resita la tine acasa. Este posibil sa mai fie un cost mic de transport de ex din UK de la seller-ul de unde iei tu produsu,pana la adresa lui de UK,dar astea-s costuri mici de obicei,cateva lire.

Editat de Irinel Stiulete
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Buna ziua, si un sezon fericit pentru toti!

 

Am 2 tobe finale de pe un suzuki gs450 S din 87 pe care as dori sa fac o cromare( in special pe una din ele care a fost dat complet deoparte stratul de crom prin sablare sau alta metoda de catre vechiul proprietar)

In iasi se poate face undeva cat de cat o lucrare decenta? Cat despre achizitii , in afara de Dime City Cycles din Usa unde transportul este costisitor , si in afar de ebay(300 euro set) nu exista.

Tot ce vrei ACOPEIRE METALE http://www.tohan.ro/servicii.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragut din partea ta ca vrei sa ajuti un coleg care cerea ajutor in februarie, dar omul cauta cromare. Din ce scrie pe site, Tohan nu face cromare." Operatiile de acoperiri de protectie care pot fi executate sunt : zincare, cadmiere, stanare, eloxare, brunare, nichelare, pasivare , fosfatare, cuprare.". Just my point of view.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragut din partea ta ca vrei sa ajuti un coleg care cerea ajutor in februarie, dar omul cauta cromare. Din ce scrie pe site, Tohan nu face cromare." Operatiile de acoperiri de protectie care pot fi executate sunt : zincare, cadmiere, stanare, eloxare, brunare, nichelare, pasivare , fosfatare, cuprare.". Just my point of view.

Culoarea nichelului e aproape identica cu cea a cromului. My 2 cents.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Culoarea nichelului e aproape identica cu cea a cromului. My 2 cents.

aici gresesti ... n-au nici o legatura cromul cu nichelul ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Initial si eu am vrut sa ii atrag atentia ca greseste... Dar am zis ca fiecare are un punct de vedere, si are voie sa si-l exprime. Probabil se referea la culoarea gri metalic pe care o are cromul si nichelul (si otelul polisat, si inoxul, si aluminiul spalat cu solutie acetica, si argintul, si multe alte metale). Dar daca confunda efectul de oglinda a cromului cu nichelul, ai dreptate manutza, chiar greseste. My 2 cents.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...